ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Нова година на Черни връх
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Нова година на Черни връх
Автор Съобщение
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Поредната медийна драма заради един кретен, който се е помислил за Беър Грилс. За съжаление ще стават все повече тези случаи. Снимките във Фейсбук, Инстаграм и т.н. са най-важното нещо. Само погледнете споделените групи на тази тематика и ще ви стане ясно. Какви невероятни "геройства" има от Нова Година- изгреви, залези, нощни преходи и така нататък.. Понякога имам чувството, че съм най-големият загубеняк като празнувам Нова Година на топло в някоя хижа.
Четейки публикацията на така наречения "писател"- " След тежки софри и леки наркотици"...... Това ми стига, за да преценя, че тези хорица са крайно неадекватни за действия в планината, което го доказват в последствие. Най-вероятно са от тези, които напоследък ги наричат "умнокрасиви" и си мислят, че за тях всичко е позволено и всеки им е длъжен.
Жалко за хората, стопанисващи чайната. Най-вероятно ще ги изгонят.
Пет Яну 04, 2019 1:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат


«Чл. 21. НАЕМАТЕЛЯТ се задължава да спазва Правилника за вътрешния ред в туристическите хижи на БТС, като осигурява целогодишен непрекъснат достъп на туристите до обекта, с оглед недопускане на инциденти, застрашаващи техния живот и здраве.»

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Пет Яну 04, 2019 1:30 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пет Яну 04, 2019 1:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 204

Мнение Абе хора осъзнайте се !!! Отговорете с цитат
Бе к'ви "умнокрасиви" пак се бълнуват. Оставете го бегача настрана. "Кръчмарите" си го казват в прав текст - на тях им е било по-важно да си кажат наздраве за новата година и да си погледнат гостите, а не "ненормалните" туристи, които явно са бедствали. Та дори са ги записали с телефон как жената им отказва при ясно заявено, че човека е бедстващ. Е как да не ги изгонят!!!
Както каза някой по-нагоре - ми то ако беше умрял човек дали друга песен нямаше да се пее по форуми и фейсбуци. Абе какво се чудя, сигурно и за Боян Петров така говорихте - бе какво ми пука тръгнал нагоре сам без комуникация да ми се катери, та после уникална спасителна операция да му правят, та живота да си рискуват. Просто има хора и хора.


Последната промяна е направена от zlia на Пет Яну 04, 2019 1:33 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Яну 04, 2019 1:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да си задам отговор направо - ама не се ли оказва, че в момента, в който разбират за ситуацията, Чавдар и Ирина прибират малоумния и нагъл олигофрен бегач? Така и не разбирам защо е проблем да ти стане студено по шорти на върха, паниката на останалите е обяснима вече, след като изгледах празните думи и погледи на споменатите герои по тв-то. Но пък са правили запис на телефона вместо много други неща.
Интересно е ако БАН (НИМХ) като собственик затвори заслона в сегашния му вид и като такъв остане малката стаичка вляво пред столовата.
Надявам се, че историята няма повлияе негативно на мнението за бегачите.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Яну 04, 2019 1:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Е какъв бегач е този ? Те станаха много такива "бегачи" покрай тези ултрамаратони и всичко се прави за популярност. От чайната също не са прави и това е и практика на други места, явно трябва да има такъв случай, дано и останалите се осъзнаят.
Въпроса е че се акцентира на "бедставащия турист" и това е така понеже е важното, но е хубаво да се натърти, че това е безотговорно и недопустимо поведение в планината, а само от ПСС споменаха че е нямал никаква екипировка която да съответства на положението му в планината.
Пет Яну 04, 2019 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Re: По-особени новогодишни пожелания Отговорете с цитат
Сотиров, за много години, жив и здрав!
Сега по повод написаното от теб.
Сотиров написа:
На всички шегаджии пожелавам да им се случи нещо подобно!

Ако ме визираш за шегаджия, няма защо да ми го пожелаваш, вече съм го преживявал... Вярно, не е никак приятно, но ако оживееш, е поучително и друг път простотии няма да правиш.
Сотиров написа:
Ще ми сравнявате планинска хижа с военна база!

Не знам дали станцията на Черни връх се води планинска хижа, някой сведующ със статута да каже. А за военните бази - поначало, ако доближите ИСТИНСКА военна база, особено такава с важно значение, би трябвало изобщо да не се церемонят с вас и да ви застрелят, ако нахалствате и не се махнете начаса. Причините са прости - няма как часовият да е сигурен, че наистина сте загазили или това не е постановка на, да кажем някаква диверсионна група, която цели отвличане на внимание и последваща атака. Затова Сотиров, аз пък ти пожелавам да се направиш на бедстващ и да се пробваш да влезеш например в база Баграм /знаеш къде се намира/ и да видим какво ще стане...
Сотиров написа:
Няма да ви настанят в командния пункт, но и няма да ви изхвърлят зад мрежата.

Поначало, ако сте особено настоятелни, както казах, в истинска база, важен или секретен обект, най-вероятно ще ви гръмнат точно на мрежата, ако след уставното предупреждение не се подчините. Е, ако нарушите периметрите и се "предадете", изваждайки късмет с незастрелване, наистина би трябвало да ви приберат на топло. Ама онова топло, дето обикновено му казват "топло" и от което не се излиза бързо и лесно. От това също има полза, защото ще ви бъде осигурена истинска възможност, както казваше доцентът Хрусанов, да усетите "възпитателния и превъзпитателен" ефект на наказанието, с което понякога се лекуват и някои неприсъщи за нормален човек проявни форми на невменяемост.
Сотиров написа:
Закон за достъп до хижите и заслоните трябвал!
Не знам кой и защо го повдига този въпрос. Ако се поразрови човек, може и сега без особени затруднения да установи според нормативния ред кой какво е имал право и какво е нарушил. Това, за което се сещам, е например, че според НК има една разпоредба, с която се предвижда, вярно не особено тежко, но все пак наказание, за хора, които без да има опасност за техния живот, не се притекат на помощ на действително нуждаещ се от такава, в ситуация, в която е застрашен живота на нуждаещия се. Конкретната ситуация обаче, май не е особено съставомерна, защото има множество други обстоятелства, които по-скоро биха натежали за ненаказуемост или най-много за минимално наказание.
За мен лично, е налице проявен идиотизъм и от двете страни. Трайна моя политика е винаги, когато мога, да се намесвам и да помагам, било и на най-големия ненормалник.

Сотиров написа:
С нетърпение чакам да пропищите на умряло от някоя скала или в някоя преспа и тогава да чета тука коментари "Чий го дирите там, бе? Що си не седите дома? Нормалните по скалите ли драпат?" Ама май няма да ви се случи.
Ако визираш мен, си закъснял с десетина години. Вече бях в такава ситуация и точно такива коментари имаше по наш адрес. Иначе си прав, след случката вече гледам да вземам сериозни мерки да не се случи пак /последно преди месец се върнах, за пръв път, от средата на маршрут в Северния Джендем, защото усетих, че може да го докараме дотам пак да ни пишат по вестниците/. А на теб ти пожелавам - нито да ти се случва, нито да си наблизо до такива случки, че белята става толкова бързо и се оказа, нямаш време дори за началните надписи на онова филмче, дето по принцип излизало пред очите ти и на което си виждаш целия досегашен живот.

Извън шегите по повод проявения идиотизъм, за мен нещата стоят така:
1. "Стопаните" са постъпили укоримо и неправомерно. Както писа Момчил - не всеки може да стои на такова място и да търпи ежедневно, по-скоро денонощно, всякакви досадници. Но като си приел да стоиш, трябва да отчиташ това обстоятелство. Ако не ти отърва, махай се.
2. В какво се състои, според мен, идиотизма на останалите другари:
- на "бегача" - изобщо не виждам нищо нередно да тръгнеш гол. Прави се от години - спомнете си един дядка отпреди десетина години, който винаги всяка събота се качваше на Черни връх точно с такава "екипировка". Нередното е, и според мен е пълен идиотизъм, че не си носи раница с дрехи. Защото ако целта е някакво закаляване или не знам и аз какво, то един случаен инцидент като загубване и/или навехване/счупване на крак ще е равно на смърт. Тогава раница с дрехи и фолио ще са животоспасяващи.
- на останалите - че представят нещата така, че все едно те са постъпили най-правилно, а "онези" са им виновни. Виновни са за това, че още след като са узнали как ненормалникът тръгва без нищо резервно, не са направили опит да го върнат незабавно а ако това е станало не баш горе, а по-рано - вземайки мерки, са щели предварително да осуетят стигането му до върха, където вече да се чудят какво да го правят.
- идиотизмът на "медиите" - описват проявеното малоумие като героизъм и симпатизират на откровено неадекватни постъпки. В този смисъл вината им е най-голяма, защото онзи, който вече е оцелял след такова нещо, ако има грам мозък, може и да се замисли за в бъдеще, но тези, които ще тръгнат да го имитират, може и да дадат фира.
Пет Яну 04, 2019 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Имам удоволствието и честта да познавам Чавдар и Ирина от доста години. Те са последните хора, които биха отказали помощ на бедстващ човек, рискуваха си преди години кокалите да търсят мой проятел, който се беше затрил по Пирин (намериха го пролетта), а това че са отказали да пуснат в "заслона" поредният ИДИОТ е напълно разбираемо.

Утре наистина на някой ще му хрумне да се качи по пищов на -20 С.


Колкото да статута на "заслона" на ЧВ, това е метео-станция като Мусала, и само в извънредни случаи се допуска пребиваване, разбираемо Ч не го е пуснал идиота навръх НГ...най-веротно е поредният натряскал се досадник.

Горе Владов е писал за военните бази....нека слведващият път се опитат да направят този номер на Г. Перелик.


На форума ЧНГ, здраве, лека крачка и умната по баирите.
Пет Яну 04, 2019 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
"Да осигурява целогодишен непрекъснат достъп до обекта"?!?

Т.е. означава обекта, който стопанисваш да е отворен по всяко време? Целия обект, или част от него? А когато наемателят не е там? (той не е поел ангажимент за денонощни дежурства, или поне не го пише във въпросният "документ").

За хижи се знае, че трябва да има отворено помещение, добре е там да има печка и дърва. Но не "обекта", а част от него. Иначе някой трябва да поема резултатите от кражбите и вандализма...

За заведения с работно време, каквато е въпросната чайна, как стои положението? Да оставиш чайната отворена цяла нощ (демек докато спиш), както и когато те няма там? Нали за това е антрето, където са били?

Този правилник отдавна трябва да се пренапише, остарял е във всякакво отношение. Както и самото БТС, впрочем...

Чавдар и Ирина най-вероятно са се уморили и трябва да си ходят от там вече, но нека да видя кой ще го поеме и как ще го стопанисва, по кой правилник точно, особено нелепицата с "целогодишния и непрекъснат достъп"...
Пет Яну 04, 2019 12:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gandi



Регистриран на: 08 Май 2015
Мнения: 136
Местожителство: Варна

Мнение Човечност Отговорете с цитат
Гледам и не вярвам на ушите си Very Happy . Да оставим настрана дали е трябвало човека да тича гол посред зима. Тук говорим за елементарна човечност да помогнеш на бедстващ човек в планината, без значение дали е потропал на вратата на заслон , хижа или на собствения ти дом. А иначе чайната си е заключена не само на Нова Година.
За Много Години ,живи и здрави!
Пет Яну 04, 2019 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Така и не се разбра как точно му е отказана помощ, при положение че е пуснат в чайната ... има човек с хипотермия, допуснат е до затоплено помещение до пристигане на ПСС ... аз ли оглупявам с годините и не разбирам да има други факти ... явно е така. Ама не било веднага, ама не било според празничните настройки на групата идиоти набедени за нещо различно ...

Здраве да има за всички

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Яну 04, 2019 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 204

Мнение Отговорете с цитат
Ами отказано е и самите “кръчмари” си го признават. Има и запис и видео. Какво повече има да “ недоумявате” . Допуснат е едва след като ПСС са се обадили на в “чайната-кръчма”. По заръка на Дидо потърсих в архива и това си е строено за заслон със стая за метеоролози. И очевидно е собственост на БТС след като го отдават под наем. Така че интерпретации от сорта “ ми да пробват във секретни военни бази” , са меко казано смешни.
Пет Яну 04, 2019 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
zlia написа:
Така че интерпретации от сорта “ ми да пробват във секретни военни бази” , са меко казано смешни.

Ами не са смешни, има върхове, на които има само военни бази и няма сгради на БТС. Остави дребнавите уточнения и приеми, че целта на "интерпретациите" е да обърнат внимание, че за такова поведение е по принцип идиотско, без значение има или няма постройка, където да се търси подслон.
И за да не стана обект на следваща такава забележка, ще си призная и за едно мое "прегрешение" от преди 18 години. Катерим по Резените един февруари, мръква, мъгла и се оказваме пред кулата на РВД. Свети, но е заключено. Там няма как да няма хора. Целта ни беше просто да попитаме накъде да ходим, нямахме намерения да оставаме където и да било, но в тъмното и мъглата положението не беше много ясно, а ние бяхме вече сериозно замръзнали и мокри. Звъним, хлопаме, но никой не отвори, въпреки че по едно време се чуха стъпки в коридора до вратата. Според теб трябваше ли да правим проблем и да разнасяме случая по медиите?
Пет Яну 04, 2019 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
...нелепицата с "целогодишния и непрекъснат достъп"...

Момчи, нелепо е поведението на наемателите, за които явно никак не е ясна разликата между месторабота и дом. Щели били да празнуват Нова година в "тесен семеен кръг" на Черни връх, където не са на дежурство и всъщност "ги няма". Това мяза на опит за подмяна на предназначението на обекта. Наздравица и безчовечност -- какво съчетание само! И то къде! Жалко, много жалко...

Преди много лета, когато Ганка си тръгна от Черни връх, се зарадвах на повечето уют, създаден там от Чавдар и Ирина. Постепенно обаче съзрях и друго -- този уют привлече доста повече посетители, които започнаха да се застояват по-дълго в заслона. Освен това, с хода на времето се стигна до това "работно време", при което заслона е отворен само в събота и неделя и само до 17:00 ч. Няколко пъти съм се озовавал там след 17:00 ч. в почивен ден с вече 85-годишния ми баща. За жалост срещахме все по-недружелюбно отношение, недопустимо за кръчмари, а още по-малко -- за планинари, особено към толкова възрастен човек...

Това рязко контрастира с един друг спомен от младежките ми години. Късен делничен следобед на платото. Сняг прехвърча, надига се вятър. С брат ми обаче сме решили да довършим започнатото изкачване на Черни връх. По-нагоре условията се влошават. Вятърът се усилва, вдига снега, образува се виелица. Пада мрак. Видимостта е нулева. Ходили сме стотици пъти на върха и сме сигурни, че няма да се изгубим. След доста продължително газене в снега установяваме, че сме на сравнително равно място и би трябвало това да е връхната поляна. Дълго обикаляме наоколо докато открием сградата, цялата обледенена и бяла. Получаваме топъл чай от Ганка, както и предложение да отложим слизането за следващия ден. Нощуваме там, в чайната... Повтарям, в делничен ден.


Ганка Бончева (1914-2011)

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 04, 2019 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 204

Мнение Отговорете с цитат
Ясно е че бегача не е бил подготвен и не трябва да се популяризира такова ходене в планината, но тук проблема е друг. Човечността къде остана? За пореден път ще кажа, това не е секретен обект в планината, както ще вземе да се окаже не е и "кръчма". Отделно си има договор за наем и условия, които ОЧЕВАДНО не са спазени. И не стига сме разправяли, че предверието било заслон.
Дали хората дали доброволния си труд, ентусиазъм и дарения за построяването на метеостанция-ЗАСЛОН през 1935г са предполагали, че един ден някой ще го "управлява" по този начин - с табелка работно време и заключена тоалетна с пари?
Инфо
Пет Яну 04, 2019 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
celibat



Регистриран на: 15 Юли 2009
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Сградата е статут на заслон, отдаден от БТС. В договора пише, че частта от заслона, където трябва да има целогодишен достъп, включва и столовата. Там където е бил купонът. Както по-горе беше отбелязано, допускането вътре е станало след обаждане от ППС, но не и след молби и всякакви опити за привличане на внимание. Включително и разговор с човек, който бил вътре, но казващ как няма никой.
Това е недопустимо. В повечето случаи хората, които бедстват из планините, не са си преценили възможностите или не са достатъчно добре подготвени. Означава ли това, че те не заслужават помощ, когато имат нужда от нея?
Защо тези хора се правят на метеоролози, след като всъщност са кръчмари, печелбари или каквито искате там ги наречете? Събота и неделя при хубаво време горе се извива огромна опашка. Понякога излиза и извън самото заведение. Значи тогава вратите са широко отворени за всички, които искат да си изхарчат парите за боб, кифтета или бира? А когато някой е закъсал на прага, вълците да го ядат.
Пет Яну 04, 2019 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 2 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov