ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Боровец - х. Ястребец - вр. Мусала - х. Заврачица - Боровец

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Боровец - х. Ястребец - вр. Мусала - х. Заврачица - Боровец
Автор Съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Боровец - х. Ястребец - вр. Мусала - х. Заврачица - Боровец Отговорете с цитат
Малко снимки от разходката: https://photos.app.goo.gl/AFYNY42swxe33o16A
Ако не се виждат, надписите към снимките се появяват след натискане на бутона "i" в горния десен ъгъл на екрана.

Стана ми интересно, каква е тази стара синя маркировка, която видях да се отделя от пътя в посока юг-югозапад при беседката тук: http://www.kade.si/#map=19/2626288/5194906.33/0








Вто Юли 31, 2018 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Боровец - х. Ястребец - вр. Мусала - х. Заврачица - Боро Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Стана ми интересно, каква е тази стара синя маркировка, която видях да се отделя от пътя в посока юг-югозапад при беседката тук: http://www.kade.si/#map=19/2626288/5194906.33/0

Това е някогашна пътечка към х. Ястребец. Много отдавна не съм минавал по нея и не знам дали и доколко е проходима днес.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юли 31, 2018 2:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Интересно би било, дали се е запазила в клека. Спестява много пътя до хижата.
Горният й край е начертан. Как пък не се сетих да погледна началото й отгоре от пътя в какво състояние е. Ние подходихме към хижата отгоре, от пътя за лифта и може би затова. А след поредния дъжд се разходихме малко наоколо вкл. и по долния път, но бях излязъл без GPS и въобще не съобразих, че може да свърша тази полезна работа. Но да се надяваме, че някой от любителите на Рила може да я пробва някой ден... Wink Предполагам, че не са много хората, които ходят пеш до х. Ястребец по долината на р. Бистрица, но все пак...

Благодаря на Добри Фингарски за дадената ми предврителна информация за маршрута през Маричиния циркус, който първоначално моите приятели си бяха избрали към х. Марица! В крайна сметка решихме да рискуваме и въпреки нестабилното време минахме отгоре. Някак си идеята за толкова много вода долу не ми се хареса и не сбъркахме.


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Юли 31, 2018 2:25 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Юли 31, 2018 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Интересно би било, дали се е запазила в клека. Спестява много пътя до хижата.
Горният й край е начертан. Как пък не се сетих да погледна началото й отгоре от пътя в какво състояние е. Ние подходихме към хижата отгоре, от пътя за лифта и може би затова. А след поредния дъжд се разходихме малко наоколо вкл. и по долния път, но бях излязъл без GPS и въобще не съобразих, че може да свърша тази полезна работа. Но да се надяваме, че някой от любителите на Рила може да я пробва някой ден... Wink Предполагам, че не са много хората, които ходят пеш до х. Ястребец по долината на р. Бистрица, но все пак...
Преди 2-3 години се опитах да проследя тази пътека от х.Ястребец надолу - след полянките в клека се сблъсках със самия клек и ... греда.
Пътеката е загубена.
За х.Ястребец ползвайте старата възстановена алтернатива през Иконостаса и рида Малък Маркуджик /зелена маркировка/ - http://www.kade.si/#map=16/2625770.24/5197208.3/0 Гледките от рида към долината на Мусаленска Бистрица са уникални.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Юли 31, 2018 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
ivailo.hr написа:
Интересно би било, дали се е запазила в клека. Спестява много пътя до хижата.
Горният й край е начертан. Как пък не се сетих да погледна началото й отгоре от пътя в какво състояние е. Ние подходихме към хижата отгоре, от пътя за лифта и може би затова. А след поредния дъжд се разходихме малко наоколо вкл. и по долния път, но бях излязъл без GPS и въобще не съобразих, че може да свърша тази полезна работа. Но да се надяваме, че някой от любителите на Рила може да я пробва някой ден... Wink Предполагам, че не са много хората, които ходят пеш до х. Ястребец по долината на р. Бистрица, но все пак...
Преди 2-3 години се опитах да проследя тази пътека от х.Ястребец надолу - след полянките в клека се сблъсках със самия клек и ... греда.
Пътеката е загубена.
За х.Ястребец ползвайте старата възстановена алтернатива през Иконостаса и рида Малък Маркуджик /зелена маркировка/ - http://www.kade.si/#map=16/2625770.24/5197208.3/0 Гледките от рида към долината на Мусаленска Бистрица са уникални.


Пробвала съм я от долу. В началото върви много добре и след 40-50 метра стена от клек Smile Явно доста хора решават да я пробват и за това в началото изглежда прилично.
Вто Юли 31, 2018 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki_1978



Регистриран на: 15 Май 2015
Мнения: 45

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Тъй като миналата есен поради ред причини не успяхме да направим този маршрут, ще го направим този петък и събота. Ще хванем последните кабинки нагоре и ще спим на х.Ястребец (както Ведрин ни посъветва в една друга тема).
Бих искал да попитам следното : Тъй като знам , че от Мусала да Заврачица вода няма , на върха можем ли да бъдем сигурни , че ще има от къде да си сипем вода ( от метеоролозите или някъде другаде ), за да не катерим върха с по 2 бутилки вода ?
Сря Авг 01, 2018 7:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Под заслон Ледено езеро има един чучур до пътеката, от който тече вода от езерото, тъй че там може да се налее вода. Изглежда така:






В метеорологичната станция не съм влизал и не знам как стоят нещата там.
Сря Авг 01, 2018 8:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
niki_1978 написа:
Здравейте,
Тъй като знам , че от Мусала да Заврачица вода няма , на върха можем ли да бъдем сигурни , че ще има от къде да си сипем вода ( от метеоролозите или някъде другаде ), за да не катерим върха с по 2 бутилки вода ?


На върха не дават...дадат ли на един трябва на всички мисля, че за това не го правят.

От връх Мусала до х.Заврачица има две води една от които е целогодишна , а другата работи и май ще се окаже и тя такава.

Първата не е маркирана , намира се на пътеката която подсича Маришкия чал в посока Манчо,

http://www.kade.si/#map=19/2626141.8/5183946.84/0

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/37583262_2029730967087979_4973567902520180736_n.jpg?_nc_cat=0&oh=f3012a7955ef526fdff3bf0fb0399eb9&oe=5C0F974C

Вървейки по тази пътека просто няма как да я пропуснете. Изтича на самата пътека.
От там на края на пътеката хващате коловете и пак се вдигате на Маришкия чал и цепите към Манчо.

Втората е тази под в.Манчо - Усмивката:

http://www.kade.si/#map=19/2628497.54/5184738.47/0

Аз чучур не видях , но на 5м от пътеката /на слизане от манчо към хижата / се вижда как е разлято течаща вода, която става за пиене. Има и от къде да си сипете с канче...шише не успях да навра никъде

Информацията е от 21.07.2018

Интересното е ,че в стремежа си да покоряват върховете масовите туристи подминават билно и двете води..ние наляхме 1.5л вода на две жени /с двама мъже/ които бяха тръгнали от Ястребец...през Алеко...през Маришкия...и там ги засякахме жадни жадни...и спорят че вода нямало Sad

След това историята се повтори с група млади запъхтяни младежи и те без информация къде кво, но и те билно...те поне имаха малко останала Smile Та само им обясних за тази под Манчо

Поздрави

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Сря Авг 01, 2018 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
niki_1978 написа:
на върха можем ли да бъдем сигурни , че ще има от къде да си сипем вода ( от метеоролозите или някъде другаде ), за да не катерим върха с по 2 бутилки вода ?

На върха имат ежегоден проблем с водата. Причината е, че в един участък снеговете (почти) всяка година прекъсват тръбопровода между помпата на Ледено езеро и върха. След като се стопят преспите проблемното място се ремонтира и се подновява качването на вода. Тази година въпросната поправка вървеше с пълна сила на 19-20 юли, но все още не беше завършена. Чухме, че резервоарът на върха бил почти празен и много пестят водата. Затова и метеоролозите дори не предлагаха чай на туристите тогава. По-добре не разчитайте на вода или дори на чай на върха. От друга страна, в това дъждовно лято и в богата на води планина като Рила, носенето на големи запаси от вода е ... добра тренировка. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 02, 2018 12:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Иво, ето я моята хронология по пътеката със синя марка - през 2002-ра пътеката беше проследима почти до Ястребец, последните 200 метра минахме направо през ендемита че провирането по трасето на пътеката беше взело доста плат и кожа вече. 2010-та - пълен неуспех, била е хубав и бърз вариант някога. Но пък този неуспех ни отведе на езерцето под Гроба, оказа чудесно за ⛺.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Авг 03, 2018 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov