ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Помощ! Разходка из Източните Родопи
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Помощ! Разходка из Източните Родопи
Автор Съобщение
kolibarechko



Регистриран на: 06 Сеп 2018
Мнения: 12

Мнение Помощ! Разходка из Източните Родопи Отговорете с цитат
Здравейте, никога не сме ходили в Източните Родопи и бихме искали да ги посетим.
Харесали сме си няколко места, които задължително искаме да видим Кърджалийски Пирамиди, Орлови скали, Меандрите на река Арда, Скални костенурки, светилищен комплекс с.Небеска, Каменните гъби, крепостта Устра,Татул, Загражденски водопади.
Можете ли да ни помогнете с изгатвянето на маршрут за обиколката им, Ако мислите, че има нещо друго, което си заслужава да се види може да го добавите
Не ни пречи дали ще е с кола или ще е преход( до 8 часа на ден).

Благодаря предварително
Вто Юни 11, 2019 8:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Спецификата на Източните Родопи е такава, че налага автопреходи между отделните забележителности и там на място къси пешеходни преходи. Летните месеци не са най-подходящият сезон за там, поради малката надморска височина и високите температури.
Преди години е имало маркирани пешеходни маршрути и там между отделните хижи, повечето от които вече не работят или не са хижи.

В Интернет има доста инофрмация за тези обекти, но все пак:

Орлови скали: https://www.kade.si/#map=17/2799259.94/5096275.89/0

Меандрите на река Арда: https://www.kade.si/#map=15/2810069.37/5112622.44/0 https://www.kade.si/#map=15/2881882.34/5108706.13/0

Скални костенурки: https://www.kade.si/#map=17/2820469.87/5066780.81/0

светилищен комплекс с.Небеска: https://www.kade.si/#map=16/2803695.71/5126200.29/0

Каменните гъби: https://www.kade.si/#ghyb=18/2831140.41/5128990.66/0

крепостта Устра: https://www.kade.si/#map=16/2808484.06/5081282.2/0

Татул: https://www.kade.si/#map=17/2843846.09/5092830.41/0

Загражденски водопади: https://www.kade.si/#map=15/2784994.46/5118393.74/0
Да се има предвид, че мостчетата по екопътеката (южната част на червената маркировка) от един момент нататък са потрошени и минавамето от там крие сериозни рискове. Не съм ходил на място, но приятел ми е казвал. Информцията е от миналата пролет.
Вто Юни 11, 2019 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Част от избраните обекти съм описал в тази тема. Личното ми мнение е, че в Източните Родопи е по-хубаво, отколкото в някой МОЛ, но не толкова хубаво, колкото в Пирин, да речем.
Много неща са силно надценени.


http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=10664&postdays=0&postorder=asc&start=0
Вто Юни 11, 2019 2:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
Стойте си в МОЛ-а, ходенето в Родопите все още не е задължително. Човекът иска конкретна информация, а не пита кой коя българска планина го кефи и на кой му е по-голям пикела. Безсмислено ми се вижда да плюем по една от най-красивите български планини, още повече, цитирам: "Дори не ги познавам достатъчно добре. След промяната на някои имена пък съвсем се обърках, а и не съм полагал много усилия да се поправя."

Добре поне, че има потребители като Иво, които не пишат празни приказки. Съжалявам, че мнението ми не е по темата, но не издържах на напъна. Извинявам се за което.

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!

Последната промяна е направена от Denton на Вто Юни 11, 2019 9:47 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Юни 11, 2019 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Помощ! Разходка из Източните Родопи Отговорете с цитат
kolibarechko написа:
Ако мислите, че има нещо друго, което си заслужава да се види може да го добавите


Разбира се, има и много други заслужаващи си неща, но пък зависи от интересите и възможностите. Разнообразието е голямо, разстоянията -- също. Има какво да прави човек с месеци и пак да не му стигне времето. Но, ... не всеки човек. Smile



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юни 11, 2019 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Спецификата на Източните Родопи е такава, че налага автопреходи между отделните забележителности и там на място къси пешеходни преходи.


Много точно го е казал Иво!
Някои от Скалните образувания, които искате да видите, са буквално на метри от асфалтовия път.

Такива са: "Камените гъби" край село Бели пласт, "Скалните костенурки" край село Фотиново, Община "Кирково",
Скалните - Крокодил, Лъв, Гъба и разни други край село Бенковски, Община "Кирково",
"Каменната сватба" край село Зимзелен, недалеч от Кърджали.

А да не говорим за Перперикон, където дори направиха и огромен паркинг.
Заради това, имате възможност в един ден да разгледате много обекти.

Особено си заслужава гледката от Крепостта "Моняк" над язовир "Студен кладенец"!

Зависи как ще си подредите маршрута, но е добре да се порадвате дори за малко и на спокойствието на старинната част
на най-южния ни град - Златоград, а ако не сте ходили до Дяволският мост над река Арда, хубаво е да го включите.

Изброените обекти са повече за разходка, но ако искате да е преход, то помислете за изкачване на най-южният ни връх Вейката,
откъдето с гледка ще потънете в безкрая на Бяло море, езерото при Порто Лагос, най-близкият остров - Самотраки и по-далечният - Тасос.

Във Форума има теми за изкачването на Вейката. Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Юни 11, 2019 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kolibarechko



Регистриран на: 06 Сеп 2018
Мнения: 12

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много на всички за мненията.
Относно красотата на планините и двете са много красиви, но последно ходихме в Пирин, а следващият месец сме в Рила. Миналата година ходихме да обикилим около Триград за 5 дни и много ни хареса природата и гостоприемството на хората там
Вто Юни 11, 2019 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преходите до Вейката от различните изходни точки от България (за Гърция не съм и не искам да съм сведущ) нямат нищо общо с преходите до различните други забележителности из Източните Родопи. Става въпрос за почти 1000 м. денивелация, като само маршрутът от бившата застава до с. Горно Къпиново е маркиран. Често маршрутът се комбинира в програмите на фирмите за трекинг и приключения с разходки до Татул, Перперикон, Каменните гъби и др. подобни, с плаж в Гърция и т.н. и в тези програми се записват хора, за които преходът до Вейката е далеч над възможностите.
В края на тази зима бях свидетел как по-голямата част от групата на една фирма бяха сдали багажа на половин час от върха. При други обстоятелства всичките се връщаха заради 2/3 от групата, но в дадения случай тези които бяха в състояние да продължат, имаха щастието да стъпят на върха и да се върнат по друг маршрут, който не е бил плануван и дори не е туристически. Сигурен съм, че ще помнят този преход дълго време, макар и в тях да е имало съмнение в определени моменти, дали ще слязат по светло от върха, дали ще слязат лесно и сигурно и т.н.

Приятелски съвет от мен - не тръгвайте за Вейката, ако нямате GPS с подходяща карта в него, или ако нямате парче топографска карта в мащаб 1:50000 или по-едър и сериозни познания за ориентиране с тях.
Вто Юни 11, 2019 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Преходите до Вейката от различните изходни точки от България (за Гърция не съм и не искам да съм сведущ) нямат нищо общо с преходите до различните други забележителности из Източните Родопи. Става въпрос за почти 1000 м. денивелация, като само маршрутът от бившата застава до с. Горно Къпиново е маркиран. Често маршрутът се комбинира в програмите на фирмите за трекинг и приключения с разходки до Татул, Перперикон, Каменните гъби и др. подобни, с плаж в Гърция и т.н. и в тези програми се записват хора, за които преходът до Вейката е далеч над възможностите.
В края на тази зима бях свидетел как по-голямата част от групата на една фирма бяха сдали багажа на половин час от върха. При други обстоятелства всичките се връщаха заради 2/3 от групата, но в дадения случай тези които бяха в състояние да продължат, имаха щастието да стъпят на върха и да се върнат по друг маршрут, който не е бил плануван и дори не е туристически. Сигурен съм, че ще помнят този преход дълго време, макар и в тях да е имало съмнение в определени моменти, дали ще слязат по светло от върха, дали ще слязат лесно и сигурно и т.н.

Приятелски съвет от мен - не тръгвайте за Вейката, ако нямате GPS с подходяща карта в него, или ако нямате парче топографска карта в мащаб 1:50000 или по-едър и сериозни познания за ориентиране с тях.


От заставата, през Хвойнова поляна до Вейката и червената и зелената ли ги няма вече?
Сря Юни 12, 2019 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Маркировките си ги има. Не са върха на сладоледа (особено зелената на места), но ги има. И въпреки това смея да твърдя, че дори и този маркиран маршрут не е за хептен лаици и кашкавали, каквито ходят по повечето забележителности в Източните Родопи. Просто изисква човек да положи елементарни усилия предцварително да разгледа карти на района и/или да прочете различни описания/пътеписи/фотописи на преходите до Вейката - лирични (тип уау, както е модерно да се възклицава сега - като янките вместо с хубавото българско ау, оу и т.н.) или с някакъв опит за описание на маршрута по същество. Казвам го най-добронамерено, не че да се качиш на Вейката е като да се качиш на Еверест, но все пак... За да няма после в Нета апокалиптични сценарии и разкази за края на света и т.н. като този, който няма да спра да цитирам, в който група младежи тръгнали от с. Мугла да търсят кралство ли беше царство ли, империя на инките ли, абе с две думи изиставеното с. Чамла и... стигнали до един овчарник, който е на един час път от Мугла, ама така е описано, все едно са бродили дни наред в тайгата покрай р. Усури и са ги гонили всичките останали мечки и тигри в района...
Сря Юни 12, 2019 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Сега ме грабна идеята за този връх. Но ми се ще да се поизмъча с тежка раница с палатка. Какво ще кажете по въпроса. Проблем ли е лагеруването в района. Някакви потенциални опасности тип граничари, дървари, мечки... Отдавна ми се ще да се разходя из източните Родопи.
Сря Юни 12, 2019 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Twoo написа:
Сега ме грабна идеята за този връх. Но ми се ще да се поизмъча с тежка раница с палатка. Какво ще кажете по въпроса. Проблем ли е лагеруването в района. Някакви потенциални опасности тип граничари, дървари, мечки... Отдавна ми се ще да се разходя из източните Родопи.


Районът на Вейката не е от най-подходящите за ходене с тежка раница, но всеки сам си знае възможностите и си преценява. Районът има статут на Защитена местност, но не мисля, че някой ще направи проблем за една палатка. Важно е да се спазват правилата за пожарна безопасност, особено лятото.
Граничари отдавна няма там. Има служители на Гранична полиция и съответните изисквания за пребиваване в Граничната ивица, с които човек пак сам решава, дали да се съобразява или не.
Дървари също няма поне по мои наблюдения от последните години.
Мечки има навсякъде, но ако човек не си търси сам белята, няма проблем.

Подходящите според мен места за бивак с течаща вода наблизо са:
https://www.kade.si/#map=19/2810990.52/5050000.57/0









https://www.kade.si/#map=19/2813580.64/5051603.97/0








Сря Юни 12, 2019 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията! Ще проуча хубаво нещата, сега и да искам няма как да ходя. Колата тече като лейка, а жената е с изгорен крак... Ще следя форума и ще се радвам на вашите снимки и разкази.
Сря Юни 12, 2019 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Маркировките си ги има. Не са върха на сладоледа (особено зелената на места), но ги има. И въпреки това смея да твърдя, че дори и този маркиран маршрут не е за хептен лаици и кашкавали, каквито ходят по повечето забележителности в Източните Родопи. Просто изисква човек да положи елементарни усилия предцварително да разгледа карти на района и/или да прочете различни описания/пътеписи/фотописи на преходите до Вейката - лирични (тип уау, както е модерно да се възклицава сега - като янките вместо с хубавото българско ау, оу и т.н.) или с някакъв опит за описание на маршрута по същество. Казвам го най-добронамерено, не че да се качиш на Вейката е като да се качиш на Еверест, но все пак... За да няма после в Нета апокалиптични сценарии и разкази за края на света и т.н. като този, който няма да спра да цитирам, в който група младежи тръгнали от с. Мугла да търсят кралство ли беше царство ли, империя на инките ли, абе с две думи изиставеното с. Чамла и... стигнали до един овчарник, който е на един час път от Мугла, ама така е описано, все едно са бродили дни наред в тайгата покрай р. Усури и са ги гонили всичките останали мечки и тигри в района...


За проучването и подготовката две мнения няма. Вейката не е за паркетни фотографи.

Чувал съм, че синята марка слиза някъде в Горно Къпиново, без да минава през заставата. Знаеш ли дали е така?
Сря Юни 12, 2019 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ilievvli написа:
.....................................................................

Чувал съм, че синята марка слиза някъде в Горно Къпиново, без да минава през заставата. Знаеш ли дали е така?


Синя не знам да има, но от 2015 г. не съм минавал през заставата до с. Горно Къпиново и през х. Хвойнова поляна. Може и да се е появила...
Зелената маркировка тогава започваше от този завой:
https://www.kade.si/#map=19/2810450.14/5051138.54/0

Мисля точно ти си давал данни за нея в картата.

Освен сега да са я пуснали от този завой по просеката/пътеката северно от него. През март 2015 г. тя изглеждаше така:






Тогава на връщане се отделихме от червената маркировка на този завой:
https://www.kade.si/#map,user-data=19/2810278.35/5051292.76/0
и влязохме в селото по тази пътека:
https://www.kade.si/#map,user-data=18/2810926.86/5052263.81/0
Зелена маркировка тогава там нямаше. Може по-късно да са сложили. Ако някой минава оттам, може да провери.
Сря Юни 12, 2019 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov