ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Мнение и съвети за няколко лъчеви прехода в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Мнение и съвети за няколко лъчеви прехода в Пирин
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, Пирински познавачи, пак съм аз Smile След няколко преходчета през 2019 г., сега отново се насочваме към Пирина.
Тогава ходихме на вр. Вихрен (от х. Вихрен през Кабата), Муратов връх (от х. Вихрен през Бъндеришка порта), вр. Полежан и вр. Безбог (заедно, от х. Безбог) и почти до вр. Джано (пак от х. Безбог, но времето се скофти тогава и дадохме назад).
Сега искаме да надградим и разнообразим, затова моля за инфо за следните еднодневни маршрути - интересува ме време и трудност (разстоянията и денивелацията ги виждам):

1) хижа Вихрен - Окото - Жабешкото езеро - Премката - вр. Малка Тодорка - вр. Тодорка (и обратно);

2) вр. Кутело 1 (или пък и 2) през Казана и Премката - от хижа Вихрен или от хижа Бъндерица е по-подходящо? От хижа Бъндерица гледам на картата по-преки немаркирани пътеки към з. Казана, те как са, или да си карам по маркираната? Също така, от заслона виждам директна пътека с точки към Кутело, която не минава през Премката - подходяща ли е за не особено напреднали в Пирин (спестява към 700м разстояние)?
https://kade.si/#map=17/2605695.13/5127029.72/0

3) Овинати връх - заслужава ли си да се отбием, на слизане от Вихрен?

4) хижа Вихрен - Башлийска порта - вр. Бъндеришки чукар

5) хижа Вихрен - Башлийска порта - вр. Василашки чукар
Пет Юли 23, 2021 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По т.1. За мен е много приятен маршрут, без особена трудност. Никога не съм засичал време, тъй като така се случваше, че го използвах като разтоварващ след голямо ходене Laughing;
По т.2. От х. Бъндерица, по маркираната пътека; от Премката към Кутело няма маркирана пътека, но се виждат множество възможни такива за изкачване. Кутело има 4 коти , предлагам ти да ги обходиш всичките, от едната ще видиш немаркираната пътека от з. Казана.
Пробвай Кончето и се върни по подсичащата пътека (ако е сухо!); можеш да пробваш и Бански суходол след Кончето; пък и вр. Вихрен, възможно е за еднодневен преход (последно го правих 2017 г./корекция - 2018 г./).
По т. 3. Овинати не е нищо особено, но аз го предпочитам за слизане (през него и през Влахински превал и Муратово (Овинато ) езеро), когато не бързам.
По т. 4. От Башлийска порта (както е означена на картите) до Бъндеришки чукар няма маркировка и е относително труден маршрут - правил съм го веднаж в тази посока, комбиниран с Караулите; при х. Вихрен се върнахме по тъмно. За мен е по-приятен маршрутът от Попина лъка - Мозговишкото водохващане - з. Спано поле - Малоспанополско езеро - Бъндеришки чукар - Башлийски чукар - Атмегдан- Мозговишкото, но разбира се, е за по-напреднали Laughing
По т. 5. Повтаря част от предния - ако от Бъндеришки чукар се върнете до портата, мисля, че няма да ви затрудни да отскочите до вр. Възела (вече го няма на бгмаунтинс) и от там на Василашки. Пътеката не беше много ясна, но предполагам няма да ви затрудни; от Василашки чукар се открива чудна гледка към Тевно Василашко езеро и с това се изчерпват достойнствата му; върнете се по обратния път; не рискувайте с ходене към Тодорка!
Всичките преходи съм ги правил като еднодневни, можеш да прегледаш съответната тема.
П.П. Времената са много относителни, затова не съм се спирал на тях.


Последната промяна е направена от lubitel на Пет Юли 23, 2021 11:51 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Юли 23, 2021 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Към Кутело от з.Казана има пирамидки, но дори и без тях, посоката е ясна - само нагоре и то много нагоре😄 Преди месец го качихме именнно така, бая зор видях с тоя наклон. Може би е по-добре да го качите стандартно през премката, а пък да слезете по пряката към Казана. Ако ще ходите и на Кончето, го направете в обратната последователност.
Василашки чукар може да се съчетае с Тодорките, на връщане, но имайте едно на ум, преди върха има участък, където трябва да сте с повишено внимание!!!
Бъндеришки чукар най-често се качва през Бъндеришка порта и Караулите.
Към Башлийска порта има много неприятни, големи камъни. Ние си ги спестихме на два пъти като слизахме директно от понижението между него и следващата кота, надолу по камънака (по-дребен), към Рибно Бъндеришко или към "последната вода преди Башлийска порта" от картата.
Пет Юли 23, 2021 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
По т. 1: От Тодорка може да слезете на Тодорини очи,да похапнете и по маркираната пътека да се върнете. С обяд, почивки и снимане - около 7 ч. Приятен преход - има камъни от портата до Малка Тодорка.
По т. 2: Най-добре е от х. Вихрен към Големия казан. От заслона в Казана без пътека нагоре към Кутело, не съм обърнал внимание има ли пирамидки. По пътеката е прашно и хлъзгаво.
По т. 3: Не.
По т. 4: От езерцата под портата има пирамидки до билото и след това се върви по него. Има едри камъни и ще се наложи на места да използвате и ръцете. Трудно е, но с повишено внимание не е опасно - не е алпийски участък. Бих Ви препоръчал да продължите по билото след Бъндеришки чукар - вече е много по-лесно, да заобиколите клековото гнездо при кота 2564 и да слезете без пътека по улея към двете езерца, които се виждат. Стръмно е, но с щеки няма проблем и камъните са малко. От долното езеро има пирамидки, които излизат на потока към Рибното Б. езеро. Върви се покрай клек по тревисти участъци /няма го на картата/. Може да слезете по потока до езерото, но след това се минават неприятни камъни до брега. Може и малко да се изкачите покрай потока и лесно да слезете на езерото. Целият преход е не повече от 8 часа /включително обяд, почивки и снимки/.
По т. 5: Същата гледка я има от Възела. Иначе може да се стигне от Тодорина порта, но има труден участък.
Съб Юли 24, 2021 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за съветите. Ето накратко какво се получи този път - давам с времената, защото може да е от полза на някого. Да се има предвид, че сме с дете на собствен ход Smile
1) Бетоловото - хижа Яворов (1ч 25 мин) - Погледец (да погледнем Средоноса): 2 ч 20 мин;
2) хижа Вихрен - Жабешкото езеро (1 ч 05 мин) - Тодорина порта (2 ч) - вр. Малка Тодорка (2 ч 30 мин) - вр. Средна Тодорка (3 ч);
3) хижа Вихрен - Муратово езеро (55 мин) - Бъндеришка порта (2 ч) - Муратов връх (2 ч 30 мин);
4) хижа Вихрен - връх Вихрен през Кабата (2 ч 35 мин);
5) Тодорова орница - хижа Демяница (2 ч);
6) Тръгнахме за Кутело, но къде заради вече натрупаната умора, къде заради това, че беше събота и ни спряха още на Шилигарника, походихме по маршрут Шилигарника - хижа Бъндерица - Големия казан и обратно. Ягодите между Шилигарника и Бъндерица също объркаха работата Laughing
Та това е. Догодина - до Амина.
Пон Авг 02, 2021 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
И един въпрос - откъде по-бързо се стига до Големия казан? От х. Вихрен или от х. Бъндерица? От х. Бъндерица много не ни допадна маршрута... Да знам за другия път, като поемем към Кутело Smile Благодаря.
Пет Авг 06, 2021 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
И един въпрос - откъде по-бързо се стига до Големия казан? От х. Вихрен или от х. Бъндерица? От х. Бъндерица много не ни допадна маршрута... Да знам за другия път, като поемем към Кутело Smile Благодаря.


От х. Вихрен Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 06, 2021 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте пак от мен,

мъти ми се нещо за х. Безбог за лятото... Първо да уточня, че сме с малък планинар и ранното тръгване не се получава и преди 10-10:30 не отлепяме от старта (Добринище), което значи най-рано 11:00 на лифта на х. Гоце Делчев, 11:30 горе. Нищо по-сериозно от вр. Безбог и Полежан, ако гоним лифта наобратно. Дори и да спим на хижа Гоце Делчев, пак сме обвързани с лифта.
Нощувката на хижа Безбог пък е на цената на СПА хотел с включени хранения долу. Това изобщо що за хижа е. Има ли друга опция за нощувка наоколо?

Ако не, дали е възможно да се качва горе с високопроходим автомобил и дали такъв може да се наема в Добринище/Банско?
Вто Апр 05, 2022 3:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
С високопроходим автомобил може да се качите до х. Безбог. С по-обикновен автомобил може да се качите почти до хижата, ще ви остане по-малко от половин час път, което си е идеално, за да сте независими от лифта. Може да наемете и автомобил от Банско/ Добринище, но цената няма да ви хареса, е поне на мен не ми харесва Laughing .
Вто Апр 05, 2022 7:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хем сте с малък планинар, хем след 11:30 не виждате "нищо по-сериозно от вр. Безбог и Полежан"... Това някакъв майтап ли е? Very Happy Първо, да качвате Безбог с малчуган е убийствено скучно и дълго. Второ, Полежан ще го качвате до другата сутрин и пак е скука. Като сте с малко дете и малко време, изберете маршрут, който да му е приятен. Бих ви предложил да хванете пътеката покрай кръчмето на Славе. Тя е през гора, минава покрай чудесен извор и стига до овчарски заслон. Съвсем по равно. От заслона вече ще видите и чуете аджамиите, които са тръгнали по "официалната пътека" и са се качили по един досаден изронен сипей, за да слязат после. А вие имате още съвсем малко изкачване по трева до същата пътека, където отново има чешми. По тази пътека, която е занимателна за деца, защото е разнообразна със завои и камъни, стигате до Поповото езеро. Че от това по-хубава разходка има ли? Ако обаче туристът се умори, имате план Б да не се качвате до самото езеро, а да завиете наляво по камъните към водопада на оттока от езерото. Там има и езерце (едното от Рибните). Вземете си сандвичи, после къпане и сън. Кеф! Връщане пак през заслона. Имайте пред вид, че много пътеки под лифтовете са приятни за слизане, но от Безбог не е така: там е набиване по прашно шосе. Затова трябва да внимавате с часа за слизане.
Вто Апр 05, 2022 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
lubitel, благодаря. 30 минути преди хижата ни устройва идеално. Разрешено ли е официално и правят ли проблеми?

Сотиров, не те разбрах, но не - не е майтап. Не разбрах защо Безбог и Полежан да са "скучни" и "дълги". За уточнение - малкият планинар ги е качвал вече, а и хич не му беше скучно с камъните на Мангър тепе. Колкото по-сложно и каменисто, толкова по му е интересно и това мисля, че важи за всички деца.
Идеите сега са за Джано, Сиврия, Дженгал. На Попово езеро сме били кръгово, с връщане през Рибни, то си е приятна разходка.
Сря Апр 06, 2022 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Малко се получава хем знаеш, хем питаш Smile
Честно казано не разбирам какво толкова не ти харесва хижа Безбог, та ще се “планинарства” с кола. Щом ще се повтарят тези върхове, ами тръгнете от Демяница в посока Безбог да разгледате. Спането там не е на “ цената на СПА”, но и условията са различни.
Сря Апр 06, 2022 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не пишеш на колко години е твоят "малък планинар" и аз си представих, че е на 3-4. Ако е на 6-7, вече не се различава от "големите". Затова ти отговорих, че маршрутът до Мангър тепе и дори само до Безбог е извънредно дълъг, ако ще тръгвате в 11:30 и трябва да се върнете в 17. Пет часа отиване и връщане, за мен това е тичане, но аз съм бавен, а вие си знаете. Вижда ми се скучно, но това отново е само мое лично впечатление. Съвсем друго е качването до Джано и дори само до Сиврия през Кременските езера, там има всичко - най-красивите езера на Пирин, гори, река и, разбира се, чудни изгледи от върховете. Само че направо недоумявам как този маршрут го извървите за пет часа, ако наистина е малчуган! Още повече ще се учудя за пет часа да качите Джангала и да се върнете за лифта. Как ги правите тия работи? Shocked
Сря Апр 06, 2022 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Аха, изяснихме се. Малчуганът сега е на почти 5 и половина, миналата година качи Вихрен през Кабата за 2 ч 30 мин. Именно защото не ми се връзват времената с лифта за Джано и Сиврия, затова се чудя или за спане на хижа Безбог, или за качване с кола/джип докъдето може, че да не зависим от лифта. Чувал съм и за джипове горе, които смъкват до долна станция закъснели за лифта туристи, но не ми се рискува - я ги има, я ги няма.
Не сме екстремисти или бегачи, за Джано мисля, че едно кръгче през Попово и Кременските езера (или в обратна посока) за към 6 часа е постижимо.
Сря Апр 06, 2022 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Поне до миналата година нямаше никакъв проблем да се качи човек до х. Безбог с кола. До Джано може да се отиде и да се хване лифта; до Кременските езера може да се отиде и да се хване лифта, но двете заедно с прибиране с лифта не съм правил. До вр. Джангал или вр. Сиврия и прибиране с лифта също е възможно - х. Безбог - Попово езеро - 1,5 ч., Попово езеро - Джангал - 2 ч.; Попово- Сиврия около 1,5 ч. Дано съм бил полезен.
Сря Апр 06, 2022 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov