ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Златни мостове - Черни Връх зимно

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Златни мостове - Черни Връх зимно
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Златни мостове - Черни Връх зимно Отговорете с цитат
Привет на всички. Тъй като неделя мисля да се кача до Черни Връх по този маршрут и ще има прясно навалял повече сняг. Самото трасе по стълбовата маркировка, има ли неща за което трябва да внимавам, участъци, места където мога да нагазя вода под още мекия сняг ? Минавал съм доста пъти по този маршрут но не и зимно.

Благодаря предварително.
Сря Ное 28, 2018 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andimit



Регистриран на: 19 Юни 2007
Мнения: 284
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Съдейки по това което виждам даже пред офиса, горе ще има доста навалял нов снягSmile
Умната!
Сря Ное 28, 2018 6:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
emo73392



Регистриран на: 02 Дек 2018
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
И аз планирам изкачване най вероятно по този маршрут.Понеже винаги съм изкачвал Черни Връх от Симеоново,или Драгалевци,колко е като време пътя от Златните до Черни Връх!
Нед Дек 02, 2018 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Според сайта: https://www.planinite.info/V_pomosht_na_turista/Hiji_i_zasloni/Vitosha.htm за споменатото трасе: "местност Златните мостове (7,900 км) - 2,15-2,30 ч". Разбира се, има огромна разлика в условията през зимата и те рефлектират и във времената. Например при твърд фирнован сняг и проходена от много хора пътека времето може да падне до 2 часа. От друга страна, условията от вчера, новонавалял през седмицата сняг и не добре утъпкани пътеки могат да направят времето и 3 часа. Ако пък и няма пъртина няма какво да коментираме времена. Денивелацията е 900м.
Нед Дек 02, 2018 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Ние всъщност тръгнахме от Кумата. Предвид предния хубав ден, пътеката беше отъпкана и ходенето беше лесно. Горе долу за 2 часа стигнахме и се върнахме за 1 час и половина някъде. Времето е страхотно, качвах се и слизах по къс ръкав. Виждаше се абсолютно навсякъде. Рила всичките дялове ясно изразени и самите върхове, както и пистата Ястребец 3, както и на север гледката също беше уникална. Днес е още по сериозно изразена инверсията, тук долу е мъгла и смог а горе е лято ..
Пон Дек 03, 2018 9:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Гледам прогнозата за неделя за Черни връх, дават температури от -2 до +6 градуса. Дали ще е проблемно заради размекнат сняг да се мине маршрута/Златни мостове - Черни връх отиване и връщане/ в рамките на деня ?
Вто Яну 29, 2019 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Не би трябвало да имаш никакъв проблем, тези температури ще са само в ниското. Пътеката е доста посещаема и трамбована, затова че според мен не трябва да има проблеми никакви. Все пак тези температури които ги описваш ще са в много ниското, нагоре ще е по студено.
Вто Яну 29, 2019 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
... ще са в много ниското, нагоре ще е по студено.

Не винаги става така, понякога има и инверсия. Във форума има доста хора, вещи по метеорология, може да обяснят кога и как стават изключенията.
Вто Яну 29, 2019 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
... ще са в много ниското, нагоре ще е по студено.

Не винаги става така, понякога има и инверсия. Във форума има доста хора, вещи по метеорология, може да обяснят кога и как стават изключенията.


Така е да, но аз писах на базата на проверка какво се очаква да бъде времето, а то може да се промени дотогава.
Вто Яну 29, 2019 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
[quote="vladofff"]
Не винаги става така, понякога има и инверсия. Във форума има доста хора, вещи по метеорология, може да обяснят кога и как стават изключенията.[/quote]

Понеже ми е била интересна инверсията, тя е много характерна за София, мисля това обяснение за доста сполучливо и достъпно:

"Всеки знае, че с нарастване на надморската височина, температурите падат. Но това не е точно така в котловини и низини, оградени от планини и хълмове.
Студеният въздух се държи точно като водата, той е по-тежък и се спуска до дъното на терена, като изтича през всеки възможен отвор, докато спре в най-ниското и вече няма накъде да се оттече. Естествено, че всеки по-топъл въздух се избутва нагоре. Така се получава температурната инверсия - най-студено е в ниските райони, а малко (или повече) по-топло е по околните склонове.
За да се образува инверсия са необходими няколко условия - ясно небе, да няма вятър, и най-добре да е нощ. Следователно, ако пече слънце (стига да няма мъгла в ниското), ако е ветровито или ако е облачно не можем да очакваме инверсия или би могла да е съвсем слаба.

Най-опасните от наша гледна точка са случаите на инверсия при антициклонална зимна обстановка, след обилен снеговалеж, когато земната повърхност е изолирана от въздуха. След отминаване на циклона, донесъл валежите, от североизток нахлува мразовит и сух въздух, атмосферното налягане се повишава, небето се прояснява и през нощта става страшно. Тогава настъпва вторично изстиване на настанилия се над района студен въздух, като най-ниска е температурата на повърхността на снежната покривка. Колкото повече изстива въздуха в ниското, толкова по-голяма става разликата с температурите на по-високите въздушни слоеве. На склоновете на околните планини и хълмове също има вторично изстиване, но там е много по-слабо. Така се получават температурни разлики, които според НИМХ към БАН са средно около 4 градуса, но като абсолютни стойности в най-мразовитите дни са измервани разлики до 15 градуса.

При температурна инверсия най-студено е в най-ниските части. Най-добри от наша гледна точка са температурите около 100 до 200 метра над равнината. След това температурите отново започват да се понижават с изкачване във височина."

П.С. Цитатът е от друг форум, не съм аз източника.
Вто Яну 29, 2019 9:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov