ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Голо бърдо-най-висок връх
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Голо бърдо-най-висок връх
Автор Съобщение
baterosen



Регистриран на: 13 Юли 2018
Мнения: 15
Местожителство: Перник

Мнение Голо бърдо-най-висок връх Отговорете с цитат
В Голо бърдо има 5-6 върха в рамките на 10 метра.Случайно видях в BGMountains,че връх Голема Кулоница по-висок от връх Ветрушка.Обиколих ги да видя какво ще покаже GPS-а и отново котата на Голема Кулоница е по-висока с 2 метра.Не че е толкова важно,но ми стана малко криво.Има ли и други подобни случаи в Българските планини.Помня само в Стъргач планина търсихме някаква кота по-висока от Асанов връх.
Пет Дек 28, 2018 6:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Тия числа в BGMountains идат от карти, не сме ги измислили ние.
На Стъргач действително има кота, по-висока от Асаньов връх, но самата кота не е връх, а билно възвишение:

http://kade.si/#BG5K=19/2645116.33/5071186.2/0

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 28, 2018 8:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
На картата БГМаунтийнс връх Голяма Кулоница е даден с височина 1154 метра, а първенецът връх Ветрушка е даден с височина 1158 метра.

Не разбрах къде е проблемът? Какво показа джипиесът? Може ли да приложиш трака, ще бъде полезно да се видят показанията му?

Относно Асанов връх 1218 м - той се счита за първенеца на Стъргач, защото се намира на българска територия и е наименован връх. На границата се намира кота 1249 м при гранична пирамида 121, което възвишение по характеристики може да се приеме, че е връх, който е ненаименован. А иначе първенец на планината Стъргач е връх Стъргач 1270 м, който се намира на територията на Република Гърция.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Дек 28, 2018 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
baterosen



Регистриран на: 13 Юли 2018
Мнения: 15
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Проблемът е че на 30 метра северозападно от кота 1154 на Голема Кулоница има кота 1159 ,която е верна.А Ветрушка е 1157,5.Както казах,не че ми пука ама съм от Перник и искам да знам кой е най-високия връх в Голо бърдо.Благодаря ви.
Съб Дек 29, 2018 1:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
baterosen написа:
Проблемът е че на 30 метра северозападно от кота 1154 на Голема Кулоница има кота 1159 ,която е верна.А Ветрушка е 1157,5.Както казах,не че ми пука ама съм от Перник и искам да знам кой е най-високия връх в Голо бърдо.Благодаря ви.


Така е - Голема Кулоница е висок почти 1159 m. Триангулачният знак е сложен на по-ниската (1154 m) от двете коти на върха.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Дек 29, 2018 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Baterosen, сега видях какво имаш предвид! Въпросът е много интересен и за мен (имам чудесни впечатления от Голо бърдо).

Наистина - на топографската карта ЕТК 1:5000 е дадена кота 1158,5 на връх Голяма Кулоница - с 1 метър повече от котата 1157,5 на връх Ветрушка. Но дали картата е вярна? В Уикипедия за първенец посочват връх Ветрушка, но с височина 1157,7 - малко по-висок от показанието на топографската карта. Откъде Уикипедия е взела тази височина? Дали в този източник котата на Голяма Кулоница също е коригирана, но в посока надолу, така че да стане по-ниска от връх Ветрушка?

Все си мисля, че неслучайно навсякъде приемат за първенец връх Ветрушка.

За съжаление когато съм ходил на Ветрушка и когато съм ходил на Голяма Кулоница, все още нямах джипиес. Ще можеш ли да дадеш твоите джипиес тракове и точки, биха били много полезни?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Дек 30, 2018 12:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
П.П. Вероятно Уикипедия е взела новата височина на връх Ветрушка 1157,7 м от Wikimapia:

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=42.569691&lon=23.008558&z=17

В Wikimapia кота 1154,3 м на връх Голяма Кулоница е дадена със същата височина като на ЕТК 1:5000, но кота 1158,5 м не е дадена.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Дек 30, 2018 12:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
baterosen



Регистриран на: 13 Юли 2018
Мнения: 15
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
GPS-а ми е 64s.Забелязал съм че по-често завишава малко(може ли да се калибрира?).Голема Кулоница е купаловиден-нещо като мини Кабул.Няма съмнение къде е най-високата точка.Сняг нямаше.GPS-а показа 1162.Един час по-късно бях на Ветрушка.Там нещата са малко по-трудно,защото има растителност тук там и останки от ракетното поделение ,което ни пазеше едно време от империалистите.Въпреки всичките ми осморки,наѝ-високото показание беше 1160.Трак не съм пускал. Поделението беше строго секретно.Възможно ли е да има нещо общо.
Между другото ходил съм на всички (без Странджа) планински първенци в България и накъдето не съм забелязал толкова изравнени върхове.Може да се направи чудна Голобръдска дузина.Не толкова тежка като Витошката(минавал съм я летно),или зимната Рилска на Стефан(чел съм я 2 пъти).Почти няма слизане под 1000 метра.
Нед Дек 30, 2018 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
baterosen написа:
GPS-а ми е 64s.Забелязал съм че по-често завишава малко(може ли да се калибрира?

GPS уредите не измерват надморска височина, а елипсоидна. След това прилагат коефициенти за приблизително превръщане на елипсоидната височина в геоидна височина, която също не е надморска, но обикновено е по-близка до нея. На територията на България елипсоидната височина е значително по-голяма от надморската. Ето го добре известният пример с вр. Мусала:



Някои уреди имат и барометър, който обаче по подразбиране се калибрира непрекъснато с изчислената елипсоидна или геоидна височина, поради което показванията им у нас обикновено са по-високи от съответната действителна надморска височина. Съществува и възможност за ръчно калибриране в точка с добре известна височина. Ефектът от това ръчно калибриране обаче може да бъде твърде краткотраен ако не бъде изключено автоматичното калибриране с изчислената от уреда елипсоидна или геоидна височина. От друга страна, ако това автоматично калибриране бъде изключено, при съществени промени в атмосферното налягане изчисленията за надморската височина биха се отклонявали все повече от действителността. Например при температура около 20 градуса на 1 mbar разлика в налягането съответстват около 10 метра разлика във височината за височини от порядъка на няколко стотин метра. Дневният ход на атмосферното налягане може да бъде значително по-голям от 1 mbar, дори и да липсват съществени промени в баричното поле. Освен това GPS уредите с барометър обикновено не отчитат влиянието на температурата в зависимостта между налягане и височина. И най-сетне, един сравнително добър съвременен датчик за налягане има доверителен интервал на измерванията ±2 mbar при температура 25 °C, т.е. грешката при изчисляване на надмосрка височина въз основа на неговите показания би могла да бъде от порядъка на десетки метри. Разказвам всичко това, за да не очаквате от GPS машинките непостижими за тях чудеса. Smile

По принцип само с GPS приемник, барометър и термометър трудно бихте могли да определите надморската височина със задоволителна точност, съпоставима с тази на геодезичните заснемания, използвани при съставянето на топографските карти. Разбира се, в картите може да има грешки, но поправянето им изисква по-точни измервания от друг вид.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Дек 30, 2018 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ако ще помогне в разрешаване на загадката за височините имам трак от 23.08.2014, когато направих една панорамна обиколка от х.Славей, през вр.Ветрушка, Голяма и Малка Кулоница, вр.Острица и още нещо. В обработения трак има отбелязани доста точки, но нямам спомени дали съм ги правил в момента или след това по картата. Затова ви качвам и трака без никаква обработка. Тракът е записван с etrex30.
Относно това кой е първенецът, може да се получи нещо подобно като Кобилска планина и вр.Бели Камък, иначе и М.Цветанов в книгата си "Българските планини", както и В.Николов и М.Йорданова в книгата "Планините в България" посочват за първенец вр.Ветрушка.

обработен трак--> https://dox.abv.bg/download?id=a3c72483ab
необработен трак--> https://dox.abv.bg/download?id=a2c03e6b57

П.С. Надявам се после да споделите резултатите и изводите.
Пон Дек 31, 2018 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Днес бях на вр. Острица. Тирангулачната точка на върха не е на най-високото място (не е и задължително), намиращо се на около 20 м. североизточно от нея. Освен това от върха са отнети няколко метра, заради заравняване на терена във връзка със строежа на бившето вече поделение там, което предполагам е построено десетина години преди изработката на ЕТК 1:5000.
Нед Яну 20, 2019 1:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Черна точка! Отговорете с цитат
Ивайло, идваш по моя край, а не се обаждаш... Лошо, много лошо!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Яну 20, 2019 1:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Днес бях на вр. Острица. Тирангулачната точка на върха не е на най-високото място (не е и задължително), намиращо се на около 20 м. североизточно от нея. Освен това от върха са отнети няколко метра, заради заравняване на терена във връзка със строежа на бившето вече поделение там, което предполагам е построено десетина години преди изработката на ЕТК 1:5000.


Военното поделение е на вр.Ветрушка, а не на Острица.
Нед Яну 20, 2019 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
ilievvli написа:
ivailo.hr написа:
Днес бях на вр. Острица. Тирангулачната точка на върха не е на най-високото място (не е и задължително), намиращо се на около 20 м. североизточно от нея. Освен това от върха са отнети няколко метра, заради заравняване на терена във връзка със строежа на бившето вече поделение там, което предполагам е построено десетина години преди изработката на ЕТК 1:5000.


Военното поделение е на вр.Ветрушка, а не на Острица.


Обяснява що не видях грам следа от зидове на Острица...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Яну 20, 2019 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
На Ветрушка бяхме, но най-вероятно Иво в бързината е написал Острица. Иначе на Острица има само един крив кол затиснат с камъни.

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Пон Яну 21, 2019 7:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov