ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Мнение и съвети за няколко лъчеви прехода в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Мнение и съвети за няколко лъчеви прехода в Пирин
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, на 5 и половина вече е голям човек! Освен това е трениран. Защо не отидете до Самодивските езера? Много приятна пътека покрай рекичка. Аз написах, че слизането от хижата до лифта е отвратително, но това важи само за първата половина по шосето до междинната станция. Надолу е по пътека. Сега нидях на картата, че има преки пътеки извън шосето, но тогава не сме ги открили, та джапахме в праха. Освен това може да се слезе по пистата, но и нея не я знаехме. Ако тръгнете да слизате пеша, тогава няма да сте ограничени във времето. Браво на вас!

Прочее, не сте ли мислили за палатка? Тогава сте абсолютно независими и във времето, и в пространството!
Сря Апр 06, 2022 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Супер, благодаря за инфото, lubitel.

Самодивските са Кралевдворските, нали? Може, защо не, гледам, че са край маркираната пътека за Тевно. Изобщо в района има много красоти, малко ми е по-непознат, защото повече сме обикаляли около х. Вихрен/Бъндерица, но ако решим нещата с транспорта до Безбог, ще е чудесно.

ПП: не сме дорасли още за палатка, но кой знае, някой ден.
Сря Апр 06, 2022 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
С кола преди няколко години се стигаше на около 1 км от хижа „Безбог“ (около 2095 м н. в.) – до тук https://www.kade.si/index....
С по-високопроходима кола може да се стигне без проблем и до хижата. Земните пътища в парк „Пирин“ не са забранени за МПС.

Николай Даутов (speedy) в своя пътеводител „ПИРИН – ПЪТЕВОДИТЕЛ“ (2017 г.) дава следните времена – но БЕЗ почивките:

Хижа „Безбог“ – Попово езеро – връх Джано: 2 часа и 50 минути.
Връх Джано – Кременски езера – хижа „Безбог“: 3 часа и 10 минути.

Но това е без почивки. И без ядене. И без снимки. (На мен ми трябват поне 2 часа за снимане по този маршрут. Very Happy ).

За връх Дженгал: Според мен е по-добре да се качи от хижа „Демяница“, нещо от сорта:

Хижа „Демяница“ – Валявишки езера – връх Дженгал – Тевно езеро – Мозговишка порта – хижа „Демяница“: около 6 часа по пътеводител без почивките.

На хижа „Демяница“ може да се спи в бунгало – някои ще кажат, че в бунгалата е мизерия, но има и предимства (например уединение).


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Апр 06, 2022 2:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Аха, изяснихме се. Малчуганът сега е на почти 5 и половина, миналата година качи Вихрен през Кабата за 2 ч 30 мин. Именно защото не ми се връзват времената с лифта за Джано и Сиврия, затова се чудя или за спане на хижа Безбог, или за качване с кола/джип докъдето може, че да не зависим от лифта. Чувал съм и за джипове горе, които смъкват до долна станция закъснели за лифта туристи, но не ми се рискува - я ги има, я ги няма.
Не сме екстремисти или бегачи, за Джано мисля, че едно кръгче през Попово и Кременските езера (или в обратна посока) за към 6 часа е постижимо.


Добре де, а защо не се понапънете един ден да станете по-раничко сутринта и да тръгнете навреме? Нищо че сте с малчуган - не е невъзможно Smile
Така хем ще имате повече време по-спокойно да си извървите маршрута (който и да е той) и да се приберете с лифта, хем и няма да тръгвате в най-голямата жега.
Иначе доколкото разбирам, предвиждате часът на тръгването ви от х.Безбог да е баш по обед...
Сря Апр 06, 2022 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, Самодивските езера са Кралевдворските. Ако твърдо сте решили да правите еднодневен преход точно от лифта на Добринище, тогава няма нужда да забивате по камъняка към Тевното езеро. По-добре ще е да се качите по една неофициална пътека към премката вляво от Джангала. Оттам ще видите върхя и цялата долина с Валявишките езера. За изкачване на върха не знам. По принцип на връщане може да се слезе направо на Поповото езеро. Альоша е прав: с по-ранно ставане ще сте още сутринта на лифта, а не по обяд. Ако пък ви смущава хотелът "Безбог", защо не спите на хижа "Вихрен"? Оттам лъчи - колкото щете. Само не разбрах какво означава "не сме дорасли за палатка". След 2 години децата са съвсем пригодни за палатка. Хайде, ако са госпойци, нека бъдат 3. Да не давам примери от моята палатка, че вече съм станал досаден. Но е истина и то без напъване.

Любителю, по твоите сметки лифта - Джангала е 3 часа и половина. А обратно? Човекът ни представя плана си с прозорец от пет часа и половина. Значи, не става. Пък и рекорди ли ще гонят? Да нямат време за една цигара на върха, де! Cool
Сря Апр 06, 2022 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, написал съм, че е възможно и съм цитирал време за което съм изминавал маршрута, без особено бързане, но и без мотаене. Ако погледнеш времената, цитирани от колегата за предишното им ходене -
didkopitko написа:
..... Ето накратко какво се получи този път - давам с времената, защото може да е от полза на някого. Да се има предвид, че сме с дете на собствен ход Smile
1) Бетоловото - хижа Яворов (1ч 25 мин) - Погледец (да погледнем Средоноса): 2 ч 20 мин;
2) хижа Вихрен - Жабешкото езеро (1 ч 05 мин) - Тодорина порта (2 ч) - вр. Малка Тодорка (2 ч 30 мин) - вр. Средна Тодорка (3 ч);
3) хижа Вихрен - Муратово езеро (55 мин) - Бъндеришка порта (2 ч) - Муратов връх (2 ч 30 мин);
4) хижа Вихрен - връх Вихрен през Кабата (2 ч 35 мин);
5) Тодорова орница - хижа Демяница (2 ч);
ще видиш, че темпото им е повече от добро, така че ако искат, могат да го направят.
Сря Апр 06, 2022 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Любителю, това са твоите думи: "х. Безбог - Попово езеро - 1,5 ч., Попово езеро - Джангал - 2 ч.". Аз само направих калкулацията и видях, че ако и връщането е толкова, времетраенето е 7 часа. Допускам, че връщането не е значително по-кратко от отиването. Няма да тичат, зер! А нашият приятел според своето съобщение разполага с времето от 11:30 до 17:00, което е пет часа и половина. Не съм изразявал съмнение в неговите скорости, още повече като разбрах, че "малчуганът" му вече е на пет и половина. Щеше ми се да видя снимки от предишните им пътешествия, освен ако съм ги изпуснал. Все пак по едни и същи стъпки сме ходили. Very Happy
Пет Апр 08, 2022 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Хайде и тази година да досадя малко, че миналата не стигнахме до Пирин и си останах с четенето.
1) Оставам с впечатлението, че не препоръчвате качване на Момини двори (Дженгал) от Попово езеро по тази пътека:
https://www.kade.si/index.html#map=18/2616330.55/5117362.84/0
Ако може накратко, какъв е проблема с този вариант за качване?

2) Сиврия - от Попово или от Кременски езера е за предпочитане?

3) След вр. Полежан, колко време е още до вр. Газей и има ли смисъл (предвид, че се слиза)?

4) Хижа Безбог - вр. Кралев двор колко е г/д като време? До портата преди върха е изцяло маркиран маршрут, та предполагам е ОК, след това върха е близо. Става ли за ден?
Вто Юли 18, 2023 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей!
По 1) - Има подсичаща пътека от портата между Дженгал и Момин двор, която се включва в показаната от теб пътека, малко над мястото с гледка (фотоапарата) и трябва да се внимава. Два пъти съм засичал туристи да се объркват там. Ако следваш следата няма никакъв проблем.
По 2) Аз предпочитам да се кача от Попово езеро и да сляза през Кременските езера, стига да имам време. През Кременските е по-дълго.
По 3) Отиване и връщане е около час, поне за толкова го взе колегата excalibur, докато го чаках на Мангър-а, че имах проблем с крака от ходенето предишния ден. Аз харесвам вр. Газей и Горно Газейско езеро, а от върха се виждат и другите Газейски езера.
По 4) Мисля, че за 3 часа и половина е постижимо; правили сме го за един ден, даже и със слизане до х. Г. Делчев.
Вто Юли 18, 2023 6:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За Газей , като качиш Полежан , сам ще си прецениш има ли смисъл . Относно Джангала - препоръчвам подхода с оранжевите точки от към Тевно , и пак слизане от там и пътьом Кралев двор , напълно постижимо за ден , ако не гониш лифта за надолу .
Вто Юли 18, 2023 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Привет,
в Интернет навсякъде явно е преписано от едно и също място за хижа Безбог, където дават следното:
- вр.Орловец/2707м./ - 2.30ч.
http://www.bulgarian-mountains.com/Huts/Pirin/Bezbog

Аз връх Орловец с тази височина не открих на картите. Дайте жокер. Намирам, че това е друго име на Джано, но височината не отговаря с доста!
Пет Юли 28, 2023 12:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Привет,
в Интернет навсякъде явно е преписано от едно и също място за хижа Безбог, където дават следното:
- вр.Орловец/2707м./ - 2.30ч.
http://www.bulgarian-mountains.com/Huts/Pirin/Bezbog

Аз връх Орловец с тази височина не открих на картите. Дайте жокер. Намирам, че това е друго име на Джано, но височината не отговаря с доста!


Е то каквото и името на върха, такава му и височината. Затова че всичко точно Smile .. и двете са сбъркани и/или не се ползват.
Пет Юли 28, 2023 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
В коя посока ще ми препоръчате да направим маршрута х. Безбог - Попово езеро - вр. Джано - Кременски езера - х. Безбог? Мисля да е в тази последователност, за да "качваме" към Попово и да слизаме по-полегато покрай Кременските, правилно ли мисля?
Интересува ме още тази пътека през гората (немаркираната) проходима/проследима ли е: https://map.bgmountains.org/#map=17/2619305.89/5118172.7/0
за да не обикаляме надясно по жълтата до събирането и с кафявата и после да върнем до мястото, където би излязла тази пряка пътека.

Чешмата край Шутина мандра (Гингера) тече ли? https://map.bgmountains.org/#map=19/2618539.15/5119706.08/0

Благодаря!
Сря Авг 02, 2023 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
blagoj



Регистриран на: 25 Сеп 2019
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
аз съм го правил първо през кременските езера,джано и надолу към попово езеро.ако е както си го написал,имаш трудно слизане към кременските езера,и тегаво качване към мандрата
Сря Авг 02, 2023 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Като отчетем факта, че това е маршрут из високия Пирин, нито слизането е чак толкова трудно, нито качването е тегаво, но на вкус и на цвет...
За немаркираната пътека, за която питаш, следи се под оттока на долното езеро да хванеш в ляво. За съжаление инфото ми за проходимоста е от преди няколко години и тогава си беше що годе добре. май имаше чат пат пирамидки, но това го приеми с резерви. Маршрутът е популярен , така че се надявам да има нормална проходимост в този участък. Ако минеш от там, сподели като се прибереш, моля.
От Шутина мандра хванете долния път, за да избегнете кракотрошачката над хижата.
Сря Авг 02, 2023 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov