ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за маршрута Ком-Емине с велосипед
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за маршрута Ком-Емине с велосипед
Автор Съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Миналото лято заедно с моя приятел Митака предприехме едно кратко пътешествие с колелетата по Пътеката, припомняйки си старите славни времена, с тръгване от х.Върбишки проход и главна цел да минем по червената марка след Ришки проход и връх Голям Карък. Още в началото се засякохме с Дидо от Варна, също тръгнал от хижата, но с разузнавателна цел - след горското Елешница да изследва проходима ли е пътеката северно от билото. С него се разделихме на горското стопанство.
Нашата работа с Митака така и не я свършихме - от Голямата нива минахме по асфалта надолу през двете беседки, където на голямата направихме една добра закуска, но после по пътя нагоре нещата се объркаха. Не само че загубихме маркировката в един момент, ами и ние се загубихме един друг. Че викане в гората, че опити за свързване по телефона, че писане на бележки... няма го Митака и това си е. Аз с оруксмапса на телефона и картата на бгмаунтинс сравнително бързо се оправих и излязох на билото, след малко глиганинг през гората, ама Митака го е бил закършил яко - как се е объркал и какво е правил не знам, ама в един момент е стигнал до билната маркировка и е я хванал в посока обратно към Голямата нива... горе-долу два часа е загубил в лутане в гората. И той имаше телефон с навигация, ама картата му била някаква базова, нищо няма на нея, ни маркировки, ни други означения. По едно време намерихме и двамата обхват и се чухме, та поне се разбрахме, че и двамата сме добре и да се чакаме на Ришкия.
Та, като тръгнах по червената марка под Байряка, намерих бележка, забодена на една клонка от Дидо - тук пътят от север, по който той бе минал, се вливаше в маркираната пътека. Беше написал и точния час, когато е достигнал това място - доста по-рано от моето пристигане тук. Няколко дни по-късно се чухме по телефона и той ми изпрати трака с тоя алтернативен маршрут, за който се знае поне от 8-9 години, но не ми е известно някой до тоя момент да го беше изследвал. От тази история си правя извода, че северния път, макар и малко по-дълъг, е добра алтернатива за тези, които нямат голямо желание да минават през целия Ужас на Риш Smile
Пък ние с Митака все пак се събрахме на Ришкия проход, но беше станало късно и след инцидента желанието да продължаваме в неизвестното след Петоструйната чешма се беше изпарило. Оставихме си го за друг път Smile
Пет Яну 25, 2019 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Комедианти! Отговорете с цитат
Ех, че сте ми мумии! Времената стават все по-славни. Добре, че поне единият е хванал правилната посока.
Пет Яну 25, 2019 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Re: Комедианти! Отговорете с цитат
tzezko написа:
Ех, че сте ми мумии! Времената стават все по-славни. Добре, че поне единият е хванал правилната посока.


Комедианти, аматьори - толкова си можем! Laughing

Проблемът е, че понякога се опитваме да даваме акъл и на другите... Oops
Пет Яну 25, 2019 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
... Няколко дни по-късно се чухме по телефона и той ми изпрати трака с тоя алтернативен маршрут, за който се знае поне от 8-9 години, но не ми е известно някой до тоя момент да го беше изследвал. От тази история си правя извода, че северния път, макар и малко по-дълъг, е добра алтернатива за тези, които нямат голямо желание да минават през целия Ужас на Риш Smile

Изследвали го има и тракове има. На първия си Велоносем поход 2017г. Борислав Йорданов използва тази алтернатива. Отнело им е 2 часа, като през част от времето са се промъквали през гората успоредно на пътя, защото е бил обрасъл с къпини. На вторият си поход използва класическото КЕ, което е доста красноречиво. 07.2018г. аз също използвах този път. Успяхме да преминем без сериозни усложнения за 1:30 часа. Пътя донякъде беше интензивно използван от дървосекачите и в добро състояние. Последните 3 км. обаче не бяха използвани скоро и къпините бяха започнали да го обхващат. Вероятно до есента щеше да е непроходим. Тази алтернатива по-скоро не бих я препоръчал по две причини:
1. Няма маркировка и е вероятно загубване без GPS и трак.
2. Състоянието на пътя зависи единствени от това, дали дървосекачите са го използвали скоро, докато по маркировката има голяма вероятност и други туристи да са тъпкали.
Ако състоянието на пътя е добро, преминаването по него е наистина малко по-лесно, защото, макар и разстоянието по него да е колкото и по маркировката, няма много стръмни изкачвания и се спестяват около 100м денивелация. Ако някой е готов да поеме горните рискове заради тези 100м. то този път е алтернатива за него.

Извод: Ужасът на Риш не може да бъде заобиколен. Very Happy
Вто Фев 12, 2019 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Дайте моля ви линк към картата - да се вижда въпросната алтернатива.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 12, 2019 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Тук: https://www.kade.si/#map=14/2986696.12/5303357.7/0
Пътя върви северно от билото и се съединява с КЕ в северното подножие на Байряка.



Вто Фев 12, 2019 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте Smile
Последните метри (добре де 2-3 километра) наистина си бяха малко гадни, капините бяха позатворили на места пътя, но не съм носил колелото, бутах го до мен, псувах и минах без кой знае какви травми. просто е неприятно. първата половина на маршрута е направо магистрала. аз минах доста бавно, защо все пак съм си тюфлек, а пътя не е равен (не е и баир, а постоянно редуващи се баирчета/спускания по 20-30-50 метра). маркировка няма разбира се, но не виждам как може да се загуби човек, от дясно винаги му е баира, а разклонения от пътя (за сега) няма. горските внасят известна доза неопределеност в гористите части на К-Е Smile.. трябва на пролет да отскоча с колата да проверя как е, може да са го разчистили, а може и да са го затрупали Smile
Чет Фев 21, 2019 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Въпрос за комбинирано преминаване Отговорете с цитат
Здравейте,
Замислям се за преминаване, но нямам нерви да ходя дълги дни из еднообразен пущинак, затова реших, че ако тръгна, ще е нещо бързичко и по тази причина трябва да е задължително комбинирано.
Сиреч половината пеш, половината с търкало.
И така, първата част смятам да го направя с почти никаква раница и почни никакви багажи, при почти спартански условия, ако трябва да се спи на открито...
Пешмергата ще е следната:
1. Ком
2. Лакатник
3. Витиня
4. Руините на х.Планински извори
5. Добрила
6. Тъжа
7. Шипка
На Шипка ще ми докарат търкало, с което смятам да направя следните отсечки:
8. Чумерна
9. Котел
10. Х.Луда Камчия
11. Емине

Та въпросът ми към тези, дето са го правиле това нещо с колела, е дали дистанции от №7 до №11 са постижими без особени проблеми, при условие, че да минавам с колело около стотина км на ден изобщо не ми е проблем. Въпросът е по-скоро има ли някакви теренни засади, защото от Шипка натам по обясними причини никога не съм хранил някакви сантименти, че да се налага само заради това да ходя по тези територии, съответно да имам непосредствена представа какво е?
Предварително благодаря
Пет Май 14, 2021 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Re: Въпрос за комбинирано преминаване Отговорете с цитат
vladofff написа:
Здравейте,
Замислям се за преминаване, но нямам нерви да ходя дълги дни из еднообразен пущинак, затова реших, че ако тръгна, ще е нещо бързичко и по тази причина трябва да е задължително комбинирано.
Сиреч половината пеш, половината с търкало.
И така, първата част смятам да го направя с почти никаква раница и почни никакви багажи, при почти спартански условия, ако трябва да се спи на открито...
Пешмергата ще е следната:
1. Ком
2. Лакатник
3. Витиня
4. Руините на х.Планински извори
5. Добрила
6. Тъжа
7. Шипка
На Шипка ще ми докарат търкало, с което смятам да направя следните отсечки:
8. Чумерна
9. Котел
10. Х.Луда Камчия
11. Емине

Та въпросът ми към тези, дето са го правиле това нещо с колела, е дали дистанции от №7 до №11 са постижими без особени проблеми, при условие, че да минавам с колело около стотина км на ден изобщо не ми е проблем. Въпросът е по-скоро има ли някакви теренни засади, защото от Шипка натам по обясними причини никога не съм хранил някакви сантименти, че да се налага само заради това да ходя по тези територии, съответно да имам непосредствена представа какво е?
Предварително благодаря


Принципно нямаш засади. Кара се на 100% с изключения на някакви кратки стръмни изкачвания.
Дефакто основния проблем са падналите дървета през зимата.
Също така текущите условия на Риш. Случвало ми се е да не става дори за бутане, но няколко седмици по-късно го караш на 101%.

пп
То и от Ком до Кашана е много добре с колело. Неприятното за байк започва баш от Кашана.
Пет Май 14, 2021 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Ако човек може без проблем да мине 100 км за един ден по планински терен, тогава защо изобщо се налага ходенето пеша до Шипка? Laughing
От Кашана до Ботев действително има и бая бутане, но скоростта не е значително по-ниска в сравнение с пешеходството.
Относно Елешница-Ришки, ако се мине по северния път, обсъждан по-нагоре, няма да има проблеми. Пътят се поддържа заради сечите в тоя район.
Пет Май 14, 2021 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Охоо, тази година май ще има доста съфорумци. Аз също мисля да минавам но септември месец, горе долу по същия план, дори по оптимистичен, но изцяло пешеходно. Дано да имам време и да успея да се подготвя достатъчно добре, че все пак нямал желание да се измъчвам по трасето, а просто да си дам само малко зор Smile
Съб Май 15, 2021 8:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Re: Въпрос за комбинирано преминаване Отговорете с цитат
vladofff написа:
Здравейте,
...
7. Шипка
На Шипка ще ми докарат търкало, с което смятам да направя следните отсечки:
8. Чумерна
9. Котел
10. Х.Луда Камчия
11. Емине

Та въпросът ми към тези, дето са го правиле това нещо с колела, е дали дистанции от №7 до №11 са постижими без особени проблеми, при условие, че да минавам с колело около стотина км на ден изобщо не ми е проблем. Въпросът е по-скоро има ли някакви теренни засади, защото от Шипка натам по обясними причини никога не съм хранил някакви сантименти, че да се налага само заради това да ходя по тези територии, съответно да имам непосредствена представа какво е?
Предварително благодаря


С уговорката, че пиша от гледна точка на обикновен любител колоездач Smile и на база двукратно преминаване.
Шипка - Чумерна е напълно постижимо. Класиката е Бузлуджа - Чумерна, но добавянето на асфалта между Шипка и Бузлуджа няма да повлияе съществено.
Чумерна - Котел е късо, освен ако не целиш почивка в Котел. По-добре да се продължи до Върбишки проход. Така си оставяш повече време за ужасът на Риш, което е важно. Very Happy Котел - Дъскотна е дълго и тегаво.
Нататък Върбишки проход - Дъскотна и Дъскотна - Емине са безпроблемни.
Пон Май 17, 2021 8:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
На мен основно проблемът ми е да намеря време и да тръгна, после все ще го изкарам някак.
Да, за Котел целта е да се спи и яде в прилични условия, хотел/читава къща, пък и да се купи това онова.
А бихте ли ме осведомили какъв конкретно е тоя ужас, не го ли унищожиха, Стефча от години повтаря кат римлянин, че щял да го ликвидира подобно на анибалски Картаген?
И нещо друго - всъщност пропуснах да упомена, че КЕ не ми е самоцел, т.е. разглеждам и асфалтовите пътища от Котел през селата южно или северно от билото и връщане на него но някой от проходите нататък.... Ако предлагат интересно каране, далеч няма да се чудя откъде на минавам.
Пон Май 17, 2021 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
На Върбишки проход хотел Еделвайс предлага много добри условия за спане. В бистро Бабой готвят добре. Виж магазин няма. Ужасът на Риш е сбор от няколко обстоятелства. Най-неприятни са къпините, които обхващат пътеките и дори рядко използваните пътища. Те израстват всяка година и не могат да бъдат унищожени. Smile Дерат кожа, хващат обувки и педали. Второто е голямата денивелация заради непрекъснатите изкачвания и спускания, които действат доста демотивиращо в комбинация с липсата на каквито и да са гледки. Третото е липсата на вода в голяма част от прехода. Най-бързото ми минаване от там е 8 часа. Два пъти съм финиширал на Ришки проход около полунощ. Тегав участък е.

PS. Котел - Върбишки проход няма смисъл да се заобикаля. Там се кара навсякъде.
Пон Май 17, 2021 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
Колеги, да разбирам ли, че ще е полезно някой Rolling Eyes да хвърли един поглед на отсечките около върбица и риш? (не ми се пречупва езика да го нарека "ужасът на риш", толкова приятни спомени имам там Smile
Пон Май 17, 2021 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov