ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Софийското море
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Софийското море
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 307
Местожителство: София

Мнение Софийското море Отговорете с цитат
Мой пропуск е, но днес случайно разбрах за този "грандиозен" проект от 50 те години на миналия век.
Веднага започнах да ровя и намерих няколко интересни статии. Оказа се, че това наистина е било планувано
и се е работило по него много години и то с работната ръка на гражданите на София, както и с оскъдни материали.
Тъй като в днешно време всяка една статия в мрежата, може да е еднозначна и съответно да не представя реалността
та задавам въпроса, дали някой има някакви спомени от родители, дядовци, баби и т.н.
Баща ми каза, че е имало такова нещо, но е бил прекалено малък за да ми даде повече инфо, освен това, че остатъци
от въпросния канал, може да видя преди езерото Панчарево.

Ето и това, което прочетох от мрежата:

https://bulgarianhistory.org/sofiq-na-tri-moreta/

https://webstage.bg/istoriya/366-sofiiskoto-more-nelepa-priumitza-ili-genialen-plan.html
Пет Дек 30, 2022 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Една от болните идиотии на "военният комунизъм" през 50-те години. Чак през 60-те години се преобразува в "соц", който всички го знаят.
" и се е работило по него много години и то с работната ръка на гражданите на София, както и с оскъдни материали "
Нищо романтично няма в тази простотия. Целта е била всички млади хора / и не толкова млади / да копаят в робски сихрон с кирки и лопати, при положение че още преди 50 години има багери и др. машини. Но не, целта е да се затъпява, да се изпълняват заповеди, новите "крепостни" на комунизма да копаят и да свикват да стават послушни изпълнители - роби, а активистите от партията - да ги командуват. Както и на др.подобни места - Хаинбоаз ,Волуяк, те са стотици. Разпиляване на енергията на хората, когато още я е имало в изобилие. Е сега вече я няма, не малка причина е и поради тия безумия, 90 % от съучениците ми избягаха още през началото и средата на 80-те в цивилизованият свят, където работиш умно и най-вече в свой интерес.
Баща ми и майка ми са копали до припадък и в постоянен глад месеци наред този канал. След дворцовият комунарски преврат, отстранил Червенков, някои все пак трезви глави прекратили това безсмислено копане, защото :
1. Няма как рекичка Искър с 10 куб. метра вода да запълни такъв канал, и да остане нещо за пиене от нея.
2. Почвата в Соф. поле е нанос от чакъл и глина и навсякъде това отроче ще протече като сито, ако беше пуснато.
В парка в Студенски град има запазени 200 метра/не са 500 , както е писано в статията / от канала. Всеки ден се разхождаме с кучето Дара по дигите, където изтече енергията на народа ни - в глупости като тази, Червена могила, Кремиковци и още 1000 подобни.
Писателят Георги Марков има много точно описание, какво е било това: https://litclub.bg/library/bg/gmarkov/brigadi.html
Да, мъртвите пак отварят очите на живите, както е казал Марков....Не може да се отрече, че целите на "комунизъма" са постигнати - такива "проекти" унищожиха съпротивителната сила на хората, непослушните избягаха, а останалите лесно се манипулират, тъй като генетично вече са деградирали от 70 г.червено робство и пропаганда. Не могат да установят кое в техен интерес, губи им се посоката...десетилетия пропаганда и копане ангария са заличили мисленето.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пет Дек 30, 2022 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Любимо място за детски игри беше един участък от т.нар. "плавателен канал" западно от втората Младост. Тогава представляваше тресавище с папури, из което опасно затъвахме и дори понякога "плавахме" на салове. Иде реч за средата на 70-те.

Днес изглежда растителността там доста е избуяла:

https://kade.si/#av=17/2600873.95/5257837/0

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Дек 31, 2022 1:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ченгетата са вкаравали остатъка от интелигенцията в правия път, Жоро Sad
Свидетелството на Георги Марков е брилянтно и казва всичко. Прочети и другите глави от книгата, ако не ти е попадала досега: https://chitanka.info/text/2898-zadochni-reportazhi-za-bylgarija/18#text-toc

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Дек 31, 2022 2:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ох, че обичам инфантили с жълто по устата да живеят в чужбина и да ми разказват какво е било в България преди да се роди дядо им! "Студент по политически науки във Виенския университет", голема работа! Хайде да почнем с тая глупост, че водата в канала щяла да идва от Дунава с шлюзове. Втората глупост е, че каналът щял да залее жилищните квартали. Третата глупост е за "излаза на три морета". Баш пък ще излизаме на моретата на Гърция, Турция и Югославия, с които сме пред война! Има и четвърта, и пета глупост от тоя виенски кокорчо.

А сега малко спомени. Бях дете, когато леля ми беше студентка и заедно с други бригадири като нея беше на строежа. "Елате, хиляди младежи!" - така беше тогава, "да строим живота нов!" Бараките им бяха някъде, където сега е порутеният мотоцентър на Автомобилния съюз. Работеха наистина с кирки и лопати. Но така се работеше навсякъде. Помня строителите на жилищни кооперации: с едни специални самари на гърба качваха по десетина тухли пеша на петия етаж. Помня и края на канала: през 90-година в "Младост-4" все още стоеше на трупчета един кораб, чакащ да заплава. Е, не биде! Накрая дойде реституцията, която хептен погреба канала, прокопан с толкова труд.

А сега две думи в геополитически план. Тогава България се мереше с СССР - нещо като надутата жаба. Там бяха построили Волго-Донския канал и Беломор канал имени Сталина, сега беше наш ред. Бригадири строеха язовир "Копринка", Прохода на Републиката и линията Перник-Волуяк. Що се отнася до реалната възможност и ползата от несбъднатия Панчаревски канал, нека не бъдем фантасти, но и ретро-черногледци също да не сме. Това, което България вдигна крак да подковава, на Запад го имаха от стотици години. И го използват до днес. Канали, които свързват Средиземно море със Северно. Кръстосват се на два етажа! А много ли вода трябва? Ами разхождали сте се покрай Темза, та сте виждали, че водата в някои от каналите е 30 сантиметра. И съвсем не е необходимо да е бързотечна. Достатъчно е да бъде почти стояща вода, нещо като много дълго езеро. С малък отток, колкото да не се заблатява. А това е напълно възможно при всякакво количество на притока. Ползата за "екологията", както сега се казва, е безспорна: такъв канал би освежавал половин София. Няма нужда да плават кораби по него, макар че малки лодки биха могли. Не мога да се въздържа да отбележа за кой ли път, че българинът има катастрофално отношение към реките си! За него те са сметища, в които да си изхвърля изтърканите гуми и чувалите с пластмаса. А реките са богатства, колкото и малки да са те. Знаменателна в това отношение е Перловската река. Воняща отходна вада! А далеч по-хилава рекичка е една от знаменитостите на Киото: "пътеката на философа", по която се разхождал някакъв известен техен философ от университета си до центъра на града. Все едно наш философ да се разхожда от Ректората до НДК. Че защо не? В Киото са вишни, тука са люляци! Ама не сме японци, в това е бедата!
Съб Дек 31, 2022 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, не мога да разбера какво толкова е написал младежа, че заслужава такова отношение. Той просто преразказва основно Георги Марков, който със сигурност е бил съвременник и с доста повечко информация от теб заради възрастта си. Сега колко му имаш доверие на репортажите е друг въпрос, но за мен е похвално, че 23 годишен младеж се интересува от “безумиците” на комунистите.
А това дали е щял да се залее центъра, предвид почвите в София, високите нива на подпочвени води и разликите в надморската височина е доста вероятно. И мен ме дразни отношението към реките ни в София, но това си го правим ние живеещите в този град. Отделно не мога да се сетя за европейска столица без голяма река минаваща през нея, та не знам защо сме избрали София за столица баш, ама това е друг въпрос.
Съб Дек 31, 2022 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
То много лесно да се каже тука е така, в България се копа. Що не копаха така в цивизования свят, а хората си обзавеждаха жилища, броеха си кинтите и просто имаха стандарт на живот. Родителите ми са копали канала, и спали на пода в жилището си, нямали са ни легла, ни пари, ни нищо. Щото копат за комунизъма и няма откъде 3 дъски да си намерят да си сковат легло. Било е страшна безработица и оскъдица. По онава време кашони и картон, не е имало, бил е непознат матриял.

Например Атина е 6 милиона души / с нелегалните / а няма никаква река, даже и поточе няма. Нямаха много и вода зв жилищата, обърнал съм спец внимание на гости при роднини. До краят на 20ти век разкарваха едни цистерни по улиците и с маркучи пълнеха малки варели от неръждаема стована на покривите. Имаше месечен лимит през повечето време на годината , водопроводна вода имало само през зимата. Изхарчваш водата си във варела за миене и къпане - край, няма откъде. И с пари няма. В магазина за пиене, а за тоал. казанчета - оправяш се както дойде. Чак преди Олимпиадата 2004 г направиха с 10 милиарда евросредства един колекторни канали към 400 км, докарват 70 куб. метра / в секунда от северна Гърция прекарват няколко реки, в язовир над Атина. Част от този канал : https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D1%81 . Каналът се вижда успоредно на магистралата, на 100 км преди спускането от планините към Атина.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Яну 04, 2023 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Георги Марков ми беше любимият писател десетки години. Не знам колко от вас освен неговите "Репортажи" (за които най-вероятно само са чували) са чели наистина великите му произведения: романа "Мъже" и особено "Портретът на моя двойник" и "Жените на Варшава". Съжалявам да го кажа, но това, което сега прочетох за "софийското море", е един слаб фейлетон. И все пак казали са древните: което е позволено на Юпитер, не е позволено на вола. Еле па на някакво пале! Няма да си оттегля думите, че всичко, което е написал, са пълни глупости. Канал с вода, по-малко от Перловската, щял да залее София! Някаква дребна злобица съзирам и в легендата за багерите. Ами нямаше багери, бе, нямаше! Спомням си с какво възхищение гледахме как един багер копае изкоп. Може да е бил единственият в София! В "Стършел" се появи карикатура: "Пет кубика, петдесет кибика." Аз заради такива "политолози", дето превзеха ефира, нямам телевизор. Баси професията, да ми бистри политиката, че и акъл да дава със задна дата. Хич дори не отричам безумията на социализма, еле па като стана "развит социализъм". Всички вие знаете от разкази на дядовците си, какво е било, но аз знам от живота си какво е недояждане и скъсани обувки. Купончета и за двете! Ама някакъв чужбински келеш да си гради кариерата върху трагедията на нашите родители, това няма да го приема! Сори.
Сря Яну 04, 2023 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 129

Мнение Отговорете с цитат
Напротив, чудесно е младите хора да знаят за безумеята на соца.
Сря Яну 04, 2023 2:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, аз лично съм виждал Перловска река да прелива при обилни дъждове и това последните 20 години. Преди това корекциите по коритото са били доста по-малки и често е заливала дворове в кв.Хаджи Димитър. Да не е център, но ако направиш водоем на 600м в града, а центъра ти е на 550м и разчиташ само на почвата да я спре тази вода, дори и за неспециалист като теб трябва да е видима опасността. А относно мнението ти за автора на статията и личните нападки без да го познаваш( аз също за първи път го чета), ми прозира червен фон Wink особено и подобна предубеденост преди по един филм базиран на архивни документи- Второто освобождение. Но всеки има право на мнение, пък било то и в червеникав цвят Smile
Сря Яну 04, 2023 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Ей, `бах ти колористите, майна! Отговорете с цитат
Пораснаше пиле, поебаше квачку- как пък ми се извъдиха изнапоследък разните му специалисти, които да ми обясняват какъв е цветът на наклона на кулата в Пиза. Съществува реална опасност всеки момент внезапно да разбера истината за живота и детството си след подобни раз/об/яснения.
Ама `що рисуваш след свършен факт? Ето ти го пейзажа- праскай натюрморти! Днес!
`бах ти колористите, майна!
А можеше да си клечим на дърт заман с въдичките на канала, да си къцкаме уклейки с набори и да си подаваме вътрешносогревающи компреси.
Сря Яну 04, 2023 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Перловската река и аз съм я виждал да прелива. Веднъж мина отгоре върху Орловия мост. Тогава се удави и жена. Но чак за море да говорим? И кой е тоя водоем, който се споменава? Ами то и сега го има, Панчаревското езеро. Една голяма локва. А над него е язовир "Сталин". Виж, той е по-сериозна работа! Какво означава да познавам младежа? Аз обсъждам писаниците му. Какво повече да му познавам? Изброил съм глупостите, които е писал. От коя да се откажа? Извинявай, но тия подмятания за "цвета" ми са доста нечистоплътни. Не мога да приема всяка тъпотия, изречена срещу комунистите, защото съм израсъл сред тъпотиите на самите комунисти. Е, стигат ми за един живот! А за цвета ми, смятам, че съм направил нещо за ликвидирането на комунистическата система и то не на думи. Тия "антикомунисти", които отмъкнаха от комунистите знамето им и сега са с тях в парламента, те са друга история.
Сря Яну 04, 2023 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Айде пак, четене с разбиране:
- младежа очевидно преразказва основно Георги Марков- предполага се по- осведомен от невръстен хлапак тогава.
- я ни светни как се бори и пребори с комунистите, Сотиров?

Не е приятно да прочетеш нещо за себе си, но иначе може да избълваш куп обиди за някой друг.
Сря Яну 04, 2023 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Лелее, не стига, че сте сърбали _айната на престъпния режим, ами и се карате за него ... Duel
Да припомня, че според неписаните форумни правила, подобни спорове се решават справедливо на маса с многобройно и трудноподкупно (в смисъл, че носи много на ядене и пиене) жури и във възможно най-кратък срок дъра-бъра

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Яну 04, 2023 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Приятелю, това е планинарски форум. Представил съм стотиците си планински постижения. Не му е мястото да си излагам политиката. Смея само да отбележа, че комай съм единственият, кой се подписва с автентичното си име. Затова всеки може да ме проследи в мрежата. Аз също понякога съм зъл, но съжалявам за това. Планината е вместилище и упование за възвишени души и притаени страсти.
Чет Яну 05, 2023 1:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov