ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Връх Ботев от север зимно
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Връх Ботев от север зимно
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Тези данни от автоматична станция ли са записани, или от метеоролозите, които излизат горе на МТО площадката на всеки 3 часа и гледат доколко се е отклонила една пластина на стария ветромер?

Данните са от наблюдения на НИМХ, публикувани тук:

http://www.meteo.bg/izmervania/tochki

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Фев 13, 2019 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Plamen К написа:
Заглавие: Връх Ботев от север зимно

Чак сега забелязах заглавието. Всъщност това дето описваш, май не е точно от север.
Изглежда страшничко, но ако знаеш откъде се минава, стига да не е лавинарник, се минава и без алпинистки умения - лабиринтът си има проходи...


Туристите казваме от север, когато е през хижа Плевен и въжето към Млечния чал, или пък "по кабела". Алпинизмът и катеренето не ме влекат към момента, няма големи шансове да ме повлекат, на 55 год. съм. Алпийските ми "познания" се свеждат до един начален тримесечен курс по алпинизъм. Членувам в алпийски клуб, но почти не участвам в мероприятията. От разговори между алпинисти, които съм слушал или чел, съм стигнал до извода, че някои от тях имат огромно его, а някои и огромно самочувствие, Тези две черти на характера често довеждат разговорите до махленски караници и безсмислени заяждания и до опити за измервания на еди какво си.

В пешеходния туризъм се изявявам, приятно ми е, затова и пиша в този форум за туристи.

А на теб ти полежавам успех, ако решиш да се пробваш на по-високо от 4554м.

PP. Много ми харесва и поздравления за положение труд, затова че си систематизирал много информация за туровете в Северен Джендем и не само там! По едно време се заглеждах в гидовника...


Последната промяна е направена от Plamen К на Сря Фев 13, 2019 7:13 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Фев 13, 2019 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Plamen К написа:
Тези данни от автоматична станция ли са записани, или от метеоролозите, които излизат горе на МТО площадката на всеки 3 часа и гледат доколко се е отклонила една пластина на стария ветромер?

Данните са от наблюдения на НИМХ, публикувани тук:

http://www.meteo.bg/izmervania/tochki


Не можах да открия как се стига до историята /минали измервания/ за дадена точка, в случая вр. Ботев, примерно тези тричасови интервали, които си цитирал по-горе. Помогни с линк, моля!
Сря Фев 13, 2019 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
vedrin написа:
Plamen К написа:
Тези данни от автоматична станция ли са записани, или от метеоролозите, които излизат горе на МТО площадката на всеки 3 часа и гледат доколко се е отклонила една пластина на стария ветромер?

Данните са от наблюдения на НИМХ, публикувани тук:

http://www.meteo.bg/izmervania/tochki


Не можах да открия как се стига до историята /минали измервания/ за дадена точка, в случая вр. Ботев, примерно тези тричасови интервали, които си цитирал по-горе. Помогни с линк, моля!

В сайта на НИМХ няма достъп до историята. От известно време насам обаче архивирам данните, които публикуват на гореспоменатата страница. Удобен достъп до част от архивираните данни (вкл. скорост на вятъра) има тук:

https://meter.ac/gs/nodes/html/summary-nimh.html

Атмосферното налягане е преизчислено към морското равнище въз основа на описания тук метод:

https://keisan.casio.com/exec/system/1224575267

Отне ми известно време да установя точните височини, на които се правят измерванията в различните пунктове, тъй като и тази информация не е лесно достъпна...

Ако са ти нужни и други архивни данни, които все още не визуализираме по-горе, например посока на вятъра или други наблюдения -- бих могъл да предоставя извадка от базата данни за съответното място и време.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Фев 13, 2019 7:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
...

Ама аз съвсем сериозно ти говоря за това, че от север има проход, по който се излиза догоре без никакъв алпинизъм, недей да си мислиш, че те будалкам. По принцип лятото е напълно възможно изкачване от там, а зимата - има едни дни в ранна пролет/марто-април/, когато ако застанеш там, на границата на гората, на около 100 метра източно от началото на Централния ръб, към 4 часа сутринта, пред теб се ширва идеален фирн, който се размеква и тръгват лавини чак към обед - даже е по-лесно и от лятото. Това е мястото, от което се тръгва, ако някога решиш, просто да си знаеш, че не е непосилно, снимката е от първи април:


А за останалото, което си написал, може би си донякъде прав, но то важи със същата сила за всички останали "социални групи". Най-често хората, които могат и правят истинските неща, са скромни и с нищо пред никого не парадират, докато тези с огромното его и самочувствие, почти винаги са такива, защото имат да избиват някакви комплекси или опитват да прикрият нещо, дето сами си знаят, че не е в ред, но да излязат в друга светлина пред прожекторите. Виж един Кирил Досков - алпинист от световна величина - да си чул някога нещо за него, да е забъркан в скандал или някой да се поставил под съмнение поне някое негово действие? Докато на въпросния вегански доктор все някой му е крив, я шерпите му сготвили мръвка, а някой не му угодил...И винаги това е медийно достояние.
Иначе благодаря за пожеланието, но аз започнах с около километър и нещо над 4500м, така че ако ще ходя някъде пак, ще гледам да е с поне два вертикални километра над тая височина, въпреки че животът стана твърде сложен и не знам дали ще успея някога да се върна отново към този начин на живот. Затова, а и поради осакатяване след падане, последните десетина години го карам както теб на пешеходен туризъм, най-много да ида на някои по-зачукани места подобно на покойния Делчо, но дотолкова... Въпреки това не мисля, че съм особено ощетен от обстоятелството да не мога повече да се правя на алпинист. Пък и Момчи, нали все пак е експерт, преди време ме определи като една от карикатурите на алпинизЪма и като такъв явно ще ми е доста трудно да го докарам на его и самочувствие, дето казваш, че е характерна страна на това съсловие. Айде, със здраве и успехи във всички начинания!
Сря Фев 13, 2019 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
За "его и самочувствие" не визирам теб, ако искаш вярвай. Не говоря за цялото съсловие, защото не съм от тази среда и ще се противореча с написаното и казаното от мен. Само за някои хора, аз си знам кои са те. Ако реша един ден да минавам тур в Сев. джендем, мисля, че мога да пробвам Водните дупки без сняг. Площадките са почистени и се веят едни оранжеви лентички за ориентиране, но не ми е приоритет.
Чет Фев 14, 2019 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Само да вметна, Водните дупки не са най-лесното място в Джендема. Това, че са най-къси далеч не значи, че се преминават лесно. Особено трудно е между петия и десетия метър от началото - диагонален десен траверс над надвес, където всяко падане може да причини тежки поражения. На мен там ми беше първото съприкосновение с района. Като излязох над този пасаж имах студена пот по каската, замръзнала на шушулки докато се разправям с един характерен отцепен камък. Вярно, че Джановски нацвъка ленти по площадките, но това не е особена утеха - в средата на реброто има един гладък винкел, а последните две въжа/ако не подсечеш вдясно/ се минават без осигуряване и там също има възможност за недобри усещания откъм волево контролирания сфинктер. Ако не ти е известно откъде да се подсекат пасажите, по-добре не ходи там. Най-доброто място за лятно туристическо ходене в района е по варианта в големия кулоар отляво на реброто ПСС до достигане на плочата на тур Антонио Стойчев, след което - траверс наляво и по реброто на тур Плевен - до второ стъпало на Централен ръб, след което надясно по рампата и излизане по последното въже на реброто Малчика - тази комбинация е може би единствения "туристически вариант" за преминаване без въже през стената на Джендема, като изключим онова, което ти описах от север...
Чет Фев 14, 2019 12:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Владо, много ценна информация, благодаря!
Чет Фев 14, 2019 8:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Plamen К написа:
...

... че от север има проход...


Клипче в фейсбук от мероприятието на хижа Плевен в момента:

https://www.facebook.com/100000578082150/videos/2521733067855938/?t=63
Съб Фев 23, 2019 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:

Клипче в фейсбук от мероприятието на хижа Плевен в момента:

https://www.facebook.com/100000578082150/videos/2521733067855938/?t=63

Е заради такива гледки реших да си остана днес в София и да не участвам... Иначе, за тези които се интересуват, мястото, където е снимано, се намира непосредстевно до началото на тур Варна и се води за относително безопасно, спрямо това, което е налице само на 100-200 метра по-нататък.
Репортаж от същата проява, преди доста години, преминахме пак от там, при същите условия:
https://www.climbingguidebg.com/index.php?module=news&type=user&func=display&sid=722
С мое изключение, останалите от тези снимки за съжаление вече ги няма.
Съб Фев 23, 2019 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Влади, аз се качих в събота да видя как е положението Very Happy
Какво ми направи впечатление
Повечето от хората които бяха там бяха някакви позьори /младежите/ то се чупиха стойки, то се леят едни историй и високопарни слова като слушах имах чуството , че за първи път съм в планината и в Джендема- мале мила. Вече почти никой не познавах, едни младежи такива по на 20-30 години дето като ги слушаш се чудиш за тази възраст кога са успели да направят тези геройства при положения , че са имали 10-12 зими в живота си.
Абе забавно си беше поне. Very Happy
Пон Фев 25, 2019 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Какво правят на клипчето ? Площадка, да започват да катерят или бият партина?
Пон Фев 25, 2019 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Влади, аз се качих в събота да видя как е положението Very Happy
Какво ми направи впечатление
Повечето от хората които бяха там бяха някакви позьори /младежите/ то се чупиха стойки, то се леят едни историй и високопарни слова като слушах имах чуството , че за първи път съм в планината и в Джендема- мале мила. Вече почти никой не познавах, едни младежи такива по на 20-30 години дето като ги слушаш се чудиш за тази възраст кога са успели да направят тези геройства при положения , че са имали 10-12 зими в живота си.
Абе забавно си беше поне. Very Happy

Ами то и миналата година така стана, само че времето поне беше малко по-добро... Беше пълно с хора, но никой не изяви желание да влиза в Джендема. Съвсем случайно, чак към осем часа на вратата намерих двама и с доста закъснение, тръгнахме и качихме централния ръб, който си е туристическо преживяване. После разбрах, че сме били единствените правили нещо, че даже "по документи" се явяваме и нещо като зимни шампиони, а това е голям резил.
Макар че не знам кое е по-добре, дали никакво участие, или масово и почти винаги с някой инцидент... Не случайно това нещо от години е известно като "куцата алпиниада".
А има и друго - навъдили са се отново желаещи да ходят там - някои от тях вероятно са били тези, които описваш, но се оказва, че малцина или почти никой от тях не знае как изобщо да подходи, да намери маршрутите, да премине, без да се изгуби и изобщо как да излезе после от там...
Инак точно х.Плевен винаги е била сборно място за всякакви позьори, помня такива още от ученик - когато бяха на мода кофлаците - събуваха си външните обувки и си ги оставяха пред вратата на стаята - да се знае, че гъзарят спи в тая стая. Но за Джендема и тогава нямаше много кандидати за посмъртна слава.

regnauld написа:
Какво правят на клипчето ? Площадка, да започват да катерят или бият партина?

Това на клипчето е "пътеката" под масива, където е прокаран тур Варна. Има няколко такива кулоаря, от които се тръгва нагоре - в случая може би са секли конуса на снежното свлачище, на път или за един малък водопад, или за тур Варна и околните му.
Пон Фев 25, 2019 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
То и сега не се размина без сакатлъци има счупен крак на няколко места....
Пон Фев 25, 2019 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vvsmvrati



Регистриран на: 12 Мар 2019
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
То и сега не се размина без сакатлъци има счупен крак на няколко места....


Много лошо Sad Направо ужас

_________________
входни врати софия

Последната промяна е направена от vvsmvrati на Пон Мар 18, 2019 12:49 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Мар 12, 2019 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov