ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Джамджиев ръб, кончето, църномогилски чал
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Джамджиев ръб, кончето, църномогилски чал
Автор Съобщение
Павел Б



Регистриран на: 31 Авг 2015
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Ето малко снимки от мен ..

Гледка след слизане от Кутело посока чала .

https://drive.google.com/file/d/12c4XzST3uH9ywbafQsO_bOv6D37AXvmi/view?usp=sharing

Обратна гледка към Кутело

https://drive.google.com/file/d/1krQPkZCJiqV3s9bxg4euaIdaYfHfK08K/view?usp=sharing

Въпросния последен техничен участък , вляво ръба , преди излизането горе. ..

https://drive.google.com/file/d/1yeHr7g93cKw6LCjvfoRxkZpJVfeiMv1f/view?usp=sharing

Малко снимки от участъка по който ти ще минеш. Това е вече от върха равното и слизането надолу посока лифта

https://drive.google.com/file/d/1H8pju5qPf1Z53DqNOsTbRg_jh71qnm1q/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1Kd44CFVQmIGIeySajg90Lh-y0sdYQOEQ/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1ZFDVizEj6sDGZw6FZHDPynVej8KUdOUL/view?usp=sharing

Павел Б. е дал много точно описание, както и другите..

П.С - според мен само е редно да се каже че зимата няма "определена" лавинна опастност, а доста сериозна за района на Кутело и може да се минава по изключение.


Здравей Калоян,

Хубави снимки. Аз така и не се научих, как се качват снимки...

Кога е правена последната снимка? Аз когато минавах лятото преди повече от 10 години не съм забелязал надписи. Там ли им е мястото на подобни творчески изблици? За съжаление кретените, вършещи подобни простотии из планините са на все повече места и даже и на труднодостъпни такива. Освен липсата на култура, за това допринася и размятането на тракове, по които малоумниците се ориентират без особено познаване на Планината, без разбиране за отношенията на човека и природата и без мисъл за това, което оставят след себе си... Жалко.

Написах определена лавинна опасност, защото на моменти може да е висока, а на моменти да няма такава. На Кутело лавиния участък е къс и излагането на обективна опасност е за кратко. Мен винаги повече ме е притеснявал склона на Църна могила.
Така или иначе, този траверс не е за всеки и който ходи там през зимата трябва да направи трезва преценка на условията на място.
Ще си позволя да цитирам Аспарух: "И най-накрая, нищо не извинява човек от задължението му да мисли!"

Поздрави,
Павел
Сря Юли 06, 2022 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Не ги гледай другите снимки, там е ходене и няма пропасти да се изтъркаляш. Просто е една разходка с много напъване. Ако искаш да стане по - опасно продължаваш, ако не, се връщаш. Разликата е никаква като си на върха, ще имаш същите снимки които аз съм правил, даже ако разбираш, ще са още по-добри.


Павел Б. - аз си мислех че снимките са по-отдавна, но като погледнах се оказа че са от миналата година. Долу под лифта имаше пожар и там ходеха с мотори да го гасят, по този начин донякъде се реабилилтират незаконно каращите мотори и шейни из нашите планини. В случая са помогнали доста, въпреки всичко, но както съм писал, едното не оправдава другото.

Относно надписа, той е с камъни и нямам никаква идея какво значи. Smile Никога не съм чувал за Анна, която да трябва да подаде оставка.

Вече по планините започват да ходят доста хора, става малко като мода, която се затвърждава все повече. И предивд много други фактори, тепърва ще се пренаселват планините и малкото останали природни кътчета, защото те изчезват лека полека ..

За снимките, аз ги качвам по -този начин понеже са в оригинален размер и тук пращам само линкове. Малко е играчка обаче Smile ... Иначе гугъл не подържат точен линк, който форума да може да го покаже директно. Според мен не е и необходимо да се прави това, тъй като става трудно за четене.
Сря Юли 06, 2022 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1519
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Увеличих и разгледах последната снимка. Някой е написал с камъни АННА и ОСТАВКА.
Първото може и от любов да е, но за второто само киндилик е обяснението....
Wink
Чет Юли 07, 2022 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Увеличих и разгледах последната снимка. Някой е написал с камъни АННА и ОСТАВКА.
Първото може и от любов да е, но за второто само киндилик е обяснението....

Подсети ме, че на 14-годишна възраст на влизане във френската гимназия, се наложи да пиша за любовта и омразата в поезията на Христо Ботев. Daz

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 07, 2022 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Увеличих и разгледах последната снимка. Някой е написал с камъни АННА и ОСТАВКА.
Първото може и от любов да е, но за второто само киндилик е обяснението....
Wink


Хахх и аз се загледах. Smile То май двете неща нямат нищо общо. Като се увеличи се вижда Анна и после има и едно сърце ... А явно някой друг е писал оставката , по други подбуди Smile
Чет Юли 07, 2022 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3047

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
... двете неща нямат нищо общо.

АННА и ОС- ТАВКА
Като разместиш ОС-то от едната дума към другата и като предвидиш, че оставка е близо да "разпни го", разбираш дилемата на редящия камъни. И за да съм по-ясен, има един разказ на Алеко за бай ви Ганя, дето след тежки дилеми писал, драскал, писал обратното, драскал... отдолу завършил "...на маймуни ни обърнахте, маскари с маскари..."
Чет Юли 07, 2022 2:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Църномогилски чал - южна кота Отговорете с цитат
Днес по-рано изкачих връх Църномогилски чал.
Имам нужда от малко разяснения от по-опитните и най-вече от по-безстрашните планинири, които са минали целия ръб.

Около 100м. преди последната най-южна кота се отказах да продължа до нея. Повече от час търсих вариант за подсичане от изток, но ми се струваше изключително опасно. Върнах се обратно на ръба при кота 2678м. Най-южната кота, която трябва да е 2690м. беше почти равна с моята позиция, а обръщайки си на север кота 2687м. (или самият връх) изглеждаше отчетливо по-висока. Затова аз смятам, че най-вероятно има грешка в ЕТК-1-5000, която е копирана в bgmountains.

Разгледах внимателно изолиниите, но оттам не личи потвърждение на моето наблюдение. Ще съм благодарен, ако Ведрин или Дидо, като специалисти по картите, споделят други източници за височината на тази южна кота или друга информация.

Сигурен съм, че Стефан Илиев е траверсирал целия ръб. Стефане, най-вероятно имаш трак. Дали е възможно да погледнеш каква височина е показвал GPS-ът на южната кота и каква на самия връх?

Ще съм благодарен много за такава информация! Ако все пак южната кота е по-висока, то едва ли мога да броя върха за изкачен.

Направих 2 кратки видеа с телефона, за да документирам наблюдението ми. Ще се опитам през телефона да поставя линк за едното. Дано се получи.

https://photos.app.goo.gl/GabUBH3Mcy56fLjF6
Вто Сеп 20, 2022 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Според цифровия модел на релефа ALOS на японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) Църномогилски чал изглежда така:



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Сеп 20, 2022 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Жестока работа!

Най-вероятно просто е сбъркана една десетица за тази най-южна кота, когато е изготвяна тази карта ЕТК-1-5000. Тогава стойностите на височините, съотнесени една към друга, биха отговаряли и на впечатлението на място.

vedrin, много благодаря за ценния отговор на моите вманиачени терзания по незначими детайли. 😀
Вто Сеп 20, 2022 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Според мен се вижда че там откъдето си дошел е по-високо от ръбчето, където не си искал да отидеш Smile ... А пък и по-прилича на връх.
Сря Сеп 21, 2022 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Църномогилски чал - южна кота Отговорете с цитат
Dimov написа:
...

Сигурен съм, че Стефан Илиев е траверсирал целия ръб. Стефане, най-вероятно имаш трак. Дали е възможно да погледнеш каква височина е показвал GPS-ът на южната кота и каква на самия връх?

Ще съм благодарен много за такава информация! Ако все пак южната кота е по-висока, то едва ли мога да броя върха за изкачен.

...

Целия ръб до Кутело не съм траверсирал – само до южната кота.

Ето връзка за сваляне на необработения ми джипиес-трак:

https://drive.google.com/file/d/1U2Go0zHf7RFkWu30JIHdD-ByMjrmpKVx/view?usp=sharing

На кота 2687,0 м (на карта ЕТК 1:5000) джипиесът ми показва височина около 2685-86 метра.
Малко преди кота 2687,0 м (30-тина метра северно от котата) джипиесът ми показва височина около 2686-87 метра.
На „южната кота“ 2689,8 м (на карта ЕТК 1:5000) джипиесът ми показва височина около 2678-79 метра.
Най-вероятно наистина става въпрос за грешка с една десетица – 2679,8 м вместо изписаното на картата 2689,8 м.

Въпреки това трябва да се има едно наум, като се сравняват надморски височини от джипиес – съществува опасност от грешки!

Ето няколко снимки от Котешкия рид и от връх Кутело (последната), на които се вида, че южната кота не е по-висока:








____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Сеп 21, 2022 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Re: Църномогилски чал - южна кота Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Целия ръб до Кутело не съм траверсирал – само до южната кота.

Ето връзка за сваляне на необработения ми джипиес-трак:

https://drive.google.com/file/d/1U2Go0zHf7RFkWu30JIHdD-ByMjrmpKVx/view?usp=sharing

На кота 2687,0 м (на карта ЕТК 1:5000) джипиесът ми показва височина около 2685-86 метра.
Малко преди кота 2687,0 м (30-тина метра северно от котата) джипиесът ми показва височина около 2686-87 метра.
На „южната кота“ 2689,8 м (на карта ЕТК 1:5000) джипиесът ми показва височина около 2678-79 метра.
Най-вероятно наистина става въпрос за грешка с една десетица – 2679,8 м вместо изписаното на картата 2689,8 м.

Въпреки това трябва да се има едно наум, като се сравняват надморски височини от джипиес – съществува опасност от грешки!


Много, много благодаря, Стефане!

Разбира се, че данните от GPS-уредите може да са неточни, и все пак дори да има неточност в тези измервания, то е близко до невъзможно, грешките да са напълно различни на 2 точки на 300м. една от друга, измерени през няколко минути.
Също, на място допуснах, че може да има оптична измама. Често се случва в планините. Например на съседния Кутело, винаги когато съм на едната кота, другата ми се вижда по-висока. И все пак най-вероятно наистина има просто сгрешена една десетица. Броя си върха за изкачен - бях на най-високата точка и стигнах, докато беше по силите ми по ръба на юг. Smile

Благодаря ти много и за снимките! Аз имам от Кутело, но не и от Котешкия чал, тъй като не съм ходил там.

Браво, че си стигнал до южната кота!

kaloyanv написа:
Според мен се вижда че там откъдето си дошел е по-високо от ръбчето, където не си искал да отидеш Smile ... А пък и по-прилича на връх.


Вярно е, благодаря!
Сря Сеп 21, 2022 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
малко снимки от билото на Черна могила, посоката е : начало от краят на лифта, завършване към Кутелите.

оттук билото се изостря :




500 метра по билото, вече се вижда най-високата от северните коти , с клека :



Ето я и нея- най високата от северните коти :



На горната снимка билото изглежда слято, но в средата има понижение. Ето снимка от преди понижението, от което се вижда най-високата южна кота:



Най-високата от всички коти, така ми се стори . Та е първата от южната група коти, след понижението :



След нея следват още 2 връхчета, които са малко по-ниски :



От последната снимка билото се срива в пропаст , към седловината с Кутелите

В заключение - най-високата кота според мен е южната, точно тази, от която се спуска ясно изразено ребро към североизточната стена

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Сеп 21, 2022 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Ангеле, радвам се, че се включи!
Снимките са супер. Но не мислиш ли, че на последната, която гледа на север, се вижда най-високата кота.
От първите 3 снимки на Стефан, също се вижда доста отчетливо, че на юг ръбът запада. А гледната точка за тези 3 снимки е такава, че север остава по-далеч, т.е. няма как измамно да изглежда по-високо.
Съб Сеп 24, 2022 6:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
Така е, Димов Smile . Но най-високата кота според това, което видях и усетих, е първата южна кота, въпреки че това проворечи на картата на Ведрин. Седловината дели билото на Южни и Северни коти, това в картата е правилно. Първата Южна, след седловината, ми се стори най - висока. Седловината и Южната висока кота :

На снимките на Стефан Smile според мен е южната кота , която доминира. Отново на снимките нна Стефан, седловината е скрита, както и северната кота, те не се виждат от главното било.
Билото с котите на Черномогилски чал е хубаво да се мине, защото от него се открива нещо, което не се вижда от никъде - огромната северна стена на масива , която съперничи на Казана и пропастите на Кутелите:


Точно срещу Черна могила, е най-трудният връх на Мраморният дял, който нарекох Шило :


Изглежда един връх, но са два .Изкачва се точно през това отлюспване в средата, където е стабилно :



Билото на първият отдалеч изглежда достъпно, но е от нестабилни, големи камъни, които се клатят, и не може да се премине.:




Срещу него е Черна могила[/img]

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Сеп 27, 2022 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 3 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov