ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Маршрут за Налбант и още от Трещеник/Нехтеница
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Маршрут за Налбант и още от Трещеник/Нехтеница
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Маршрут за Налбант и още от Трещеник/Нехтеница Отговорете с цитат
Здравейте,
Моля за инфо за пътеките до връх Налбант. През Якорудските езера по Голяма Баненска река ли е по-добре (след мъртвото езеро виждам пътека за Налбант), или по долината на Малка Баненска да се кача на червената маркировка и оттам?
Колко време да очаквам от Нехтеница до Налбант по тези маршрути?
Нед Юли 14, 2019 3:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Имам някакъв спомен, че около езерата е вододайна зона. Поправете ме ако греша.
Пон Юли 15, 2019 9:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди няколко години писах: "Първите табели за забрана на минаването заобиколихме. След това обаче, малко преди Рибното езеро имаше второ заграждение с нова бодлива тел. На кантона нямаше никой и продължихме към езерото. При третото заграждение, там където пътеката поема към Мъртвото езеро решихме, че повече не трябва да нарушаваме забраната и се върнахме.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: от м. Нехтеница към Якорудските езера минаването е забранено и има нови заграждения с бодлива тел. "
Оттогава не съм ходил в тази посока, но не вярвам да е свалено ограничението, все пак е вододайната зона на Якоруда.
Пон Юли 15, 2019 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Заграждения на пътя и пътеката няма, забранено е качването и минаването по стената на Рибното езеро. Това е сегашното положение според находящите се там табели ... ма и аз съм си рецидивист с няколко нарушения във вододайни зони Smile. До Мъртвото езеро е хубава пътеката, оттам нагоре и наляво се излиза на южният склон на Ковач. Миналия юли направихме едно отровно слизане от Суа вапа до под кантона на Рибното езеро - почти без клек, но доста стръмно и с мокра тревичка надолу. До Мъртвото езеро си е идеално и за деца.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Юли 15, 2019 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, значи се минава. А по Малка Баненска река как е положението? Баненските езера пълни ли са по това време?
Пон Юли 15, 2019 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Оказа се, че по-нагоре съм подвел с инфото, на пътя преди кантона имало бариера (дърво насред пътя) и табела. Това за ходещите по пътя, такива като мен търсещи гъби из околните ливади, малко сме я невидяли Smile
Помолих ходещите с мен да дадат жокер, и ми изпратиха снимки. Има останки от огради ... който си е слагал табелки да си ги спазва.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Юли 15, 2019 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Доста често ходя там. Пътеката по Малка Баненска е идеална, нямаш никакви проблеми и в двете посоки. Тази по Голяма, вярно стига до бариера и заграждения. Имаш следните възможности - прескачаш и отиваш при пазачите и ги питаш дали може да минеш нагоре - пътеката се пада южно от езерото, което вардят. Ако не те пуснат, се връщаш и отиваш на Малка Баненска. Последният път пазачите си бяха там, даже ни поканиха на тяхната маса да обядваме с децата, не останах с впечатление да са бабаит-темерути, вероятно може да се разбереш нещо с тях.
Пон Юли 15, 2019 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Вододайна зона на Якоруда е!
Забранено е с табели и бодлива тел, но се минава край езерата.

Минавала съм преди четири години, а приятели - миналата есен.
Обядвахме тогава до Рибното езеро, момчето, което беше дежурно от "Водното" не ни върна като тръгнахме нагоре.

Не преминаващите туристи замърсяват, а местните, които си правят пикник по езерата.
Бясна бях като видях колко боклуци и големи ПВЦ бутилки има набутани между скалите и оставени край огнището на Мъртвото езеро! Protest

За изкачване на Ковача / Налбанта, може и след Мъртвото езеро, където свършва бодливата тел в клека, продължава пътечка,
която се изкачва по стръмния склон и извежда от лява страна на върха.

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пон Юли 15, 2019 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Така и така сте почнали по темата, да попитам и аз - минава ли се от Мъртвото към горното Баненско езеро? Гледам по картата, че някъде на около 2450 има нещо като седловинка на реброто, което отделя двата циркуса. И като изключим камънака, не показва да има клек, т.е. би могло да се прехвърли човек от едните към другите езера, без да излиза чак горе, на "червената" пътека?
Ще сме в района към края на август, та обмислям и аз варианти да ги огледаме, та ако не пускат от към кантона, може от към Баненските да се заходи.
Пон Юли 15, 2019 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Така и така сте почнали по темата, да попитам и аз - минава ли се от Мъртвото към горното Баненско езеро? Гледам по картата, че някъде на около 2450 има нещо като седловинка на реброто, което отделя двата циркуса. И като изключим камънака, не показва да има клек, т.е. би могло да се прехвърли човек от едните към другите езера, без да излиза чак горе, на "червената" пътека?
Ще сме в района към края на август, та обмислям и аз варианти да ги огледаме, та ако не пускат от към кантона, може от към Баненските да се заходи.
Гледам на слоя Google Hybrid - би трябвало да може. Ма с GPS подръка и по възможност без деца.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Юли 15, 2019 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
"GPS подръка" - задължително. Децата са големи, не ме притесняват.
Все повече ми се оформя идеята - да идем по едните и да се върнем по другите езера, че много мразя да повтарям пътеките в едно ходене...
Пон Юли 15, 2019 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Вчера се качихме на Налбант. Определено си заслужава. Ние се качихме от Нехтеница през Мъртвото езеро. Малко е зор, особено последното качване до преди върха. После слязохме по Малка Баненска и така направихме кръгов маршрут до Нехтеница. И добре, че слязохме оттам, защото такъв дъбд се изля, че надолу към езерата щеше да е страшно.
На мен по Малка Баненска не ми хареса. Крави, кучета, клек. Поне клекът е окастрен.
Пет Юли 19, 2019 4:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
В събота завъртяхме кръгово през езерата до Налбант, на качване по добре познатият улей, излизащ на билото южно от върха, на слизане по пътечката, започваща от червената марка, северно от Налбант, на платото между двете езерца, едното от които е пресъхнало. Имаше група, която слезе от билото там, където започва пътечката към Суа вапа, в посока Якорудско (Синьото) езеро (това с полукръглата форма в северния край на циркуса) и после към Рибното езеро. Дано в групата да е имало някой, който чете форума и е записал GPS-следа, за да я предостави за вписване в картата.
Бариера към момента никъде няма, както и заграждения. Има паднала, стара ограда от бодлива тел, до стената на Рибното езеро.
Пон Сеп 30, 2019 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Скоро някой да е минавал по Малка Баненска река между Нехтеница и вр. Ковач? Как е пътеката, клекът орязван ли е? Добитъкът и кучетата горе ли са вече? Rolling Eyes
Последните са тези, които биха ме отказали да мина оттам отново...
Вто Юли 04, 2023 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Скоро някой да е минавал по Малка Баненска река между Нехтеница и вр. Ковач? Как е пътеката, клекът орязван ли е? Добитъкът и кучетата горе ли са вече? Rolling Eyes
Последните са тези, които биха ме отказали да мина оттам отново...

Последно там ходих няколко пъти миналата година. Имаше и добитък и псета. а пътеката - в отлично състояние.
Не знам обаче защо трябва да се плашиш от зверовете.
За нас по скоро е проблем да не се сджафкат с наше куче и затова го връзваме като минаваме покрай тях.
Общо взето не са проблемни, само лаят.
От значение е обаче да имаш отношение към тези животинки - ако дойдат да те лаят например, спираш, обръщаш се към тях и леко започваш да се движиш право към тах. Важното е да им говориш като все едно на човек говориш. Обикновено се сепват, спират да лаят, обръщат го на ръмжене и ако усетят че в тона ти няма заплаха, а и извадиш нещо за ядене - може и приятели да ти станат. Обикновено бързо се сприятелявам с тях или поне не ме гонят и не ме лаят. Ако обаче усетят, че те е страх от тях, започват много да се кефят от това че са страшни /нещо като настоящата полиция/, и като нищо ще ти се метнат отгоре да те понахапят, то им е в инстинктите, ей така за кеф и продоволствие.
Но по този въпрос не мога да дам компетентен отговор, защото последния път, когато ме нападна куче с цел хапане, съм бил само на 5 години. След това не съм имал проблем с тоз вид животни.
Вто Юли 04, 2023 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov