ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Джамджиев ръб, кончето, църномогилски чал
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Джамджиев ръб, кончето, църномогилски чал
Автор Съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение църномогиски чал Отговорете с цитат
аз минах същия марщрут началото на октомври, като за слизане накрая като стигнах до отвеса между Кутело и църномогиски чал спуснах право надолу към поляните (посока палашица) и от там по дерето и стигнах до мечата поляна. оказа се че има стара пътека по дерето надолу обозначена със пирамидки
а и разбрах защо и казват меча поляна Very Happy
също така намерих хубава, ясна пътека която идва от едно дере успоредно (но по на север) от пистата и излиза под стария лифт на около 2300м.н , но липсваше на oruxmaps-a
Пон Окт 17, 2022 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Интересни са тия пътеки.
Трак, нещо, да си записал?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 17, 2022 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение Отговорете с цитат
не съм записвал, но още на място докато бях направих справка със bgtopo-1933 режима от kade.si и там се вижда от къде започват тези пътеки като може да се проследят деретата.
от Разлог съм и основно там ходя, например вчера orux-a показваше, че между Дуниното куче и Кацата няма пътека, а всъщност има ясно очертана пътека със пирамидки.
Може би не е по темата, но тук трябва да добавя че в чест на Зарето, чиито име за съжаление фигурира във темата "Инциденти и нещастни случаи в българските планини" на форума наскоро е поставена маркировка по пътека, която беше изполвана от него за зимно изкачване на вр. Даутов. Пътеката, маркировката и паметната плоча не фигурират никъде освен във местните страници на "ейсбуко", прикачвам снимки:
https://ibb.co/7XvyXsk

https://ibb.co/4fBSx4B
Пон Окт 17, 2022 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Ще те помоля да запишеш и споделиш GPS-данни ако ти се удаде да минеш по пътеките, които споменаваш.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Окт 20, 2022 12:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
dilaro2 написа:

от Разлог съм и основно там ходя, например вчера orux-a показваше, че между Дуниното куче и Кацата няма пътека, а всъщност има ясно очертана пътека със пирамидки.


Да бе, много ясно очертана и много пирамидки докато не се зачукаш в клека. Има поне няколко места в които да се забиеш. Добре са я дали че няма пътека, че да не се бъркат хората излишно.
Предната седмица ходих ..

Аз имам трак, обаче за 50 метра се забихме в един висок клек и после излязохме на пътеката с камъните. Те просто изчезват по едно време и май трябва да се държи надясно, за да не се забиеш , ама колко надясно не ми стана ясно.
Сря Окт 26, 2022 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение Отговорете с цитат
ами да не става ясно, защото я няма въведена на картата. На слизане се проследява много лесно, че пътеката е плътно вдясно покрай хребета/ръба и се губи само в най ниската точка във района на поляната.
Пон Окт 31, 2022 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
dilaro2 написа:
ами да не става ясно, защото я няма въведена на картата. На слизане се проследява много лесно, че пътеката е плътно вдясно покрай хребета/ръба и се губи само в най ниската точка във района на поляната.



Да, да .. и един мармот завива станиьол.... А ти знаеш ли как се следва почти несъществуваща пътека на карта с навигация. Пробвал съм поне 10 пъти и все е въртене около една точка. И нали се сещаш, че понеже тази не е официална, точно следващата година може да се промени ...
Пон Окт 31, 2022 1:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
dilaro2 написа:
.. се проследява много лесно, ...

... несъществуваща пътека ...

ей тук има много интересна комбинация от казаното от двама ви, взето заедно:
https://kade.si/#map=17/2602078.47/5131241.03/0
Някъде ми се стори, че дори я наричаха "зиданата пътека". Та пътеката в тоя участък е едновременно много добре проследима, ама направо си личи отдалеч, заради сухите зидове, от които е направена. И едновременно с това, на места е съвършено непроходима, защото клекът расте ... точно на пътеката, като в иззидана саксия...а не около нея, както е прието да бъде по принцип...
Пон Окт 31, 2022 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение Отговорете с цитат
мисля че това е Кайзеровият/Царският път. Даже допускам че са два, както са във Рила, но трябва някой по- компентен да каже. Единият минава покрай хайдушката чешма и според стари карти е достигал до поляната под връх Погледец на около 2000м.н.в, а другият достатъчно широк за волска кола, минава близо до парева поляна и достига до премката м/у Каменитица и Баюви дупки. Нямам спомен да съм чел някъде района да е посещаван от Цар Фердинанд.
Пон Окт 31, 2022 6:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
dilaro2 написа:
мисля че това е Кайзеровият/Царският път. Даже допускам че са два, както са във Рила, но трябва някой по- компентен да каже. Единият минава покрай хайдушката чешма и според стари карти е достигал до поляната под връх Погледец на около 2000м.н.в, а другият достатъчно широк за волска кола, минава близо до парева поляна и достига до премката м/у Каменитица и Баюви дупки. Нямам спомен да съм чел някъде района да е посещаван от Цар Фердинанд.



Мерси за информацията, аз точно това гледах, тези градежи и помня че май дидо от форума беше писал или ведрин. Те със сигурност знаят. Мислех да питам, обаче съм забравил.
Пон Окт 31, 2022 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
клекът расте ... точно на пътеката, като в иззидана саксия...а не около нея, както е прието да бъде по принцип...

Very Happy Very Happy Very Happy

Струва ми се, че този път е доста по-стар от Фердинанд, интересно какво ще кажат краеведите.
А Фердинанд е шетал на много места, особено където има лов, включително и по Пирин.
За да може Байкушев да определи възрастта на мурата, дето сега носи неговото име, Фердинанд е поръчал специален свредел от Австрия.
Вто Ное 01, 2022 9:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Според пътеводителя за Пирин от 1970 г. "зиданата "пътека е прокарана по искане на Фердинанд през 1916 г. от х. Яворов по Каменитишката долина до билото.
Вто Ное 01, 2022 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение Отговорете с цитат
Надали е по стар, четох някъде а и е логично да е след балканската война, понеже преди това Разложко и околия сме били под турско още.
По времето на Първата Световна обаче порти като Мозговишка вече са за предпочитане за пътуващи посока Мехомия
Знам за случка в която войници се прибират от битката при Дойран и ги затрупва мокра лавина някъде юни-юли, доколкото си спомням на Мозговишка порта.
Младо момче на 25 носи фиданка круша и разсад чемшир със себе си. Простудява се и умира няколко месеца по късно. Крушата още дава плод вкъщи а чемшира стъблото е около ф200.
Вто Ное 01, 2022 4:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
И аз съм склонен да мисля че това е от времето на Фердинанд, тъй като той е строял подобни пътища. Въпроса е къде са отивали, точно тези .. ? Но чух и друго мнение че са по-стари ... Не е лошо да проучим каква е тази работа..
Вто Ное 01, 2022 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Има някакви устни сведения за "тайни научни екскурзии" на Фердинанд из Пирина още преди 1912 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Ное 01, 2022 6:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 5 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov