ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Мнение и съвети за няколко лъчеви прехода в Пирин
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Мнение и съвети за няколко лъчеви прехода в Пирин
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Мнение и съвети за няколко лъчеви прехода в Пирин Отговорете с цитат
Здравейте!

Основно сме "Рилски спортисти", в Пирин сме правили х. Бъндерица - Казаните - хижа Вихрен, обикаляли сме Бъндеришките и Муратови езера от хижа Вихрен и сме ходили на хижа Демяница от Банско. Искаме да опознаем още Пирина.

Моля за мнение за следните преходи - постижими ли са за 1 ден отиване и връщане, свикнали сме да ходим по 6-7 часа на ден, но Пиринският терен е по-труден.

1) х. Безбог - вр. Безбог - х. Безбог
2) х. Безбог - вр. Полежан - х. Безбог
3) х. Безбог - Попово езеро - вр. Джано (евентуално връщане през Джангал - Попово?) - х. Безбог
4) х. Безбог - Кременски езера - х. Безбог
5) х. Вихрен - Муратов връх - х. Вихрен
6) х. Вихрен - вр. Вихрен - моля за съпоставка с х. Бъндерица - Премката - вр. Вихрен. - х. Вихрен
7) х. Вихрен - вр. Бъндеришки чукар - х. Вихрен
Cool х. Вихрен - вр. Малка Тодоровка (2712 м.н.в.) или Тодорини езера - х. Вихрен
9) х. Бъндерица - Казана - Премката - Кутело 1 - х. Бъндерица

Моля като цяло за мнение. Ако нещо може да се комбинира в 1 ден - чудесно.
Благодаря!
Вто Юли 30, 2019 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Re: Мнение и съвети за няколко лъчеви прехода в Пирин Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Здравейте!

Основно сме "Рилски спортисти", в Пирин сме правили х. Бъндерица - Казаните - хижа Вихрен, обикаляли сме Бъндеришките и Муратови езера от хижа Вихрен и сме ходили на хижа Демяница от Банско. Искаме да опознаем още Пирина.

Моля за мнение за следните преходи - постижими ли са за 1 ден отиване и връщане, свикнали сме да ходим по 6-7 часа на ден, но Пиринският терен е по-труден.

1) х. Безбог - вр. Безбог - х. Безбог
2) х. Безбог - вр. Полежан - х. Безбог
3) х. Безбог - Попово езеро - вр. Джано (евентуално връщане през Джангал - Попово?) - х. Безбог
4) х. Безбог - Кременски езера - х. Безбог
5) х. Вихрен - Муратов връх - х. Вихрен
6) х. Вихрен - вр. Вихрен - моля за съпоставка с х. Бъндерица - Премката - вр. Вихрен. - х. Вихрен
7) х. Вихрен - вр. Бъндеришки чукар - х. Вихрен
Cool х. Вихрен - вр. Малка Тодоровка (2712 м.н.в.) или Тодорини езера - х. Вихрен
9) х. Бъндерица - Казана - Премката - Кутело 1 - х. Бъндерица

Моля като цяло за мнение. Ако нещо може да се комбинира в 1 ден - чудесно.
Благодаря!

Здравей!
1) и 2) спокойно могат да се направят за 5 часа с почивките. Миналата седмица го правихме, като Безбог качихме по пътеката зад старата хижа.
3) и 4) също могат да се комбинират; слизането от Джано към Кременските го правихме без пътека, сега виждам на картата жълта маркировка, но не съм минавал по нея и не мога да коментирам.
Джангала - тук става интересно - ако имаш предвид вр. Сиврия, може да се комбинира с вр. Джано, мисля, че Пламен К беше го правил, но в обратен ред; От Сиврия може да се слезе към Поповото, а може и към Кременските, но времето вероятно ще надхвърли указаното от теб.
Ако имаш предвид вр. Момини двори, прави се без проблем от Попово езеро (качването е 2-2,5 часа)
5) може да се комбинира с една или повече чуки от Караулите,
6) най-бързия начин да стигнеш върха е през Кабата; аз бих ти препоръчал - х. Бъндерица - Казаните - Премката - Вихрен - Кабата - х. Вихрен. Миналата година от Кабата продължихме през вр. Овинати до Влахински превал и от там през Муратовото (Овината езеро), но ще се припокрие с 5),
7) става, ако не го комбинираш с Караулите - тогава вече идва много
8 ) може да се обиколят всички коти на Тодорин връх - да се слезе без пътека към езерата с последващо връщане през х. Вихрен,
9) може да се комбинира с 6), всички коти на Кутело, Кончето и Бански Суходол и връщане през Вихрен и Кабата , но без други отклонения - но не се вмества в 6-7 часовия интервал - миналата година го правих, но не засичах време...
Ако още нещо те интересува, питай!
Вто Юли 30, 2019 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти,

Безбог и Полежан и аз мислех да са в 1 ден. Значи става.

За Джано - на място ще решим явно според времето дали да слизаме през Кременските. Да, имам предвид връх Сиврия (Джангал), не Момини двори. Вероятно ще е Попово езеро - Джано - Сиврия - Попово. Някакви трудности в участъка Джано - Сиврия, по-скоро слизането от Сиврия към Попово?

Благодаря за предложението х. Бъндерица - Казаните - Премката - Вихрен - Кабата - х. Вихрен. Така става кръгов. Нещо като 6 часа може би? Качването през Премката колко по-трудно е, спрямо през Кабата?
Гледам, че има и 3-та опция за качване на вр. Вихрен от изток по една немаркирана пътека, минаваща през "Пещера (Укритие)" тук https://map.bgmountains.org/#map=16/2605510.48/5126239.46/0 - сигурно е гадно, щом е по-пряка Very Happy

"8 ) може да се обиколят всички коти на Тодорин връх - да се слезе без пътека към езерата с последващо връщане през х. Вихрен"
То че може - може. Но май ще ни дойде много за деня. Ще се разполагаме според времето. Идеята за слизане към езерата ми харесва, и аз гледах пунктира на картата, но и само отгоре да ги гледаме, пак е добре.

А какво ще кажете за Валявишки езера? От х. Безбог на колко време са, право към тях по жълтата маркировка без отбивки?
Пропускам ли нещо, което си заслужава много? То всичко си заслужава, но все пак...
Вто Юли 30, 2019 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
... Вероятно ще е Попово езеро - Джано - Сиврия - Попово. Някакви трудности в участъка Джано - Сиврия, по-скоро слизането от Сиврия към Попово?

Както казах, от Джано до Сиврия не съм минавал. От Сиврия трябва да се върнеш и заобиколиш едно клеково гнездо; пътеката означена с каменни пирамидки е там. Трябва много внимателно да ги следиш, да не се наиграеш.....

Цитат:
.... Нещо като 6 часа може би? Качването през Премката колко по-трудно е, спрямо през Кабата?

Около 100 метра денивелация повече имаш от х. Бъндерица. Ориентировъчни времена - х. Вихрен - вр. Вихрен - 3 часа през Кабата и 4 часа през Премката; х. Бъндерица - вр. Вихрен - 3,15 - 3,5 ч.
Цитат:
Гледам, че има и 3-та опция за качване на вр. Вихрен от изток по една немаркирана пътека, минаваща през "Пещера (Укритие)" тук https://map.bgmountains.org/#map=16/2605510.48/5126239.46/0 - сигурно е гадно, щом е по-пряка Very Happy

Това е т.н. Джамджиев рид. Не съм минавал оттам (не мога да си намеря компания).

Цитат:
"8 ) може да се обиколят всички коти на Тодорин връх - да се слезе без пътека към езерата с последващо връщане през х. Вихрен"
То че може - може. Но май ще ни дойде много за деня. Ще се разполагаме според времето. Идеята за слизане към езерата ми харесва, и аз гледах пунктира на картата, но и само отгоре да ги гледаме, пак е добре.

Ти си решаваш.

Цитат:
А какво ще кажете за Валявишки езера? От х. Безбог на колко време са, право към тях по жълтата маркировка без отбивки?
Пропускам ли нещо, което си заслужава много? То всичко си заслужава, но все пак...

Като отиваш към Поповото езеро, засечи времето до разклона. От там до Портата са 30-40 мин. От Портата ще видиш голямото Валявишко езеро и ще прецениш дали ти се слиза до него (с последващо качване).
От Попово езеро за около 2-2,5 часа можеш да стигнеш Тевно езеро.. примерно.
Надявам се, че това няма да ти е единственото посещение на Пирин... Wink
Вто Юли 30, 2019 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не се отказвайте от Тодорка - гледката е прекрасна. Като стигнете Тодорините езера, след второто, от срещуположната страна, от която идвате, има пътечка - хубава, ясна, виеща се пътечка като стълби. По нея ще се качите бързо и лесно на Тодорка. Виж вода може да няма вече по това време както е дадено на картата - а в района наблизо няма, така че си носете вода.

_________________
Всичко е възможно.
Чет Авг 01, 2019 8:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
3 и 4 в едно са чудесен еднодневен маршрут. От оттока на долно Кременско надолу и след това вляво. Има(ше) каменни пирамидки, слиза се долу и след това малко изкачване към овчарската колиба и от там почти по хоризонтал до хижата.
От х. Вихрен може да качите Тодорка и да завъртите траверса по билото към Муратов, пък докъдето ви стигне времето и да слезете към хижата. След Тодорка имаше едно малко прагче, около 2-3м?(скоро не съм минавал), не си спомням дали се подсичаше.
Ако не сте "вързани" с кола, може да направите Безбог - Демяница през Полежан и край Газайските езера - определено един от най-красивите преходи, и Демяница-Вихрен на другия ден.
Успех и хубаво време!
Чет Авг 01, 2019 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
aldo написа:
От х. Вихрен може да качите Тодорка и да завъртите траверса по билото към Муратов, пък докъдето ви стигне времето и да слезете към хижата. След Тодорка имаше едно малко прагче, около 2-3м?(скоро не съм минавал), не си спомням дали се подсичаше.

От Тодорин връх към Муратов следват: Василашки чукар (там е прагчето за което пишеш), после е безименната кота 2616 м.н.в., доскоро позната с името връх Възела; следва място от което може да се слезе към х. Вихрен през Дългото Бъндеришко езеро, следват чуките и самия Бъндеришки чукар, после Караулите и накрая Бъндеришка порта, от която се слиза към х. Вихрен и тогава чак е Муратов връх. Според мен ще им дойде много!
Чет Авг 01, 2019 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте пак,

а да попитам за Джангала (на каде.си - Дженгал (Монини двори) от Попово езеро? Виждам 3 варианта:
1) изкачване от изток и север по дадената на картата пътека, тръгваща от северния край на Попово езеро?
https://www.kade.si/#map=17/2616119.29/5117291.08/0
2) или да се походи по жълтата маркировка до портата, и оттам от север към върха?
https://www.kade.si/#map=17/2615612.73/5117586.61/0
3) или пък от юг, минавайки северно от Кралевите езера, но този улей, маркиран с удивителна ме притеснява Laughing
https://www.kade.si/#map=17/2616099.95/5116916.1/0
Пет Авг 09, 2019 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Най-леко е по т.нар. пътека със жълтит точки - от х. Тевно езеро до върха.
Останалите варианти са до една или друга степен криви.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 09, 2019 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
И аз така установявам, след като се поразчетох, но ме блазни най-близкия път от Попово (понеже тръгвам от хижа Безбог).

A ако се присъединя към въпросната пътека с оранжевите точки по ей този начин:

Пет Авг 09, 2019 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Може.
Горе, току преди знака "Порта" има 5 метра минаване по скален скос с урва 4-5 метра под краката - да го имаш предвид.
Заради това минаването по улея малко преди това вдясно е за предпочитане.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 09, 2019 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
То по улея преди това би било и по-кратко. Ако е така - супер.
Пет Авг 09, 2019 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
Да се отчета, защото на мен са ми помагали такива мнения.
Ден 1: х. Бесбог - връх Полежан - връх Бесбог - хижа Бесбог: 5 ч 30 мин с доволни почивки.
Ден 2: х. Вихрен - вр. Вихрен през Кабата: 2 ч 50 мин качване, 2 ч 20 мин слизане.
Ден 3: х.Вихрен - Муратов връх - х. Вихрен: тук реалистично време не мога да дам, защото малкият планинар изяви желание да ходи и катери сам от Муратово езеро до портата. Някъде около 6 часа би било може би нормален ход с почивки, на нас ни отне 7
Сря Авг 14, 2019 3:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
[quote="didkopitko"]Да се отчета, ....

Чудесни разходки. А като цяло доволни ли сте? Имаше ли много навалица на х. и вр. Вихрен?
Сря Авг 14, 2019 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
За връх Вихрен избрахме ден понеделник и бих казал, че беше доста спокойно. Щом успяхме да паркираме почти на хижата... И времето беше разкошно и ясно. Във вторник на Муратов бяхме само ние по обяд, иначе до езерото си имаше хора.
Доволни сме! Днес горе го дават дъжд и сме в ниското. Ако е рекъл Бог, следващите дни може да направим още някой маршрут.
Чет Авг 15, 2019 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov