ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Няколко въпроса

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Няколко въпроса
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Няколко въпроса Отговорете с цитат
Здравейте,
Имам няколко въпроса, относно разминавания в именуването и надморската височина на няколко върха в Югозападна Рила.
Взимам за база няколкото пътеводителя, които имам, три, четири туристически карти, както и книгата на Румен Грънчаров Върховете на Рила.
Като първи въпрос бих поставил надморската височина на връх Парангалица. В книгата върхът е именуван Равник, с чието име е споменат в туристическа карта от 1980 година, както и в такава от 2004 и 2006. За името Равник се споменава и в пътеводителя от 1964 на Мартин Гловня, Живко Радучев и Иван Шехтов. В топографските карти това име не се споменава, а там навсякъде въпросния връх е именуван, като Парангалица. В случая не бих искал да влизам в полемика за произхода на името Равник, но при всички положения иде реч за най-високата част на хребета заключен между реките Голяма Парангалица от изток и Хайдушка река от запад. Тук по-скоро въпроса ми е за надморската височина, в която има разминаване между книгата, някои карти и другите източници, които имам. Румен Грънчаров посочва като височина на връх Парангалица 2410 метра. Такава е и надморската височина посочена в картите от 1980 и от 2004 години. Във всички топографски карти обаче, както и в тази от 2006 височината на върха е 2419,9 метра. С тази височина Парангалица е посочен и в пътеводителя от 1964 година, което според мен е показателно, за това, че височина 2410 се появява през 80 те години, но по каква причина поне аз не бих могъл да предположа. На място ми го измери 2421 метра, което разсея всякакви съмнения, но вси пак си остава загадка за тази височина 2610, появила се на не едно място.
Вторият ми въпрос е свързан с връх Русалия, или Вадатепе, както е посочен в книгата. Тук отново не искам да влизам в полемики, относно наименуванието на върха, но бих обърнал внимание на голямата разлика в посочената надморска височина (2359 м.), както от Румен Грънчаров, така и в картите от 2004 и 2006 години. В топографските карти никъде не се споменават нито едно от двете имена, но мястото на самия връх е дадено обозначение с височина 2387,4. Разликата тук не е никак малка и съответно изниква въпроса височината 2359, откъде идва? На една от картите има точка с такава височина, но тя е южно от върха и определено не е най-високото място. Румен Грънчаров обръща внимание, че върхът не е отбелязан на някои от картите, както и че някъде е грешно посочен, като върха южно от седловината Русалиите. Тук обаче изниква другия въпрос, а именно височината и наименуванието на този връх, издигащ се югозападно от разглеждания в книгата връх. В топографските карти той е посочен под името Ваде и е с височина 2355,4, което е далеч по-близо до дадената в книгата, а и в туристическите карти височина от 2359 м. Тоест тук може би се получава това разминаване в метрите. Демек в книгата се разглежда върха северно от седловината Русалиите с височина 2387,4, но всъщност се взима измерването, или приблизителното измерване на връх Ваде, който е южно от тази седловина. Но фактът, че никъде в топографските карти не се споменава името Русалия е показателен за това, че по-скоро и двата върха биха могли да се именуват така, или Ваде (Вадатепе), като единия е с височина 2387,4, а другия 2355,4. Хижарят на Македония ги нарече с общото наименувание Русалиите, което може би е най-правилно. но при всички положения иде реч за два върха, а не за един.
И като за финал искам да направя една съпоставка между хората творили миналия век и началото на този, и нас, живеещи в ерата на технологиите. Ако ние имаме всичкки условия да правим измервания, проучвания и т.н., то хората писали книги и пътеводители преди нас, не са имали тези привилегии и са полагали невероятни усилия, за да стигнат до готовия продукт. В този ред на мисли съм силно респектиран към всеки един автор от онези години. Тези хора са оставили за поколения напред литература, която дори и след сто години ще бъде полезна на всеки турист.
Респект!!!
Чет Сеп 19, 2019 1:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Жоро,

прилагам две картинки от планшета на първата ни държавна топографска карта, които вероятно ще отговорят на въпросите ти:




_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Сеп 19, 2019 8:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Re: Няколко въпроса Отговорете с цитат
goro_levskara написа:
Здравейте,
...И като за финал искам да направя една съпоставка между хората творили миналия век и началото на този, и нас, живеещи в ерата на технологиите. Ако ние имаме всичкки условия да правим измервания, проучвания и т.н., то хората писали книги и пътеводители преди нас, не са имали тези привилегии и са полагали невероятни усилия, за да стигнат до готовия продукт. В този ред на мисли съм силно респектиран към всеки един автор от онези години. Тези хора са оставили за поколения напред литература, която дори и след сто години ще бъде полезна на всеки турист.
Респект!!!


Напълно си прав, естествено !

ПС: Левски някога бил ли е ливерпул или байрен кат планинар чорап у дирек? Smile


Последната промяна е направена от ray на Пет Окт 18, 2019 10:04 am; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Сеп 19, 2019 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Няколко въпроса Отговорете с цитат
ray написа:
.............................................................................

ПС: Левски някога бил ли е ливерпул или байрен кат планинар чорап у дирек? Smile


Off Topic Да, само че Левски е бил Щутгард, а ЦСКА Байерн и Ливърпул. BG
Пет Сеп 20, 2019 8:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov