ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком - Емине 2019
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком - Емине 2019
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
pl27 написа:
Записах се в групата от първия пост, прекалено много време е за да ми се върже някой да го направим в малка група. Сам ми се вижда много скучно, ако мине Е-3 тази година, може да мисля за Е-4 сам следващата. Утре тръгваме, дано напиша пост и за успешен финал...
P.S. Само се моля на всички Богове да не стане нещо и да ми провали Елбрус през август.


Успех! 🙂
То ако има нещо да стане, ще стане с или без КЕ. Хич не го мисли, ами се наслаждавай, че първото КЕ се случва само един път в живота 😉

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Юни 29, 2019 5:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение ТС Витиня Отговорете с цитат
Скъпи ком-еминейци, моля имайте предвид, че туристическата спалня на Витиня може да ви подслони САМО СЛЕД ПРЕДВАРИТЕЛНА ЗАЯВКА! Там няма постоянно човек, затова се обаждайте предварително на тел.0882966497.
Успех на всички!
източник: фейсбук

Също така покривът на туристическа спалня Витиня е ремонтиран Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Юли 06, 2019 5:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
pl27 написа:
Записах се в групата от първия пост, прекалено много време е за да ми се върже някой да го направим в малка група. Сам ми се вижда много скучно, ако мине Е-3 тази година, може да мисля за Е-4 сам следващата. Утре тръгваме, дано напиша пост и за успешен финал...
P.S. Само се моля на всички Богове да не стане нещо и да ми провали Елбрус през август.


Колега, желая успешен финал и ако не те затруднява пусни малко актуална информация за водата и хижите, че и аз ще тръгвам скоро с приятели.
Нед Юли 14, 2019 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
pl27 написа:
Записах се в групата от първия пост, прекалено много време е за да ми се върже някой да го направим в малка група. Сам ми се вижда много скучно, ако мине Е-3 тази година, може да мисля за Е-4 сам следващата. Утре тръгваме, дано напиша пост и за успешен финал...
P.S. Само се моля на всички Богове да не стане нещо и да ми провали Елбрус през август.


Колега, желая успешен финал и ако не те затруднява пусни малко актуална информация за водата и хижите, че и аз ще тръгвам скоро с приятели.


Пусни публично обратното броене, да си нямам после оправдание, ама не запомних, не прочетох Smile На линия съм с джелезото Wink!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Юли 14, 2019 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
Лахесис написа:
pl27 написа:
Записах се в групата от първия пост, прекалено много време е за да ми се върже някой да го направим в малка група. Сам ми се вижда много скучно, ако мине Е-3 тази година, може да мисля за Е-4 сам следващата. Утре тръгваме, дано напиша пост и за успешен финал...
P.S. Само се моля на всички Богове да не стане нещо и да ми провали Елбрус през август.


Колега, желая успешен финал и ако не те затруднява пусни малко актуална информация за водата и хижите, че и аз ще тръгвам скоро с приятели.


Пусни публично обратното броене, да си нямам после оправдание, ама не запомних, не прочетох Smile На линия съм с джелезото Wink!


Ъхъ, ще те информирам своевременно докъде сме го докарали, че да имаш време да оседлаеш железния кон.
А аз мерих днес раницата...10,5-11 кг. без водата, коята при мен ще е 3 л., защото съм като жаба. Май ще трябва да се откажа от порцелана, кристала и сребърните прибори... Confused
Вто Юли 16, 2019 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение В името на Цецко Отговорете с цитат
Не се отказвай от чугунената скара!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Юли 17, 2019 12:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
до лахесис: Моме, ти явно на планинарски купон си тръгнала, та освен скарата, както те съветва пацко, не забравяй и вечерните тоалети и подобни женски дреболии впечатляващи питомния и див добитък щъкащ по и покрай пътеката. Успех!
Сря Юли 17, 2019 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
до лахесис: Моме, ти явно на планинарски купон си тръгнала, та освен скарата, както те съветва пацко, не забравяй и вечерните тоалети и подобни женски дреболии впечатляващи питомния и див добитък щъкащ по и покрай пътеката. Успех!


Чак на такова декадентство не съм се отдала. Честно не виждам как някои ходят с под 10 кг. раница заедна с водата. Ето го моят багаж:
Раница 55+15-2925 гр.
Аптечка-1335 гр., която включва: фолио, 2 бинта, марли, лейкопласт, спирт 30 мл., кислородна вода 100 м., антибиотик на прах, ръкавици, лепенки, лепенка за шев, лепенки за къпане, памук, лепенки за пришки с лекарство, ножица, термометър, параценамол, свирка, пинсета за кърлежи, йодасепт (това са стандартните неща в туристическите аптечки, готово опакованите), урбазон, спринцовки и игли, кларитин за алергии, вентолин инхалатор, хапчета за астма (имам астма), пантогел за изгаряния от слънцето, антибиотик за 5 дена, аналгин, аспирин, въглен, аулин, електролити, капки за очи/уши/нос, деган за повръщане, хапчета за диария, пробиотик, диклофенак хапчета за 10 дена, диип рилииф 1 тубичка за ставите, сухожилия и прочие, крем Здраве, 1 блистер Орофор за гърлото, ментови бонбони, крем за слънце
Спален чувал-1280 гр.
Облекло: 2 гащи, 1 сутиен, 1 тениска, 2 чорапи, 1 блуза с дълъг ръкав, полар, панталон, яке, горен панталон за дъжд, гети, кърпа за врата, шапка, ръкавици, наколенки, дълги гащи за спане или под панталона при студ, джапанки, мрежа с/у насекоми за главата, кламери вместо щипки за простиране
Тоалетна чантичка-1150 гр.: кърпа за лице, кърпа за тяло (туристическите малките), сапун, интимин сапун, шампоан, четка за зъби, паста за зъби, конец за зъби, дамски превръзки, пила за нокти, ножичка за нокти, пемза, гел за бръснене, самобръсначка, мокра тоалетна хартия, интимни кърпички, 2 ролки тоалетна хартия, 2 пакетчета носни кърпички
Други: телефон, зарядно, външна батерия, калъф за телефона за дъжд, щеки, игла и конец, туристическата застраховка, лична карта, пари, челник, батерии резервни, очила, паспорт за печати, туристическата книжка за печати, филтър за вода, канче, швейцарссо ножче.
Ето това всичко е 11,5 кг общо. Даже ще оставя шалтето, че е 370 гр. да ми го донесат с палатката след Грамадлива.
Гледах, гледах и не виждам къде мога да спестя нещо, като всички туби и опаковки са от малките за пътуване.
Сигурно има и фокустници, които могат да минат с по-малко, но допускам, ме в случай на случка се чудят какво да правят, с цената на обриви, непочистени рани или мизерни изпълнения като да си бършеш лицето и гъза в 1 кърпа, където на пранина аз лично колкото и да се къпя се чувствам постоянно мръсна.

Пацо, а за чугунената скара...оставих пържолите, но скарата ще взема за всеки случай...току виж съм утепала мечка, и без това напоследък често ги срещам...ако ми се окаже излищна, ще ти я дам да я свалиш с коня Oops
Сря Юли 17, 2019 5:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Облекло: 2 гащи, 1 сутиен, 1 тениска, 2 чорапи, 1 блуза с дълъг ръкав, полар, панталон, яке, горен панталон за дъжд, гети, кърпа за врата, шапка, ръкавици, наколенки, дълги гащи за спане или под панталона при студ, джапанки, мрежа с/у насекоми за главата, кламери вместо щипки за простиране

Здравей, тези мрежи срещу мухи откъде ги взимате? Или си ги майсторите..Мен принципно ще ми трябва за върху каска, че плана е да е с колело Пътеката Smile
Сря Юли 17, 2019 11:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
andriii написа:
Здравей, тези мрежи срещу мухи откъде ги взимате? Или си ги майсторите..Мен принципно ще ми трябва за върху каска, че плана е да е с колело Пътеката Smile


Аз си купих ето това: https://arms-bg.com/component/virtuemart/%D0%BC%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8-mosquito-head-netarms.html?Itemid=0
Има някаква и в Декатлон, но там мрежата се вее свободно от долната страна, което не ме кефи.
Чет Юли 18, 2019 12:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
до Лахесис: Лахесис, голяма работа си. Такава екзактност не съм срещал, освен у главния герой на един филм, дето му забравих заглавието.
Мойта работа е да ти кажа и да повторя да ходиш с лека раница, щото това автоматично ти дава много предимства (а и все пак не е редно дама като теб да се товари като магаре), а твоята работа е да решиш колко точно лека трябва да е и кво да е съдържанието й. Твърдя, че няма някакво обективно и единствено вярно решение за всички, а то варира при различните хора и през различните етапи от планинарството им. Успех!
Чет Юли 18, 2019 11:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Направих го. Ето и малко подробности...
С групата на БТС има придружаващ транспорт и с изключение на хижите около алпийския траверс има достъп до багажа всяка вечер. Практиката е да си носиш малка лъчева раница само с храната и водата за през деня и евентуално дрехи. В допълнителният багаж са дрехи за да няма нужда да се пере, храна за доста дни и най-вече средствата за бивакуване - палатка, чувал, шалте и т.н. Тъй като мисля в перспектива догодина за Е4 без такава екстра си носих всичко в основната раница, като спах с чувал и бивак сак 3 нощи, както е по програма. Раницата ми беше между 10 и 15 кг в зависимост от храната и водата. Понеже се дискутира много ще напиша и конкретно какво носих:
- дрехи: 2 тениски, 2 чифта чорапи, 2 чифта бельо, 1 бански, горно тънко термобельо - за дните с валеж, полар за хижите вечер, мембранно яке, софтшел панталон (забравих го около Лескова/Витиня и съответно нататък бях без него), мембранен панталон. Пране всяка вечер.
- обувки: ниски маратонки с мембрана, джапанки
- бивакуване: бивак-сак, чувал, надуваемо шалте
- лекарства: хранителна добавка за стави - възстановява ставния хрущял (при много км за ден чат-пат се обажда едната тазобедрена става) - ползвах я в 3 от дните
- храна: 10 бр. ябълки, 10 бр. лимони, 1 стъклен буркан (700гр) с 50/50 сусамов тахан и мед (1-2 лъжици ми беше обяда за деня, на закуска 1 лимон, а след обяд ябълката, вечер храна от хижата). В допълнителният багаж имах още 10 лимона, 10 ябълки и още един буркан, които използвах по средата на трасето за презареждане на запасите. 3 сникърса за авариен случай (не ги ползвах)
- вода: 1.5 - 3 литра (2 шишета по 1.5 литра)
- тоалет: 2 сапуна със сапунерка за пране и къпане, кърпа, руло тоалетна хартия, самобръсначка + пяна за бръснене, четка + паста за зъби
- други: метална лъжица за обяда, тройник за контакти, зарядно за телефона, дъждобран за раницата, 4 щипки за пране, челник + резервни батерии
Разбира се, бях единствения носещ такава тежка раница. Първите дни е тежко, но се свиква и не ми беше проблем. Важно е обувките да са удобни и разтъпкани в преходи от поне 25 км за да няма пришки - това беше най-честия проблем на хората. Един от колегите сподели, че си е взел специални тънки влагоотвеждащи чорапи и нормални такива за втори слой, с цел да няма влага и протриване - причина за пришките. Практиката показа, че стратегията работи на 100%. Аз бях с 1 чифт туристически чорапи и ниски маратонки 1 номер по-големи и също нямах пришки за целия преход. Умишлено го споделям, защото това е бич номер 1 на Ком-Емине. Нагледах се на пришки къде ли не и на ревящи заради тях. Другото важно е, ако нямате вече тен - аз имах такъв, задължително слънцезащитен крем.
За дъжд - аз разчитах на мембранни дрехи и дъждобран за раницата, докато повечето колеги бяха с цял дъждобран - изборът е ваш. Имахме 3 дни с валежи, като между Котел и Върбица имаше жълт код за валежи в страната и ни валя през целия преход. В такъв дъжд няма спасение, мембраните държат 2-3 часа, но след това и те протичат и подгизваш. За другите 2 дни с валеж, мембраните издържаха и нямах проблем.
По отношение на трасето... Бих го разделил на 2 части - туристическа (Ком-Бедеците + в.Чумерна) и горска оттам до Емине. Първата е интересна, разнообразна, по-трудна. Втората е скучна (по цял ден ходиш в гора и няма гледки), еднообразна и значително по-лесна.
Относно мухичките - има такива преди Голямата нива на прехода Върбиш-Риш (след нея започва ужаса на Риш - ние минахме по средния маршрут и беше добре изчистен и маркиран). Може би имахме късмет, че предишния ден валя като из ведро и не ни създадоха проблем.
В крайна сметка всичко мина добре, нямам контузии, но е доста изтощително. Лично за мен резултата е загуба на 7 кг лично тегло при този режим на хранене, но не е нещо фрапантно. За финал имахме предварително заявено пред военните разрешение и влязохме в поделението с фара и оттам си хвърлихме камъчетата от Ком в морето. Определено емоцията е голяма и ще се помни цял живот. Организацията за мен лично беше безупречна и си изкарахме много добре. Имах възможност и се качих заедно с други желаещи на всички върхове, които не бяха на пътеката: Мургаш (около 1/3 от групата), Етрополска и всички останали баби, Картала, Пъпа, Юмрука, Кучето (еделвайсите бяха цъфнали), Боба, Козя стена (цялата група), Дерменкая, Голям Кръстец, Костенурката, Вълчата глава, Исполин, Шипка (качихме се на върха на паметника), Бузлуджа, Чумерна (цялата група), Разбойна.
С една дума незабравимо.
Нед Юли 21, 2019 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
[quote="Лахесис"]
Колега, желая успешен финал и ако не те затруднява пусни малко актуална информация за водата и хижите, че и аз ще тръгвам скоро с приятели. [/quote]

Относно водата: в западната и централната част вода има достатъчно, в източната част от чешмите едва текат, а други са дори пресъхнали вече. Има нова чешма с беседка на пътеката под връх Буюк Каин Бели (1162м) малко след връх Чумерна.

За хижите:
- творческа къща Петрохан - много добро място, хората са отзивчиви и угаждат на туристите
- вила за гости в гара Лакатник - същото като за предишното място - много добре
- х.Лескова - сградата има влага по стените и тавана. Един колега с астма имаше големи проблеми заради това. Имаше баня, но само с топла вода, имаше проблем със студената вода в нея. Хижарите са двама братя и бяха направили курбан чорба, салати и скара. Най-вкусното ядене за целия преход и много студена бира ни чакаше в коритата на чешмата. Накратко базата не е добре, но хората дават всичко от себе си за туристите.
- т.с.Витиня - базата е много зле (стари бунгала), но Цанко-хижаря се беше постарал за храната (подозирам, че на повечето места храната е заради това, че бяхме голяма група и имаше предварителна заявка /правехме списък с желанията предишния ден/, иначе едва ли ще има нещо). Специално на Витиня, а предполагам и за Лескова, самата спалня без заявка е затворена и без обаждане няма и човек.
- х.Кашана - условията са прилични, а хората много се стараят. Основната сграда, чийто покрив изгоря е с нов такъв.
- х.Момина поляна - хижата е голяма, но в северните стаи има влага и е студено. Има само по един бойлер на етаж и имахме проблем с къпането и прането. Баньо-хижаря е много добър и отзивчив човек, направо се разкъса за да ни угоди. Тук има и пералня и се изпрахме.
- х.Ехо - хижата е на билото и не може да се очакват чудеса. Имаше вода за къпане, изсушихме се след дъжда и имаше храна. Хората са отзивчиви. Накратко нормално беше, нищо не ни липсваше.
- х.Добрила - базата е много добра, имаше разнообразна храна и напитки. Има и пералня и сушилня. Накратко има всичко.
- з.Ботев - заслон на билото, не може да се очакват чудеса. Има баня с много топла вода, храната е малко кът. Накратко според очакванията - бил съм там доста пъти и съм наясно с условията.
- х.Узана - базата е в добро състояние, има много бани с много топла вода и пералня. Имахме предварителна заявка за храна 1 седмица предварително и всичко беше точно. Хижарите Милена и Георги са невероятни планинари и много обичат туристите. Една от най-хубавите ни вечери за целия преход - невероятен уют и се чувстваш като у дома си.
- х.Бузлуджа - няма постоянно хижар и трябва заявка. Няма храна, но има барбекю - поръчахме си на човека от придружаващия транспорт храна и ползвахме барбекюто за приготвянето й. Самата база е на много добро ниво.
- ски база Грамадлива - базата не е добра, но Марин-хижаря е уникален човек. Посрещна ни със сладолед за всеки. В този ден ни валя дъжд между Бедеците и Българка (там няма човек). Има един бойлер за всички и се къпахме много икономично за да има за всички вода. Има пералня и се изпрахме. Човекът беше направил цялата храна, която му бяхме поръчали предварително и ни запали камината насред лято за да се изсушим от дъжда. Вечерта пред камината вероятно ще остане един от най-силните спомени за цялото Ком-Емине. На сутринта, кафето и чая бяха подарък от Марин - такова отношение не се забравя.
- х.Буковец - базата е добра. Стаите от едната страна имат самостоятелна баня с тоалетна. Топла вода има в изобилие. Храна бяхме поръчали предварително и беше приготвена. Хората се стараят много за туристите.
- з.Вратник / изворите на Камчия - спахме на открито на чували/палатки. Вода от изворите на Камчия. Храна от придружаващия транспорт и си напалихме огън и пекохме на скара.
- Котел - вила за гости. Много добри условия - стаи с 3 легла и баня с тоалетна и бойлер. Има пералня и се изпрахме. Хората са много отзивчиви. Вечерта бяхме на заведение. Голям бонус е градчето - тук успях да си намеря магазин за плодове и зеленчуци и да възстановя витаминния баланс. Накратко може би най-доброто място за почивка и презареждане по време на Ком-Емине.
- Върбица - курорта /хотел Еделвайс/. Като на хотел има си всичко. Стаи с по 2 легла. Ядохме в заведението в съседство, но не останахме доволни от самата храна.
- Ришки проход - навеса на петоструйната чешма. Условията са сходни с тези описани за Вратник + голям навес, който е голям плюс за спящите на открито с чували/хамаци.
- с.Дъскотна - вилата на Ральо. Условията са добри - стаи с 4 легла, 2 бани със самостоятелни ел. бойлери и 2 бани с голям бойлер със слънчево затопляне. Има барбекю и Ральо беше осигурил дървени въглища за него. Приготвихме си храна купена от магазините в селото на барбекюто.
- Козичино - Вятърната мелница. Вероятно най-доброто място за спане от целия преход. Стаи с 3 легла и самостоятелна баня с тоалетна. Храната беше предварително поръчана и ни я бяха приготвили хората, които много добре ни посрещнаха.
- с.Емона - спане на открито/плажа, лагерен огън. Бяхме си поръчали миди и риба (чернокоп) и отпразнувахме подобаващо финала. Няма никаква вода в селото и района - може да се купи от магазина на селото минерална за всички цели.
Нед Юли 21, 2019 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Относно мухичките - има такива преди Голямата нива на прехода Върбиш-Риш (след нея започва ужаса на Риш - ние минахме по средния маршрут и беше добре изчистен и маркиран).




Здравей, честито успешно приключване на маршрута Smile
Много полезна информация и за хижите Smile
Понеже след 2 седмици тръгвам с колелото и баш за Ришките драки ме интересуваше актуално как е състоянието..Та това ли визираш като среден маршрут там (на картата Smile )?
Благодаря редварително Smile
Нед Юли 21, 2019 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, след това се завива надясно, пресича се реката и се завива наляво. Следва стръмно изкачване нагоре, където след достигането на горната пътека се завива наляво. След кратко движение по нея се завива надясно и се тръгва отново стръмно нагоре и след като се качи баира вече е нещо като плато и се ходи лесно. Накратко след синята част се използват пътеките с прекъснатите линии на картата. Дано съм го обяснил разбираемо. Маркировката е добра с метални квадрати с бяло/червено/бяло по дърветата. Това със синьото е мястото с къпинаците, но са прочистени и се минава без проблеми.
Това, беше нашия маршрут. Двете стръмни изкачвания определено не са за колело, но по обиколната част, която предполагам е по-полегата и удачна за колело не съм минавал и не мога да кажа дали се минава.
Нед Юли 21, 2019 8:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 3 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov