ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кончето-Типиците-Каменица, от 3-ти до 6-ти септември, 2009 г

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Кончето-Типиците-Каменица, от 3-ти до 6-ти септември, 2009 г
Автор Съобщение
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Кончето-Типиците-Каменица, от 3-ти до 6-ти септември, 2009 г Отговорете с цитат
    Рано сутринта на 3-ти септември малката ни група се събра на Централна автогара София, а по обяд вече бяхме на х. Бъндерица. Хижа Вихрен не функционираше, така че нямахме избор, а близостта на заведенийцето на завоя до къмпинга правеше избора ни още по-логичен. Програмата ни бе за 7 дневна разходка из Пирин. В подкрепа на подобни намерения бе и прогнозата на повечето сайтове, които даваха или само слънчево време (weather.com), или 1-2 дни със слаби превалявания (Sinoptik.bg). Единствено руският сайт (gismeteo.ru) бе с тревожна прогноза, която впоследствие се оказа много вярна. Както се оказа впоследствие, очевидно трябва да проведа допълнителни наблюдения относно достоверността на прогнозите на някои сайтове, като вероятно някои ще бъдат изключени от списъка.
    Извод първи: Следете прогнозите, но си имайте едно наум. Прогнозите по телевизията обикновено са по-верни, но са за по-кратък период от време. Това вероятно е достатъчно за повечето излетници, ориентирани към двудневни разходки в планината, но за мен не е.
    Към 13 часа поехме по пътеката към Премката и Кончето. Скоро достигнахме горния край на горския пояс, представен от характерните за района мури:




    След клековия пояс пътеката излиза на терасата до Големия Казан. Встрани от пътеката, в скалите има процеп, от който се откриват зашеметяващи гледки към Джамдживите скали и дъното на Казана. Не устоях на изкушението да направя няколко снимки, а примерът ми бе последван от група млади планинари, слизащи от Премката. На втората снимка се виждат и те, както и внушителния рид на Тодорка, а в дъното Ушиците (Стражите) и дори Полежан.






    Времето напредваше и след Премката продължихме по подсичащата и маркирана пътека. Не след дълго бяхме на ръба на Кончето. Времето бе хубаво, а гледките – великолепни!






    Връщането бе отново през Странето. Преди Премката огромно ято от птици се рееше волно из висините:




    В хижата се прибрахме почти по тъмно. Това не ни попречи да се възползваме от скромните удобства, които тя предлага (топла баня, бюфет), но успешният финал на деня бе в горецитираното богоугодно и любимо заведение. Препоръчвам го за встъпителна или заключителна вечер на всяка група, която освен ходенето обича и веселието.
    На следващата сутрин в същото заведенийце разредихме чая с малко уиски и потеглихме към заслон Кончето. Както стана дума, хижа Вихрен не функционираше, така че не ни остана друго, освен да щракнем няколко снимки на планинския първенец.
    Както през предишншя ден, така и през този, около пътеката шаренееха цветя и макар, че цветното богатство не бе като през юни и юли, багрите радваха очите. Следващият колаж дава бегла и непълна представа за растителното царство, характерно за този сезон:




    Набирайки височина, пътеката достига едно от любимите ми за снимки места – Жабешкото езеро (в дъното – Муратов връх, вдясно се белее Вихрен):




    Следващата снимка е от брега на малкото езерце, непосредствено до Жабешкото:




    Пътеката набира височина по морените над Дългото езеро, предоставяйки чудесни гледки към Бъндеришкия циркус и върховете по главното било, похлупени от облаци:




    Тъмни облаци бяха надвиснали и над Бъндеришки циркус, в действителност те само допълваха картината, но не доведоха до силни валежи.
    След Башлийска порта се открива гледка към Опрено, Каменица и Яловарника:




    Малко преди и след Опрено се откриват страхотни гледки към Тевно Василашко (както е и на снимката, но още наричано Синьо) езеро (отзад, вдясно Ушиците и Стражите):




    Още една снимка на същото езеро, с Тодорка над него:




    Пътеката следва билото, отляво част от Типицките езера. Едва ли има друга пътека (не само в България), предоставяща поглед към толкова много езера (прекрасен преход!):




    Още едно езеро, с интересна неправилна форма, отзад Ушиците, Газей и Полежаните:




    Неусетно пътеката наближава Превала, още едно от любимите ми места за снимане. Вляво от центъра Джангал, след това Момини двори, Кралев двор, Камениците, отпред Валявишки чукар, част от Валявишките и Превалските езера:




    Времето постепенно се подобри, а след малки изкачвания в клека отпред се появи Мозговишка порта. Какво ли ни очакваше след нея?




    Веднага след портата Каменица се възправи в пълно великолепие:




    След малко качване по серпентините, пътеката излиза на платото, откривайки Тевно:




    Отдалеч се виждаше разширението на заслона, придобивка от която се възползвахме и ние. За наша радост на заслона нямаше голяма навалица, вероятно поради актуализираната лоша прогноза на времето през почивните дни. Не мога да не похваля домакинята Валя, която отново бе на обичайното много високо ниво!
    Извод втори: Всяко зло за добро. Очакваният студен фронт очевидно изплаши повечето от уикенд-туристите, а нас принуди да направим корекция в програмата. Така на другия ден, вместо за Джано и Попово езеро, поехме към връх Каменица, решение, което впоследствие се оказа правилно.
    Край пътеката съгледахме стадо от 13 диви кози. В следващия колаж съм показал и други представители на животинското и пернато царство на Пирин, които срещнахме. Не носех телеобектив, снимките не са с добро качество.




    Както мнозина знаят, качването става по ръба от Малка Каменица до Каменица.






    Пътеката е маркирана с каменни пирамидки. В някои участъци се изисква повишено внимание, но гледките, които предлага, са прелестни. На горната снимка – част от Митрево езеро. Накрая заслужено получихме наградата за положените усилия:




    Гледките от върха във всички посоки са неповторими, на първата снимка се виждат част от върховете по главното било (в т.ч. Вихрен), Тевно езеро и Белемето, а на втората – Безименния връх, Яловарника и Кукленския гребен:






    На върха направих доста снимки, голяма част от които серии за панорами. Ако темата предизвика интерес ще пусна и дузина панорами, някои от тях не са лоши.
    На следващата снимка още по-добре се вижда ръба, по който върви пътеката, както и пухкавите облаци, допринасящи за по-динамична картина на снимките:




    Слизането бе по друг път – през седлото между Каменица и Безименния връх, покрай най-горното от Беговишките езерца към пътеката от х. Беговица.






    Времето бе прекрасно и при навлизането в Белемето в езерце край пътеката направихме по-продължителна почивка. Втората снимка е на Кралев двор и е правена след връщането на заслон Тевно езеро. Напук на прогнозите, че още този ден времето рязко ще се влоши, на Белемето цареше истинско лято.






    Условията бяха подходящи за снимане, от което незабавно се възползвах.
    Валявишки чукар предлага чудесни гледки във всички посоки (в случая Джангал):




    На следващана снимка – Газей, Полежаните и Големото Валявишко езеро





    Макар и в контражур, гледката на север към главното било също е също интересна:




    Валявишки чукар е едно от стандартните места за снимане на Каменица и Тевно:




    За да е още по-пълно шоуто две снимки на непознати за мен младеж и девойка, имащи (не)щастието да попаднат пред обектива ми:






    На слизане от върха дамите ми обърнаха внимание на един новомонтиран кръст с икони, който незабавно влезе в колекцията ми:






    Последните лъчи на слънцето изпратиха един чудесен летен ден, в който Пирин сподели с нас част от красотата си, дарявайки ни с много радост и възхита!

    На другата сутрин студеният фронт завладя и Пирин. До обяд гърмя и валя, прогнозите за следващите дни не бяха обнадеждващи. Взехме решение да поемем към х. Демяница и Банско. Дъждът ни даде възможност за проверка на качеството на екипировката. Оставих дъждобрана в раницата, до х. Демяница непрекъснато ръмеше, но както се оказа впоследствие, якето (от по-новите модели, с мембрана) и раницата Дойтер се оказаха на висота.
    Извод трети : По време на похода за сетен път се убедих, колко важна е екипировката. Учудващо е, колко много хора, в т.ч. и такива, ходили доста в планините, подценяват това. Добрата екипировка не само дава комфорт и сигурност, понякога е и животоспасяваща. Ако искате да икономисвате пари и тегло на раницата, не го правете за сметка на екипировката! Банално, но всяка година българските планини вземат своя жесток данък, основно поради човешки грешки, често свързани именно с лоша екипировка.
    Така нашата разходка приключи за 4, а не за 7 дни. Финалът бе в Банско, в механа Воденицата. Присъединявам се към мнението, че Банските механи са подходящо място за финал на един добър поход в Пирин! (Едно от преимуществата на по-дългите походи)
    На другият ден се прибрах във Враца:




    Нерде слънчев Пирин,
    нерде намръщена Враца ?!

    Остана утешението, че:
    Не само в Пирин след баира,
    но и във Враца има бира!
    (Особено сега на панаира).

    За тези, които са имали търпението да проследят цялата тема - НАЗДРАВЕ !

    Малко повече и с малко по-добро качество снимки от показаните в темата има на адрес:
    http://picasaweb.google.co.uk/borislavninov/PIRINSeptember2009#

    P.S. Извинявам се за недоброто качество на снимките, но сайта, на който ги качвам, ги компресира и влошава качеството.
    Пробвах да ползвам файлове от Пикасата, ама не стана. Следващият път ще се коригирам.

Сря Сеп 16, 2009 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
elena



Регистриран на: 11 Юни 2009
Мнения: 134
Местожителство: Г.ДЕЛЧЕВ

Мнение Отговорете с цитат
Много хубав преход сте направили.А що се отнася до качеството на снимките, смятам е добро.Важно е заобикалящия те свят, който си обхванал с обектива.Знаем ,че по-качествен материал се прави с по-добър апарат, но не всеки разполага с такъв/аз имам "сапунерка" както някой бе казал/.Не смятам, че това е най-важно когато искаш да покажеш изминатия туристичерски маршрут.Супер ходене, с голямо настроение предполагам сте имали.Поздрави и следващия път повече!!! Very Happy

_________________
В ПЛАНИНАТА Е КРАСОТАТА НА ЖИВОТА.
Сря Сеп 16, 2009 1:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес MSN Messenger
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За половин час бях в Пирин покрай твоите снимки.
Поздрави от слънчева Добруджа Smile.
Наздраве Wink.

_________________
Който пие бира не умира!
Сря Сеп 16, 2009 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ооооо, много хубави снимки Very Happy Даже и на пл. Суми Laughing

п.с. Пак ли има панаир? Всяка година се надявам да се откажат от тая дандания Laughing
Сря Сеп 16, 2009 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много добро ходене бате Борко. Поздравления и благодарско за фотките и пътеписчето!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Сеп 16, 2009 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Не мога да не ви поздравя за прекрасния пътепис и още по-прекрасните снимки.Много качествено изпълнение откъдето и да го погледне човек Clap
Сря Сеп 16, 2009 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bitterman



Регистриран на: 29 Юли 2009
Мнения: 280
Местожителство: ГРАД ДОБРИНИЩЕ

Мнение Отговорете с цитат
Браво яко ходе супер снимки.Супер сте си прекарали.

_________________
Пирин планина номер 1
Сря Сеп 16, 2009 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Бате Борко, тая пътека дето сте я хванали през Малка Каменица към Каменица... лично на мен ми се струва по-трудна и стръмничка. Аз съм я слизала и не ми беше хич кеф. Но това беше преди няколко години.. кой знае, сега може да я мина с по-голямо удоволствие.

За ходенето - няма да се повтарям с другите. Тая снимка обаче най-много ми хареса:


Поздрави Croc

_________________
Чет Сеп 17, 2009 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Страхотен пътепис със снимки! Благодаря!
Чет Сеп 17, 2009 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pepyZX5



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 59
Местожителство: SOFIA

Мнение Отговорете с цитат
Супер супер ръкопляскания Clap супер преход, супер снимки
Чет Сеп 17, 2009 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за проявения интерес и добрите думи.
В друга тема пускам 10 панорами от същия поход.

Наздраве!
Чет Сеп 24, 2009 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Visoko



Регистриран на: 14 Юли 2009
Мнения: 80

Мнение Re: Кончето-Типиците-Каменица, от 3-ти до 6-ти септември, 20 Отговорете с цитат
Цитат:
Пробвах да ползвам файлове от Пикасата, ама не стана. Следващият път ще се коригирам.


Здравей, бате Борко,

Ето една твоя снимка от Пикасата:


Някъде из форума четох как става качването на снимки от там, а именно:

1) Отваря се даден албум със снимки в режим "преглед на всички".
2) С десния бутон на мишката се избира "копиране на URL адреса на изображението".
3) Като поставиш адреса в темата, размера на снимката е 128, може да се увеличи на 800, 1024 и други специфични, но не прозволни числа. Това става като замениш "...../s128/....." с " ...../s800/...." или ".../s1024/...."

Поздравления за хубавите снимки и панорами!
Пон Сеп 28, 2009 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vall67



Регистриран на: 29 Авг 2009
Мнения: 21
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Красота Пирин е изключителен. Много хубав маршрут завиждам ви благородно.За жалост скоро не ми се е отдавало да посетя Пирин,но при първа възможност ще го направя.Още помня чудните щури преходи през Стражите покрай Изворец. Скритите Кременски езера,Типиците(12часа дъжд) Smile Кончето,Вихрен.. абе където да погледнеш е божествено. Благодаря ви че ме върнахте виртуално в най хубавата планина.
Пон Сеп 28, 2009 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov