ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Муратов връх по източното ребро
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Муратов връх по източното ребро
Автор Съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Муратов връх по източното ребро Отговорете с цитат
Здравейте любители на планинските приключения. Последният слънчев уикенд с лари и stefan_iliev 38 потеглихме към Банско. Идеята бе на Деси съвместно с нейни познати да спим на х. Вихрен и в неделя да качим Муратов връх по източното му ребро. Убедихме Стефан да дойде с нас и дори да стане в 5 сутринта за прехода..Smile Разбираемо да не желаеш ръбове след като дни преди това си драпал по Средоноса... Аз преди три седмици бях в болница с пневмония, а Стефан го е натиснала неприятна кашлица.
Деси каза, че нейните познати не пропускат уикенд, екипирани са добре и са в разцвета на младостта.. За да ни дойде малко самочувствие и сплотим групата, купихме продукти и си направихме барбекю на едно хълмче с прекрасни гледки към Рила и Пирин. Заякнали от хапването се придвижихме до Шилигарника с колата, натоварихме раниците и поехме към х. Вихрен. Стефан препоръча да оставим снегоходките, че няма да са нужни но ние с Деси си ги взехме.. На хижата купона в пълна сила, кой вино, кой ракия употребява с подходящи мезета, аз лично второто...Станахме в 5, тръгнахме в 7...Снегът твърд, само за котки, които сложихме още на хижата. Хората с които тръгнахме бяха Ив Щуракът, Иван Бахчеванов и Димитър Харизанов, който отиде към Хвойнати..... Понеже аз не съм със зимен опит по ръбовете ще обясня както съм почувствал ходенето по този ръб, който се оказа доста сериозен за нас. След няколко стръмни изкачвания, стигнахме до скален масив със сняг по ръба. Проблемът беше, че вдясно и вляво урви, отпред гладки скали. Колегите с ледените ръце го изкатерили, а Ив Щуракът ни изчака. Опитите обаче да преодолеем тази скала не се увенчаха с успех. Почнахме да мислим за връщане, което бе много опасно, предвид наклона. Нямахме яснота и напред какво ни очаква. Вляво от гладките скали с малко прекрачване над урвата тръгнахме един по един по едно подобно на винкелче.. Качихме се и натам с много внимание качихме Муратов... Ще пусна линк към снимки, а Стефан и Деси ще довършат темата.. Стефан направи рисковано подсичане на Муратов връх на слизане, за да ми вземе падналата ръкавица.....
Искам да подчертая дебело, че този ръб покрит със сняг не е туристически и е рисковано да се преминава.
https://photos.google.com/share/AF1QipO_Zi1tjo8gC20owWpsgR9av9Vsh9X7mC_xhZU5tnqCUyLTyCuOrFRr_zp_Vo37sg?key=dlY2dTVBZkYybG81VlYtSE9sb2pvWTZONl9ncWV3
Пон Мар 25, 2019 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4312
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Муратов връх по източното ребро Отговорете с цитат
excalibur написа:
...Стефан направи рисковано подсичане на Муратов връх на слизане, за да ми вземе падналата ръкавица.....
Искам да подчертая дебело, че този ръб покрит със сняг не е туристически и е рисковано да се преминава.
https://photos.google.com/share/AF1QipO_Zi1tjo8gC20owWpsgR9av9Vsh9X7mC_xhZU5tnqCUyLTyCuOrFRr_zp_Vo37sg?key=dlY2dTVBZkYybG81VlYtSE9sb2pvWTZONl9ncWV3

Think

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Мар 26, 2019 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Муратов връх по източното ребро Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
excalibur написа:
...Стефан направи рисковано подсичане на Муратов връх на слизане, за да ми вземе падналата ръкавица.....
Искам да подчертая дебело, че този ръб покрит със сняг не е туристически и е рисковано да се преминава.
https://photos.google.com/share/AF1QipO_Zi1tjo8gC20owWpsgR9av9Vsh9X7mC_xhZU5tnqCUyLTyCuOrFRr_zp_Vo37sg?key=dlY2dTVBZkYybG81VlYtSE9sb2pvWTZONl9ncWV3

Think


Всъщност вятъра духна ръкавицата ми от западният край на Муратов посока Бъндеришка порта 50-60 м. надолу. Хапнахме на 10 м. под тази част на върха на една скаличка, гледахме ръкавицата, която е от ЛИДЛ за колоездачи, т.е. не е скъпа но ми е удобна. И понеже там си седеше, а ние решихме да слизаме в тази посока на серпентини западно, Стефан реши да пробва да я вземе. Подсече вече поомекналия сняг под голям наклон с риск да се свлече надолу, взе я и предотврати загуби за мен.. Но понеже не пие алкохол, трябва да мъкна кисело мляко и тортичка..Smile Ще качим и снимки...
Вто Мар 26, 2019 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Откъде ги изнамирате тези руски пикели?! И аз искам един такъв! Cool
Вто Мар 26, 2019 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Откъде ги изнамирате тези руски пикели?! И аз искам един такъв! Cool

Подари ми го приятел преди години като историята на пикела е около ОСО-то от соц. време.
Вто Мар 26, 2019 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3030

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Откъде ги изнамирате тези руски пикели?! И аз искам един такъв! Cool

А може ли да ме светнеш за какво точно ти трябва, ако не е заради колекционерска страст или сантиментална стойност по миналото?
Че аз имах такъв едно време, купих си го от Чочо, докато хижарстваше на Рай, но по едно време направо го хвърлих някъде и даже не помня къде го попилях. Този пикел има едно единствено достойнство - много здрав, и като да е май от титан горната част, но не съм съвсем сигурен за последното.
Всичко останало е пълна скръб, няма нито баланс, нито каквито и да било други "мореходни качества". Нито можеш го заби изобщо в някакъв лед /поради дебелия клюн/, нито го завря в някоя по тясна цепнатина. Не знам дали не е проектиран просто като стока с възможна двойна употреба, подобно на лопатката при пехотата, използвана като страховите помощно средство за ръкопашен бой на спецназа или нещо друго подобно.
Вто Мар 26, 2019 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Plamen К написа:
Откъде ги изнамирате тези руски пикели?! И аз искам един такъв! Cool

А може ли да ме светнеш за какво точно ти трябва, ако не е заради колекционерска страст или сантиментална стойност по миналото?
Че аз имах такъв едно време, купих си го от Чочо, докато хижарстваше на Рай, но по едно време направо го хвърлих някъде и даже не помня къде го попилях. Този пикел има едно единствено достойнство - много здрав, и като да е май от титан горната част, но не съм съвсем сигурен за последното.
Всичко останало е пълна скръб, няма нито баланс, нито каквито и да било други "мореходни качества". Нито можеш го заби изобщо в някакъв лед /поради дебелия клюн/, нито го завря в някоя по тясна цепнатина. Не знам дали не е проектиран просто като стока с възможна двойна употреба, подобно на лопатката при пехотата, използвана като страховите помощно средство за ръкопашен бой на спецназа или нещо друго подобно.


Не знам защо, може би сантимент, но ми харесва изработката, иначе е тежичък, само веднъж съм ползвал такъв.
Вто Мар 26, 2019 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Стана дума за руски пикел и както се пее в една тяхна песен:
Ето бьiло недавно,
ето бьiло давно Smile
Бяха едни години, когато руснаците на тумби идваха и продаваха какво ли не. Та за някакви смешни пари си взех един, почти ми го подари човекът, за да се отърве от него. Щото във Варна кой ще ти се интересува от таквоз чудо.
За туризъм според мен бива, като се отчете и мнението на vladofff при евентуално по-екстремно използване.
Звездният час на моя беше траверс на МБ.
Вто Мар 26, 2019 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1244
Местожителство: софия

Мнение Потрес! Отговорете с цитат
И освен руски пикел, скандализираща липса на скара-култура!
Вто Мар 26, 2019 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3266
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Муратов връх по източното ребро Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
excalibur написа:
...Стефан направи рисковано подсичане на Муратов връх на слизане, за да ми вземе падналата ръкавица.....
Искам да подчертая дебело, че този ръб покрит със сняг не е туристически и е рисковано да се преминава.
https://photos.google.com/share/AF1QipO_Zi1tjo8gC20owWpsgR9av9Vsh9X7mC_xhZU5tnqCUyLTyCuOrFRr_zp_Vo37sg?key=dlY2dTVBZkYybG81VlYtSE9sb2pvWTZONl9ncWV3

Think

Рисковано подсичане - как само геройски звучи! Very Happy

Е, нали трябва малко да се преувеличи и да се направи по-драматично... Very Happy

Ще рече човек, че наистина е имало риск. То имаше малък риск, ама от подхлъзване, не от лавини.
Ръкавицата се спря 46 метра под мястото, където обядвахме. После подсякох 50 метра, за да я взема:



Относно източния ръб на връх Муратов - зимата определено не е туристически заради едно единствено място още в първата 1/3 на ръба - там ръбът се стеснява до тесен скален ръб с отвесни 2-метрови скали, които трябва да преодолееш с набиране. Трудно става това с котки, а и опасно.







Аз не съм алпинист и ходя само по туристически места, които не изискват осигуровка. Ако трябват въжета и завръзване - този маршрут не е за мен. Така че бях готов да се върна обратно без никакво чувство за срам и съжаление.

Все пак, нали сме група, огледахме се малко встрани и открихме „нещо като винкел“ - стръмно, почти отвесно улейче, по което се качихме странично до основния ръб над гладките плочести камъни, които ни спряха.









Беше си откатерване, стръмно, трябваше да се внимава много, защото едно грешно движение - и падаш долу в улея, клека и скалите. Но винаги имаше къде да си поставиш стабилно и двата крака, както и къде да се хванеш и с двете ръце (за удобни камъни, цепки, хвойна, клек, трева, ръка на приятел).

Нагоре вече източният ръб нямаше непреодолими участъци за туристи. Вярно - на места беше остър като бръснач, на места беше обрасъл с клек и трябваше да се внимава, за да не се спънеш с котките, на места имаше едри камъни, които се откатерваха с известно мислене и физическо усилие. Но непреодолими участъци нямаше.





Зимата обаче, когато ръбът е покрит с повече сняг и има козирки, които не знаеш от коя страна се надвесват - мисля, че този ръб не би бил лесен и безопасен вариант за обикновените туристи да излязат на Муратов връх.

Още снимки и моята гледна точка - утре, че сега тръгвам на лунатична разходка. Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Мар 26, 2019 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Re: Потрес! Отговорете с цитат
tzezko написа:
И освен руски пикел, скандализираща липса на скара-култура!


Скара-култура - в речника. Very Happy
Вто Мар 26, 2019 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3266
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Потрес! Отговорете с цитат
tzezko написа:
И освен руски пикел, скандализираща липса на скара-култура!

tzezko написа:
Какви туристи сте вие - тръгнали на планина със щеки вместо със щипки за скара?!


Признавам си, виновен съм и си посипвам (посипах) главата с пепел!

Още тогава край огъня казах на останалите, че ме е срам от учителя ми! Disgust

Но поне сол не забравихме да купим и се получиха нещата. Който може си го може!









А това беше гледката ни, докато обядвахме:



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Мар 27, 2019 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Руския пикел за по-стръмна планина не върши много работа, но в Непал много успешно копаят дупки за експедиционните тоалетни с него Smile Така и не можах да му свикна с грубоватостта и никога не съм го ползвал, минах директно от Камп Интералп с дълга дървена дръжка на едно малко и компактно Касинче Флаш... И аз като Владо съм взимал пикели от Чочо, но в голямо количество, за продаване в магазин "Стената", през далечната 1998 година. Понеже не можех да си представя как ще се кача до хижа "Рай" само за да взема 15 пикела, геройски на другия ден ги пренесохме през Тарзанова пътека до Ботев, и слязохме по един безкраен ръб по коловете към Параджика Very Happy

А по въпроса за въжето и алпинизма - всеки човек (планинар имам предвид) си има граница на трудност, от която на горе има нужда от въже за осигуровка. И това няма връзка с "алпинизма", а с неговите способности да се справя с препятствията по терена. Инцидентите се случват много често около тази граница. Така че въжето не трябва да се разглежда като атрибут на алпинизма, а като мярка за сигурност. Тази малка скаличка на ръба на Муратов е класика в жанра - този който се справя, минава пръв и осигурява по-колебливите с едно тънко въженце - риска е сведен до минимум...
Чет Мар 28, 2019 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3030

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
... по въпроса за въжето ...
има и още една особеност, дето си я спестил. Ако не си сигурен КЪДЕ и КАК да го вържеш, че да те издържи като увиснеш, вместо допълнително осигурен, по-често става така, че се вкарваш в голяма беля. Нека разгледаме следната хипотеза - за лесни ръбове и изобщо всякакви такива малко по - трудни пасажи, си носим въже. Съответно, защото е лесно, и да не тежи /или пък не знаем как и къде да ги слагаме/, не носим никакви допълнителни съоръжения като клинци ,клеми и т.н. Съответно разчитаме на скални издатъци, завряно в цепнатина сечиво и други примитивни методи. Само че ако увисващият е по-тежък и ви натресе, и добре изглеждащият издатък се счупи или пукнатината в която сте завряли сечивото се размърда, ви чака драма... И какво се оказва - ако не носехме въже, нямаше изобщо да тръгнем, съответно да се вкараме в приключение. А така, хем го взехме, хем загазихме... Изводът какъв е? Ако не сме на 100% сигурни кога и как се ползва въже, по-добре да не го носим, че само тежи, пък като вземем да го ползваме, става още по-зле.
Чет Мар 28, 2019 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3266
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ето моите снимки от източния ръб на връх Муратов:

2.Pirin - 23-24.03.2019g.- s.i.otBansko988mnv-Shiligarnika-h.'Vihren'-i.rab v.Muratov-V-Sh(JPG(otStefan
2032 снимки: https://photos.app.goo.gl/jWXCv4vhUnJU2yAE8

vladofff написа:
mom4i написа:
... по въпроса за въжето ...
има и още една особеност, дето си я спестил. Ако не си сигурен КЪДЕ и КАК да го вържеш, че да те издържи като увиснеш, вместо допълнително осигурен, по-често става така, че се вкарваш в голяма беля. Нека разгледаме следната хипотеза - за лесни ръбове и изобщо всякакви такива малко по - трудни пасажи, си носим въже. Съответно, защото е лесно, и да не тежи /или пък не знаем как и къде да ги слагаме/, не носим никакви допълнителни съоръжения като клинци ,клеми и т.н. Съответно разчитаме на скални издатъци, завряно в цепнатина сечиво и други примитивни методи. Само че ако увисващият е по-тежък и ви натресе, и добре изглеждащият издатък се счупи или пукнатината в която сте завряли сечивото се размърда, ви чака драма... И какво се оказва - ако не носехме въже, нямаше изобщо да тръгнем, съответно да се вкараме в приключение. А така, хем го взехме, хем загазихме... Изводът какъв е? Ако не сме на 100% сигурни кога и как се ползва въже, по-добре да не го носим, че само тежи, пък като вземем да го ползваме, става още по-зле.

Браво, Vladofff!

Много хубаво си го написал, не бих могъл да го изразя по-добре!

Затова обикновено не нося въже - за да не стане още по-зле. Smile

mom4i написа:
...
А по въпроса за въжето и алпинизма - всеки човек (планинар имам предвид) си има граница на трудност, от която на горе има нужда от въже за осигуровка. И това няма връзка с "алпинизма", а с неговите способности да се справя с препятствията по терена. Инцидентите се случват много често около тази граница. Така че въжето не трябва да се разглежда като атрибут на алпинизма, а като мярка за сигурност. Тази малка скаличка на ръба на Муратов е класика в жанра - този който се справя, минава пръв и осигурява по-колебливите с едно тънко въженце - риска е сведен до минимум...

А бе, mom4i, такива ли глупости преподаваш и на бъдещите платени планински водачи?

Я, по-добре прочети Владо какво е написал и колко точни са му думите, и стига с тия празни приказки.

В България не знам да има туристически маршрут, който да трябва да се осигуряваш с въже. Затова е туристически - не трябва да се връзваш с въжета. Друг е въпросът, че платените планински водачи за пари водят своите клиенти по алпийски маршрути, без да имат сертификат за водене по алпийски маршрути, и за пари нарушават законите на страната, като водят за пари клиентите си в резервати и бивакуват на места, където е забранено. Но за пари - какво беше написал Христо Ботев:

„само, знайте, за парата,
като човек - що да прави?
изяда си и месата.“

Относно по-колебливите - при нас колебливи нямаше - веднага отсякох, че това скалисто място не е за туристи и няма да мина по него. Приятелите ми се съгласиха с мене и намерихме много по-безопасния вариант, който не изискваше въже.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Мар 29, 2019 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov