ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на оператор ?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Избор на оператор ?
Автор Съобщение
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Избор на оператор ? Отговорете с цитат
Здравейте !
Не знам дали тази моя дилема е за тук , но съм длъжен да Ви попитам :
Кой според вас е най-удачния мобилен оператор в страната . Става дума за обхват , не само по пътищата и планините , а като цяло . То е ясно , че нещата са тука има - тука няма и всеки си има плюсове и минуси , интересува ме цялостното Ви мнение . Ако трябва да конкретизирам - най-често съм закъсвал за обхват по югоизточната граница , северозападната , Пирин и Рила , та дори в Софийското поле на 10-12 км. от центъра .
Благодаря ! Daz
Пон Фев 25, 2019 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сякаш по-добър вариант е телефон с две SIM карти.

Или пък (ако човек може да си го позволи) -- с чуждестранна SIM карта с включен roaming. Така би могъл да използва мрежите на всички оператори и покритието несъмнено би било по-добро отколкото само в мрежата на един оператор, колкото и добра да е тя.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 25, 2019 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Re: Избор на оператор ? Отговорете с цитат
tomaraya написа:
Здравейте !
Не знам дали тази моя дилема е за тук , но съм длъжен да Ви попитам :
Кой според вас е най-удачния мобилен оператор в страната . Става дума за обхват , не само по пътищата и планините , а като цяло . То е ясно , че нещата са тука има - тука няма и всеки си има плюсове и минуси , интересува ме цялостното Ви мнение . Ако трябва да конкретизирам - най-често съм закъсвал за обхват по югоизточната граница , северозападната , Пирин и Рила , та дори в Софийското поле на 10-12 км. от центъра .
Благодаря ! Daz


За аварийни цели си купи карта на македонски или гръцки оператор.
Ще си винаги в роуминг, но ще можеш да избираш нашия оператор, през който да проведеш разговора.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 25, 2019 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Абе македонски би било скъпо, поради факта, че не са в ЕС, но може и да имат по-добри планове от нашите. Иначе да ако е карта от ЕС с хубав план и роуминг би било най-добре. Точно си мислех партньорите на Божо в зимното Ком-Емине защо не са сложили една такава карта, за да избегнат проблема с обхвата на теленор, ама може да има някакво техническо обяснение. А иначе като обхват на БГ оператори би трябвало Виваком да са с най-добър обхват, защото наследиха инфраструктурата на БТК(релейки, кули), но нямам преки наблюдения.
Пон Фев 25, 2019 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Да спомена също, че освен разположението на клетките на операторите, понякога известно значение има също и модела на клиентското устройство. По принцип по-старите устройства са с по-голяма мощност на излъчвания сигнал. Това може да е потенциално вредно за здравето, но пък в гранични условия понякога помага да бъде установена връзка. Дори смартфоните, които са последен писък на модата, се различават значително в това отношение. Ето тук например има една актуална подредба (най-лошото откъм излъчване е най-добро откъм надежда за свързване):

http://tinyurl.com/y5hatf9c

Моят личен опит с над 12-годишен Motorola C118 и над 5-годишно Sony Xperia z1 compact в планините включва редица моменти, в които дъмбфона успява да установи връзка на места, където смартфона не успява. Да не говорим, че Моторолата все още е с оригиналната си батерия, а тази на Сонито е сменявана вече 3 пъти...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 25, 2019 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Пълният списък от изследването на Германската федерална агенция за радиационна защита (Bundesamt für Strahlenschutz):

https://www.bfs.de/SiteGlobals/Forms/Suche/BfS/EN/SARsuche_Formular.html

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 25, 2019 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Пълният списък от изследването на Германската федерална агенция за радиационна защита (Bundesamt für Strahlenschutz):

https://www.bfs.de/SiteGlobals/Forms/Suche/BfS/EN/SARsuche_Formular.html


Тук отново ли по-високия SAR значи по- добра свръзка или обратно?
Пон Фев 25, 2019 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за полезната информация . Това с няколко сим карти е досадно , не че не работи , идеята е да се избере най-малкото зло .
Относно устройството - там където куца обхвата и с Нокиа на 10-11 г. не става . Относно Виваком - те на Витоша са зле , не знам за другаде .
Пак казвам - най-малкото зло от нашите .
Пон Фев 25, 2019 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
zlia написа:
vedrin написа:
Пълният списък от изследването на Германската федерална агенция за радиационна защита (Bundesamt für Strahlenschutz):

https://www.bfs.de/SiteGlobals/Forms/Suche/BfS/EN/SARsuche_Formular.html


Тук отново ли по-високия SAR значи по- добра свръзка или обратно?

Отново по-високия SAR би могъл да означава и по-добра връзка.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 25, 2019 6:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ето как емпиричния опит, споменат по-горе, се потвърждава и от изследването:

Motorola - C 118 - 0,88
Sony Mobile - Xperia Z1 Compact (D5503) - 0,74

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 25, 2019 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
tomaraya написа:
Благодаря за полезната информация . Това с няколко сим карти е досадно , не че не работи , идеята е да се избере най-малкото зло .
Относно устройството - там където куца обхвата и с Нокиа на 10-11 г. не става . Относно Виваком - те на Витоша са зле , не знам за другаде .
Пак казвам - най-малкото зло от нашите .

Един начин да получиш известна представа какво би могъл да спечелиш с достъп до всички оператори (например чрез чуждестранна SIM карта в roaming) е да обърнеш внимание кога и къде възникват ситуациите, в които телефонът казва "Emergency only". Най-често в тези моменти има връзка, но към мрежата на друг оператор, различен от този издал картата.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 25, 2019 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение обратен интерес Отговорете с цитат
Чудесна тема.
Ако трябва да направим нова тема?
Хубаво е да си споделяме и местата със сигурна липса на покритие. Аз много обичам такива места. Не знам сега как е но си спомням, как на хижа Тъжа желаещите да се свържат, назависимо кой с какъв телефон и оператор е, се обуваха, слагаха си гети хващаха щеките и се отправяха към "пощата" за да се обадят. Чочко райски (лека му пръст) ги инструктираше. Сега се вижда, че имат интернет, навярно и този оазис е загубил мобилната си недостъпност.
Това да си споделяме е добре да е тайно, защото мобилните оператори могат да ни използуват за да запълнят и тези места с клетки и радиовълни.
Пон Фев 25, 2019 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
В това приложение има доста картографирани райони с покритие.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.staircase3.opensignal&hl=en

Може да филтрираш по оператор и тип обхват.

Подел съм инициатива да премина известните пътеки в Рила и да направя подробна карта с обхвата на този принцип:

https://storage.googleapis.com/openscreenshot/V/H/f/HkNuf3fHV.png?fbclid=IwAR3oKZ96KiE-oNp2gIojf392lOCMa3Th4lLO_g79ZsE_3hV7eGxibv8yUZg

(вижте стойностите долу , не самата графика)

За сега имам само raw data която нямам време и възможност да изобразя на картата:
Код:


#на кой координати...
2019-02-16 12:57:55   
{"latitude":"42.04274888","longitude":"23.34521921","altitude":"1350.0","accuracy":"3.216"}

#...какъв тип връзка е била...
2019-02-16 12:57:55   
4G

#...и с каква сила на сигнала (-30 - перфектно ; -90 нищожен обхват)
2019-02-16 12:57:55   
-101 dbm


Успех в избора на оператор. Аз съм на Виваком с Zen Phone 3 и на много места където приятели нямат грам обхват на виваком и 4G аз свалям от нетфликс ...много зависи и от възможностите на телефона.

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Пон Фев 25, 2019 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дори с няколко телефони и SIM карти не може да се гарантира 100% комуникация с останалия свят. Радиовълните се подчиняват на физични закони. GSM има допълнителни ограничения. Като резултат нито един телефон не може да осъществи разговор на повече от 35-40 километра от базова станция дори при пряка видимост. А базовите станции струват пари и не се слагат където няма хора - сиреч баш където най-много трябва връзка.

bashtata написа:
Това да си споделяме е добре да е тайно, защото мобилните оператори могат да ни използуват за да запълнят и тези места с клетки и радиовълни.

Цифрови модели на земната повърхност са достъпни дори за любителите. Не е проблем да се оцени покритието в произволна точка. Потайността е излишна.
Пон Фев 25, 2019 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Като резултат нито един телефон не може да осъществи разговор на повече от 35-40 километра от базова станция дори при пряка видимост.на.


GSМ Сигнала в частност 4G правилно ли се ориентирам ,че е доста по далекобоен от 2/3G ?

Поправи ме ако греша ,но радио вълните нали се отразяват ? Понякога не хващаме ли из деретата и котловините точно такъв обхват ?

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Пон Фев 25, 2019 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov