ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
5-дневен маршрут в Рила - моля за идеи и съвети

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
5-дневен маршрут в Рила - моля за идеи и съвети
Автор Съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение 5-дневен маршрут в Рила - моля за идеи и съвети Отговорете с цитат
Здравейте

Не съм писал бая отдавна, но това не означава, че съм спрял да бръмча из родните планини. Тази година обаче лятото все ни "подлива" вода и нещо не ми случват нещата. Като цяло имам следната идея за преход:

Ден 1: Плевен - Боровец с кола, после с лифта до Ястребец. След това нарамваме раниците с жената и газ към х. Мусала - вр. Мусала - х. Грънчар. Предполагаме, че пешеходното разстояние ще го вземем за около 9 часа.

Ден 2: Х. Грънчар - х. Рибни езера. Питането тук е, дали си заслужава отбиването до вр. Суха вапа? А до Мъртвото и Рибното езеро? Или е по-добре, да си пазим силите за по-нататък. За деня планираме 6-7 часа ходене (ако не се отбиваме никъде).

Ден 3: Х. Рибни езера - засл. Кобилино бранище - засл. Страшното езеро - х. Мальовица. Тук ходенето ще е около 9 часа.

Ден 4: Х. Мальовица - вр. Мальовица - х. Иван Вазов. И тук питането ми е, дали през Додов връх или предложете друг маршрут. Идеята е разгледам Урдините езера. Не съм бил никога там, а тук съм чел невероятни неща. Ходенето през Додов връх съм го планирал около 6-7 часа.

Ден 5: Х. Иван Вазов - вр. Малък Калин - яз. Калин - х. Иван Вазов - вр. Отовица - лифт - Паничище. Тук приемам всякакви идеи и насоки. Време за ходене - 6-7 часа.

От всичко описано по-горе познавам само маршрутите от х. Ястребец до Мусала и от яз. Калин до х. Иван Вазов. Двамата със съпругата ми сме добре екипирани и сме ходили доста из Стара Планина.

Очаквам вашите идеи и коментари.
Пон Юли 23, 2018 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Здравей!
Вчера се върнах от хижа „Иван Вазов“. Събота вечер се намерих там не по план и без резервация и ми беше ясно,
че ще спя на пода в столовата – така и стана. И в двете столови спа много народ.
Венци хижарят е подготвен с дюшеци, шалтета и одеала. Имаше дюшеци и върху масите.
През седмицата няма такова струпване на хора. Добре е да си прозвъните по хижите и да питате за места за датите,
които ви интересуват. Сега има големи групи от ТД и чужденци.

Спестете си връх Суха вапа, ще имате достатъчно билни гледки от пътеката х. "Грънчар" – х. "Рибни езера".
За Мъртвото и Рибното от групата Якорудски езера - от местността Нехтеница над Трещеник ограничиха достъпа до езерата
с табели и тел, защото са вододайна зона на град Якоруда.
От връх Ковач / Налбант по стръмния склон се слиза по пътека до Мъртвато езеро, оттам едва ли ще ви върнат.
Не зная колко е строго, но може да имате неприятности. Ковач има отвесна стена над Якорудските езера.
До върха се стига за няколко минути, като се отбиете от пътеката, а гледката към езерата е впечатляваща.

За Урдини езера - ако изберете непременно да изкачите връх Мальовица, ще следите за пътеката,
която се спуска към циркуса преди Додов връх. Като пообиколите езерата, изкачването към билото е от Рибното езеро
на пътеката - Зелени рид. Оттам - Раздела с камбаните – хижа Иван Вазов.
Гледах Урдини откъм Зелени камък - дебели преспи стоят все още на Дамга и от север на Додов връх, няма май да се стопят това лято? Влажно е и по много от пътеките се стича вода. В Голямото Пазардере също е много мокро.

За изкачване към Калините - от „Винтчето“ може да тръгнете на запад - към Големия Полич,
през скалите се виждат Воденичарските езера. Ако ви се ходи до върха, има тук-там стара жълта маркировка.
Гледката от Полич е към Градинските езера. А двата Калина изкачвате без пътека, пътеката ги подсича.
На слизане към хижата тя минава през нещо като малка порта. Така маршрута ви ще стане кръгче.

На тръгване за връх Отовица, пътеката започва на гърба на хижата - държите синята маркировка, че червената е за хижа Отовица.
От върха, преди да се спуснете към езеро Окото, продължете по Отовишкия рид за да видите всичките Седем езера наведнъж.
Има удобни скалички, в които да си скриете раниците, така че да ходите по-леко по рида.
В събота имах късмет с време и гледки и останах там почти два часа.

По Езерата – все по-трагично, така е в почивните дни! Освен, че е много навалица, двама се къпеха в Окото.
И двата дни бръмчаха малки самолети доста ниско над Езерата и към Мальовица.
Това ще да е някаква нова атракция – туризъм от въздуха!?
Пожелавам ви прекрасни сухи дни! Аз успях да си открадна два слънчеви от това нестабилно лято. Very Happy Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Юли 24, 2018 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Диана, неверояно описание ми направи! Много благодаря!

За гледката от вр. Ковач със сигурност ще се възползвам.

Колкото до маркировката за вр. Отовица - вече сме я бъркали веднъж Oops Благодаря за заострянето на вниманието. А за 7-те Рилски - преди 3-4 години като ходих бях мега разочарован от лудницата. Като цяло идеята ни е, да сме там в работните дни. Само времето да е с нас!

Още веднъж благодаря!

Ако някой има нещо да добави - с удоволствие ще прочета.
Вто Юли 24, 2018 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ден 1:
Вода след мусала:
Под маришки чал:
http://www.kade.si/#map=19/2626174.16/5183844.81/0
В тази част на пътеката е на около 10мин от почването на коловете за манчо

Под юрушки чал
http://www.kade.si/#map=17/2626084.33/5180959.06/0


Тука слизайки от връх Юрушки чал посока грънчар..има един кол непосредствено преди започването на клека
на този кол има натрупани камуни в основата
От него в дясно стотина метра има чешма Юрушко кладенче
Няма видима пътека до нея - работи


Джанка:
http://www.kade.si/#map=19/2625641.03/5179969.33/0

Това има чучурче ще го видитге от завоя на пътя


Ден 2
Суха Вапа не , ще минете покрай връх Ковач, Канарата . Може да качите всеки един от тях тъй като са ви по пътя
Ако сте окей минете от канарски преслап към Йосифициа качете я и слезте към хижата
http://www.kade.si/#map=17/2616285.04/5177860.42/0

Лятото е окей за слизане хваща се пътечката

Ден 3: Х. Рибни езера - засл. Кобилино бранище - засл. Страшното езеро - х. Мальовица. Тук ходенето ще е около 9 часа.

Ден 4
В циркуса може да има вече добитък, комари яко и други гадини. Високата трева ще те мокри яко.

Ден 5: вр Отовица - х.Скакавица - Зелени преслап и сте под лифта ако не искате да го ползвате
Може да пробваяте такси от Сапарева баня да ви вземе иначе не знам как се слиза до града..


Това са мой виждания по маршрута.
Ако имаш питания други драскай. Успех пътя който сте избрали е мега обзорен и готин минавал съм го няколко пъти в двете посоки.

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Вто Юли 24, 2018 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Едно голямо БЛАГОДАРЯ за всички съвети и насоки!

Вчера се върнах и с жената още не знаем къде се намираме. Беше страхотно!

Първият ден бе леко мъгливо до вр. Мусала, но капчица дъжд не падна. Преди х. Грънчар е много мокро. А клекинга и глиганинга - приехме ги за нещо нормално Smile Взехме целия маршрут за 7 часа и 15 мин. Това с всички почивки и снимки.

Вторият ден Х. Грънчар - х. Рибни езера го взехме за 7 часа с отбиването на вр. Ковач. Най-лесния начин, да се намери отбивката за върха е да се следи за дървен кол на зимната маркировка. Намира се на около 2 часа път от х. Грънчар. Тръгва се право нагоре и си на върха. Заслужава си!

Ден 3: Х. Рибни езера - засл. Кобилино бранище - засл. Страшното езеро - х. Мальовица- тук ни се стопиха лагерите. Беше красиво, имаше много гледки, всичко бе супер ... но ни бяха необходими близо 11 часа. Водният чал разбрахме защо му викат така ... Малко кофти бе преди засл. Страшно езеро. Нещо стоманените въжета не ни вдъхваха доверие. А спускането до х. Мальовица ни скапа.

Ден 4: Х. Мальовица - вр. Мальовица - х. Иван Вазов. Тук ни се стори като разходка в парка в сравнение с предния ден. Взехме го за около 7 часа. Намерихме местото, което Диана спомена, за да слезем до самите Урдини езера. Стори ни се адски стръмно и с жената взехме решение, че е по-добре, да не рискуваме. Минахме през Додов връх и Дамга. Точно когато искахме да снимаме всичките езера от върха и ... падна мъгла Sad Шанс! Пазар дерето е подгизнало яко! Голямо ходене на зиг-заг Smile

Ден 5: Х. Иван Вазов - вр. Отовица - лифт - Паничище. Хожа Иван Вазов бе пълна до дупка и сутринта не успяхме да закусим на време. Съответно решихме, да не рискуваме и пропуснахме Калините, за да можем да хванем лифта. Качихме се до Отововица, разгледахме езерата и газ към Боровец, където ни чакаше колата.

Пожелавам на всеки подобен преход. Заслужава си наистина!
Сря Авг 08, 2018 8:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov