ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
METER.AC: oтворената мрежа за измервания
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 23, 24, 25  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
METER.AC: oтворената мрежа за измервания
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
През втората десетдневка на ноември в 6 случая сме отчели най-ниски нощни минимуми на температурата в с. Долно Драглище (Разложко) всред всички 135 точки, в които правим измервания:


Източник: METER.AC

Нещо повече, в някои от случаите разликата със следващото най-студено място е била от порядъка на 5°C. Интересно е да отбележим също, че разликата е още по-съществена спрямо отчетения нощен минимум на температурата в други съседни точки от METER.AC мрежата, например в Банско, Обидим и Орцево.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Ное 21, 2020 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Нови станции Отговорете с цитат


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Дек 03, 2020 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Защо се случва това повишение на фона при станцията на Созопол?

i80386 написа:
Показанията от Созопол в meter.ac са доста високи напоследък. Има плавно повишаване от началото на август досега. В момента е 74 CPM. Може би е някакъв проблем с уреда?

Днес най-сетне успяхме да навестим METER.AC станцията в Созопол в опит да установим причината за необичайните данни от Гайгер-Мюлеровия ѝ брояч. След замяна на СБМ20 с друг проверен екземпляр отчетите веднага се нормализираха.

Използвахме случая да пообиколим наоколо и с bGeigieNano-то. Оказва се, че на много места из стария град бета/гама фона е леко повишен, може би вследствие на павираните улици. Най-високия отчет е записан, обаче, в близост до крайбрежните скали.


Източник: Safecast



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Дек 05, 2020 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Нови станции Отговорете с цитат


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Дек 06, 2020 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Нови станции Отговорете с цитат


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Дек 11, 2020 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Нови станции Отговорете с цитат


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Дек 12, 2020 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Re: Нови станции Отговорете с цитат
vedrin написа:


Супер Smile

Знаеш ли къде точно е разположен сензора? Имаше една общинска програма дето подменят отоплителни уреди, но тя обхваща само определени райони където имаше доста спорове защо са точно те. Мен ми е по-интересно дали има смисъл от такива начинания. Тази програма почна миналата зима, но тогава доколкото знам е нямало особена активност, тази година са подменили повече и май другата или по-другата година приключва. Та много ще ми е интересно да следя случайно ако се окаже на такова място, дали е имало смисъл от упражнението.
Пон Дек 14, 2020 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Нови станции Отговорете с цитат
gwgw написа:
vedrin написа:


Супер Smile

Знаеш ли къде точно е разположен сензора?

Има го на картата: https://meter.ac/gs/nodes/html/map.html
Ето и точните координати: https://meter.ac/gs/nodes/N066/location.gpx

gwgw написа:
Имаше една общинска програма дето подменят отоплителни уреди, но тя обхваща само определени райони където имаше доста спорове защо са точно те. Мен ми е по-интересно дали има смисъл от такива начинания. Тази програма почна миналата зима, но тогава доколкото знам е нямало особена активност, тази година са подменили повече и май другата или по-другата година приключва. Та много ще ми е интересно да следя случайно ако се окаже на такова място, дали е имало смисъл от упражнението.

Е, сигурно има все някакъв смисъл, но доколко осезаема би била евентуална промяна зависи от много фактори...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Дек 14, 2020 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Re: Нови станции, ТЕЦ-ове и РДФ-и... Отговорете с цитат
gwgw написа:
........... Имаше една общинска програма дето подменят отоплителни уреди, ...............


Подмениха шест цигански печки с електрически и се бият в гърдите все едно са докарали електрификацията и съветската власт.
Същевременно, обаче, цели влакови композиции с отпадъци от Европа-та се изгарят в Топлоцентралите на "на`ще" хора в "името и за благото на Човека".
Вто Дек 15, 2020 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Е че не е точно там, но е доста близо, така че ще е интересно. Иначе аз съм доста скептичен по отношение на тази програма, доколко тя самата е ефективна едно, но и подбора на кварталите две на ръка. Случайно един от най-скъпите квартали в града е част от тази програма и това за мен е пълно безумие, но наистина поне засега съдейки по това което виждам от airbg показва че тази година там има подобрение. Но там специално то е ниско и до реката, съседните райони или са на топлофикация, или са паркове, или се отопляват на електричество. Тук където е сензора ще е интересно, има доста повече къщи където се отопляват на твърдо гориво. Вярно е че има огромно значение посоката на ветровете (най-вече), но все пак ще е доста забавно да се следи как е тази зима и как ще е следващата. В Русе като цяло това е огромен проблем като ФПЧ са малка част от това, индустриалните замърсители са другата, някакви безумни политически драми са, въпросните индустриални инвеститори пък са инсталирали скъпи станции които мерят бензен, толуен, орто/пара-крезол и прочее и са някакви ненормални спорове от край време. Специално проблемите с ФПЧ бяха част от разправиите индустрията/автомобилите ли го правят или битовото отопление (познато?), нещо което датира от предишната местна управа (и продължава с пълна сила при сегашната).

В Русе специално е забавно защото има и други фактори, примерно в Румъния онези идиоти си горят стърнищата доста по-често отколкото това го правим тука и в този период от време когато вятъра духа оттам, в Русе е пълен кошмар - буквално не е за излизане и не се вижда на 20 метра напред. Тогава ФПЧ 2.5 и 10 скачат на нива от 500 и нагоре и е голяма забава.

Забавно е защото на национално ниво, всичко това вероятно е тотално непознато или ако е познато, то е познато изкривено доста, както и да е, проблемите със замърсяването на въздуха там са с голяма давност и винаги са били въпрос на спорове и драми.
Чет Дек 17, 2020 1:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сякаш едно време, преди вече над трийсет години, се говореше малко повече за проблемите с въздуха в Русе, включително донейде и покрай основаването и дейността на Обществения комитет за екологична защита на Русе.

Дишай
Документален филм, 1988 г., 43 мин.
Режисьор: Юри Жиров
Сценарий: Георги Аврамов, Виолет Цеков
Оператор: Огнян Логофетов
Музика: Ценко Минкин
Редактор: Маргарите Николова
Комб. снимки: Стефан Атанасов
Звук: Божидар Войнишки, Гергана Маноилова
Монтаж: Гергана Златанова
Асистенти: Владимир Шарланджиев, Иван Иванов
Директор: Стефанка Мартинова
Продукция на СТФ "Екран", Главна редакция за документални филми при БТ


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Дек 17, 2020 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Обгазяванията ги помня аз, макар че бях дете, то не се забравят лесно такива неща Smile Но технически погледнато, не бяха хлорни, те бяха няколко вида и съответно миризмите бяха различни, най-честите бяха от разни халогенирани органики и те честно казано не бяха толкова зле, миризмата ми беше дори леко приятна Smile Но като се размирише, хората бързо се прибираха. Ние живеехме до един парк на брега на дунава почти и се е случвало като се размирише на бегом до вкъщи. Лятото иначе се мокреха чаршафи и се слагаха на прозореца и за няколко дни пожълтяваха и прогресивно придобиваха един кафеникъв отенък, чувал съм някакви страхотии че накрая почернявали и се дупчели като прогорени, ама силно ме съмнява това, съвсем отделно не знам доколко слънчевата светлина не е допринасяла за този развой на нещата. Също аз зимата не помня да е ставало така, странно, но май предимно лятото се случваше. Като ученици също редовно ни се прожектираха филми за производствени аварии, що е то хлороводород и що е то амоняк. И ни караха да търчим с едни противогази Smile

Както и да е, верахима не му прости капитализма за радост на всички. В днешно време, "виновниците" са си на родна територия, макар и част от тях чужди компании. На топа на устата примерно са едни канадци които леят алуминиеви детайли, там ползват едни органични амини като катализатор и смоли и това е огромен политически проблем, драми, разправии. Обаче според мен това е капка в морето, например малко хора са запознати с това, но в Русе има ужасно много нефтохимическа индустрия - петролни рафинерии може да няма, но заводи за масла, лубриканти, биодизел (един от най-големите европейски производители на биодизел е местен, това предполагам не е особено известен факт). Отделно има поне няколко завода за бои и те отделят друг тип замърсители. Та в днешно време пак е един букет от аромати, веднъж уцелваш едно, друг път друго, но най-вече се случва през нощта когато РИОСВ не работят. А в реката какво се излива, там вече е потресаващо. Та в известен смисъл сега не е много по-различно от тогава, освен че този път не са румънците виновни и че за разлика от тогава, има много повече политика и лобита в тези разправии (а не би трябвало).
Чет Дек 17, 2020 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Опасно мръсен ли е въздухът, който дишаме в София?
Питай БНТ, 17.12.2020 г.

Към 23:47 от записа разговорът се насочва към Русе. Споменава се, между другото, за две новоинсталирани станции за измерване на качеството на въздуха, една от които е в кв. Родина и отчита по-лоши показатели в сравнение с другата "горе над бул. България". Би било интересно ако може да бъде уточнено местоположението на тези две станции, както и дали има достъп до някакви данни от тях за сравнение с данните от METER.AC станцията в кв. Родина 4.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Дек 18, 2020 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Да, чел съм че ще добавят две нови станции от министерството, но нямах идея къде ще ги разположат.

Иначе навремето РИОСВ имаха няколко станции - в двете индустриални зони по една, Възраждане и мобилна. Тогава оплаквания от въздуха почти нямаше. Някъде преди десетина години ги спряха всичките без една без някаква смислена причина и оттогава този проблем се изостри доста. Аз лично не знам дали има корелация между двете, защото такива конспиративни теории обикновено се подмятат без човек много да мисли. Както казах, този проблем там е с голяма давност и предизвикващ постоянни спорове, разправии, протести и политически дърления, но те са малко като буря в чаша вода и нямат особено медийно отразяване извън града.
Пет Дек 18, 2020 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Нови станции Отговорете с цитат


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Дек 19, 2020 3:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 23, 24, 25  Следваща
Страница 18 от 25

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov