ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ягодина - Гергьовден, кози и прасета, в търсене на мечките
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Ягодина - Гергьовден, кози и прасета, в търсене на мечките
Автор Съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ааа, така всеки може ... заповядайте, донесете кифтета, от мен ракия и салати, изрежете хвойната в началото, после и тази при траверса на баш върха, ние с Иво ще минем да запишем трака
Ще стане де, колко му е. Така и така от три години чистим подножието - чешмата, беседката и бунгалото при разсадника. Има много за картиране там, на картата е бяло петно.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Май 13, 2019 9:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение благодаря за ягодките Отговорете с цитат
до васко:
Благодаря ти за чудесния отговор, Васко, разби ме. Явно познаваш лично и интимно тоя край и много го обичаш. А и той тебе. Ще се опитам, когато съм сам да пробвам всичко споменато от теб. С другите, ако отидем, ще се ограничим само до ресторанта и пещерите. Естествено после ще те информирам и ще се похваля във форума. Специални благодарности за дълбоките сини езера - но ако сметнеш, че е нужно изтрий посветеното на тях изречение, за да нямаш обяснителни разговори...Smile. Интересно защо не съм ги забелязал, все пак съм минавал оттам.
Васко, може да възникнат още въпроси та пак ще те питам. Засега само един: има ли някаква пътека, която от Ягодина да качва този красив горист връх над нея и оттам да отива в Триград? Не мога сега да се сетя за името на върха, подсича го пътя (и пътеката) свързващ Ягодина и Триград. Но е много красив, а през зимата сигурно е приказка. Впрочем ако няма пътека не се напъвайте много да правите Smile.

до диана и стефан: я гледай ти, я гледай ти....ето че май почвам да разбирам каква е работата и как стоят, седят, случват се и стават нещата... Smile
Чет Май 16, 2019 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тоя край и не само тоя ми е и на и в сърцето и душата ... Върховръх, Модър, Средня, Персенк, Карабалкан (планините сляти в днешна Чернатица), Карлък, Мурсалица, Корубурун, Балабан ... земи на дедите и от пътя на дедите. Прескача ми сърцето ... ама да не се отклоняваме от темата.
Няма страшно за сините езера, все за нещо трябва да съм виновен Smile

Има пътека, и е чудна, дописана е на картата миналото лято ... и животинки щъкат, и чай има, и гледки, и горският дебне да не берете чая. Изкачва се на юг от Ягодина през Черешово и излиза под антените на върха. Оттам слизането до Триград е по-дълго, но по-красиво. Има и вариант през върха и да се върнете на пътя за Ягодина на 3 км от Триград. Със слизането до Триград е около 15 км от и до Ягодина, синът ми го взе без притеснения миналото лято. Много разнообразен и красив маршрут, единствено му липсва вода след първите 2 км.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Май 17, 2019 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Re: благодаря за ягодките Отговорете с цитат
ray написа:
Не мога сега да се сетя за името на върха, подсича го пътя (и пътеката) свързващ Ягодина и Триград.


Върхът е Дурдага, в превод - Спри и се огледай! Cool

https://www.kade.si/#map=15/2713040.15/5102520.61/0

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пет Май 17, 2019 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, Васко е писал че до Дяволската пътека може да се стигне пеша от Ягодина. За този трак който съм отбелязал в оранжево ли става въпрос, че никъде не видях Тошкин завой.



На самата пътека мисля да завъртим ето това кръгче:



5.6 километра е с около 400 метра денивелация и като добавим подходът към пътеката/отиване и връщане/ общо се получават към 13-14 км, което мисля, че е абсолютно постижимо и за нормално ходещи туристи ?
Питам защото аз ходя доста бързо и само ми се сърдят Smile
В Ягодина ще сме на 7, 8 и 9 юни. Първия ден мисля да минем през Ягодинската пещера, после да оставим багажа , да хапнем и пешачката до Орлово око.
По Дяволската пътека ще се пуснем в събота на 8-ми.
За неделята още не съм решил, трябва да е нещо по кратко защото трябва да освободим стаите по обяд.
Пет Май 17, 2019 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тошкиния завой е острият обратен завой на пътя, оттам по оранжевата следа и ще стигнете до Дяволската пътека. Преди това или по асфалта, или по черният път към Мурсал. Пътеката дето сте я нарисували от селото до хотел мурсал, не че я няма, ама ... не е за туристи. По пътя за мурсал има гледки поне. Като хванете пътеката след завоя, на едно място преди боровата горичка, има пътека която отива наляво и надолу (не е вашата), няма я на картата и излиза долу на асфалта в ждрелото при един хидропост. Стана ми интересно откъде се появи червената марка по това трасе, че и нагоре към площадката. Аз ли не съм я видял или е съвсем нова? Иначе връщането след скалният мост на Читакдере може и да стане през Чала и на входа на пещерата, оттам по пътеката до селото, ще ви се получи приятно кръгче Smile
Кратка разходка е до Корудере, направо нагоре от хотела, по пътя покрай водохващането и след него надясно от пътя веднага след поточето. Ако има вода по дерето, пътеката е предимно отляво, в посока надолу.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Май 17, 2019 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Кир Спитама написа:
................................................................................... За този трак който съм отбелязал в оранжево ли става въпрос, че никъде не видях Тошкин завой.

...............................................................................................................

Няма Тошкин завой, защото това е местност, която липсва в топокартите. И аз го чувам за пръв път. Сега ще го добавя в картата.



vaskoo написа:
.............................................................................Стана ми интересно откъде се появи червената марка по това трасе, че и нагоре към площадката. Аз ли не съм я видял или е съвсем нова? ........................................................................................................

За справка СНЦ БИО-Б-ЕКО, с. Борино - защото на мен Билгин ми каза да я сложа. На 26.02.2019 г. съм сложил червената маркировка на въпросните две пътеки, а откога е на терен не знам.
Пет Май 17, 2019 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Като си знам пътя и не гледам знаци и марки, поне не винаги. Иначе Билгин е агент с размах, особено да се откраднат едни много пари, но с доста бедни познания за имената на местностите, иначе има кой да пита де, та често му се получава. Скоро ще сваля цялата жълта марка за Корудере оттам откъдето излиза от селото докъм водния резервоар, да не се чудите после Smile
Тошкиния завой е наречен на един Тошко, дето се е метнал там с газката, не успял да се утрепе и на него е наречен завоя. Аз съм ходил няколко пъти зад мантинелата с колелото ... ей така просто да проверя какво има отзад , а не е като да не знам, че там трудно се спира веднага Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Май 17, 2019 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
.........................................................................
Скоро ще сваля цялата жълта марка за Корудере оттам откъдето излиза от селото докъм водния резервоар, да не се чудите после Smile
.....................................................................................................


Да, бъхтенето по тоя баир няма никакъв смисъл. Просто я премести на логичния изход от селото, ако ще се ходи към Буйново и Кожари, където е и маркировката на gundu за Кожари - малки, червени, светлоотразителни стрелки, започващи от оградата на хотела: https://www.kade.si/#map=17/2710549.18/5105698.66/0

За щастие маркировката не е от боя, а от пластмасови марки и табели. Има май само една марка като ваденка.










Накрая просто ме уведоми да коригирам и картата след мероприятието на народната власт... Laughing Laughing Laughing
Пет Май 17, 2019 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, ще бъде преместена от центъра на селото, по улицата край хотела и нагоре към водата. Ще пиша като приключа, че преди две седмици си "набрах" доста табелки от паднали или отрязани дървета. Иначе някакви хора с раници влизат в цеха за палети Smile
Трябва и оная синята крива боя да я разкарам ... "пътя на педе...а" или както там се казваше Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Май 17, 2019 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за споделената информация, а заслужава ли си пешеходния преход преди Дяволската пътека от Ягодина, покрай Мурсал до така наречения "Информационен пункт"? Особено на връщане, няма ли да е тегаво ?
Като съм по планините не обичам да ползвам колата и ако е приятна отсечката със сигурност пеша ще минем разстоянието.
През последния ден може би ще се разходим до Куру дере както препоръчахте. Някъде из темите обаче четох, че до Курудеренска проходна се подвизавала мама Мецана и малки меченца, дано не им нарушим спокойствието Smile
Пет Май 17, 2019 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Заслужава си пътеката от Ягодина до Дяволската пътека (без значение дали през Мурсал или по пътя), поне според мен. Спокойна е, с малка денивелация и наклони, имаи гора и гледки, и тази и другата от селото до пещерата са много приятни. Лично на мен и жена ми, пътеката под Орловото око, ни е по-приятна от Дяволската. Там много народ, едни малки но неприятни участъци с прах и камъчета, пълна е с боклуци реката, понеже едно време нагоре по течението й имаше сметище.
Корудере - бях писал за мечката, има си я, там си е. Няма да описвам къде е бърлогата, не е толкова близо, просто понякога се случва да минава оттам денем, по-често щъка по склона под пещерата, ама за там си трябва алпийска екипировка и познания за ползването й. Иначе се разбира отдалече - чупи клони, реве и фучи, няма да се чудите какво е Smile. По това време на годината вече трябва да се е изнесла по-навътре в планината.
Офтопик - не е по темата или въпросът, но и минаването с леки удобни дрехи и обувки по асфалта до Тешел в работен (ненатоварен) ден ми доставя голямо удоволствие - да усетя ждрелото както си трябва.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Май 17, 2019 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение спри и се огледай Отговорете с цитат
до васко:
Чудесно. Специално да поздравиш малкото юначе. Иначе поне като отговаряш на мен хич не се притеснявай, ако се отклоняваш от темата - няма по-хубаво нещо от отбивките. Това за ходенето пеша по асфалта до Тешел също е точно така. Благодарности.

до диана: Много хубаво име - навремето хората са знаели какви имена да дават. Благодаря ти.

Вместо да ме разубедите ме подкокоросахте да спра и да огледам ония места. Палавници.
Пет Май 17, 2019 7:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sweetvisi



Регистриран на: 04 Окт 2018
Мнения: 6

Мнение Колело ? Отговорете с цитат
Зачетох се из писанията и vaskoo спомена за колело, та да попитам: пътеките подходящи ли са за колоездачи (начинаещи), най-вече тази от Ягодина до Триград (със зелената маркировка)?
Чет Юни 06, 2019 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение хубава пътека Отговорете с цитат
Обаче от Триград към Ягодина е по-хубаво, че се спускаш. На обратно буташ. Ама за начинаещи- не знам.
Чет Юни 06, 2019 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov