ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Изкачване на връх Пирин (Голяма Джинджирица)
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Изкачване на връх Пирин (Голяма Джинджирица)
Автор Съобщение
suunto



Регистриран на: 12 Юли 2012
Мнения: 78

Мнение Изкачване на връх Пирин (Голяма Джинджирица) Отговорете с цитат
Здравейте! Идния уикенд съм планирал еднодневно изкачване на връх Пирин от село Сенокос. Някой има ли по-актуално инфо за маршрута? Най-вече ме интересува как е пътят до село Сенокос, има ли вода нагоре (на картата има в м. Водица), колко време е ходенето и като цяло заслужава ли си маршрутът. Откъде е най-приемливо да се изкачи този връх? Приемам и предложения за други не толкова известни едно- или двудневни маршрути в Пирин, че го пообиколих и не ми се повтарят познати неща, пък все натам ме дърпа. Въпросите станаха повечко, надявам се, че не е проблем.
Нед Юли 19, 2020 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм един от хората, "ашладисани" в тоя район, но не мога да ти отговоря. Пътеки и маркировка са занемарени, търсил съм ги, но безуспешно. Преди две години имаше идея да се прави нещо, предложих работа и логистика, но нещата спряха дотам.
Никого те обвинявам, но от Предела до вр. Пирин е тотална мъгла, освен за хората, които са го минавали. С Румбата и Борката преди време бяхме на Даутов, те търсиха път нататък и удариха на камък.
Изобщо, със съдействието на Знаещите е хубаво това да се поправи. Готов съм да участвам с доброволен труд, лозарска ножица или боя. Запознатите да кажат колко е законнно да се кълца омразният клек по уж трасираните пътеки.
Question Question Question
Нед Юли 19, 2020 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
JJJ_JSN



Регистриран на: 26 Сеп 2016
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
2017 г. качвах вр. Пирин от Сенокос.
До селото е асфалт с прилично качество.
До разклонението за Миновци
https://www.kade.si/#map=17/2588561.1/5135686.81/0
се качих с обикновена градска кола.От там нагоре има някаква маркировка, но не навсякъде.
Доколкото си спомням пълних вода от някакво поточе при местността "Копривите", но може и да греша.
На това място - https://www.kade.si/#map=18/2592058.68/5136864.22/0
пътеката прави остър обратен завой, но не личи добре. Забихме се в клека и се наложи да се връщаме.
Някъде след Горна Солуница има тук-там пирамидки по камънаците.
Като цяло маршрутът е тежък.
По-лек е от Предел, като от хотела до до първия преливник е през гората без пътека, по някаква самоделна синя маркировка.
Нагоре има ясна пътека. Последната вода е наистина там, където е отбелязана на картата. След каменния улей следва яка душевадка, при това доста обраснала-пак към 2017 г.
От Даутов връх към Пирин практически няма маркировка.
Следва се пътеката от картата, като някъде на късмет се налучва през клека. Спомням си, че на едно място излязохме на сантиметри от сипея и не е за всеки тази маршрут.
Ето малко снимки от Сенокос до върха- https://photos.app.goo.gl/GL4wkfEWPDhcHchF6
Надявам се да съм Ви бил полезен.
Нед Юли 19, 2020 10:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Аз съм един от хората, "ашладисани" в тоя район, но не мога да ти отговоря. Пътеки и маркировка са занемарени, търсил съм ги, но безуспешно. Преди две години имаше идея да се прави нещо, предложих работа и логистика, но нещата спряха дотам.
Никого те обвинявам, но от Предела до вр. Пирин е тотална мъгла, освен за хората, които са го минавали. С Румбата и Борката преди време бяхме на Даутов, те търсиха път нататък и удариха на камък.
Изобщо, със съдействието на Знаещите е хубаво това да се поправи. Готов съм да участвам с доброволен труд, лозарска ножица или боя. Запознатите да кажат колко е законнно да се кълца омразният клек по уж трасираните пътеки.
Question Question Question


Ами не е законно, право да ги правят тези неща имат паркаджиите само, може би и да вариант да се вземе разрешение. Ама все пак, ебаси по-добре да се ореже отколкото да се чудиш как да минеш, колкото и "незаконно" да е.
Аз лично ще си взема един трион и като минавам ще режа по малко, понеже вече минавам по немалко маршрути където клека ме закача постоянно.
Пон Юли 20, 2020 8:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ние се качихме от м. Кулиното, след консултация с по-знаещите. Във връзката по-долу съм описал разходката, а малко по-късно в темата има описание и на друго качване на вр. Пирин.
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=121831#121831
П.П. В темата има много идеи за еднодневни разходки.
Пон Юли 20, 2020 9:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
suunto



Регистриран на: 12 Юли 2012
Мнения: 78

Мнение Отговорете с цитат
Май размислих и повече клоня към изкачване от Кулиното. Имам GPS, май е и по-красиво от тази страна, надявам се, че ще се оправим. Все пак който има повече инфо за този маршрут, ще се радвам на съвети.
Пон Юли 20, 2020 6:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Качването от Сенокос до в. Пирин си е тегаво - има-няма 1500 m нагоре.
Пътеката от селото до м. Ширините (м. Водица) я маркирахме с приятели преди няколко години. Състоянието ѝ едва ли се е влошило много - там сякаш не се развива бързо буренак.

След м. Водица чистенето и маркирането го направиха хора от парк Пирин (паркова територия). По онова време (ок. 2013) пътеката беше почистена и макирана много добре.

Сещам се за една съществена причина да се качиш от Сенокос. До м. Водица излиза черен път, а в селото не е невъзможно да намериш някой да те метне до там с джипка и да спестиш половината маане нагоре.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Вто Юли 21, 2020 9:49 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Юли 21, 2020 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
JJJ_JSN



Регистриран на: 26 Сеп 2016
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
Съгласен съм с dido, че това е най-лесния вариант. През Кулиното си е също доста ходене през гората, като не се избягва и душевадката.
Освен това, гледките от Сенокос са по-добри!
Вто Юли 21, 2020 8:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
persena



Регистриран на: 11 Сеп 2014
Мнения: 18
Местожителство: с. Малево

Мнение Отговорете с цитат
Аз ходя често в района между даутов и вр. Пирин. За тези върхове отвсякъде е дълго и с лоша маркировка, а и официялния маршрут от кулиното за вр. Пирин много се забива в морените и после почти отвесно качва реброто на вр. Пирин.
Малко по-чист вариянт за качване е:
От края на асфалта на кулиното се тръгва нагоре и надясно, покрай бунгалата и чешмата и се държи десния път (не за х. яворов, а посока северозапад). Пътя е черен но не прекалено изровен, преди години се качих с ситроен ах до горе (вече го блокират с камъни да не се минава). По него има няколко чешми и каптажа за водата на Разлог. Върви се само по главния път без да се отклонява по дърводобивните трасета. Пътя излиза на около 1900м, може би 1.00-1.30ч след кулиното. Пътя накрая свършва в поляна със стари мури в дъното на циркус. Следва се добре изразена пътека нагоре по циркуса. След половин час се излиза над гората и се вижда главното било. Върви се отдясно на циркуса по тревата и накрая се качва билото по добре личащ улей (улея е най-трудната част на маршрута). Малко преди улея е последната вода. После с продължава по билото по добре изразена пътека между клековете до вр. Пирин. Може да се слезе кръгово по синята марка по реброто на вр. пирин и после Морените. Излиза се на същия път в долната му част по червената маркировка.
Пон Авг 03, 2020 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Drako



Регистриран на: 06 Сеп 2020
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Бил съм на Пирин и от трите страни. От х. Предел си е тъмна индия. Пътека може и да има, стига да я знаеш Laughing От село Сенокос, до водицата маркировката е идеална, оттам се минава през клека. Незнам какво са чистили, но си е обрасло. След клека се върви по морени и трева. Като цяло за 5-6 часа се качва. От кулиното е най-лесния вариант. Пътеката се следи лесно, от циркуса нагоре се върви между клека.
Нед Сеп 06, 2020 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
persena написа:
Аз ходя често в района между даутов и вр. Пирин. За тези върхове отвсякъде е дълго и с лоша маркировка, а и официялния маршрут от кулиното за вр. Пирин много се забива в морените и после почти отвесно качва реброто на вр. Пирин.
Малко по-чист вариянт за качване е:
От края на асфалта на кулиното се тръгва нагоре и надясно, покрай бунгалата и чешмата и се държи десния път (не за х. яворов, а посока северозапад). Пътя е черен но не прекалено изровен, преди години се качих с ситроен ах до горе (вече го блокират с камъни да не се минава). По него има няколко чешми и каптажа за водата на Разлог. Върви се само по главния път без да се отклонява по дърводобивните трасета. Пътя излиза на около 1900м, може би 1.00-1.30ч след кулиното. Пътя накрая свършва в поляна със стари мури в дъното на циркус. Следва се добре изразена пътека нагоре по циркуса. След половин час се излиза над гората и се вижда главното било. Върви се отдясно на циркуса по тревата и накрая се качва билото по добре личащ улей (улея е най-трудната част на маршрута). Малко преди улея е последната вода. После с продължава по билото по добре изразена пътека между клековете до вр. Пирин. Може да се слезе кръгово по синята марка по реброто на вр. пирин и после Морените. Излиза се на същия път в долната му част по червената маркировка.


Това подчертаното ще те помоля да ми го опишеш малко по-добре, че леко ме бърка.

Пътят свършва на 1900 m надморска на поляна-обръщало, но не под в. Пирин, а под съседния на изток циркус - условно да го наречем циркуса под Плешки връх. Все пак, има отбивка за циркуса под в. Пирин, но тя е на предния завой, при каптажа на 1800 m надморска. Дали нямаш предвид нея?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Сеп 07, 2020 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Drako



Регистриран на: 06 Сеп 2020
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Точно под циркуса на Пирин се излиза. Там си е е пътеката от х.Предел, която хич я няма, добре някой си е поиграл и е направил нова с червено. От местото където се съединяват двете се върви само нагоре, там има доста гъбари, та е поотъпкано. От черния път на кулиното се върво точно към час, има си отклонение, пак с червено, където се влиза в гората, а пътя продължав към пистите на кулиното, но трудно ще се объркаш
Пон Сеп 07, 2020 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
smokejumper



Регистриран на: 30 Яну 2023
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
Планирам изкачване на вр.Пирин от Сенокос.
Ако някой се е качал скоро от там, бих искал да попитам за състоянието на пътеката.
Пон Авг 21, 2023 6:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JJJ_JSN



Регистриран на: 26 Сеп 2016
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
През 2017 качвах вр. Пирин от Сенокос. Миналата година отидох до махала Миновци и се отбих до пресичането на пътя с пътеката -https://www.kade.si/#map=18/2588278.2/5136169.29/0.
Намерих само една синя стрелка-пътека не личеше. Нагоре как е-не зная. Говорих с местен човек. Каза, че до местността Арнаутските ливади може да се качи джип и нагоре да се стигне до върха. Повече информация нямам.
Пет Авг 25, 2023 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение Моем, праим....го е казал шопът Отговорете с цитат
Пролетта освежих част от маркировката от Предела. Но проблемът, че местен феодал си е заградил парцел точно в началото. Поредната гадост: явно съм попаднал на дефектна серия боя(на спрей) и вместо с 5 флакона се оказах с 2. Но направих каквото беше възможна вкл. рязане. Планирах да ходя събота и неделя-приготвен багаж и инструменти, но дъщерята на една приятелка го беше закъсала и останах. Можеше да трябва кръв или нещо друго. Гадост. Има боя, приготвени нови табели, винтове, акумулаторна бормашина със заредени батерии. Пролетта планирам и трайна маркировка по камъните-парчета керамика(боядисани тъмносиньо), купил съм и 2 флакона строителен силикон. А за клека: има 3 или 4 дебели корена, които ще отрежа. Но не е работа за сам човек-резачката тежи 5 килограма. И не е само тя да се носи. Да имах кола отдавна да съм приключил с този проект.
Съб Сеп 02, 2023 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov