ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До връх Попова капа

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
До връх Попова капа
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение До връх Попова капа Отговорете с цитат
Първият работен ден от седмицата, за нас беше ден за планина, ден за Рила. Този път бяхме предвидили разходка в северозападния и дял и малко след 9:30, тръгнахме от Кирилова поляна по зелената маркировка. Почти веднага влезнахме в гората и започнахме стръмно изкачване по пътеката. На места се откриваха гледки...



На няколко места имаше информационни табели, на които ми направи добро впечатление, че връх Попова капа е обозначен, без прилагателното "малка"...



За по-малко от два часа достигнахме Сухото езеро и вляво стръмно над него се появи и Попова капа - целта ни за деня...



Тръгнахме да го заобикаляме от север по малката пътечка, докато стигнахме мястото, където трябваше да се отделим по нея. То е обозначено със стълб, на който има табелка за школата на Мальовица...



Тъй като желонът е паднал и лесно може да бъде пропуснат в гъстата растителност, за ориентир ни служи улея, който се спуска вляво от по Попова капа. Тръгнахме по малката пътечка стръмно нагоре. Пейзажът, около нас беше внушителен...





Пътеката определено не трябва да се подценява. На места има пасажи с леки откатервания, които не са сложни, но опасностите идват на местата, преминаващи през течаща вода и скали, което предразполага към подхлъзване. Цялостно при влажно време, тази пътека не е препоръчителна, или поне трябва да се катери с повишено внимание...





Повече от час ни беше беше необходим за да изкачим улея и да излезнем на равно място. Относно пътеката, ще отбележа, че се губи на места сред растителността, а на равното, веднага след улея, въобще я няма. Целта ни беше да излезнем на седловината северно от върха, от където по полегатия склон да го изкачим. Стигнахме без пътека до нея и сменихме рязко посоката на юг. Почти веднага се сблъскахме с клека, като навлезнахме в него и за няколко минути бяхме на връх Попова капа. Най-високото място е сред гъстата растителност, като участъка до него е около 30 метра. Намерихме открито място за снимка...



След кратка почивка, отново излезнахме на седловината и продължихме към Поповокапските езера. Тук ще дам още малко инфо за пътеката. Още от Сухото езеро, на места забелязвахме остатъци от зелена маркировка, която с времето беше избеляла. От края на улея, освен тази марка, сравнително на често имаше поставени и каменни пирамидки, които указваха посоката. Обаче на тези места, пътека реално няма, или ако има си личи на много малко места. Другото, което е важно да отбележа е, че пътеката на картата, не съответства с тази, по която ние минахме и следвахме пирамидките. На места разликата беше повече от 20 метра, което трябва да се има предвид. Не мога да твърдя, че обозначеното на картата не съществува, даже напротив, липсата на пътека ме усъмни, дали именно това на картата не е истинската пътека, въпреки че пирамидките бяха на съвсем различно място. За съжаление, обаче всички ги следвахме тях и няма как да съм категоричен, дали обозначеното, като следа на картата е реално. Всички тези подробности ги споделям, защото при мъгла, ориентацията може да се усложни.

Скоро стигнахме и езерата, като при най-голямото, направихме почивка за обяд...





След това тръгнахме в посока Кобилино бранище, като често се обръщахме към Попова капа, която от тук не е така внушителна...



Стигнахме за около час до заслона, където имаше семейство чужденци, с малки дечица...



И тук останахме известно време и тръгнахме обратно към Сухото езеро, но по нормалната пътека...



Снимахме отново и отново внушителните склонове на Попова капа...





...и малко след 19 часа, си бяхме при колите.

Така завърши нашата радходка. Благодарности на всички за компанията.

Пращам линк към върха в сайта, където има описание и трак.

https://varhove.info/popova-kapa/

Бъдете Здрави!

Жоро
Вто Юли 26, 2022 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Аз малко изпуснах въпроса как стои с наименованията и кое е право и кое не. Този нали е кръстен като Малка Попова шапка. Сега кое е право и кое не е Smile й кой в действителност е Попова капа.
Вто Юли 26, 2022 6:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
На места разликата беше повече от 20 метра, което трябва да се има предвид.

Такава разлика е напълно нормална.
Сря Юли 27, 2022 9:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:

Такава разлика е напълно нормална.


Напълно съм съгласен с теб, споделям мнението ти. Но според мен тук въобще не иде реч, за подобен вид разлика. Мнението ми е, че съществува друга пътека, точно тази, която е дадена на картата. И сега ме хваща яд, че не отидох да проверя, като сега, връщайки картината, на едно място тя си личеше много ясно, според мен.
Освен това без да съм категоричен, тези остатъци от зелена маркировка, са заличавани умишлено. Някак стоеше много изкуствено, избеляването, или поне така ми се стори на мен. Трябва да проверя старите карти, които имам, да видя дали някога е обозначавана въпросната пътека с лентова маркировка.
А причината, ако това разбира се е така, е трудността и съответно опасността, по улея под върха, по който върви тази пътека. Може би са преценили, че това не би трябвало да е масова пътека, с цел предотвратяване на инциденти. Не знам, просто разсъждавам, без да извадя категорично заключение.
Иначе стигна ли до офиса, ще гледам да направя скрийн, на това, по което минахме ние и съответно разликата с пътеката на картата.
А сега се замислям, че е много по-логично пътеката на картата да е налична, просто защото няма смисъл да се ходи до седловината, северно от Попова капа, за да се стигнат езерата. Излишна обиколка...
Сря Юли 27, 2022 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Направих и скрийн. Почти 100 процента съм сигурен, че иде реч за съвсем различна пътека. Разстоянието на места минава 100 метра.


Сря Юли 27, 2022 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Интересно, рядко посещавано място

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Юли 27, 2022 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Goro_levskara, отново хубав пътепис! При това за връх, за който има малко писано във форума!

Няколко въпроса, ако можеш да им отговориш, би било полезно, пък после и аз може да отговоря на някои от твоите въпроси.
Благодаря предварително за отговорите.

Снимал ли си старите зелени марки? А състоянието на пътеката? Опасните участъци от пътеката?
Има ли зелени марки върху камъните при стълба с табелата до Сухото езеро, откъдето започва пътеката? А по пътеката непосредствено след стълба нагоре има ли марки?

На сайта https://varhove.info/popova-kapa/ има джипиес-трак само на изкачването на върха, можеш ли да дадеш връзка към пълния трак (изкачване + слизане), би било полезно.

П.П. Аз съм качвал връх (Малка) Попова капа/шапка през нощта, слязохме по въпросната пътека, затова нямам снимки. Понеже прогнозата за времето беше, че на следващия ден се задава дъждовен фронт, искахме да изпреварим дъжда и затова слязохме към полунощ до Сухото езеро и оттам до Кирилова поляна. Обаче фронтът най-неочаквано изпревари и ни връхлетя още вечерта, преръси малко дъждец, та слизането от Попова капа през нощта по хлъзгавата пътека през поточетата и треволяка до Сухото езеро беше весело! Very Happy



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юли 27, 2022 12:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Стефан,
Благодаря!

Първо ти пускам линк, откъдето можеш да си свалиш трака:
Трак Рила/Попова капа

Сега, по останалите въпроси. Нямам снимка на зелената маркировка, както и на опасните места. Иначе на стълба има зелена марка, която се вижда и на снимката, но тя е тази, която е за Кобилино бранище и е точно в този цвят. Нагоре, имаше на няколко места полузаличена маркировка, но не може да се разчита на нея. Целта е улея, който отвежда до тревистата седловина.
Определено вие сте били в много по-неприятно положение от нас, като хубаво е, че сте се разминали без проблеми. Опасността по този улей идва в моментите, при които има скалист участък с течащи води по него. Ние попаднахме на един такъв, като не мога да съм сигурен, дали не беше, защото изгубихме пътеката, или просто тя си минава през него. Но с повишено внимание се минава, не е някакъв непреодолим участък, който да предизвика драма, но в същото време не трябва и да се подценява. Преди това на две, или три места имаше на самата пътека откатерване, но напълно преодолимо. Предполагам август и септември, не би трябвало да има течащи води и пътеката няма да представлява трудност за минаващите по нея туристи, колкото и да са малко.
Сря Юли 27, 2022 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Зелената пътека по улея я маркира Владо Рилски преди 2-3 години.
Негов градски с фамилия Чачановски и булката му го портят на парковата управа, след което парковия директорат (Владо спомена самия директор) я заличават...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 27, 2022 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Заличената маркировка е позната история. Разказвах я за кафявите знаци от хижа "Безбог" през Шутината мандра към долината на Ретидже. Кафявото беше старателно замазано със сребърна боя, наподобяваща камъните. Ама така се беше получила нова маркировка, която все пак ни свърши работа, когато минавахме за пръв път.
Сря Юли 27, 2022 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Заличената маркировка е позната история. Разказвах я за кафявите знаци от хижа "Безбог" през Шутината мандра към долината на Ретидже. Кафявото беше старателно замазано със сребърна боя, наподобяваща камъните. Ама така се беше получила нова маркировка, която все пак ни свърши работа, когато минавахме за пръв път.


Ако споменът ми е добър, аз имам финансово участие в това дело... Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 27, 2022 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov