ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Водопадите на Раворска река

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Водопадите на Раворска река
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Водопадите на Раворска река Отговорете с цитат
По идея на Дидо от есента, тръгнах да търся разни водопади между лет. Студенец и с. Добралък. На катрата 5к са отбелязани 5 водопада, които условно именувах 1,2,3,4,5. Водопади 1 и 2 са на р. Раворска, която е приток на Студенска, която е приток на Луковица, която е приток на Чая и т.н. Very Happy Водопад 3 е на страничен поток на Раворска, малко по-горе от 2. Водопад 4 е на приток на Раворска в посока Добралък. Водопад 5 е на краен приток на Раворска още по-близо до Добралък. Последният го отписах по обясними причини, защото се пада на потока под Ташова вода, вероятно район с повишена радиоактивност.
Тръгнах да търся останалите 4 водопада, като се спуснах от лет. Студенец по черен път надолу към деретата. Реших първо да потърся водопад 4, тъй като на картата изглеждаше да е на най-атрактивно място, имаше скали. Долу се отбих от черния път и слязох към притока на Раворска, вървях нагоре срещу течението до достигане на мястото. Водопадът се явява малко над водослива на притока с този, идващ от Ташова вода. Скали има, но са малки, водопада също е малък, има-няма 2 м. Над него се вижда още един с подобни размери. И това е:



Върнах се по реката, като излязох от южната страна, над водослива с Раворска. Там намерих водопад 1, на самата Раворска. Той се явява най-долен от всичките. Висок е може би 3-4 метра, още с приличен дебит:



Изкачих се на запустелия черен път, който върви успоредно на Раворска и тръгнах нагоре срещу течението към водопад 2. Междувременно снимах една малка каскада:



Водопад 2 се оказа най-големият, към 5 метра сумарно, на стъпала:



Оставаше ми водопад 3, който трябва да е към 200 м по-горе, на страничен поток. Задвижих се и забравих да си поглеждам GPS-а, подминал съм потока и не ми е направил впечатление. Върнах се и наистина се оказа скромно поточе, спускащо се от склона, което не знам как ще генерира водопад. Все пак се качих да видя къде е това чудо, нали за това съм дошъл. Подминах мястото, където съм сложил марката по карта, нищо значимо няма, продължих нагоре, на около 100 м има малко водоскоче, към метър високо. Няма и да го бележа.
Аз бях до тук, кръгом и надолу към водослива на Раворска в Студенска река и после продължително пъплене нагоре към Студенец.
Жива душа не срещнах по пътищата покрай реките, няма и следи от селскостопански животни, сякаш съм на края на света. Тук-там пробвах за кратко различни странични запустели пътища и с тези отклонения маршрутът надхвърли 17 км. Ето картинката, без отклоненията:



Ето и самият трак:

https://dox.abv.bg/download?id=b67ad78560# - Линк за сваляне

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Май 10, 2021 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Браво Мите! Много хубави снимки!

Искам като се върна пак в края на Юли да се видим и идем някъде! Да настроя най-накрая и аз Orux maps с твоя помощ, че да започна да публикувам като теб цивилизовано - карта, маршрут и трак.

Цецо ми бе инсталирал преди 3 години, но така и не го ползвах, а още по-малко научих как да боравя с приложението.

Обмислям да направим някакви теми за Родопски водопади, защото като цяло много ме кефи да обикалям из любимата си планина и да търся някой закътан водопад. Вероятно ще е добре да ги разделим на Водопади Източни Родопи и Водопади Западни Родопи.

Хайде със здраве!
Сря Май 12, 2021 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Нямам опит с Orux, имам GPS. При мен телефона е за говорене и най-вече за напомняне(Reminnder). Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Май 13, 2021 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov