ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"новата" хижа Мусала
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
"новата" хижа Мусала
Автор Съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Точно там е проблемът, Dido.

Живеем в България - страната с най-голяма и неконтролируема корупция в ЕС. Абсурдистан!

Вече съм загубила тотално вяра в хората като цяло - за правителството изобщо няма да говоря - там ситуацията е неспасяема.
Не вярвам вече на почти никого, малцина са тези, на които вярвам, че им пука за другите, за хората, за природата, за планетата... абе за някой друг или нещо друго, освен за собствения им за*ник.

Тук има хора, които се надявам, че не се заблуждавам, и че са Човеци.
Това местенце тук ми е като спасителното островче в цялата тая надпревара, перчене, свинщина...
Тук има хора, които се опитват да направят нещо, да изградят, да оставят за другите нещо след себе си, да помогнат...

И на никой, който е тупнал онзи кютук там, за - както четох снощи като не можах да заспя в тая жега - за 130 човека сграда - не, не им вярвам.

Какво стана с Натура 2000? Кой им издаде разрешителното?
Това разрешително е минало през много много ръце - ти едно обикновено преустройство на вече построения ти етаж да си направиш минаваш през около 10 инстнанции, подписи, архитектурни планове, разрешителни от общини за всеки етап... и за всеки един етап чакаш с месеци и минава година, докато най-после получиш одобрение или отказ, а тук, в защитена област, на ръба на самото езеро... как така взеха разрешително за строежа на такова огромно нещо?

Много по-лесния и екологичен вариант е да направят лифта до 8ч вечерта, или дори по-късно, или да си го построят до лифта - така и обратните води по-лесно ще се закарат до Боровец.

Иначе - разбира се, че няма да е много разумно да се бутне онова нещо - при всички вложени материали... би могло да се оползотвори.
Примерно - една база на ПСС - ама реална база на ПСС, не само на документи и на думи.
Съб Авг 24, 2019 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
....


Последната промяна е направена от ray на Пет Окт 18, 2019 12:26 am; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Авг 24, 2019 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Alina написа:

Иначе - разбира се, че няма да е много разумно да се бутне онова нещо - при всички вложени материали... би могло да се оползотвори.
Примерно - една база на ПСС - ама реална база на ПСС, не само на документи и на думи.

Не разбрах - смяташ, че от този хамбар може да се направи база на ПСС? Там, горе, толкова огромна? И за чий, римски легиони ли ще спасяват там?
Пон Авг 26, 2019 9:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Аз съм на обратното мнение - добре е там да има една добре направена и поддържана хижа, която да стане еталон за нашите планини.
Притежавана и поддържана от Самоковското дружество на БТС обаче, а не дадена под наем на неясна фирма.


Леле, Дидо, как можа да го напишеш това! Shocked

Самоковското дружество трябва да се разформирова и закрие. Пък онова "нещо" трябва да се стопанисва от някой готин бизнесмен, за щастие има такива. Но как да стане това, нямам никаква идея...
Пон Авг 26, 2019 9:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Що да го разформировата и закривате?
Да го вземе след това някой бензинджия и да върти далавери на ваш гръб ли?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 26, 2019 10:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Просто не знаеш за какво става дума в това дружество. Не мога да си представя, че някой може да върти делавери повече от тях - те само с това се занимават...
Пон Авг 26, 2019 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Далаверите ги въртят хората, не дружеството.
А вие от Самоков стоите и гледате отстрани ли?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 26, 2019 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, аз съм членувал в дружество "Рилски турист" Самоков до 1991 година, до тогава съм и живял реално в Самоков. Причината беше, че членувах в алпийския клуб който се водеше към дружеството. Такъв клуб от тогава няма.

Тогава съм бил малък за да ги разбирам нещата, а може би и туристическите дружества не са се били извратили толкова, едва ли това е станало веднага след промените. Малко след това (1995-6) разбрах какво всъщност представлява (на какво се е превърнало) БТС и не ми е хрумвало да членувам там.

Когато делаверите се въртят от УС , би могло да се каже че ги върти дружеството, особено ако членската маса е от пенсионери, членуващи там заради някоя друга кьор-софра годишно. Тъжна е ситуацията, да...

За щастие не всички дружества са като Самоковското и Централния съвет, та надежда има! Very Happy

Та нека не му даваме "Новата" или "Голямата" "хижа" в района на мусаленските езера точно на него...
Вто Авг 27, 2019 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
vladofff: Идея нямам! Никаква по-добра и полезна идея не ми идва.


От доста време се занимавам в къщи с ремонти и знам колко струват материалите, а отделно работата - това са камиони с пари вложени в това "нещо".
Прави води от долу няма да му прекарат, ще се черпи от езерата. За обратните щели да правят пречиствателна станция - и на това не вярвам, че ще се направи както трябва. Пречистените обратни води ще ги пускат в някое дере, доколкото разбрах. Пречистени от какво - от всички химикали и препарати ползвани за ежедневната поддръжка на "нещото" ли?
Вто Авг 27, 2019 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Както вече е казано - "най-високият връх Мусала може да кандидатства за най-дълбока бюджетна дупка и за най-миризлив връх."

Второто дано не се сбъдне, че пречиствателна станция скоро едва ли ще има?
Засега да се надяваме, че хижата няма да се радва на голяма посещаемост и колкото и да пишем тук, си е излишно.

Наскоро минахме край хижо - хотела, даже не ми се прииска да го поразгледам.
Повечето народ го подминава в еднодневната си разходка.

Виж, на къщурката - заслон "Ледено езеро" не пропуснах хубавата леща. Жената там все така любезно посреща.
Обичам го онзи уют, ама и там нещата с WC-то да не би да са решени в годините?

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Авг 28, 2019 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък смятам, че щом вече веднъж е построена, хижата трябва да функционира. Има диви места в Рила за нас, но трябва да има и достъпни за всички. Просто трябва обществото, т.е. ние, да се интересуваме и да притискаме институциите да има контрол.
Например в Националния парк Йосемити също има популярни места, в които ходят стотици хиляди човека годишно, направен е асфалтов път, паркинзи и тоалетни, но пътеките не са ерозирали, няма нито един боклук и реката е кристално чиста. Има и животни. Значи, че има начин хем всеки да може да отиде, хем мястото да се опази.
Лесно е да се каже - няма хижа, няма проблем, няма дружество, няма проблем, няма БТС, няма проблем, но това мислене ми се вижда остаряло с 50-60 години. Хижата си е строена за хижа, хубава е, идеална си е точно там и единствено трябва да се стопанисва така, че да не замърсява, което има как да стане. Искаме да правим съвременен туризъм, ама със старата база и остарелите схващания. Вижда се колко работи това и на морето, и в планината.
Интересно за мен е и нещо друго. Спала съм и на заслон Еверест, и в станцията на върха. Как пък никой не се замисля, че спането на тези две места също замърсява. В заслона ядох леща, как е сготвена без замърсяване и как са ми измили паницата после? Къде е отишла мръсната вода? За използването на бреговете на езерото сутрин и вечер за тоалетна дори няма да говоря. Няколко репортажа за далавери с новата хижа и изведнъж нейната помия е по-мръсна от помията на заслона, така ли?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Авг 28, 2019 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво си го казала, Янице, но как и кога ще ги стигнем американците?

Ти видя далечен свят и знаеш, че може!

Иначе, лещата този път беше в еднократни купички и лъжици и добрите кончета ще свалят боклука през седмицата. Wink

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Авг 28, 2019 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
В заслон "ЛЕДЕНО ЕЗЕРО" има място за 30-40 човека, които обикновено са планинари, без големи претенции (не че няма изключения Smile ) няма бани и умивални. Потреблението на вода е минимално. Т.е. замърсяването е ограничено да минимума.

"Хотела" е предвиден с всички екстри и ще бъде един голям замърсител. Няма как да се сравняват двете неща.

Явно, че трябва да работи този туч, щом го завършиха и не го бутнаха през 90-те, когато това се коментираше.

Има възможност да се изградят съвременни пречиствателни съоръжения, които да са пример в тази сфера, както са решени нещата в други държави. Но за целта трябват сериозни инвестиции и контрол - това е най-проблематичната част от всичко там...
Сря Авг 28, 2019 12:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Има възможност да се изградят съвременни пречиствателни съоръжения, които да са пример в тази сфера, както са решени нещата в други държави. Но за целта трябват сериозни инвестиции и контрол - това е най-проблематичната част от всичко там...


За това говоря - решение има и то не е сегашното - да се хариже на частник-дрипляк, който да влачи довършването на хижата още 30 години. Немислимо е да се получи без участието на държавата, но на държавата (визирам министри) не ѝ пука.

Питам се друго - със сигурност проектът е правен към края на соца. Дали тогава в плана за строеж е имало решение за водоснабдяването и отходните води?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Авг 28, 2019 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Дори и да се изгради идеалната пречиствателна станция, вода за такъв хотел просто няма.
Ако това нещо заработи, ще източи езерото тамам за две седмици.
Пък после вие си пречиствайте водата, дето я няма, колкото си искате.
Сря Авг 28, 2019 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 5 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov