ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Муратов връх по източното ребро
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Муратов връх по източното ребро
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение водачи, клиенти и прости туристи... Отговорете с цитат
Аз пък не виждам къде казаното от Стефчо има допирни точки с казаното от Момчи.
Според мен двамата говорят за различни неща, става дума за различни сегменти.
Има хора, които искат да се качат на даден връх, да кажем Мон Блан, че там е най-масово... Нямат ресурс и време да се готвят две години за да успеят безрисково да направят сами изкачването. Далеч по-лесно и евтино е да наемат гид, който да ги завлече там и да ги смъкне после. След това те навярно повече няма да се занимават с планини, а ще искат да опитат да кажем, летене с парапланер или гмуркане. Пак еднократно. Трябва ли за всичко да инвестират в екипировка и курсове, като има начин да опитат от всичко придружени със съответен специалист?
Хора като Стефчо обаче, ходят от години, и на тях изобщо не им требе гид. Ако не се засекат случайно на някоя хижа, къде и по какъв повод могат да имат допирни точки с някой гид, освен тук, за да се джавкат за глупости?
Пон Апр 01, 2019 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Искам да се съглася с Владо (за да приключа с ненужната размяна на реплики), но и не съвсем - с развиването на социалните медии (в това число форуми като този), информацията се разпространява много бързо и достига до много хора. От време на време си позволявам да коментирам някои опасни практики, без да давам квалификации по възможност. Но нека се знае, че така не се прави и че ако на някой нещо му се е получило (щото е печен и е имал съответната доза късмет), не означава, че всички трябва да се юрнат да го повтарят. Не и по същия начин. Владо коментира по същия начин. Това ми е допира с въпросната публикация...

А на темата за водачите Владо е прав - нека ако има спор, той да се води от хора ползващи и предлагащи тази услуга Smile

Със здраве и безаварийно по чукарите!
Пон Апр 01, 2019 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Много хубава и поучителна тема: "Водачи срещу Планинари" Smile това е шега

За мен лично тук има безценна информация и точно критичните коментари, които предизвикват други коментари са много ценни.
Надявам се да продължите в същия дух всички, и Владо също. Много добра комбинация от опит се получава.

Поздрави.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Пон Апр 01, 2019 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Регистрирах се в този форум през 2009 г.

След 3 години се осмелих да напиша първото си мнение.

За 10 години форумът ми даде много - информация, знания, опит, приятели...

За съжаление съм в голям дълг към форума - повече съм получил от него, отколкото съм му дал.

Затова се опитвам да възстановя баланса. Защото не може само да ползвам форума като източник на облаги и като средство за забавление.

Като съм получил, трябва и да дам. Затова се старая да бъда полезен.

За съжаление трудно се пишат пътеписи, изисква много време. А определено има какво да се напише.

На въпроси се отговаря по-лесно.

Нарочно накарах Румен (excalibur) да направи настоящата тема за източния ръб на връх Муратов. Спомних си, че в една от темите имаше питане дали този ръб е безопасен вариант за излизане на Бъндеришка порта през зимата. Ето темата:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=129505#129505

Това беше и причината да напишем настоящата тема - полезна информация, която да остане във форума. Още една вноска за изплащането на дълга ми...

В темата говоря единствено от свое име - не натрапвам мнения, не поучавам останалите как да минават ръба, не твърдя как трябва да се мине, не правя квалификации кое е правилно, кое грешно.

Приложил съм много снимки, от които всеки сам може да си направи изводи и сам да прецени как да мине ръба (ако иска сам, ако иска с приятели, ако иска да си плати някой да го преведе, ако иска с въжета, ако иска без въжета, ако иска със ски...).

Моето минаване беше възможно и беше с минимален риск, защото вече беше пролет, нямаше много сняг и лавинна опасност - и най-важното - имах верни приятели до себе си.

Защото наградата от изкачването на ръба беше не изкаченият връх, а усмивките на приятелите...





____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Апр 01, 2019 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Муратов по северното ребро Отговорете с цитат
Правихме го преди време от х. Вихрен през Кабата, Овинати, северното ребро на Муратов, слизане към Спано поле (веселба Alcohol ) На следващият ден Гергийца и връщане към х. Вихрен..
https://photos.app.goo.gl/MAhyifhzhJFziu7A6
Вто Сеп 24, 2019 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov