ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"новата" хижа Мусала
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
"новата" хижа Мусала
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Диана, ще стигнем американците като почнем да се движим в някаква посока. Седейки на едно място и критикувайки няма как да стане. Американците също не са получили това наготово. Например районът на Ниагарския водопад е бил промишлена зона, всичките отпадъци са се изливали в реката и туристите са гледали през ограда водопада. Обаче група граждани започват да настояват, щатът изкупва частните имоти и постепенно се получава това, което е сега.
И техните политици не са цвете за мирисане, даже и по-корумпирани са от нашите. В началото в парка Йелоустоун не е имало никакъв контрол, животните са избивани, хората драскали имената си по гейзерите, институцията, която трябвало да управлява парка бездействала, Конгресът дори спрял да отпуска средства, виждайки тази анархия. Наложило се армията да охранява парковете. Те създали ред и правила. Преди те да започнат да пазят секвоите в Национален парк Секвоя са отсечени хиляди дървета, някои над 2500 годишни. Имало е лобиране в Конгреса парковете да станат частни и определено подкупни политици, които са щели да го направят, обаче е имало и хора, които са се противопоставили. Та не е като американците да не е трябвало да водят дори по-трудна борба от нас, защото по онова време хората са били по-неосъзнати на тема природозащитничество и общо взето са гледали да оцелеят и забогатеят, без да се замислят, че природните ресурси не са безкрайни.
Аз давам за пример американските паркове, защото в тях съм ходила последно, а в европейските почти не съм, но виждам по снимки, че и там има хижи, пътища и лифтове във високата планина. От това съдя, че не ни е крива сградата, а начинът ни на мислене. И че не работим с нормалните хора в институциите, министрите е ясно, че не стават за нищо.

За пластмасовите прибори - че това не е ли даже по-лошо? Дали са рециклируеми? И няма ли да ги забранят в Европа от догодина?
При всички положения, където има готвене, има замърсяване. Предполагам не готвят в тенджери за еднократна употреба, които добрите кончета свалят надолу. Не казвам да се затвори заслона, но както е сега не е добре.

Момчи, такива неща като малко бой, малко чесън, малко бременна и малко замърсяване няма. Трийсет човека цапат, особено сутрин и вечер, когато се помъкнат с мокрите кърпички, сапуните и пастите за зъби, даже и тези без претенциите и нищо че няма умивалници. Решението е или пълно ограничаване на достъпа за всички, или да се настоява за екологични решения, също важащи за всички. И ако ние планинарите правим разлика и си затваряме очите, и не ни пука, не виждам как може да искаме политиците ни да са по-честни от нас. Естествено, че ще правят каквото им диктува изгодата, още повече насърчавани от нашата незаинтересованост.

Между другото хижата Refuge A в Олимп е в по-безводна планина от Рила, видяха ми се повече от сто човека в нея като ходих и имаше вода. Как го постигат там?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...

Последната промяна е направена от Mariana1000 на Чет Яну 09, 2020 12:51 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Авг 28, 2019 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Спала съм и на заслон Еверест, и в станцията на върха. Как пък никой не се замисля, че спането на тези две места също замърсява. В заслона ядох леща, как е сготвена без замърсяване и как са ми измили паницата после? Къде е отишла мръсната вода? За използването на бреговете на езерото сутрин и вечер за тоалетна дори няма да говоря. Няколко репортажа за далавери с новата хижа и изведнъж нейната помия е по-мръсна от помията на заслона, така ли?

В заслон Леденото езеро се използват посуда и чаршафи за еднократна употреба. Впоследствие чаршафите биват изгаряни на място. За пластмасовите чинийки и прибори не съм сигурен дали ги свалят надолу или също биват изгаряни. Съдейки по размерите на раницата на наблюдателя Митко когато тръгва надолу, предполагам, че е пълна с боклук. Иначе, ако човек се вгледа достатъчно настойчиво би забелязъл един маркуч, който свързва езерото и заслона. Не знам дали е в изправно състояние и дали се използва. Ясно е обаче, че за готвене и миене на тенджери вода е нужна...

На върха има две станции, които също използват вода от Леденото езеро. В БЕО тази вода служи само (или предимно) за миене. Водата за пиене и готвене качват с товарния лифт откъм Бели Искър. Броят на пребиваващите в двете станции е много ограничен.

Използвам случая да спомена добрата практика на немския и австрийския туристически съюз, които изискват нощуващите в техни хижи да използват собствени чаршафи, които изглеждат ето така:



Тежат около 430 грама, продават се както по хижите, така и в цивилизацията и не са никак скъпи. Добре би било БТС да въведе този подход у нас, поне във високопланинските хижи, в които понастоящем почти ежедневно, особено през лятото, се перат чаршафи...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Авг 28, 2019 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Понеже по някакво стечение на обстоятелствата съм завършил физика, аз оценявам мащаба на нещата. 30-40 в спартански условия цапат много по-малко от 130-140 на хотелски лукс. А иначе всеки, който се е интересувал знае, че заслон "Ледено езеро" съществува извън закона някак си , т.е. ако се спазва плана за управление, няма как да е там в това състояние... "Тевно езеро" също, впрочем. Изобщо хората в планината замърсяват с присъствието си, няма как, въпроса е как да се намали.

В цивилизованите държави са стигнали до няколко добри правила с времето, и.ние сме доста назад, но пък имаме добрите примери, само трябва да ги адаптираме и приложим...
Сря Авг 28, 2019 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Хрумна ми, че може х.Мусала (дървена) да се държи в това състояние нарочно, за да ни убедят, че има нужда от мастодонт Мусала.

На хижата и трябват вътре около 10,000 лв за да стане прилична, в стил х.Мальовица, защото сградата е сравнително малка.
Пише, че е електрифицирана, но не е водоснабдена, а това е проблем.
Вто Яну 07, 2020 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Alina написа:
Хрумна ми, че може х.Мусала (дървена) да се държи в това състояние нарочно, за да ни убедят, че има нужда от мастодонт Мусала.

На хижата и трябват вътре около 10,000 лв за да стане прилична, в стил х.Мальовица, защото сградата е сравнително малка.
Пише, че е електрифицирана, но не е водоснабдена, а това е проблем.


От дълги години ел. захранване в хижата няма, вода също - много рядко, пролетно време.
Вто Яну 07, 2020 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:


На върха има две станции, които също използват вода от Леденото езеро. В БЕО тази вода служи само (или предимно) за миене. Водата за пиене и готвене качват с товарния лифт откъм Бели Искър. Броят на пребиваващите в двете станции е много ограничен.


Това кога е било така ? 2013 февруари беше така:

"Имаме варел заровен ХХ кубика с четири реотани от бойлери. В него сипваме сняг и топим и пием"

а.к.а водата на върха февруари 2013 месец беше ЛАРШ

П.С има ли още хора които пият вода от леденото езеро ? Лично аз от там вода от 2012 не съм пил. Езеро се пада под "тоалетната" на заслона

Поздрави

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Вто Яну 07, 2020 7:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
От дълги години ел. захранване в хижата няма, вода също - много рядко, пролетно време.


dobrifin - благодаря за информацията, не знаех. Това, че е електрифицирана, го прочетох тук:

http://www.bulgarian-mountains.com/Huts/Rila/Musala
Вто Яну 07, 2020 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Хижата наистина беше електрифицирана. Но преди години настъпи някакъв спор, до колкото знам между фирмата отговаряща за съоръженията на Маркуджиците, (Бороспорт предполагам са били и в онези времена) и собствениците (наемателите) на Мусала. Та онези "резнаха" кабела и до там...
Вто Яну 07, 2020 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение На Олимп Отговорете с цитат
"... хижата Refuge A в Олимп..." Ама на Олимп живеят богове, Мариана! Живее и една немкиня, която не може да си представи немити тоалетни и без вода. А единствената вода е на хиляда метра под заслона. Попитах я как става тая работа. С резервоари и снежна вода, отговори ми тя. "Добре де - казвам, - къде ги криете тез резервоали, та не ги виждам?" "Много искаш да знаеш" - беше отговорът. Ресторантът е пребогат, сигурен съм и за хигиената вътре в спалните, макар че не съм спал там. По пътеката се разминаваме с конски кервани, натоваре с всичко необходимо. Разправял съм го и друг път: на провокативния ми въпрос, тя няма ли сметка да построят лифт, та повече туристи, санким, отговорът беше по немски кратък: "Моята сметка е в планината!"

Брей, да не взимам другаде думата. Молете се Нено Димов да го махнат, а ако го вкарат в затвора, още по-добре!
Чет Яну 09, 2020 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Psychosapiens написа:
vedrin написа:


На върха има две станции, които също използват вода от Леденото езеро. В БЕО тази вода служи само (или предимно) за миене. Водата за пиене и готвене качват с товарния лифт откъм Бели Искър. Броят на пребиваващите в двете станции е много ограничен.


Това кога е било така ? 2013 февруари беше така:

"Имаме варел заровен ХХ кубика с четири реотани от бойлери. В него сипваме сняг и топим и пием"

а.к.а водата на върха февруари 2013 месец беше ЛАРШ

Възможно е в сградата на метеорологичната наблюдателница да е така, макар и аз да не съм виждал свободно достъпна чешма там. Smile

По-горе бях писал за другата сграда, на БЕО-Мусала, която пък е съвсем недостъпна за непознати туристи, освен в дните на "отворени врати" през лятото.

Psychosapiens написа:
П.С има ли още хора които пият вода от леденото езеро ? Лично аз от там вода от 2012 не съм пил. Езеро се пада под "тоалетната" на заслона

Пия и си доливам от чешмата под заслона всеки път когато тя е течаща. Досега това не ми се е отразявало видимо зле. А иначе, всред възможните притеснения, освен липсващата тоалетна, би могъл да бъде и сравнително високият радиационен фон в околностите на Леденото езеро, втори всред над 80 точки в страната и значително превишаващ дори този на вр. Мусала или пък в с. Яна, Софийско...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Яну 09, 2020 7:32 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Яну 09, 2020 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Re: На Олимп Отговорете с цитат
Сотиров написа:
"... хижата Refuge A в Олимп..." Ама на Олимп живеят богове, Мариана! Живее и една немкиня, която не може да си представи немити тоалетни и без вода. А единствената вода е на хиляда метра под заслона. Попитах я как става тая работа. С резервоари и снежна вода, отговори ми тя. "Добре де - казвам, - къде ги криете тез резервоали, та не ги виждам?" "Много искаш да знаеш" - беше отговорът. Ресторантът е пребогат, сигурен съм и за хигиената вътре в спалните, макар че не съм спал там. По пътеката се разминаваме с конски кервани, натоваре с всичко необходимо. Разправял съм го и друг път: на провокативния ми въпрос, тя няма ли сметка да построят лифт, та повече туристи, санким, отговорът беше по немски кратък: "Моята сметка е в планината!"

Брей, да не взимам другаде думата. Молете се Нено Димов да го махнат, а ако го вкарат в затвора, още по-добре!


Нено Димов беше и си е една пионка, той затова е поставен там. Сега ще сложат друга пионка и така ....
Чет Яну 09, 2020 7:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, а кое място е на първо мяссто?

Сотиров, за много години! Ами кво да кажем за римските градове и дори бих рекъл само военни градчета с налични всякакви бани и подобни спа луксове посред пустинята и къде ли не?
А иначе за ненчо и всички ненчовци хубав сън сънуваш...
Чет Яну 09, 2020 7:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Ведрине, а кое място е на първо мяссто?

Самоков, но това най-вероятно се дължи на спецификата на глината, от която са направени повечето от използваните тухли и керемиди там.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Яну 09, 2020 7:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
ray написа:
Ведрине, а кое място е на първо мяссто?

Самоков, но това най-вероятно се дължи на спецификата на глината, от която са направени повечето от използваните тухли и керемиди там.

Силно подозирам пепелината от Кремиковци`91, ползвана във всички варови разтвори на строежа.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Яну 09, 2020 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
vedrin написа:
ray написа:
Ведрине, а кое място е на първо мяссто?

Самоков, но това най-вероятно се дължи на спецификата на глината, от която са направени повечето от използваните тухли и керемиди там.

Силно подозирам пепелината от Кремиковци`91, ползвана във всички варови разтвори на строежа.

Из някои от главните улици на гр. Самоков радиационният фон също е леко повишен, тъй че може да има някаква особеност и в други строежи там:


Източник: Safecast

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Яну 09, 2020 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 6 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov