ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
На кого е наречен Додов връх

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
На кого е наречен Додов връх
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение На кого е наречен Додов връх Отговорете с цитат
Най-първото ми ходене в Рила, преди петнайсетина години, щеше да мине през Додов връх, но поради лошото време не стана, от тогава все бях имала някакви планове и все се проваляха, до пролетта на 2012 година, когато преживях един страхотен залез там. Снимките са от минаването ни по Е4 през 2015 година. Това ми беше второ изкачване на върха, имам и едно минаване преди това близо до него при ходене до Урдините езера. През 2017 пак успях да мина наблизо, през Вазов връх, но слязохме към Рилския манастир. Та с този връх имам много разминавания и само две срещи, но и двете бяха от най-хубавите в планинарската ми биография. Very Happy
И чак сега разбрах какъв е бил човекът, чието име носи върха. Не се съмнявам, че на доста хора във форума тези факти са известни, но се надявам статията да е интересна и на някой друг, така както беше интересна за мен. Smile

На 8-ми юли се навършиха 89 години от смъртта на Никола Додов - Дупнишкия Алеко.

Никола Додов и туристическото дело в България



Никола Додов основава Дупнишкото туристическо дружество на 12-ти април 1909 година. Избран е за председател на организацията , като остава на поста в продължение на 8 мандата. По време на неговото председателство на днешното дружество „Рилски езера“ се набират средства за строителството на хижа в Рила планина. Става въпрос за х. „Скакавица“, изградена през 1922 година. Тя е и първата хижа в България въобще.
Към туристическото движение у нас Никола Додов се присъединява 27 години по-рано. През 1895 година е част от групата последователи на Алеко Константинов, предвождана от самия писател, която се отправя към Погановския манастир. Тогава у Додов се поражда желанието да обхожда неизвестните кътове на България и става ентусиазиран деятел на прохождащото туристическо движение. Заради неговите заслуги в тази област Петнадесетият туристически събор, проведен на 24-26 май 1922 г. във Велико Търново, той е провъзгласен за почетен член на организацията. Признат е за доайен на българския организиран туризъм.
По случай 90-годишнината от рождението му през 1963 година един от върховете в Рила планина е наречен официално Додов връх(2661,2 м). Той е разположен в западния край на Мальовишкото било над циркуса на Урдините езера от север и долината на река Друшлявица от юг. По-старото му наименование е Друшлявишки връх. Когато през 1963 година е наречен официално Додов връх, там е поставена и паметната плоча на Дупнишкия Алеко.

Никола Додов и културно-просветното дело

Но интересите, познанията, професионалните и обществени дейности на Никола Додов съвсем не не се ограничават само в областта на туризма. Голям е неговият принос за духовния напредък на Дупница. Додов има богословско образование, което получава в Самоковското богословско училище с подкрепата на монашеското братство на Рилския манастир. В обителта той получава началното си образование, а там попада след като остава сирак в ранна детска възраст. През 1897 година е студент в историко-филологическия факултет на Висшето училище. През този период Никола Додов изработва релефни карти на някои български планини. Всъщност първите релефни карти на Рила и Осогово са дело на Додов.
След завършване учителства в Дупница и Бургас, а през 1907-1908 година окончателно се установява в родния си град. Тук в различни периоди от време той е бил учител в Девическото педагогическо училище и директор на Дупнишката гимназия. Едновременно с това активно участва в културния живот на града – част е от градския хор „Родни звуци“, мандолинния оркестър, гимнастическото дружество „Македонски юнак“. През 1911 година със съмишленици той учредява археологическото дружество „Царичина“ като секция към туристическото дружество . През 1919 г. е инициатор и за създаването на ученическото самообразователно дружество „Иван Вазов“.

Никола Додов и войните

През 2006 година излиза книгата „Дневник по Балканската война“. В нея са поместени военновременните записки на Никола Додов. От анотациите към изданието разбираме, че през септември 1912 г. младши подофицер Никола Додов е мобилизиран в 14-а опълченска дружина от 14-и Македонски полк на 7-а пехотна Рилска дивизия. На 21 същия месец е прикомандирован за писар в управлението на дивизионната област, на който пост остава през Балканската и Междусъюзническата война. Тогава продължава да води своя стенографски дневник, започнат с бележките за археологическия конгрес. След подписването на Букурещкия договор (28 юли 1913 г.) Н. Додов е произведен в звание старши подофицер и е преведен в частта си, за да бъде демобилизиран.
При включването на България в Първата световна война той е мобилизиран отново и на 12 септември 1915 г. се явява на местоназначението си - писар в щаба на 7-и опълченски полк. Катастрофалният изход от войната връща Додов в познатото и желано русло на цивилния живот.
От военновременните записки се вижда, че писарската служба поражда у Додов неразрешима морално-етична дилема - патриотичното му възпитание се сблъсква с неговите убеждения на пацифист и с естествения му инстинкт за самосъхранение. "Мен ми е много мъчно, че в случая не мога да помогна с нещо повече на Отечеството си, за свободата на Македония съм готов и живота си да дам, но ми е много чудно, кога дойде да убивам хора и особено кога дойде на щик да се бием. Тази зверщина не схожда с моите хуманни чувства". Подобни изповеди се срещат и на други места в текста.
Оригиналът на дневника се пази няколко години от семейството на Явор и Ася Тодорови в град Дупница. Предоставен им е от дъщерята на Никола Додов Бойка Додова-Дочева през 1999 г. с молба да стане обществено достояние. Така през 2006 година излиза „Дневник по Балканската война“, от която черпим информация за настоящия текст.
Никола Додов е инициатор и за издигане на паметник на загиналите във войните през 1912-1918 година.

източник: http://kamerton.news/content/content/details/538/lang/1










_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юли 09, 2019 5:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Re: На кого е наречен Додов връх Отговорете с цитат
Благодарим за инфото Clap Аз лично се поинтересувах, кой е Никола Додов едва след като се качих на върха и видях плочите миналата година.
Вто Юли 09, 2019 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение Отговорете с цитат
Върхът, както и цялата местност са много красиви, като бих определил пейзажа за типично рилски Smile Бил съм там само веднъж, като част от един чуден преход около Уедините езера.

Браво за споделената информация за Никола Додов. Хем е интересна, хем образователна.

_________________
http://www.hristoadventures.com
Вто Юли 09, 2019 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията, макар че не бях се замислял.
Загуби се нещо, пиши! Laughing
Вто Юли 09, 2019 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: На кого е наречен Додов връх Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
По случай 90-годишнината от рождението му през 1963 година един от върховете в Рила планина е наречен официално Додов връх(2661,2 м). Той е разположен в западния край на Мальовишкото било над циркуса на Урдините езера от север и долината на река Друшлявица от юг. По-старото му наименование е Друшлявишки връх. Когато през 1963 година е наречен официално Додов връх, там е поставена и паметната плоча на Дупнишкия Алеко.

Има подвеждаща неточност в цитираните изречения. Ето как изглежда малък участък от планшет, използван при изготвянето на топографската карта на България в М1:25000:





_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юли 31, 2019 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov