ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Най-високите планински върхове в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Най-високите планински върхове в България
Автор Съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
goro_levskara написа:


https://varhove.info/


goro_levskara, страхотен е сайта ти! Истината е, че няма да са много хората, които ще оценят и ще се възползват от този колосален труд. Но ще ги има, така че има смисъл.

Виждам, че в списъка за Рила са пропуснати върховете Малък Купен и Среден Купен. Едва ли е случайно, има ли някаква причина за това?
Пон Дек 20, 2021 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравий, Dimov,
Благодаря ти! Най-важно е сайтът да бъде в полза на хората.
Да знам, че времето, което изгубихме и аз, а и Митко (mitkom), няма да е отишло просто така.
Извадихме общо 5451 именувани върха, като ако за 20 процента от тях, след време да има
информация, ще е успех. Като разбира се тук акцента не е към най-масовите върхове, а към
такива, които са малко известни, или пък въобще са непознати за туристите. А такива вярвай ми
има много, дори и в непосредствена близост до София.
Що се отнася до Купените в Рила, мислех го, докато правех таблицата, но се отказах.
Прекалено са близки един до друг и не виждам смисъл на този етап.
Това разбира се може лесно да се промени и да ги добавя, но на този етап не е нещо, за което
да се захващам.
Поздрави
Croc
Вто Дек 21, 2021 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
goro_levskara написа:
... Като разбира се тук акцента не е към най-масовите върхове, а към
такива, които са малко известни, или пък въобще са непознати за туристите. ...

А ненаименуваните върхове ще намерят ли място в списъка някой ден? Think


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Дек 22, 2021 3:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Стефане,
Ако ме питаш дали ще вкарам безименните върхове в таблиците, то отговорът е не, няма никакъв смисъл, а и това ще отнеме минимум година
здраво бачкане, което е предимно по малките часове. Време, което е излишно да бъде отделяно, за нещо, което би послужило на максимум няколко човека. В момента пълня сайта с цялото инфо, което съм събирал с години за върховете, които съм качил и което никак не е малко. Днес сутринта примерно вкаравах в таблицата за върховете в Черна гора и вече има кратко инфо за първите пет. Тоест ако ще използвам времето си, ще е да попълвам таблиците с информация, което и правя, но да вкарвам в тях и безименните, вече е абсолютно излишно.
Ако обаче ме питаш, защото те интересува даден безименен връх, то по-скоро ми кажи за кой става въпрос. Безименните върхове, до които съм ходил, си ги водя също в таблици и бих могъл да ти бъда полезен. Разбира се е малко вероятно от хиляди такива, да ти трябва такъв, на който съм бил, но пробвай.

Поздрави,
Жоро
Сря Дек 22, 2021 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение 2680-2700 Отговорете с цитат
Продължавам си темата с последователното подреждане на най-високите български върхове. Тази година, в периода юли-октомври, успях да изкача върховете с надморска височина 2680м.-2700м. По-точно 11 от посочените 20, изкачих тази година (2022), а останалите 9 вече бях достигал предишни години.

43. Лопушки връх 2698м. (Рила)
Лопушки връх се намира в Северозападния дял на Рила.



44. връх Йосифица 2697м. (Рила)
Връх Йосифица се намира в Средния дял на Рила.



45. Отовишки връх 2696м. (Рила)
Отовишки връх се намира в Северозападния дял на Рила.
Върхът се вижда леко вдясно от центъра на снимката.



46. връх Ловница 2695м. (Рила)
Връх Ловница се намира в Северозападния дял на Рила.



47. връх Малка Тодорка 2693м. (Пирин)
Връх Малка Тодорка се намира на Тодориното странично било в Северен Пирин.



48. връх Канарата 2691м. (Рила)
Връх Канарата се състои от 2 коти с височина 2666 м . и 2691 м . Върхът се намира в Средния дял на Рила.



49. връх Погледец (Йозола) 2691м.
Връх Погледец, известен и с името "Йозола“, се намира в Средния дял на Рила.



50. връх Албутин 2688м. (Пирин)
Връх Албутин се намира на основното било в Северен Пирин.



51. връх Църномогилски чал 2687м. (Пирин)
Връх Църномогилски чал се намира в Северен Пирин.



52. връх Куклите 2686м. (Пирин)
Връх Куклите се намира на Каменишкото странично било в Северен Пирин.



53. връх Орловец 2686м. (Рила)
Връх Орловец се намира в Северозападния дял на Рила.



54. връх Зъбът 2686м. (Пирин)
Връх Зъбът се намира на Каменишкото странично било в Северен Пирин.



55. връх Голям Скакавец 2685м.
Връх Голям Скакавец се намира в Средния дял на Рила.



56. връх Кралев двор 2684м. (Пирин)
Връх Кралев двор се намира на основното било в Северен Пирин.



57. връх Аладжа слаб 2683м. (Рила)
Връх Аладжа слаб се намира в Средния дял на Рила.



58. връх Башлийски чукар 2683м. (Пирин)
Връх Башлийски чукар се състои от 2 коти с височина 2683м. и 2674м. Върхът се намира в Северен Пирин.



59. връх Водния чал 2683м. (Рила)
Връх Водния чал се намира в Средния дял на Рила.



60. Павлев връх 2682м. (Рила)
Павлев връх се намира в Средния дял на Рила.



61. връх Малък Скакавец 2682м.
Връх Малък Скакавец се намира в Средния дял на Рила.



62. връх Реджепица 2678м. (Рила)
Връх Реджепица се намира в Средния дял на Рила.


Добавих и връх Реджепица, макар че е под 2680м. за да закръгля този етап на 20 върха.

Често се случваше да нямам добри условия да направя прилична снимка, като най-зле беше при изкачването на Отовишки връх. Нямам нито една смимка на върха от самия преход, поради почти нулевата видимост. Публикуваната снимка е от съвсем друг преход до връх Дамга.
Пет Дек 16, 2022 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Димов, поздравления за труда! До топ 100 ли ще го караш? Smile


Въпросът е от миналата година, но сега дойде ред за адекватен отговор. По-скоро няма да го карам до топ100. Следващият най-висок връх е Злия зъб. Там е ясно, че не мога да достигна без да разчитам на водач-алпинист. Дали някога ще реша да опитам подобно начиние, не съм мислил сериозно.

Сега пак разглеждам bgmountains и допълнителните слоеве. Би трябвало над 2600м. да са 109 върха, близо 30 от тях не съм достигал, така че и догодина ще има нови места за откриване. Smile
Пет Дек 16, 2022 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
... Там е ясно, че не мога да достигна ...

Не е там проблема. Да достигнеш със сигурност ще можеш, проблем е как ще слезеш после. Затова си вземи си една 40 метра връв, и като се качиш, вържи я горе двойна на халката и си слез, като я ползваш за парапет, после си я изтегли и си готов. Според мен Южната кота на Двуглав, а и още повече Иглата биха представлявали далеч по-страшни преживявания.
Но тия последните май бяха по-ниски. Никога не са ме интересували точни височини на котите, ама на око май така изглеждаха.
И да допълня, всъщност най - лесният начин да се изкачи Злия зъб се знае от малцина, а още по-малко са качилите го от там. Това е пътят ... от север. От седлото с Орловец, като се обърнете на север към БАК и погледнете надолу и надясно ще видите един широк корниз, в западната част на северната му стена. По него се ходи докато се стигне до малък кулоар с отвесно стъпалце високо около човешки бой, което след като се премине, се превръща в тесен каминообразен кулоар, който извежда на върховия гребен. На практика там качването е метър и половина- два - скално стъпало, а от юг - доста повече. Просто от север изглежда по-психарско, макар че последиците от евентуални падания, без значение откъде, биха били еднакви...
Пет Дек 16, 2022 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov