ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Лов и туризъм
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Лов и туризъм
Автор Съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Лов и туризъм Отговорете с цитат
Нямах никаква идея да пускам нова тема. но обстоятелствата ме провокираха...
През уикенда бяхме решили да идем на х.Попови ливади и единия ден да се качим на Ореляк, а на следващия да направим кръговия маршрут в южен Пирин (Муторок, Ушите, Свещник). Речено-сторено... Първият ден цветя и рози - прекрасен ден, хубави снимки от Ореляк към заснежения Пирин - просто няма как да е по-добре. Дори имаше и бонус, вечерта на хижата дойдоха и Стефан Илиев и ако не бъркам Валерия Идакиева.
Драмата настана на следващия ден... Предишният ден бяхме изходили трасето до Дългия чучур, което си е идеален макадамов път от миналата година за коли. Пътят стига и до втората отправна точка за кръговия маршрут в Южен Пирин - Млаки. За да не трамбоваме излишно по макадама, взехме колата до Дългия чучур, с идея да направим целия кръгов маршрут по зелената маркировка. Оставяме си колата на навеса и в същия момент се появяват 3 джипа след нас. Единият дори спира на навеса и си пълнят шишето с вода. В този момент възниква и проблема - това са ловци от местната дружинка и твърдят, че са платили голяма сума за да могат да ловуват. Те много добре осъзнават, че разни туристи ще им пречат и започват да заплашват, че ще спукат гумите на паркираните коли и се обаждат на Митко Пирнарев - хижаря на Попови Ливади. Пределно ясно е, че един хижар няма как да въздейства на всички туристи в района, но ловците се държат нагло и тръгват по пътя от дългия чучур към в.Свещник с джиповете си. Спрях ги и попитах, дали ако тръгнем от другото изходно място Млаки и се качим на билото без да слизаме по пътеката към Дългия чучур, ще им пречим и те казаха, че пусията им е във високата част между върховете. В крайна сметка отидохме до другата отправна точка и оттам се качихме на Муторок, оставяйки един човек от групата в колата за всеки случай и се върнахме.
Просто тия боклуци местните ловци могат да направят ходенето в планината октомври и ноември голяма драма. Този въпрос трябва да получи някакво решение, защото и миналата година по това време ходихме на Люлин от Бонсови поляни до Михайлово и пак имаше ловна гонка, но поне ловците се бяха съобразили с туристическата маркировка и района беше от пътеката надолу. Докато сега бяха много нагли и бяха завзели цялата висока част включително и всички върхове. Преди години, ходих и на Алиботуш, беше същото - ловците си пуцат без да им пука от какви да е правила.
Накратко октомври и ноември, основната опасност в планините са ловците...
Нед Ное 17, 2019 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Сезонът на пусиите Отговорете с цитат
Благодаря, колега, че поставяш въпроса!

В последния месец, три пъти попадаме на пусии в Родопите!
Преди месец – в района на село Абланица, врътнахме едно кръгче до река Места – местността Градище и обратно до Абланица.
Първите ловци от пусията, на които попаднахме, веднага по радиостанция предупредиха къде се намираме и накъде тръгваме и
така, докато излезем. Бяха много добронамерени хората, но все пак не ми беше спокойно да гледам пушки.

Миналата седмица направихме кръгчето: Цигов чарк – Контрастената на язовир „Батак“ и през гората – слизане в село Дорково,
оттам през Костандово – пак през гората и се върнахме при колата, която оставихме на Контрастената.

Още в началото, на изкачване в гората ни застигнаха три ловни кучета и не след дълго чухме изстрел някъде в ниското.
На високото срещнахме първия пост от пусията, надолу по черния път и останалите ловци. Някои бяха усмихнати и ни заговориха,
а някои ни гледаха сякаш гората е само тяхна.

Следобед, същите ловци са ни подминали някъде в Костандово и когато се заизкачвахме отново в гората, те бяха на черния път,
по който ние трябваше да се върнем до язовир „Батак“.

Този път, нещата с първия пост тръгнаха направо зле.
Като ни видя, човекът започна да ни се кара: „Пак ли вие?“ Каза, че са си платили, а ние за втори път днес влизаме в пусията им.
Развика се, че не може да продължим нагоре, а ни показа един черен път, по който да вървим към Ракитово.
Разбрахме, че по пътя ни напред има още шест поста.

Мъж от групата ни му каза, че няма как да вървим към Ракитово. Помоли го да се обади на колегите си, че пак сме в пусията,
както се случи и преди обеда.

Той ни пусна ядосан. Аз и едно момиче се поизплашихме, а уж съм богиня на лова?
Непрекъснато се оглеждахме и ослушвахме, а нагоре отново някои от постовете ни гледаха с неодобрение, че им бъркаме работата.

Всичко мина благополучно и като се измъкнахме невредими от гората, на откритото ни посрещна за настроение - ярка есенна дъга.
И какво стана, че гората миналата неделя ни се оказа тясна и маршрутите, които сме си харесали са маршрути и на ловците.

Който го е страх от ловци - да не ходи в гората ли? Duel

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пон Ное 18, 2019 2:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Сезонът на пусиите Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
Който го е страх от ловци - да не ходи в гората ли? Duel

... да вика Баба Меца на помощ: https://www.mediapool.bg/mechka-napadna-i-rani-lovets-v-stara-planina-news300236.html

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Ное 18, 2019 2:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
за pl27:
Ехехехе, по-спокойно.... Smile
Първо, това може наистина да е терен, определен за ловуване... това може да се провери.
Второ, защо смяташ, че това са били ловци? Щото, особено и предвид това, което казваш, тия са толкова ловци, колкото и разните шматки из планините са планинари.
Трето, ти откъде си сигурен, че са местни? Щото аз залагам стек бира по твой избор, че в цялата група да е имало най-много един-двама местни, а пък другите са били оттам дето сме и ние двамата с тебе и дори нямат никаква връзка с близките селца и градове.
Четвърто, тва е нищо. Знаеш ли, има много по-сериозни случаи на чекиджийско пардон „ловджийско“ безобразие. Имаш ли идея че тия говнари гърмят едва ли не в рамките на селата и покрайнините на градовете и се държат агресивно с хората, които им правят бележка?
В заключение и с оглед на горното, аз такива първо ги бия, а след тва ги питам кво са ми донесли за ядене. И им викам: или ми сервирвайте вие, или, довечера ше ми сервирват жените ви. Като им намигвам с хитра приятност, та да се сетят кво ще ми сервирват жените им. Да ти кажа винаги сработва, нищо, че са простаци. А бе и те са хора – трябва обаче да намериш общ език с тях. Пък след това ги карам да ми поразкажат туй онуй, някоя по така авджийска история, много ме кефи да слушаме така някой сладкодумно да каканиже докато ям и пия за негова сметка и го разпитвам за нещата от живота... По-сетне залагам раниците им за нишан и ги пушкам с шишанетата им ... То може би малко нахално от моя страна, ама все пак по-добре отколкото да им ги навра в гъсовете... шишанетата имам предвид, не раниците.
А бе планинарският живот си има и некои приятни страни, така ли е? Така си е.

до г-жа Диана: То май те са имали по-голямо основание да се оплакват от вас. Smile

Не ставайте планинари талибани.
Пон Ное 18, 2019 2:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Из Софийския Балкан над селата от Балша до Бухово са много често присъствие по това време на годината. Често ходя из този район точно октомври-ноември и не е минавало без срещи с тях включително и тази събота (две отделни дружинки). Винаги са се държали коректно и са подсигурявали общата безаопасност адекватно. Слагат си човек за отцепка на най-близкия до пусията път и предупреждават, че се ловува и да избягваме отклонения извън пътеките. Даже често срещам сложени с кабърчета листа по дърветата с предупреждения, че в района има лов, които после си ги прибират. Но както добре знаем във всяко начинание у нас всяко стадо си има мърша..

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пон Ное 18, 2019 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Проблема в днешно време е че в горите обикалят всякакви комплексари представящи се за ловци, планинари и тн... Познавам истински ловци. Слушал съм не една и две истории за истинския лов... Това сега са просто жалки боклуци. Отиват на 200 до 1000 метра от мястото на лов с джипа. Мотаят се половин - един час, местят се пак за толкова и почват да пият. Като се накъркат стабилно почва истинския лов, на бирени кутийки, табелки и тн... Имал съм всякакви срещи с ловци. Повечето за съжаление лоши. Не веднъж и два пъти са ме заплашвали с пушки, че щели да ме гръмнат като куче и тн... Веднъж срещнах един дето ме беше заплашвал, в един бар. "Приятелски" го прегърнах през врата и го попитах хубаво ли е чувството някой да му държи живота в ръцете си... Размина се боя, оказа се че без пушка е много скромен човек. Просто си тръгна. Имах и случай да са запушили черния път с колите си и да не искат да ги преместят за да си тръгна. Всъщност само един се правеше на голяма работа, другите просто стояха зад него. В крайна сметка накрая се извини и си преместиха колите... Познавам няколко родопски ловни дружини от тия тарикати дето ги дават по хоби тв и разни подобни... Всички до един са разведени, половината са алкохолици и хомо или метросексуални... Тук там някой полицай, футболист и тн... Абе все хубави хора... Срещал съм и добри хора. Сами без група и джип с пушка и куче... Показвали са ми пътеки, давали са ми да стрелям и тн... Интересно че така и не видях някой нещо да е хванал, а какво истории само разказват...
Пон Ное 18, 2019 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Лов и туризъм Отговорете с цитат
pl27 написа:

Накратко октомври и ноември, основната опасност в планините са ловците...


Така си е от години...А есента е най-приятно за ходене по шубраците, поне за мен. Тази година е още по-лошо заради отстрела на прасетата. Но и без тях, ще става по-зле.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Ное 18, 2019 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
На знам дали е някакъв авджийски обичай, но онзи ден Войнеговската дружинка, която срещнахме имаха слука и бяха свалили два глигана като единият го бяха вързали на предния ролбар на един джип. Не беше най-лицеприятната гледка.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пон Ное 18, 2019 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Тайната е – трябва специална есенна екипировка и още някои нещица за излети в планината по това време.
На снимката – ние търсим маркировка /нейде/ в дебрите на Източна Стара планина в ловен ден.






А, сега сериозно. За да няма сакътлъци и двете страни трябва да се уважават /и това става все по-валидно напоследък поне по наши наблюдения/.
Тая сага е стара и както се вижда ще е безкрайна. Някога и аз съм учавствал за срамотиите / толкоз ми бил акъла/ във форумни!!! /битки на тема - туристи VS ловци .
Имаме няколко срещи с ловци. Единия път изчакахме да приключат /любезно ни помолиха/и след като нищо не удариха и се оттеглиха си, продължихме пътя.
Друг път се върнахме и отидохме другаде /понеже ни предупредиха, че влазаме на свой риск в някаква глиганска пусия/...

Трети път, някъде край границата, докато се разтъкавахме по разни водопади, от низкото по едно време се чуха изстрели и кански писъци.. Грях ни на душа, но тогаз помислихме, че вече стрелят !!! по бежанците /а последните офейкват с вопли, обратно към Гръцко/ и утроихме вниманието. Оказа се далече по-весело...

Доста под, нас в един кьошк се беха насъбрали група ловци на печено/осолено и винце. От време на време, някой от тях изкрещяваше и стреляше във въздуха... на озадачението ни отговориха, че са тук за да се отърват за малко от женорята си доле, и викат и стрелят за да имитират лов / да се чува от селото/. После ни почерпиха с каквото имаха./ междувременно, почти насила ми тикнаха в ръцете малка карабина и казаха да и се порадвам и да я похваля/. Най-слаботелесния от групата ни удари две чашки от някакво тъмно вино и едвам се прибра до колата после... Такива ми ти работи.
Пон Ное 18, 2019 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:

Доста под, нас в един кьошк се беха насъбрали група ловци на печено/осолено и винце. От време на време, някой от тях изкрещяваше и стреляше във въздуха... на озадачението ни отговориха, че са тук за да се отърват за малко от женорята си доле, и викат и стрелят за да имитират лов / да се чува от селото/. .

Имаше едно такова старо БГ - анимационно филмче, ама точно същата идея. Аз го търсих но не го открих, някой ако знае, да даде линк. Мисля че се казваше Звяр ама не съм сигурен. Виеше един вук и от селото пращаха ловец с една каруца, всеки път конят се връщаше без ловец... и се чуваше далечния вой. А то накрая жените като отидоха сами да гръмнат звяра завариха точно такава картина..
Пон Ное 18, 2019 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Kent написа:

Доста под, нас в един кьошк се беха насъбрали група ловци на печено/осолено и винце. От време на време, някой от тях изкрещяваше и стреляше във въздуха... на озадачението ни отговориха, че са тук за да се отърват за малко от женорята си доле, и викат и стрелят за да имитират лов / да се чува от селото/. .

Имаше едно такова старо БГ - анимационно филмче, ама точно същата идея. Аз го търсих но не го открих, някой ако знае, да даде линк. Мисля че се казваше Звяр ама не съм сигурен. Виеше един вук и от селото пращаха ловец с една каруца, всеки път конят се връщаше без ловец... и се чуваше далечния вой. А то накрая жените като отидоха сами да гръмнат звяра завариха точно такава картина..

Може би "Най-страшният звяр" - 1968, реж. Стоян Дуков?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Ное 18, 2019 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Нищо не разбирате явно от лов. Айде глейте и влизайте в час:
https://www.youtube.com/watch?v=t4ynNqRxO5A

ПС: Истинските ловци се отнасят с голяво уважение към планинарите. Ма то почти не останаха такива.. и ловци, и планинари.
Пон Ное 18, 2019 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
[quote="ray"]за pl27:
Ехехехе, по-спокойно.... Smile
Първо, това може наистина да е терен, определен за ловуване... това може да се провери.
Второ, защо смяташ, че това са били ловци? Щото, особено и предвид това, което казваш, тия са толкова ловци, колкото и разните шматки из планините са планинари.
Трето, ти откъде си сигурен, че са местни? Щото аз залагам стек бира по твой избор, че в цялата група да е имало най-много един-двама местни, а пък другите са били оттам дето сме и ние двамата с тебе и дори нямат никаква връзка с близките селца и градове.
Четвърто, тва е нищо. Знаеш ли, има много по-сериозни случаи на чекиджийско пардон „ловджийско“ безобразие. Имаш ли идея че тия говнари гърмят едва ли не в рамките на селата и покрайнините на градовете и се държат агресивно с хората, които им правят бележка?
В заключение и с оглед на горното, аз такива първо ги бия, а след тва ги питам кво са ми донесли за ядене. И им викам: или ми сервирвайте вие, или, довечера ше ми сервирват жените ви. Като им намигвам с хитра приятност, та да се сетят кво ще ми сервирват жените им. Да ти кажа винаги сработва, нищо, че са простаци. А бе и те са хора – трябва обаче да намериш общ език с тях. Пък след това ги карам да ми поразкажат туй онуй, някоя по така авджийска история, много ме кефи да слушаме така някой сладкодумно да каканиже докато ям и пия за негова сметка и го разпитвам за нещата от живота... По-сетне залагам раниците им за нишан и ги пушкам с шишанетата им ... То може би малко нахално от моя страна, ама все пак по-добре отколкото да им ги навра в гъсовете... шишанетата имам предвид, не раниците.
А бе планинарският живот си има и некои приятни страни, така ли е? Така си е.

до г-жа Диана: То май те са имали по-голямо основание да се оплакват от вас. Smile

Не ставайте планинари талибани.[/quote]

Да отговоря на въпросите...
Движейки се от Попови ливади нагоре видях много залепени листове, закрепени на дърветата за ловен район, но всички бяха от лявата (ниската) страна. Т.е. най-вероятно има разрешение за лов, но то е в ниската част под прокарания макадамов път. От високата дясна страна не видях никъде такъв надпис.
Това, че са ловци можеше да се заключи по няколко косвени наблюдения. Бяха с високопроходими джипове, отзад на колите си имаха допълнително поставени кафези, в които си возеха кучетата.
За това, че са местни съдя по регистрацията на джиповете им - благоевградска (Е). Освен това веднага се обадиха на Митко Пирнарев, имаха телефона му. Доколкото разбрах Митко преди време е работил за полицията, така че и групичката явно е имала полицаи - нормално, полицаите носят оръжие и умеят да си служат с него, т.е. е логично да станат и ловци.

Според мен са си местни и са платили да са ловци, но терена им е в ниското и незаконно са си направили пусия по високото. Само, че и да се обадиш на 112 пак ще ти отговори местен полицай, който ще вземе тяхната страна и ще стане като навсякъде у нас - корупция. То, това е привнесено от Русия, наскоро имаше новини за войник там застрелял няколко души с автомата си след караул заради "дедовщина". Просто е имало традиция в това поделение да бъдат изнасилвани младите войници и като е дошъл неговия ред е взел някакво решение. На въпроса на властите защо не е сигнализирал командирите си е отговорил - ами те точно е трябвало да го изнасилят... Та ситуацията е подобна, на кой да се жалваш в такава ситуация (Арменския поп)...
Пон Ное 18, 2019 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
pl27, благодаря ти, но не си разбрал втория ми въпрос. Няма съмнение, че са били ловци, макар че сред тях може и да е имало някой дето не е. Имах предвид, че това са „ловци“, а не ловци, и това което си написал ме убеждава, че е така...
Касателно това дали са били местни – оставам си на мнението, но няма смисъл да спорим, а и не мисля че е толкова важно. И без това ако се срещнем някъде с удоволствие ще те черпя колкото и каквато бира искаш Smile, просто това ми доставя удоволствие и си търся повод Smile.
А иначе на кого да се жалваш.... май на никого. Изключая форума, разбира се. Smile
Хубавото е, че сте се разходили хубаво, сигурно горе е било хубаво времето, а не мъгливо и мрачно като в ниското...
Пон Ное 18, 2019 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение информация за ловни полета Отговорете с цитат
Имам конкретен въпрос - как и къде могат да се проверяват терените за ловуване?

Повод за питането: при поредната разходка тази събота из Лозенската планина попаднах на ловец. Колата му бе на пътя, той самият стоеше на маркирана пътека - координати N42.58488 E23.44360. Ловецът бе сам, макар, че твърдеше да е част от голяма група и че нататък по пътеката към Здравчов камък има и още ловци. След кратка приказка обаче не ни спря да продължим и след като продължихме така и не видяхме други. Изтрелите на другите ловци се чуваха още преди срещата някъде в долу в ниското на юг - юго-изток и изглеждаше да не са много близко. Въпреки това като ги чух си нахлупих една ярко оранжева шапка, купена специално с цел да се виждам отдалеч. Шапката свърши работа. Излезе сърна между нас и ловеца. Добре, че беше ни видял с помощта на шапката иначе не съм сигурен дали нямаше да стреля. После се разбра, че имат разрешение само за диво прасе, ама не съм сигурен дали щеше да пропусне сърната, ако не ни беще видял. В случая шапката спаси няколко живота - нашия и на сърната.

Ловецът бе с радиостанция, ама пък аз не си бях взел моята. Питах за честоти, ама той отговори уклончиво - сменяли ги често. Пък и да ги беше казал, едва ли си дават координатите на пусиите по радиостанцията.

Та има ли начин като тръгваш на някъде да се информираш предварително е ли е там ловно поле или не е?
Нед Дек 22, 2019 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov