ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Неволи по Друшлявица
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Неволи по Друшлявица
Автор Съобщение
pepyZX5



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 59
Местожителство: SOFIA

Мнение Отговорете с цитат
Носте пиратки, и при неочаквана среща граскате клечката
Пет Сеп 18, 2009 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Сложих още един албум в любими. Маршрута по Рила за другото лято вече се оформя. А дали някой е пробвал вариант от Скакавците към х.Мечит (или обратно) директно през Леви Искър?
Иначе това лято и аз окончателно се убедих, че ако иска да види нещо човек трябва да тръгне сам. Не знам дали някой от хората, които познавам би се навил да мине по "пътеките" по които минах.
Чет Окт 01, 2009 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
мммм ... това беше най хубавия и завладяващ пътепис.... и то майсторски изпълнено с добър щатлив край. няма нищо по хубаво от екпериментаторското завиране по загубени потайни места. Сам човек си е най организиран - това е.
Чет Окт 01, 2009 1:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Евгени написа:
А дали някой е пробвал вариант от Скакавците към х.Мечит (или обратно) директно през Леви Искър?


Знам за минаване от Скакавците към Леви Искър и Мала Църква. Знам и за минаване нагоре по Леви Искър и по морените към Мечит. Участник във втория вариант твърди, че това е пълна лудост. По-лесно е все пак отгоре надолу. Проблемът е морето от клек, което трябва да се премине. Когато тръгваш отгоре, имаш възможност много по-добре да огледаш терена и да опиташ да си избереш път. Общо взето трябва да си любител на "глиганинга" Very Happy - газенето из клек, което си е абсолютно мазохистично удоволствие. Smile
Наистина трябва много сериозна предварително подготовка и проучване на пътя, също и запасяване със здрави дрехи, покриващи и ръце и крака, за да няма големи поражения. Като начало може да се ползват описанията на Огнедишащ в клуб Туризъм на dir.bg, който е прочут любител на глиганинга и познавач на района. Smile

Не е зле да се има предвид, че долината на Леви Искър е вододайна зона. Exclamation
Чет Окт 01, 2009 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vasil111 написа:
Сам човек си е най организиран - това е.


Така е, обаче две глави мислят по-добре от една и виждат по-добре от една (особено ако закъсаш с пътеките Smile ). Само трябва да имат сходни физически данни и сходни мераци за приключения. Very Happy
Чет Окт 01, 2009 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
С другарче винаги е по- добре. Всичко се случва и е добре да има на кой да разчиташ. А оптималната група е до 5 човека със сходни физически възможности.

_________________
Който пие бира не умира!
Чет Окт 01, 2009 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
А оптималната група е до 5 човека със сходни физически възможности.


Според мен това е максималната група.
Оптмалната е 2-ма души.

/Ако говорим за по-засукани ходения и места/

Wink

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Съб Окт 03, 2009 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Общо взето трябва да си любител на "глиганинга"

Не че не съм достатъчно луд, но имам особено уважение към Расовия Рилски Клек. Като му дойде времето ще му мислим.
Нед Окт 04, 2009 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Евгени написа:
Цитат:
Общо взето трябва да си любител на "глиганинга"

Не че не съм достатъчно луд, но имам особено уважение към Расовия Рилски Клек. Като му дойде времето ще му мислим.


Точно този участък м/у Скакавишкото било и Кобилино бранище според мен е най-гъстия и "расов" клек в България. Това не е и случайно, защото от много време част от него /долината на Лява река/ е охранявана вододайна зона за София. Само хора, които искат да впечатлят минават през него. НИКАКВО удоволствие няма да има в прекосяването му.

П.п. Единственият интересен обект там е разкошното езеро Йозола.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Окт 04, 2009 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Malama написа:
Пътеката върви отдясно на реката. Отстрани има високи, много стръмни и обрасли склонове. Почти цял ден не влиза слънце. Според всички описания, до които съм се добрала, пътеката си върви все отдясно срещу течението и чак горе под билото, близо до изворите минава отляво


Оглеждам я аз тая пътечка - върви по левия бряг на реката (отдясно), добре просечена. Това след притока преди Малка Друшлявица - даден в картата като Малио чатал. Интересно ми е в гората как е пътеката докъм Малка Друшлявица и малко след нея ...

А, още нещо - защо описваш рида като Черни рид ??? Не съм го срещал с това име, а го има на доста места като Карабунар (Черния кладенец).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 21, 2009 12:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Точно така е, Черни рид е Карабунар по разни стари карти. По по-новите карти до връх Баучер и ридът е Баучер, а от връх Баучер до Върла е Черни рид. Confused

Като тръгнеш от Рилски манастир нагоре, се върви от дясно на реката, на север, около 20-30 мин. Има един безименен приток от ляво. Точно при него реката завива леко на североизток и точно там пътеката изчезва. Аз се качих по реброто между този безименен приток и Друшлявица. На снимката долу това е второто ребро от ляво (снимката е на Вальо).



Като слизах отгоре надолу, вече бях подминала Малио Чатал, когато пак се изгуби пътеката.
Така че неясният участък, гледано от Рилски манастир нагоре, е от първия приток вляво - до малко преди Малио Чатал. На снимката първият поток вляво от Дългия Рид е Малка Друшлявица, а вторият поток е Малио Чатал. Под него се вижда една малка горичка, точно на поляната над нея се губи пътеката. От там нагоре всичко е съвсем ясно. Прекъсването е, може би, около 30 мин. път, ако не се щураш из шубраците.

Къде я оглеждаш тая пътечка, че и аз да я огледам? Very Happy
Сря Окт 21, 2009 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Т.е. ти си се объркала в гората още, качвайки се нагоре. Всъщност гората свършва около рида, който стои между Малка Друшлявица и Малио Четал. Пътеката е видима от Малио Четал нагоре. Надолу по открития участък и в гората не се забелязва такава.

Прегледах две бумаги за Черни рид - не се споменава такъв. Рилския речник на Живко Радучев е едното, другото е картата на Домино (червената). Там ридът е Карабунар догоре.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 21, 2009 3:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Забелязах, че в картите на Домино са върнати повечето стари имена. От картите на Картография, 1:55 000, малко по-стари, са имената, които съм използвала.

Според хора от района, в тази част пътеката е вървяла плътно покрай реката и била отнесена преди няколко години. Та се чудех дали няма някоя нова, която да минава малко по-високо из гората, но доколкото разбрах, нямало. Още не съм успяла да отида на място и да се поразшетам из района. Все си мисля, че над гората вляво от пътеката по Дългия рид, ще може да се мине. Пътеката от Малио чатал нагоре е съвсем ясна. Неудобството е, че точно от това място надолу реката изведнъж силно се вкопава. Бреговете откъм Карабунар са почти отвесни скални стени, а откъм Дългия рид са съвсем малко по-неотвесни. Smile А може и да има някое съвсем тънко минаване покрай реката, но само лятото при ниски води. Question
Сря Окт 21, 2009 4:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov