ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Заврачица - Трещеник - по долината на Ропалица?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Заврачица - Трещеник - по долината на Ропалица?
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Заврачица - Трещеник - по долината на Ропалица? Отговорете с цитат
Другият месец планираме едно семейно Рилско ходене - Белмекен - Заврачица - Трещеник и се чудя, става ли за минаване тази пътека, която върви по долината на Ропалица - слизайки от Кайзеровия път, малко след моста? Помня , че преди 3-4 години, като вървяхме наобратно - от Грънчар към Заврачица, гледах на отсрещния склон, точно над Ропалица, че имаше нещо, приличащо на пътека, но не бях сигурен какво е, а и сякаш беше малко по-нагоре, а не досами реката.
Идеята ми е, да не въртим чак до Грънчар по Кайзеровия, минавали сме го, не е кой-знае какъв кеф с тоя обрасъл клек, а и след дългото вървене от Белмекен предния ден, да не мъча много дружината (10-ина души сме) с толкова обикаляне.
Въпросителните ми са:
- проходима ли е тази пътека?
- дали лесно ще се преджапа Ропалица (говорим за около 24.08 )?
- сивото обозначение на картата (BGMountains) , в което се включва малко преди водослива с Грънчарица и излиза на маркираната на Нехтеница - черен път ли е ?
- има ли нещо, което да ни притеснява по тази пътека и въобще - препоръчвате ли ми да пробвам този вариант?
Пон Юли 08, 2019 10:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Сивото обозначение е черен път - трошено каменна настилка, който достига до спортното градче на Белмекен.
Пон Юли 08, 2019 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pelitko



Регистриран на: 08 Яну 2010
Мнения: 63
Местожителство: СОФИЯ

Мнение Отговорете с цитат
http://chapkanov.snimka.bg/mountain/r-cherna-mesta-yaz-belmeken-r-byala-mesta-26-27-08-2011-g.616873.24796585
Широката долина на р. Ропалица и много широкия черен път по нея.
Вървял съм по този път от яз. Белмекен до водослива на Грънчарица и Ропалица, които образуват р. Черна Места. В нета има и цял албум със снимки
http://chapkanov.snimka.bg/mountain/r-cherna-mesta-yaz-belmeken-r-byala-mesta-26-27-08-2011-g.616873
Навсякъде този път е много широк и е в идеално състояние.
Вто Юли 09, 2019 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Еха, не очаквах, че ще получа отговор, от човека, чийто пътеписи, основно за Стара планина, съм изчел в голямата им част и са послужили за база на много преходи. Respect
Разгледах албума Ви, както винаги - изключително полезен с описанията към снимките.
За пътя от Белмекен до кантон Ропалица, по пътя на водохващането - нямам съмнение, че е проходим и за коли (джипове). На мен по-скоро питането ми беше за пътеката, която слиза в долината на Ропалица североизточно от Песоклива вапа, след моста на Кайзеровия път (идвайки от север). На картата е показано по-скоро като пътека, а не като черен път. Затова и питах за състоянието и ...

В албума видях интересна идея - за преход от Черна места към яз. Белмекен (през х.Смирненски). Когато правех плана за рилското ходене, исках задължително да извървим Белмекен - Заврачица, но се затрудних да измисля "завъртането", така че да можем да се върнем там, където сме оставили колите на тръгване. Затова реших от Заврачица да идем до Трещеник , от там да слезем на Якоруда (като преди това поне един ден отделим за езерата в района) и от Якоруда с обществен транспорт до Юндола и после до Белмекен за колите. Може би не е идеалното, но за 4 -5 дни толкова. Ако не бяхме по-големичка компания и с деца, може би щях да помисля сега от Трещеник да хванем този явно доста обзорен път на кантоните и да се върнем директно на язовира. Обаче си е доста ходене Трещеник - к.Ропалица - яз. Белмекен - предполагам, че едно 10 часа минимум ?
И последно питане, към pelitko: преходът от с. Черна места до х. Смирненски - имате ли спомен колко време Ви отне?
Вто Юли 09, 2019 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pelitko



Регистриран на: 08 Яну 2010
Мнения: 63
Местожителство: СОФИЯ

Мнение Отговорете с цитат
Пътят от с. Черна Места до х. Куртово /Христо Смирненски/, където спах, е точно 3.30 мин. В бгмоунтайнс има и GPS-трак от ходенето.
http://bgmountains.org/bg/gps-routes/mountains/files/file/69
А за пътеката по Ропалица едва ли трябва да се тревожиш. На снимката се вижда, че долината е много широка и слабозалесена, затова едва ли ще имате някакви проблеми.
Вто Юли 09, 2019 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Мда, предполагах, че е така.
Благодаря много за инфото .
Вто Юли 09, 2019 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката в долната част на долината обикновено е обрасла с коприва и репей, но там вече се вижда кантона на каскадния път и имаш ориентир.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Юли 09, 2019 7:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov