ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Су чал-Погледец-Безименно езеро-Йозола
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Су чал-Погледец-Безименно езеро-Йозола
Автор Съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Су чал-Погледец-Безименно езеро-Йозола Отговорете с цитат
Пускам темата, защото в една група Планински преходи възникна спор за езеро Йозола. Момчетата са от Самоков и със сигурност познават Рила но аз доста се мотах в района и мисля, че също съм прав. Последната събота тръгнахме от София, видяхме се с Владо Рилски, напълни ни торбата с плодове, които излапахме горе... Искахме да спим на Йозола но променихме маршрута в движение. До Тиха Рила се качихме с джипа. После поехме към Су чал



По билото към Погледец


Решихме да бивакуваме при тези безименни езера и по-точно първото, което е много плитко и прилича на папийонка




На другия ден се качихме обратно на билото с идеята да стигнем езеро Йозола. След час ходене се качихме до характерна голяма пирамида, което на картата е просто кота


Малко след тази кота видяхме под нас езеро с много клек около него. Към него водят няколко улея, които никак не са лесни за слизане с тежки раници. Това според мен е последното от Долнолеворечките..

Спуснахме се по единия улей и стигнахме до тераса с клек. Езерото бе вляво под терасата. Тогава видях, че то не е Йозола. Йозола бе след него на 1.6 км. Върнахме се по улея към билото. Там се започна клекинг. Човекът, който бе с мен се отказа да ходи и остана под една кота на реброто. Аз се юрнах напред с водач телефона и картата на dido и vedrin. Трябва да Ви кажа, че на няколко пъти щях да се откажа. До някое време чувах другарчето да плаче Smile И през няколко коти стигнах до най-високата, която е само в клек. Тогава газих провирах се само по навигация и в един момент надвиснах над

Слязох малко вдясно, за да снимам по-добре




Навигацията категорично ми показа Йозола!!! Еми не мисля, че съм луд като и се доверявам. Сега с тези момчета Борислав Вардаров и Костадин....Поне втория е от Самоков сме се вързали на по 200 лв. В хубав ден, който ще уточним допълнително да се чакаме на Йозола...Аз бях готов още утре да изчистим казуса. Ще ми е интересно тези, които са ходили какво мислят..








Това е според мен последното Долнолеворечко, кото помислихме за Йозола..

Йозола

Йозола
Чет Авг 09, 2018 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Павел Б



Регистриран на: 31 Авг 2015
Мнения: 47

Мнение Това не е Йозола Отговорете с цитат
Привет,

На нито една от снимките не е ез. Йозола.

Поздрави,
Павел

p.s. Според мен някои от снимките не се показват. Има някакъв текст, но няма снимка...
Чет Авг 09, 2018 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Това не е Йозола Отговорете с цитат
Павел Б написа:
Привет,

На нито една от снимките не е ез. Йозола.

Поздрави,
Павел

p.s. Според мен някои от снимките не се показват. Има някакъв текст, но няма снимка...


Привет. Благодаря за включването. Знам само, че стигнах до последната кота на Погледецкия ри (ребро). Това езеро бе под мен леко вдясно... Но там свършва пътеката според бгмаунт..., т.е. при езерото. Видимо слизането е отдясно по тревисто-каменист улей..Според Владо Рилски от Погледец до Йозола се стига за 1.30 мин., според мен за повече... Според навигацията пред мен бе само езерото... Ще се върна някой ден до самия бряг макар, че реброто и клека са неприятни Smile
Чет Авг 09, 2018 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Павел Б



Регистриран на: 31 Авг 2015
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Привет отново,


Тук http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=11151 съм написал няколко реда за Йозола (търси Рила - Йозола), но по тях не можеш да се ориентираш.[/url]

Езерото се намира на заравнение почти непосредствено над долината на р. Леви Искър. След езерото, заравнението продължава още малко с лек наклон в северна посока (изцяло обрасло с клек и рехава иглолистна гора), след което следва стръмно спускане към Леви Искър.

На север - северозапад от езерото, през долината на Леви Искър ясно се откроява вр. Будачки камък.

Йозола е лесно разпознаваемо - не може да се обърка с нито едно от Долнолеворечките езера. Погледнато отгоре изглежда, че е изцяло обрасло с клек, но това не е точно така...

Не ползвам GPS-и и не мога да коментирам.

Ако навлезе по-сериозно в клека човек с недостатъчно физически сили и без изградени навици за продължително клекогазене и ориентиране по формите на релефа, може да изпадне в сериозна беда...

По оттока на езерото някога е имало (а може би още я има) бракониерска пътечка, но на това не трябва да се разчита.

Поздрави,
Павел
Чет Авг 09, 2018 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Павел Б



Регистриран на: 31 Авг 2015
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
И още нещо.

Планинари, които умеят да се ориентират по релефа и да си избират път през клекови пояси и гнезда могат почти безболезнено да стигнат до езерото по рида през вр. Йозола (Погледец). Лесното връщане е по обратния път.

Ако някой се пробва да траверсира към долините на Горна или Долна Лева река, или да опита слизане към Леви Искър (освен ако не е на ТИ с бракониерската пътечка), то следва да се приготви за много сериозна борба с вековен клек!

Поздрави,
Павел
Чет Авг 09, 2018 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, excalibur!
Ето ти и темата на Ристо Туристо за Йозола:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1902&postdays=0&postorder=asc&start=0

Това езеро си води класацията за най-клекясалото в Рила и определено е предизвикателство.
Преди няколко години го видях като изкачвах връх Мечит. Тогава се чухме с Ристо, като вече знаех, че е стигал до Йозола.
За мое съжаление, той вече почти не пише, но и него може да попиташ за битката за Йозола.

А като се справиш и ти се иска друго предизвикателство в клека, там наблизо е и връх Пчелина.
Успех, очаквам да се похвалиш, че си с 200 лв. напред! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Авг 09, 2018 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Чудя се дали да се намеся, защото не съм ходил към вр. Погледец и ез. Йозола, но от това, което виждам на картата мога да направя следните изводи:
1. "Пътеката" /или за да бъдем по-точни GPS следата/ не свършва на последната кота /2522м/, тя продължава още 280-300м след котата, като се спуска на север по реброто, след това се напуска реброто и има слизане надясно в циркуса и още ходене на север до ез. Йозола /още 800м/ ;
2. Езеро Йозола е с продълговата /удължена/ форма, като GPS следата стига до южния край на езерото, а не както ти казваш 'над езерото". Ако си следвал следата до края, трябвало е да излезеш на южния край на езерото и да си долу в циркуса. Общо от кота 2522 до езерото трябва да се извървят поне 1100м и да се свали поне 350м денивелация в клека.
3. Езерото, което е на последните две снимки, вероятно е последното от Леворечките, съдейки по формата му. Снимано е от котата 2522м, затова е "леко вдясно".
4. Вероятната причина да мислиш, че си точно над езерото, гледайки екрана на тлф с картата е да си бил на голям мащаб, ако увеличиш на 50-100м ще виждаш колко си близо или далече до /от/ даден обект.

На схемата Йозола е горе на север, а Ляворечкото езеро е долу. Котата 2522 е по средата:


Езерото Йозола е с продълговата форма /снимка на Risto../:

.
.
Чет Авг 09, 2018 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
Здравей, excalibur!
Ето ти и темата на Ристо Туристо за Йозола:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1902&postdays=0&postorder=asc&start=0

Това езеро си води класацията за най-клекясалото в Рила и определено е предизвикателство.
Преди няколко години го видях като изкачвах връх Мечит. Тогава се чухме с Ристо, като вече знаех, че е стигал до Йозола.
За мое съжаление, той вече почти не пише, но и него може да попиташ за битката за Йозола.

А като се справиш и ти се иска друго предизвикателство в клека, там наблизо е и връх Пчелина.
Успех, очаквам да се похвалиш, че си с 200 лв. напред! Very Happy


Здраве, Диана! Чел съм всичко за Йозола преди години. Не споря с никой, а най-малко с Павел Беличовски. Не съм го виждал от Мечит, защото не съм го качвал Smile Говоря само за Погледецкия рид, който мисля добре овършахме, а и под него нощувахме. Имахме доста време да оглеждаме. Първо говорихме с Владо Иванов (Рилски), който каза, че не е проблем слизането на Йозола от този рид. Нагоре срещнахме семейство, които казаха същото но било проблем тежките раници. Само казвам, че с голям зор достигнах края на този рид. През клека се върви като в лабиринт, доверявайки се само на навигацията. Като свърши рида под мен пътеката продължи вдясно и надолу. Първата снимка направих там. После слязох малко по пътеката надолу, за да огледам как се слиза.. Пътеката според картата продължава до десния бряг на езерото... На око прецених, че мога да сляза но щеше да отнеме време, което не знам колко е!!! А и другарчето чакаше през 5 котички! Пак казвам, че вярвам на 100% на картата!!! Това съм видял, така съм го написал... Естествено човек като Павел ме вкарва в мисли. Ще се върна просто там и ще сляза до езерото. Дори мислех утре да го направя еднодневно.. ЗА последно казвам, че на картата няма друго езеро след това (Йозола), пътеката свършва на него и аз бях на пътеката точно срещу него но малко по-високо!!!
Чет Авг 09, 2018 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pelitko



Регистриран на: 08 Яну 2010
Мнения: 63
Местожителство: СОФИЯ

Мнение Отговорете с цитат
Ето това е езерото Йозола
http://chapkanov.snimka.bg/mountain/ezero-yiozola.257398.6170130
Пътеката си е много добра и достига до самото езеро
Чет Авг 09, 2018 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
excalibur написа:
Не съм го виждал от Мечит, защото не съм го качвал Smile








_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 09, 2018 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Чудя се дали да се намеся, защото не съм ходил към вр. Погледец и ез. Йозола, но от това, което виждам на картата мога да направя следните изводи:
1. "Пътеката" /или за да бъдем по-точни GPS следата/ не свършва на последната кота /2522м/, тя продължава още 280-300м след котата, като се спуска на север по реброто, след това се напуска реброто и има слизане надясно в циркуса и още ходене на север до ез. Йозола /още 800м/ ;
2. Езеро Йозола е с продълговата /удължена/ форма, като GPS следата стига до южния край на езерото, а не както ти казваш 'над езерото". Ако си следвал следата до края, трябвало е да излезеш на южния край на езерото и да си долу в циркуса. Общо от кота 2522 до езерото трябва да се извървят поне 1100м и да се свали поне 350м денивелация в клека.
3. Езерото, което е на последните две снимки, вероятно е последното от Леворечките, съдейки по формата му. Снимано е от котата 2522м, затова е "леко вдясно".
4. Вероятната причина да мислиш, че си точно над езерото, гледайки екрана на тлф с картата е да си бил на голям мащаб, ако увеличиш на 50-100м ще виждаш колко си близо или далече до /от/ даден обект.

На схемата Йозола е горе на север, а Ляворечкото езеро е долу. Котата 2522 е по средата:


Езерото Йозола е с продълговата форма /снимка на Risto../:

.
.


Пламене съгласен съм напълно с логиката ти но пред мен не даваше друго езеро...Иначе за версията с мащаба на картата си прав...Вярно, че от котата слязох малко вдясно до една тераска, за да видя подхода към езерото... Ще трябва пак да ида дотам, за да го видя най-после. Само мога да кажа, че пътеката, особено последните две коти е силно клекасяла и добре, че следвах картата. То имаше места, където газих по 2-3 м. връз клека без да виждам по-рехавичко след това...Пътеката се гъне постоянно ту към ръба, после навътре... Абе неприятно но ще отида на поправителен Smile
Чет Авг 09, 2018 4:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
"Повторението е майка на знанието" Smile

Виж 39 снимка от албума на Пелитко, досущ е като последните две твои снимки. Под нея той е написал "Вр. Погледец и Погледецки циркус - Вижда се едно от Долнолеворечките езера".

Езерото не можеш да го видиш от под котата, защото пред него на около 2200-2300м се получава нещо като тераса, а езерото остава под нея в ниското на 2130м надм. височина, сиреч нямаш пряка линия на видимост.

Успех при втория заход! Smile
.
Чет Авг 09, 2018 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
"Повторението е майка на знанието" Smile

Виж 39 снимка от албума на Пелитко, досущ е като последните две твои снимки. Под нея той е написал "Вр. Погледец и Погледецки циркус - Вижда се едно от Долнолеворечките езера".

Езерото не можеш да го видиш от под котата, защото пред него на около 2200-2300м се получава нещо като тераса, а езерото остава под нея в ниското на 2130м надм. височина, сиреч нямаш пряка линия на видимост.

Успех при втория заход! Smile
.


Благодаря!!!
Чет Авг 09, 2018 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Ако достигнеш края на Погледецкия рид трябва да видиш това:

Слизането до езерото оттук е ок. час и половина ... ако знаеш как да минеш Smile. Има няколко начина, но всички са свързани с "четене" на релефа и ориентиране по т.н. каменни ледници. Павел е много прав, че несвикнал на това човек, без навигация, лесно ще се набута където не трябва. Най-лесното минаване следва известния трак и практически не се гази клек, но изобщо не е очевидно. Циркусът е огромен и няма пряка видимост на подхода до езерото. Има пирамидки тук-там, но те не са достатъчни за да се следват. С 2 думи слизането без навигация е приключение за маняци Smile.
Чет Авг 09, 2018 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
За пълнота, ето още една снимка, направена от района на вр. Будачки камък:



На нея личи последната част от удобния подход към езерото на слизане откъм Погледец (Йозола).

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 09, 2018 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov