ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Су чал-Погледец-Безименно езеро-Йозола
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Су чал-Погледец-Безименно езеро-Йозола
Автор Съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
pux написа:
Ако достигнеш края на Погледецкия рид трябва да видиш това:

Слизането до езерото оттук е ок. час и половина ... ако знаеш как да минеш Smile. Има няколко начина, но всички са свързани с "четене" на релефа и ориентиране по т.н. каменни ледници. Павел е много прав, че несвикнал на това човек, без навигация, лесно ще се набута където не трябва. Най-лесното минаване следва известния трак и практически не се гази клек, но изобщо не е очевидно. Циркусът е огромен и няма пряка видимост на подхода до езерото. Има пирамидки тук-там, но те не са достатъчни за да се следват. С 2 думи слизането без навигация е приключение за маняци Smile.


Т.е. съм имал възможност да продължа напред, а не вдясно и надолу към езерото, което съм мислел за Йозола и в карайна сметка да видя наистина Йозола?

Между другото преди месец спах в една дива долина, която е между Суи чал и Погледецкия рид. Има и река (Лева). Тогава по нощите ми бе дошла идеята да пробвам към Кобилино бранище но по-добре, че се отказах. Ако може човек да слезе в нея преди Маринковица и после да издрапа към рида (мисля, че не е невъзможно) доста бързо може да се озове около края на Погледецкия рид и да има повече време за Йозола Smile
Пет Авг 10, 2018 2:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Последната ок. 1/3 от Погледецкия рид е обрасла с клек и не е добра идея да се вреш из него. "Пътеката" в тази 1/3 следва плътно ръба. Има точно 2 по-криви места, където трябва да се мушнеш 5-10 м през клека за да излешеш пак на ръба. Според мен навигацията по-скоро те е обърквала - ако беше гледал терена по-внимателно, вероятно щеше да се оправиш далеч по-добре. Още повече, че отскоро има просечено тук-там по ръба и се минава още по безпроблемно.

Други подходи, като този който споменаваш, през Горна Лева река, също са възможни, но влизат в графата "глиганиада" Smile.

М/у другото - старият, "класически" и вече забравен подход към Йозола е съвсем друг. Върви се по "Танкио рид" Smile, откъдето се слиза до Леви Искър при място наричано Плочите. Оттам по дерето до оттока на езерото и нагоре по вече споменатата "бракониерска" пътечка. Има все още хора в с. Говедарци, които знаят за какво става дума Wink.
Пет Авг 10, 2018 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
pux написа:
Последната ок. 1/3 от Погледецкия рид е обрасла с клек и не е добра идея да се вреш из него. "Пътеката" в тази 1/3 следва плътно ръба. Има точно 2 по-криви места, където трябва да се мушнеш 5-10 м през клека за да излешеш пак на ръба. Според мен навигацията по-скоро те е обърквала - ако беше гледал терена по-внимателно, вероятно щеше да се оправиш далеч по-добре. Още повече, че отскоро има просечено тук-там по ръба и се минава още по безпроблемно.

Други подходи, като този който споменаваш, пред Горна Лева река, също са възможни, но влизат в графата "глиганиада" Smile.

М/у другото - старият, "класически" и вече забравен подход към Йозола е съвсем друг. Върви се по "Танкио рид" Smile, откъдето се слиза до Леви Искър при място наричано Плочите. Оттам по дерето до оттока на езерото и нагоре по вече споменатата "бракониерска" пътечка. Има все още хора в с. Говедарци, които знаят за какво става дума Wink.


Ще го правя пак от Тиха Рила но си мислех вместо да подсичам Погледец (оказа се, че има добра подсичаща пътека, която излиза под котата с каменната пирамида) да пробвам слизане в долината на Лева река и между клековите гнезда да издрапам към крайните коти ма Погледецки рид. Преди месец след Скакавци се наврях в тази долина и между клек и течащи води стигнах сигурно между Суи чал и последната кота на Погледецкото било. На другата сутрин се върнах към Погледец и Тиха Рила...Smile

Момчетата от Самоков ме пожалиха с 200 те лева Smile Казаха просто да ида да видя Йозола!!!
Пет Авг 10, 2018 2:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Боби и Коце ходиха миналата година до Йозола, с подход от към Мала църква.
P.S: Владо спомена нещо за събота, 18.08. Тогава ли ще да е Question
Нед Авг 12, 2018 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Боби и Коце ходиха миналата година до Йозола, с подход от към Мала църква.
P.S: Владо спомена нещо за събота, 18.08. Тогава ли ще да е Question


Аз бях готов в петък да проверим каква е истината но и двамата ми отказаха. Просто казаха, че не ми искат парите, а да отида на Йозола и да се убедя сам Smile И като получих неопровержими доказателства им писах, че съм сгрешил... И все пак ще драпам по Погледецкия рид отново в скоро време, за да го видя това емблематично езеро..Smile Може би трябваше още да газя клека но все пак ме чакаха през 4 коти и ми беше притеснено... Така, че няма да се срещаме на Йозола с тези момчета, за да доказваме правота!!!
Но аз съм го замислил от Тиха Рила, а може и други да се включат...
Нед Авг 12, 2018 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
excalibur написа:

Но аз съм го замислил от Тиха Рила, а може и други да се включат...


Точно това имах предвид, че Владо има идея за идния уикенд, по упоменатия маршрут, с изходна точка Тиха Рила.
Нед Авг 12, 2018 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
excalibur написа:

Но аз съм го замислил от Тиха Рила, а може и други да се включат...


Точно това имах предвид, че Владо има идея за идния уикенд, по упоменатия маршрут, с изходна точка Тиха Рила.


Готов съм стига времето да е с нас Smile Ще се спи на Йозола предполагам..?
Нед Авг 12, 2018 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Май на Йозола, да.
Нед Авг 12, 2018 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Май на Йозола, да.


Съгласен съм да отидем само времето не знам как ще е в края на седмицата. Може и твоите хора да дойдат от другата страна, а аз ще изнеса за наказание повече пържоли и ракия Smile
Нед Авг 12, 2018 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Ще се атакува
Чет Авг 16, 2018 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Ще се атакува


Е, браво!!! Току що запазихме за "Елит" Добринище... Утре тръгваме, понеделник се прибираме. А тези момчета от Самоков Коце и .... ще ходят ли?
Чет Авг 16, 2018 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
excalibur написа:
dobrifin написа:
Ще се атакува

А тези момчета от Самоков Коце и .... ще ходят ли?

Не, те не.
Пет Авг 17, 2018 9:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Мисията изпълнена Laughing
Налазихме го и Йозолата, там си е, тихо, скрито, чисто и потайно, насладихме му се на воля, наистина се почувствахме като изолирани от света, някъде в дълбоките, рилски дебри Exclamation Е, и се поуморихме добре, драпането не е малко, но определено си заслужаваше.
Пон Авг 20, 2018 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
От Тиха Рила ли стигнахте ? (якото бъхтане Very Happy)
Пет Авг 24, 2018 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
LorDDemoniC написа:
От Тиха Рила ли стигнахте ? (якото бъхтане Very Happy)

Да, от Тиха Рила, доста е ходенето, но в тая част на Рила е толкова хубаво, че времето минава неусетно Very Happy Попрочистихме и пътеката от клека, та сега достигането до полянката за бивакуване е приемливо.
Пет Авг 24, 2018 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov