ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Насоки/съвети за маршрут из Карлъка ?
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Насоки/съвети за маршрут из Карлъка ?
Автор Съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Бившият път по Чамленско дере, от Чамла до Чаирското ждрело, не е минавано от никой в последните 5 години, в средната и долната си част е силно вероятно да е обрасъл до невъзможност. С Иво му се каним отдавна, ама време не остава. Не се забивай там, освен ако не си ботаник мазохист. Ягодките ... все пак е въпрос на вкус, а и не разбрах зет ли ще ставаш там, какви ще ги вършиш тъдява.
За Среде Лято и Мугла ще пиша кога и дали ще ходим, че има водопади за мерене, пътеки за чистене, и мераклии за тия работи.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Юни 30, 2019 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
д..............................................

до ивайло: Не знам какви промени си нанесъл, но при мен май си е същото като преди...но може и да греша де. Но пак да река: които не е доволен от тая карта веднага мога да му подаря една хартиена на домино. Поздрави.


Значи те е хванала магията на Родопите! То често става без да се усетиш... Laughing Laughing Laughing

Ако имаш под ръка гарминска версия на картата, сравни я внимателно с тази и ще разбереш.
Нед Юни 30, 2019 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Преди около седмица се поразходихме до района. Успяхме да стигнем до с. Гела с колата - до най-горните къщи, в някои от които може да се спи. Може да се правят лъчове в различни посоки.

Ще ви опиша нашия вариант. Целта ни беше да се поразтъпчем и отидем на повече места. Прогнозата беше за лошо време. Не бих го нарекла истински туризъм, по-скоро приятна разходка из гората, в планината. Борова гора... след дъжд.... мммм... С малки деца ще трябва да се внимава около скалите.

Ден 1 - пристигане в Смолян ( хотел Узунски), с отбивка до стария град в Пловдив.
Хотел Узунски, началото на Смолян, с гледка към планината - чисто, готини хора, добра храна на нормални цени. Има голяма табела и стрелка надясно към него откъм централния път Пампорово-Смолян. Резервация бих направила по телефона - дават доста варианти и ние взехме апартамент, който го нямаше обявен в букинг.

Ден 2 - скала Невестата, манастир "Свети Пантелеймон", Орфееви скали, с. Широка лъка, с. Гела... заради лошото време не можахме да изпълним плана да се качим и на някой от върховете над Гела.

1 - скала Невестата - има няколко скали наоколо, приятно ходене е, тролеи за деца и възрастни като атракция и хората са мили. Гората прекрасна, гледките красиви.
2- на минути пеша е новопостроеният манастир "Свети Пантелеймон" - не бил признат от църквата, самото място е приказно, жената даваща свещите много мила. Не знам за другите, но за мен усещането е за приятно, хармонично, спокойно място.
3 - Орфееви скали - абсолютна красота - гледката ... не ти се иска да тръгваш от там, а при нас беше след току-що спрял дъжд - всичко окъпано, с изпаряващата се влага наоколо... прелест.

Беше първото ни ходене там и заради разни блогове с напътствия за по-интересни пътеки се позагубихме. Тази пътека я има на терен, има сложени тук-таме жълти табели, оказващи посоката, но я няма на www.kade.si

Клубът на знаещите може да опише най-добрия вариант за хората с кола. На нас обаче маркираните на картата пътеки ни се сториха много лесни и искахме да се натоварим малко повече, търсехме нещо с повече катерене нагоре.

Бих искала да благодарим на хората, работили усилено и създали www.kade.si - мили хора, помогнахте ни толкова много в онзи дъжд, когато се канехме да се откажем, защото ни показа къде точно се намираме и че има още малко до нашата цел. Поклон! За тези които не знаят - трябва да се избере 'Position' за да даде точното ви местоположение. Чичко Гугъл не става за планината като цяло. Видяхме, че има маркирана в жълно-зелено пътека по билото от Снежанка към Орфееви скали. Кулата я видяхме над нас вдясно, и по нея се ориентирахме колко сме реално близо до целта и накъде да вървим, докато се засечем с маркировката. Благодарим ви!

ТЕЛЕНОР - често нямаха покритие и затова хванах сигнал почти горе на билото и едва тогава успях да ползвам www.kade.si Добре е поне един човек от групата да бъде с друга компания, макар че на същото място и А1 бяха без покритие.

Нашият, взет от някакъв блог, вариант - Оставихме колата на микро язовир, направен вероятно за изкуствения сняг през зимата, хванахме указаната с жълти табели ДЯСНА пътека за х. Смолянски езера (има идентични табели отляво и отдясно на язовирчето - лявата го обикаля и се връща отново на ДЯСНАТА пътека). Точно преди далечния край на язовира, отдясно, има жълта табела за Орфееви скали. Мястото е по-разредено, като сипей с няколко храста, и се различава от гората наоколо. На този сипей веднага, още в самото начало, се отива рязко наляво, не се продължава нагоре по него, а рязко наляво и там се хваща пътеката за Орфееви скали. Тя е много добре различима веднъж като се хване - нормална горска пътека, и няма как да я объркате. Като още един ориентир - започва отдясно на голямо дере с поточе и скоро преминава от лявата му страна, като катери стръмно нагоре. Точно преди да се излезе на скалите, на самата маркирана в жълто-зелено пътека, има беседка с камина - и зад тях са скалите. Нямам идея колко ще е като времетраене, защото се полутахме отдясно на дерето... но в хубаво време не би трябвало да е повече от 30 минути (приятно, макар и стръмно, изкачване) в борова гора. На спускане беше много бързо, не го усетихме.

4 - с. Широка лъка - разглеждане на църквата и разходка из селцето. Вероятно намирането на храна тук ще е по-лесно от Гела.

5 - с. Гела - постояхме около час в една къща за гости докато превали, където имаше механа - най-горе, някъде по средата на селото. Виното беше ок, за ядене по това време на деня - само катми с купешки парфюмиран конфитюр. След домашното ягодово сладко с цели ягоди на шведската маса в хотела сутринта, това ... не можа да ни направи бъдещи редовни клиенти. За гладни хора вероятно в Широка лъка ще се намерят повече нещица за хапване. Гледките от Гела са ... абе ... нямам думи... - все още любимото ми място в България - макар и вече яко нацвъкано с грамадански къщи. Само моята спретната дървена къщурка с 2 бора отпред я няма... Хората обаче бяха готини.

Ден 3 - Каньонът на водопадите - много ни хареса. С много снимане, хапване... яваш-яваш нормално ходене и съзерцание ни отне около 4ч да го минем целия кръг. Според мен това е нормалното темпо - то ако ще се прави на тагадък за какво изобщо да се ходи! Отидохме сравнително рано, но не прекалено - към 9 и 30ч - все още нямаше почти никакви хора и влагата беше започнала да се вдига. На около 5 км е по пътя Смолян - с. Мугла. Щеките ще помогнат много при стръмното спускане на връщане.
Отбихме се и до с. Мугла, но пътят до там е лош - първите 5 км бяха ок, останалите 20 общо взето дриблиране и избягване на дупки и сипеи, скали... жалко за хората от селото, които са много готини и почти откъснати от света заради този път. Малко над 100 постоянно живеещи, предимно възрастни, хора са - много дружелюбни, опитват се да помогнат, дават ти съвети... готини.

Мислехме да ходим и до изворите на Арда, но заради лошото време се отказахме.

Ето тук и малко снимки и още една гледна точка, в блога на една бойна другарка. Много истински написано.
http://patuvaismen.blogspot.com/


Последната промяна е направена от Alina на Вто Юли 02, 2019 10:06 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Юли 02, 2019 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Alina написа:

...............................................................
Бих искала да благодарим на хората, работили усилено и създали www.kade.si - мили хора, помогнахте ни толкова много в онзи дъжд, когато се канехме да се откажем, защото ни показа къде точно се намираме и че има още малко до нашата цел. Поклон!
...............................................................


Радвам се, че картата Ви е свършила работа. Все пак помислете за ползването й без връзка с Интернет (във форума има информация по въпроса).
Състоянието на повечето пътеки около Орфееви скали беше актуализирано през август 2015 г. от трима гламави... туристи... Laughing Laughing Laughing

Ако Ви е любопитно приключението им, може да го видите тук:
Из Чернатица и Букова планина: гр. Чепеларе - с. Стойките - к.к. Пампорово (15-17.08.2015 г.)
https://picasaweb.google.com/100192390292037299599/2015I1517082015?noredirect=1
Скалната огърлица на гр. Смолян : Соколица - Беширов камък - Червената скала (18-19.08.2015 г.)
https://picasaweb.google.com/100192390292037299599/2015II1819082015?noredirect=1
Град Смолян - Орлов камень - с. Турян - с. Кошница (20.08.2015 г.)
https://picasaweb.google.com/100192390292037299599/6259675174763836641?noredirect=1
Около с. Могилица (21-23.08.2015 г.)
21.08: с. Могилица - ЗМ Падала - м. Ардинска холивина - Лъджата - с. Буката - с. Могилица;
22.08: Гарга дере;
23.08: п-ра Ухловица - мах. Ухловица - с. Исьовци - с. Могилица; м. Старите варници - м. Трошачката
https://picasaweb.google.com/100192390292037299599/6259676450948573345?noredirect=1
Около с. Смилян (24-26.08.2015 г.)
24.08: с. Смилян - Трите воденици; Лечебни изворчета; М. Трошачката, м. Старите варници
25.08: Долен Смилян - Разсечен камень - с. Смилян - м. Кокара - Горен Смилян
https://picasaweb.google.com/100192390292037299599/6259676658972752385?noredirect=1
Лято '2015, избрано (15-26.08.2015 г.)
https://picasaweb.google.com/100192390292037299599/6275979063240283313?noredirect=1
Вто Юли 02, 2019 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
ооо, прелест, снимките и местата на които сте ходили са вдъхновяващи.
На някои от тях се вижда поляната, на която оставихме колата и сипея, от който хванахме пътеката погрешно нагоре, а не остро наляво.
Мерси за информацията... абе за всичко мерси ! Smile

Чудно лято с много пътешествия на всички пожелавам!
Чет Юли 04, 2019 8:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Малко не ми е по темата, но да не отварям нова, пък и е свързано с това ходене, за което писах в началото, ще попитам тук - някой да е минавал скоро по пътя от Асеновград до Пампорово, но през Лъки ?
Струва ми се, че ще е доста живописно, не съм минавал от там и искам да пробвам. По "царския" път (през Чепеларе) ми е ясно, но освен че ще по-натоварен, не ми е и толкова интересен, като съм го минавал вече. Обаче ме притеснява да не се "начукам" на някой разбит път през това Лъки и да съжаля ....
Ще съм благодарен, ако някой сподели пресни впечатления. Отделно от там е и удобно да се мине през обсерваторията на Рожен.
Вто Авг 13, 2019 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Янчо, карайте си през Пампорово Smile
По този и доста други подобни пътища из Родопа има много условности - недобрата на места настилка, съчетана със завои тип морски възел на минимална линейна дистанция, с голям надлъжен и напречен наклон ... попадайки зад някой тир ... карайте си по царския път Smile
Като мине рехабилитацията на този път, тогава ще трамбоваме повече натам.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Авг 13, 2019 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
С известно закъснение, да направя кратък отчет за лятното ни ходене, като изкажа големи благодарности на всички, които ми помогнаха със съвети и насоки за маршрутите в Родопа, и най-вече на vaskoo и ray.
През Лъки не минахме на отиване, въпреки любопитството и желанието ми, защото и двамата местни, които питах , ме посъветваха, да не си го причинявам - много завои и неясно състояние на пътя. Още повече, че денят предвещаваше да е дъждовен и можеше съвсем да стане неприятно. А като кратко отклонение, останахме една вечер в Лясково (над Асеновата крепост), където се разходихме и до Яврово - много красиво село, с чудна гледка към Тракия. Видях, че има маршрут оттам към Копривките, х. Здравец, х.Чернатица. Хареса ми мястото, може да го навестим пак и пообиколим района.
Ярлово:


Иначе ходенето ни започна от Гела, където имахме един почивен/адаптационен ден, в който завъртяхме едно кръгче - х. Ледницата, разклона за Мурсалица, от там панорамния път и спускане по Градището покрай параклиса св.Марина обратно към Гела (5-6 часа за разгрявка Smile ).
От панорамния път към Ледницата:

От Гела към Турлата и масива на Перелик:


На следващия ден, с багажчето - към Мугла, по синята марка, като на параклиса Св. Дванадесет апостоли, част от групата се качихме до вр. Орфей (Карлък). Спускането към Мугла е сравнително приятно, с много красиви гледки. Очарова ме тази част на Родопа.


Може би само спускането по Селски дол беше леко неприятно и то в долната част, заради изронената пътека, но се търпи.

В селото отседнахме в х-л Мугла, който въпреки, че е непретенциозен, мога с две ръце да препоръчам, заради вкусната и същевременно евтина храна и приятното отношение и условия осигурени от хората.
За съжаление, не успяхме да отидем до Казанджи дере, но това е основателна причина да повторим. Хареса ми много мястото.
На следващия ден - към Чаирите. Избрах да минем по по-лекия (и малко по-дълъг) път - по Стърни дол, още повече, че така и така бяхме в южния край а селото. Мисля, че си струваше - ненатоварващо ходене с изключително красиви гледки:



Чешмата до заслона, в най-горната част:



"Кръстовище" - за Мугла, Чаирите и Чамла:


Пак само част от групата проявихме интерес и се отбихме до Чамла.
Само те ни посрещнаха:

Една от малкото, неразпадналите се (още) къщи:

За гледката, която се открива над селото - няма какво да кажа:


А това (тук) ли трябва да е паметната плоча, защото само това намерих и видях:


На Чаирските езера:

Гледката към Триградските скали и Орлово око:

За хижата няма какво да кажа - приятно място, не напразно се води една от най-добрите в Родопа. Предадохме поздрави на Росен от когото трябва Wink . На следващия ден - през Триград до Ягодина. Вариантите тук са най-малко три, но избрахме най-краткия (по червената марка), защото трябваше да стигнем по-навреме в Ягодина и да си приберем колите от Гела. При други обстоятелства бих минал през Каурчан, но смятам този пропуск да бъде поправен следващия път Smile .



Тук, някъде в "дъното" , над последните къщи (ако не се лъжа) би трябвало да минава пътеката през Кокаловото, към ръба на Дурдаа и от там през Тиклата и Черешово към Ягодина. Това ми беше желания маршрут, но поради горната причина, си минахме по стандартната пътека (червено-зелена) към Ягодина. Мислех, че ще ни изпържи слънцето, но повечето време е през гората и беше сравнително приятно, при все, че вървяхме между 14:30 и 17:00.

Е, към Ягодина вече се "открихме":


В Ягодина имахме един свободен ден, но бяхме обещали на младежите басейнов релакс в Девин Smile . Единствено (само желаещите) си направихме едно сутрешно качване до Орлово око. Пеша, разбира се Smile .

Ягодина по изгрев:

Към село Чала:


Тъй като бяхме достатъчно рано горе (в 8:00) се насладихме на тишината, спокойствието и гледките съвсем сами, без шума от джипове и навалиците от хора. Чуваше се дори пърхането от крилата на птиците наоколо.
Слязохме от другата пътека, със синята марка, която излиза над училището в селото. Мисля, че улучихме идеалното време за качване.


С това нашата разходка из Родопа планина приключи. Трябваше да се извозим до яз. Белмекен, откъде започваше Рилската част. Темата не е за нея, но ще си позволя да пусна няколко снимки и от този ни маршрут: яз. Белмекен - х.Белмекен - х. Заврачица - Трещеник:
х. Белмекен


Към премката м/у Равни чал и Сивричал:


вр. Ибър от изток:


южно от Ибър:


Между Ибър и седловината към Заврачица:


Пак от там, но към Мусаленския дял:


Рибното Якорудско езеро:


Мъртвото Якорудско езеро:

Вто Сеп 24, 2019 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Янчо, радвам се, че ви е харесала обиколката из Родопите. Проблемът там е, че както и при някои други планини, колкото повече ходиш, толкова повече се пристрастяваш. Та има и още кво да видите, а и защо пак да се върнете по тези места, на които сте били, но внимавайте, предупреден си Smile. Благодаря ти за хубавия фоторазказ.
Вто Сеп 24, 2019 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Това с пристрастяването ми е ясно Smile и няма как да се избегне. Просто с Родопа малко позакъснях, бях се "отдал" приоритетно на другите големи - Балкана, Рила и Пирин. Но никога не е късно да се навакса, да дава Господ здраве само.
Иначе съм напълно наясно, че за няколкото дни, които можехме да отделим, няма как да се види всичко в този прекрасен район, още повече като си за сефте там. Но - "маркирахме", за следващия път да има повече материал Smile .
За съжаление тази планина ми идва малко далеч за уикенд трипове (2-3 дни) и наблягам повече на Балкана. Родопа си иска повечко време и отпуска.
Здраве да е, и пак - голямо БЛАГОДАРЯ на всички за съветите!
Сря Сеп 25, 2019 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От нас съвети и акъл да искаш Smile
Надявам се, че жена ти не съжалява за ниската планина, каквито съмнения имаше в началото, както и че верните съвети и указания са били повече от неверните.
Понеже всички обичат да снимат Пробитата скала:



Малко Чаирски убавини:



Хищни дървета дебнат наоколо:



Ми Слонче си е - и хобот си има, и око:


Малко снимки с текст

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Сеп 25, 2019 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov