ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Нова година на Черни връх
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Нова година на Черни връх
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
И двете страни са прави, еданакво тежка е и простотията и наглоста на този "бегач" и това което са направили стопаните на заслона, въпреки че според мен дори не са разбрали че е бил в по тежко положение. Но нека да видим БТС като са толкова загрижени, правят ли си проверка на отдадените под наем обекти, където имат също не леки прегрешения. Защото явно проблема е по дълбок и всеки път така занимават обществото с единични случаи, хората се настройват един срещу друг, обаче никой не гледа под повърхноста и не задава въпроса, защо се стига до там и дали случая е единичен.

vedrin - е много прав за това което писа последно.
Пет Яну 04, 2019 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Другаю "celibat",
със повечето написани от Теб неща мога да съм до някъде съгласен, но за две неща не съм !

1. "...но не и след молби и всякакви опити" - неадекватни и жлъчни подмятания "...това заслон ли е .... , какво е...", вместо проблема по същество е мооого далече от молба или нещо подобно. Просто неадекватно поведение от приятелите на пострадалия. Вземи пак прочети какъв е бил диалога и не се излагай....

2. "...Означава ли това, че те не заслужават помощ, когато имат нужда от нея"

- когато след предварителен телефонен разговор и предопреждение, че на практика не работи
- когато тръгваш неекипиран и да доказваш един Бог знае какво и на кой, или да се самоубиваш напълно умишлено и целенасочено
- когато въпросната група идиоти систематично са досаждали горе и са добре пзнати на хората от Чайната, се получава малко като приказката с "лъжливото овчарче"

Може да напиша още много несъответствия и неадекватности в конкретния случй и той неможе да се обобщава общо със "...не заслужават помощ, когато имат нужда от нея". ... и доколко са имали нужда от помощ, ако са били така добре подготвени и с резервни дрехи и химически грейки и прочие....

Цялата работа е много съмнителна и ми намирисва и откъм страна на оплакващите се, но принципно най е удобно да се обобщат нещата под общ знаменател, ... принципно ...., дефакто ... и да се обвиняват най-вече хората от Чайната.
Пет Яну 04, 2019 3:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 204

Мнение Другарю SHOGO Отговорете с цитат
Вие се излагате - ясно се чува отношението на тази жена тук и това че е заявено че има бедстващ човек.

Стига сте отдавали значение на това кой на кого се е обадил, кой какво е предупредил и кой по шнур ли е тръгнал или с пухен костюм. Тази жена се държала нагло предвид мястото ѝ там. Не виждам смисъл от интерпретации.
Пет Яну 04, 2019 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
celibat



Регистриран на: 15 Юли 2009
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Shogo,
Ще напиша само още нещо. Хубаво вадиш някакви цитати, но фактите са, че е имало човек с потенциална опасност за живота. В диалог с жената, която уж се е подала от вратата и е твърдяла, че няма никой вътре, това е било отбелязано.
"„Чакайте да се разберем. Не е заслон, чайна е. Това е чайна. Плащаме 1,200 лева на БТС. Чайна ‘Черни връх’. А ето това…” продължи тя като посочи небрежно към преддверието, в което стояхме заедно с треперещия Кирил, „това е заслон, ако може да се нарече заслон. Или така някой го е описал. Заслон е Самара. Самара също е заслон. Идете бедствайте на Самар.”
Само тук, тази жена плюе на договора за отдаване под наем, статута на сградата, а да не говорим за чисто човешкия фактор.
Колкото до второто, то също е свързано с първото и статута на обекта. Той е заслон. Точка. В заслона влиза и столовата, където са празнували. Според подписания договор, всеки може да влезе там в нужда, при това целогодишно. А не когато има 200 човека на Черни връх, които са гладни и жадни и приготвили парички за метеоролозите, които по думите на Иринка "се мъчим като носим по 20 хляба в раниците и ставаме в 6 сутринта да приготвим храната" (от интервю за в-к България Днес"). Да го направят като на Мусала. Там нищо не се продава вече в станцията, или поне така беше лятото, когато ходих за последно. Никой не влиза, никой не излиза. Точка по въпроса. Хората се занимават с основната професия, а не се правят на кръчмари, когато им е изгодно и на метеоролози, когато не.
Пет Яну 04, 2019 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Прав си, дай да не се излагаме повече.

Интерпретации много "истината е някъде там". Аз написах моето мнение и гледна точка и не задължавам никой с него, както обича да казва Другаря Илиев.

То така или иначе тези хора ще се махнат от чайната, ами този идиот ще бъде ли наказан някак за малоумието си.

..... На Теб вижда ли ти се това нормално, и че трява да продължава с такива неадекватни изроди - самовлюбени и безнаказани по нашите Планини ?
Пет Яну 04, 2019 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
SHOGO написа:
... тези хора ще се махнат от чайната, ами този идиот ще бъде ли наказан...

Виж как се постъпва при такива случаи в уважаващите себе си държави /виц е, ама като знам как действа съветската милиция... /:
Студентите от ВМЕИ-то в Москва измислили машина за фалшиви рубли. В два долапа слагаш хартия и мастило и от отвора бълват пачки... истински рубли, проверили ги и в банката, наистина истински.
Платили грузинците на студентите за машината и отпочнали производство. Само дето в един момент машината спряла. Тикали малоумниците хартия, наливали мастило - не става и не става. Най накрая я отворили и що да видят - в отвора с готовите пачки, просто студентите били сложили няколко истински пачки, колкото за демонстрацията, и дотам. Машината всъщност не е машина, а имитация.
разгневили се купувачите, и, нали са бабаити... се оплакали в милицията. Последвал съд и наказания. Студентите получили по 1 година за мошеничество, а грузинците - по 10 години за опит за фалшификация на денги...
Пет Яну 04, 2019 4:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
В един новинарски сайт описаха ситуацията: "Психари срещу дебили. Две откачени компании. Тук няма невинни, човешката природа е деградирала до обикновена низост."

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Пет Яну 04, 2019 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Прав си Колега, статията е много добра и много реалистично написана .... https://pik.bg/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D1%8A%D1%85-%D0%BF%D0%BE-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D0%B8%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%85%D0%B8%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B5-%D0%B8%D0%BC-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D0%B4%D0%B5-news809103.html
Пет Яну 04, 2019 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Denton написа:
... човешката природа е деградирала до обикновена низост."

По тази тема, особено за връзката между деградация и дебилизъм, горещо препоръчвам Хари Харисън, "Свят на смъртта", том 2.
Ето един избран цитат от там:
"— Виждам, че няма да е лесно да се променят старите навици. Кажи ми, ти или някой от другите имате ли желание да бъдете свободни?
— Какво е това свободни?
— Е, ти всъщност отговори на въпроса ми. Да си свободен означава да не си роб, нито робовладелец. Да можеш да отидеш където си поискаш и да правиш каквото желаеш.
— Не искам такова нещо — потрепера тя. — Че кой ще се грижи за мен? Как ще си намирам крено? За него трябват много хора заедно. Самичък човек ще умре от глад.
— Ако си свободна, можеш да се сдружиш с други свободни хора и заедно да събирате крено.
— Голяма глупост. Та нали, който го намери, ще иска да го изяде, щом няма господар — да го накара да раздели креното с другите. Ще го изяждам."

Ей натам сме тръгнали. Книгата е фантастика, писана през 1960година, но всъщност всичко казано в нея пророчески разкрива пътя, по който се движи светът последните десетилетия. Случката на Черни връх пък ми заприлича на описаните в книгата отношения между групичките в град Апсала от тази книга.

Не се въздържах да добавя и следващата класика:
"— Какво би направил, ако ти дам тояга? — попита той един намусен роб, на когото помагаше да дотътри пън до работилницата. Нарсизи и брат му не можеха да ги чуят, защото се бяха отдалечили, отегчени от еднообразното всекидневно дежурство.
— Че какво да правя с тоягата — изръмжа робът със сбърчено чело и зяпнала уста от усилието да мисли.
— Нали това те питам. И не спирай да дърпаш, докато мислиш. Не искам пазачите да забележат нещо.
— Ако имам тояга, ще убивам! — оповести възбудено робът, като стисна пръсти около въображаемото мечтано оръжие.
— А мен ще убиеш ли?
— Ако имам тояга, като нищо, не си много едър.
— Но нали ако аз ти дам тоягата, ще бъда твой приятел? Тогава няма ли да поискаш да убиеш другиго?
Идеята беше тъй нова и непозната за роба, че той спря стъписан и озадачено се зачеса по главата, додето Нарсизи не го плесна с бича, за да го подсети да работи. Джейсън въздъхна и си намери нов роб, върху който да изпробва програмата си за спазаряване."
Пет Яну 04, 2019 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 204

Мнение Отговорете с цитат
Алелееее малееее, ма до цитати от ПИК(Г) ли стигнахме и руски вицове.
Верно няма мужда от излагане повече
Пет Яну 04, 2019 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
По тази тема, особено за връзката между деградация и дебилизъм, горещо препоръчвам Хари Харисън, "Свят на смъртта", том 2.


Чел съм я, ама преди 30 години сигурно. Ще взема да я препрочета. Smile

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Пет Яну 04, 2019 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
— Како Сийке, ма, днес е Велик ден, ша знаиш!
— Що ма, Пено, ко пак е станàло?
— Китайците се курдисаха на обратната страна на Луната, a ние пуснахме тол системата. Те — успешно.
— Въх, ти да видиш! Аз пък чух, че Чавдар поискал разтрогване в едномесечен срок.
— И таз добра! Да не би да си е похортувал с Бойко?
— Не ма, Пено, изтрещял човека! Нек`ви голи духове му се явили на връх Нова година...
— Тея па! Що не дойдат при мен, да им покажа аз на тях как се чука?


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 04, 2019 7:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение За какво всъщност говорим? Отговорете с цитат
Не мисля да казвам нещо повече от казаното от Ведрин. Има правилник, има статут на чайната, има и изпаднал в беда. Ама бил луд. Добре де, лудите да ги оставим да мрат ли? Като чета някои от пишещите тук, се чудя те намират ли изобщо за нужна Планинската спасителна служба. Ами ако всеки върви с достатъчно дрехи, по определени пътеки и с пълно доверие в прогнозата за времето, тогава не би трябвало да има бедстващи, а следователно и спасители. И обратното, щом някой е изпаднал в беда, значи е дебил, ненормалник и направо престъпник, който разваля щастливите дни на съвестните хижари. Ей Богу, направо съм изненадан, че чета подобни злословия в планинарски форум - такива ги пишат в коментарите към най-булевардните медии. Излишно е да измисляме хипотези - какво би станало, ако не беше хижа, а военна база. Ами дори да е база, никой няма да стреля по хора извън оградата. А ако си на портала - тогава зависи какво се е случило. Пак няма да те застрелят. Не си ли давате сметка, че самите ви сравнения са абсурдни? Щом стигнахме да положение, хижите и заслоните да ги приравняваме към венни бази, частни домове, семейни спални и прочие, дори само тези сравнения са достатъчни да се замислим за реалното положение с българските хижи, които някога са били на БТС. Сиреч били са на туристите. А сега са на концесионерите. Кратко и ясно!
Пет Яну 04, 2019 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Re: За какво всъщност говорим? Отговорете с цитат
Като страстите се охладят а времето се позатопли ще мина през Черни връх да видя кой за какво се е борил. Не съм оптимист. Ама аз и без това обикновено си ям сандвичите на поляната до върха без да влизам в чайната.
Пет Яну 04, 2019 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Нещо ново Отговорете с цитат
Наистина е излишно да си измисляме хипотези, вместо да гледаме конкретния случай и то в светлината на разпоредбите. Така направи Ведрин, така е направил и представител на Българския туристически съюз:

"От Българския туристически съюз, които отдават чайната под наем, обясниха, че наемателите на планинските хижи са длъжни да осигурят достъп на туристите 365 дни в година, 24 часа в денонощието. Заради инцидента, наемателите на заслона и чайната може да бъдат сменени, съобщава NOVA. "По тези данни, които досега съм събрал, по всяка вероятност договорът ще бъде прекратен защото е описано, че те трябва денонощно да осигуряват подслон на хората", заяви за телевизията Мирослав Дачев от Българския туристически съюз."

Сега нещо да добавите за полуголи дебили, копнеещи за домашна Нова година хижари и военноморски бази?
Пет Яну 04, 2019 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 3 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov