ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
В Гърция: богове, манастири, пещери и древности
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Предишната тема
Следващата тема
В Гърция: богове, манастири, пещери и древности
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Майтап бе, Митак! Отговорете с цитат
Аз кафе не пия, Митак, ами съм математик, та затуй така смятам: за 1 година милиметър, за 10 години сантиметър, за сто години - сто сантиметра... и айде коньо в ряката! Благодаря ти, поправих се. Но все пак това е скоростта на натрупване на почва само от хумуса, т. е. от паднали листа, изгнила трева и мъртви животни. Реките и морето могат да влачат много повече, но в интерес на истината могат и да отнемат. Затова разговорът ни е чисто хипотетичен, докато нямаме никакви геоложки данни. За старинните рисунки си прав, целта им невинаги е точността, а по-скоро впечатлението, което да създадат у зрителя. Въпреки това преди век-два е имало какво да преувеличат, докато сега трябва направо да си измислят.
Сря Окт 17, 2018 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Приказно, магично място е Делфи. Пък и цяла древна Елада.
Стаичката ми беше откъм уличката, но затова пък от надвисналите джамлъци на ресторанта изненадващо се разкрива сногсшибателна панорама към долината. Човек се стряска и изумява - как е възможно това?!
Пътуването от Патра до Делфи е отделна порция наслада. Морето и брегът са оформили дълга броеница от Ружа-лирични картинки.
Минаваме през малко селце. Заливчето се е стеснило до размерите на малко водно езиче. От едната страна са праговете на къщите, а от другата - укротена, одомашнена, сякаш част от двора им - ласкаво подплиснува водите си вечността. Тая мимолетна картинка ме разболя.
На друго място виждам как долу в кристалната сияйна бездна волно и самотно плуват две голи РАЗНОПОЛОВИ тела. Ну, чем не идиллия, чем не лепота!?
Искам да отида пак.
Сря Окт 17, 2018 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Древногръцки сказки Отговорете с цитат
Е, Жужа, природата на Гърция е най-пряката връзка с древността, защото морето и планините са същите, които са вълнували хората преди хиряди години. Пътят по море има своите предимства, но по сушата също има какво да се види. Аз например бях учуден колко планинска е всъщност Гърция. Пътуваш с автобуса от Солун на юг и виждаш само високи върхове. Дидо най-добре ги знае тия работи. Българите ходят най-вече по приказното гръцко море, а планините са пренебрегнати. Ама един живот стига ли!
Сря Окт 17, 2018 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Владо, с риск да се повторя - в наличното ми книжле от музея в Делфи се споменават Итея и Кира като пристанища на Делфи още от праисторически времена. Според преданията там делфинът е оставил на сушата критяните - отци-основатели на светилището.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 17, 2018 9:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Древногръцки сказки Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Аз например бях учуден колко планинска е всъщност Гърция. Пътуваш с автобуса от Солун на юг и виждаш само високи върхове. Дидо най-добре ги знае тия работи. Българите ходят най-вече по приказното гръцко море, а планините са пренебрегнати. Ама един живот стига ли!

Планините там са доста пренебрегнати и от днешните гърци, не само от техните гости. А има много, много за обхождане! Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Окт 17, 2018 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение И аз отново... Отговорете с цитат
Дидо, и аз ще се повторя: Кира (Итеа май тогава я е нямало) действително е била пристанището на Делфи. Но това не пречи вълничките на морето да са стигали навътре в днешната суша! Все пак за пристанище е необходима някаква дълбочина, а за живописни гледки са достатъчни и пейсет сантиметра вода. Дай да спечелим проект и да копаме! Без сондажи, с които да видим на каква дълбочина в залива-градина са мидите, няма да изясним отговора. Моите съображения можеш да окачествиш като чисто пожелателни - ще ми се да е така!, но теренът между Итеа и Делфи, зеленината там и местоположението на самите храмове ме накланят към хипотезата за доста дълбоко врязване на морето в сушата преди 2500-3000 години. Гърците са били мореходци, а не туристи като нас. Така просто едни скали да ги привлекат без бушуващо море в подножието ми изглежда съмнително. Делфи не е просто някаква църквица, Боже мой! Това е бил центърът на тогавашния свят. Всички, дори великият Крез, са му са се покланяли! Е, не може тая работа да стане без море. Усещам се, че гледам на старините като великия Шлиман - нали и той хвърлил един поглед на крайбрежието и заповядал: "Тука копайте", та открили Троя. По същия начин, казват, нетолкова великият Богдан Филов посочил с бастуна си и казал "Тука копайте!" и открили Кабиле. Та и аз като тях, де, на майтап...

Прочее, Дидо, когато бях на една конференция в града на аргонавтите Волос, видях каква божествена планина е Пилиу. А в книжарницата видях таман четири пътеводителя: за източния, за западния и пр. Пилиу. Освен това видях и подробен каталог на ждрелата в Гърция. Ами то велика работа, бе! Кой в България свързва Гърция с планиски ждрела? А то богатство. За съжаление нямах пари да купя всичките албуми. Та си мисля, дали да не организираш някоя екскурзия, в която да се включа? Малко съм бавен на изкачванията, ама ще ме издържите. Дидо, съставяй маршрути! Гърция съвсем не е само море, ти най-добре знаеш.

P.S. Ведрине, преди време писах, че пренебрежението на гърците към планините може да се сравни само със страха на българите от моретоу - там можеш не само да се удавиш, но и да настинеш! Факт е, че Митикас - най- високия връх на легендарния Олимп, е бил изкачен едва преди 105 години от швейцарски алпининсти, водени от местния ловец Какалос. А ние го изкачихме с моите внуци, преди да са навърили 10 години!

За мястото на светилищата в Делфи: според легендата Зевс пуснал от двата края на света два орела и им заповядал, където се срещнат, там да е "пъпът на Земята", т. е. Делфи. А разработването на мините, Ведрине, май не работи в нашия случай, защото мините край Итеа са бокситови - минерал за добиването на алуминия , открит сравнително наскоро.


Последната промяна е направена от Сотиров на Сря Окт 17, 2018 11:50 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Окт 17, 2018 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Един лъч надежда за хипотезата с наносите е наличието според топографските карти на рудници в околните планини. Отбелязаните са обаче в съседни долини на тези, които се отводняват към Итея и Кира. Но щом в същите планини е имало минна дейност през последните няколко десетилетия, напълно възможно е да е съществувала такава и далеч по-рано, включтелно и в интересуващия ни водосбор. А както знаем, след подобни дейности ландшафта търпи съществени промени. Сещам се, например, за залива "Вромос", където бреговата линия е била изместена със 150 метра навътре в морето в участък от 2.3 км в резултат от изсипването на около 8 милиона тона отпадни материали от мина "Росен". Новообразуваният слой скален материал е бил с дебелина 2.3 м.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Окт 17, 2018 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Re: И аз отново... Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Кой в България свързва Гърция с планиски ждрела? А то богатство. За съжаление нямах пари да купя всичките албуми.


А, ти да видиш ждрела... На Крит всяка цепка прави след 300 метра ждрело. Сигурно има 1000 ждрела на островa - караш си и откриваш все нови и нови. Ето едно, което ми събра очите пьтьом за градчето св. Никола: https://en.wikipedia.org/wiki/Ha_Gorge

Хм, 50 см гьол... може, ама надали. След 8-и век пр.Хр хората са били грамотни. Дай да го видим описано Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 17, 2018 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Древното пристанище на Коринт -- Лехайо -- днес е под вода:

http://www.carlsbergfondet.dk/en/Nyheder/Nyt%20fra%20fondet/News/ENG_Lechaion_Loven
https://www.theguardian.com/science/2017/dec/14/new-underwater-discoveries-in-greece-reveal-ancient-roman-engineering
https://youtu.be/yWkVQrNB9zc

Било е разрушено от римляните, а сетне отново построено от тях. Отстои на 65 км от Итея/Кира.

Хубав проект са си спретнали датчаните. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Окт 17, 2018 11:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Re: И аз отново... Отговорете с цитат
dido написа:
Дай да го видим описано Very Happy

Е, много искаш! Да одим да копаме, ще се убедиш сам!
Сря Окт 17, 2018 11:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov