ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
въпрос на снимка

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
въпрос на снимка
Автор Съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение въпрос на снимка Отговорете с цитат
здравейте! това на симката долу нали е връх Мальовица? Гледано от връх Мусала на запад, при първите лъчи на изгряващото слънце. на 99.99% съм сигурен, че е Мальовица, но за да съм 100, реших да питам тук. мерси Smile


Вто Окт 13, 2020 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kraychev



Регистриран на: 04 Юни 2018
Мнения: 36
Местожителство: Бургас

Мнение Re: въпрос на снимка Отговорете с цитат
raskoll написа:
здравейте! това на симката долу нали е връх Мальовица? Гледано от връх Мусала на запад, при първите лъчи на изгряващото слънце. на 99.99% съм сигурен, че е Мальовица, но за да съм 100, реших да питам тук. мерси Smile



И от мен 99% за Мальовица Smile
Вто Окт 13, 2020 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
понеже е снимано на 200мм, това променя пейзажа и ме бъркаха два връха на височина на Мальовица, от дясната страна, изглеждат все едно са точно до Мальовица, а това се оказаха Голям и Малък Калин, ама са на 7 км по въздух... не акто на снимката... вече сравних с куп други снимки и съм сигурен Smile
Вто Окт 13, 2020 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Re: въпрос на снимка Отговорете с цитат
raskoll написа:
здравейте! това на симката долу нали е връх Мальовица? Гледано от връх Мусала на запад, при първите лъчи на изгряващото слънце. на 99.99% съм сигурен, че е Мальовица, но за да съм 100, реших да питам тук. мерси Smile



Като потвърждения, отхвърлящи промилите на съмнението, бих посочил:

- има една характерна кота 2708м. точно по средата между връхната точка на Мальовица и Елени връх
- самият Елени връх има една добре отчетлива югоизточна стена, която се чернее ясно.

Не знам дали този линк към моя снимка във фейсбук ще се отвори:
https://www.facebook.com/photo?fbid=10156839220793680&set=a.10151054334653680


Последната промяна е направена от Dimov на Вто Окт 13, 2020 11:03 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Окт 13, 2020 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
Laughing мерси!
Вто Окт 13, 2020 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Re: въпрос на снимка Отговорете с цитат
raskoll написа:
здравейте! това на симката долу нали е връх Мальовица?


Ако вашата доза сигурност е 99,99%, моята е точно 100% - това е Мальовица Smile
Чет Окт 15, 2020 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
тогава още един въпрос Smile как се казва първото езеро на запад от Страшното ? На някои карти е отбелязано като Камилски езера, но според друг източник Камилските се казват и Маломальовишките езера - и са само два броя, като от тях рекичката се влива в река Мальовица, а тогава какви са тези между Камислките/Маломальовишките и Страшното? Smile


Пет Окт 16, 2020 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
Там едното беше Мраморното ако не се лъжа ... ма на дърта карта са Камилските ...

_________________
Самоковец ... това е едно същество средно аритметично от човек, дърво и животно ...
Пет Окт 16, 2020 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
raskoll написа:
тогава още един въпрос Smile как се казва първото езеро на запад от Страшното ? На някои карти е отбелязано като Камилски езера, но според друг източник Камилските се казват и Маломальовишките езера - и са само два броя, като от тях рекичката се влива в река Мальовица, а тогава какви са тези между Камислките/Маломальовишките и Страшното? Smile

Камилата е млад топоним.

Двете езера, които дават началото на р. Мала Мальовица би могло да бъдат наричани Маломальовишки, а останалите източно от тях -- Горно Прекоречки. Към последните спада и Страшното, разбира се.

Впрочем, в топографската карта от 30-те, единственото езеро с име в този район е Страшното:



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Съб Окт 17, 2020 2:04 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Окт 16, 2020 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
В книгата „Рила - алпийски маршрути“ на Българската федерация по алпинизъм, издадена през 197(9) г., са дадени следните имена:

Езерото от снимката (първото на запад от Страшното езеро) е Минералното езеро.

Езерата в северното подножие на връх Камилата, от които започва река Малка Мальовица, са Маломальовишки езера.

Езерата източно от тях, от които започват началните притоци на Горна Прека река, са Прекорешки езера.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Окт 16, 2020 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
И от мен една вметка относно това езеро, което е част от групата на Прекоречките езера. Много хора го наричат Минералното, така ми е познато и на мен, но наскоро попаднах на материал, в който бе описано като Тихото езеро.
Съб Окт 17, 2020 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Между другото, Прекоречки са езерата северно от вр. Шишковица. Затова би било по-добре за езерната група със Страшното езеро да не бъде пропускано прилагателното "горно". Впрочем, ето и списъка на тези езера, даден в "Трудове на Института по хидрология и метеорология", том XVI, "Езерата в България", София, 1964 г. (стр. 65):



В същия източник за т.нар. Минерално езеро четем следното (стр. 95):

«Общата минерализация на водата е много малка -- едва 28.7 mg/l. От всички високопланински езера в Рила, ез. Минерално има най-малка минерализация. Ако се съди по името на езерото, би трябвало да се предполага, че то има значителна минерализация, докато в същност действителното положение е точно обратното.»

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Окт 17, 2020 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
интересна информация! благодаря ви Smile сигурно най-логично е да е "едното от Горно-прекоречките езера", щом дава начало на река Горна Прека.
Съб Окт 17, 2020 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov