ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пирин
Автор Съобщение
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:
nennia написа:
...останалите се биеха помежду си и ядаха от труп на някакво друго животно, вероятно теле...

nennia написа:
...защо им е да убиват теле?!...

Някак твърде странен е преходът в рамките на по-малко от едно денонощие от първия съвсем условен израз към втория сякаш нетърпящ възражения и дори вече съдържащ обвинение.

А иначе, кучетата се хранят с месо -- това не е откритие. Нещо повече -- понякога пастирите нарочно жертват някое болно/осакатено животно за храна на кучетата. Както например съм виждал с очите си в "Баш мандра". А в същото време наследниците на същите тези кучета играят с хората наоколо (големите, разбира се, са вързани).



Между другото, жената на снимката е хапана от куче, но не в планината, а в елитния софийски квартал "Иван Вазов".
В една нормална държава всичките тези кучета нямаше да бъдат отвързани. Собственика им отдавна щеше или да се е разделил с тях, или да ги е вързал, а със сигурност щеше да е платил и една доста прилична сума за глоби при подобно нехайство и безотговорност!
А на жената на снимката й личи, че е хапана от куче. Много даже. Това беше първото нещо, което ми мина през главата, когато видях снимката.
Сря Юли 31, 2019 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
EDR написа:
В една нормална държава...

Държавата е точно такава, каквото е мнозинството от жителите ѝ.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юли 31, 2019 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е точно по тази пътека преди няколко дена ходихме и не сме имали никакви проблеми. Що се отнася до осраните пътеки - ами те повечето са такива, поне тази година не смърдяха, може би заради дъждовете. Казаха ни да се оплакваме в парк Пирин - глупости на търкала това...
Като бяхме близо до Чаирски езера, една крава роди теленце, но то умря. Не знам какво го направи краваря - беше умряло на пътеката. На връщане го нямаше там, предполагам че го е извлачил някъде настрани. Неговото куче е страхливо, то по скоро му е другарче, а не пазач. И не е рязал месо от телето за него, защото го храни с гранули. На връщане се засякохме с него и носеше торба с машерка, не се сетихме да питаме за теленцето. А кравата си изяде плацентата и това беше много неприятно за гледане. Виж с какво си хранят другите кучетата не знам, според думите на краваря - доят мляко от кравите и с това хранят кучетата, но е слабо и те са все гладни.Видях доста кучета и повечето бяха изключително слаби - четяха им се ребрата под дебелата козина. Досега съм била заграждана само веднъж, но имах спрей който така и не използвах. Овчарят беше до мен и въпреки това кучетата не го слушаха и не се махнаха, а на него му беше смешно и ми обясняваше кой е по-по най- лигаво и гушливо от тях. Това не ме е спряло да ходя по пътеките с крави и овце и общо взето ако има овчар наблизо винаги се е отзовавал да ги викне, поне на мен така ми се е случвало.Имам спрей за кучета, нося го , но не съм го използвала, носи ми успокоение, че съм въоръжена и не се задълбавам много в това къде ще мина и има ли кучета там.
Може би не стана ясно по-горе за краваря, но колибата му е доста надолу, а отредения му терен за кравите далеч от нея, кучето винаги е с него и да иска да зарови телето или нещо подобно - няма с какво, да изминава това разстояние още два пъти за инструменти - да бе да и предполагам го оставя на гладните кучета на другите кравари (макар че те бяха доста далеч от неговите), глиганите и каквото там се храни с мърша.
Добре е овчарите и говедарите да бъдат със стадата си, тихо е, като се викне се чува надалеч и ако кучетата им са агресивни, поне могат да дойдат и да ги отпъдят. Много често обаче овчарите ги няма, а следобед ако наблизо има хижа, зарязват стадото и отиват да си пийнат едно питие в хижата и тогава може да стане екшън.
Имам позната носи кучешки бисквитки - досега не е имала проблеми.
Съжалявам, че така сте се стресирали.

_________________
Всичко е възможно.
Сря Юли 31, 2019 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:
EDR написа:
В една нормална държава...

Държавата е точно такава, каквото е мнозинството от жителите ѝ.
На 100% съм съгласен!
Сря Юли 31, 2019 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
до ЕDR: Казваш, че "А на жената на снимката й личи, че е хапана от куче. Много даже. Това беше първото нещо, което ми мина през главата, когато видях снимката." Би ли обяснил?
Сря Юли 31, 2019 9:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
EDR написа:
А на жената на снимката й личи, че е хапана от куче. Много даже. Това беше първото нещо, което ми мина през главата, когато видях снимката.

Прибързано заключение правиш, въз основа на твърде оскъдна информация (в случая една снимка). Дори и да си изтънчен психолог, това е доста трудна, да не кажа нерешима, задача.

Жената е съпругата ми. Познавам я достатъчно добре, за да съм наясно с чувствата и настроенията ѝ във всеки един момент.

А покрай другото, нека ти разкажа и още нещо. Аз също съм хапан от куче. При това не какво да е куче, а служебно граничарско куче, нарочно обучено да ловува хора. И на всичкото отгоре не кое да е такова куче, а едно от най-известните с бързината, силата и злобата си в граничния отряд, в който служих преди 30-ина години. При това бях въоръжен с автоматично оръжие, каквото и в САЩ по закон не можеш да носиш. И с два пълнителя към него. Нападението беше толкова бързо и изневиделица, че нямах време дори да си помисля да използвам оръжието. Хубавото бе, че инстинктивно подадох на кучето да захапе дебелата дреха около лявата ми ръка, върху която имам белег и до днес. Може би защото бях виждал и участвал в част от тренировките му знаех какво да направя. И не се оставих да ме събори на земята преди да дотърчи доста стреснатия му водач, своеволно позволил си да се движи в насрещен наряд без кучето да е на повод. Не знам какво би се случило "в една нормална държава", но тази случка се размина без каквото и да е било наказание нито за кучето, нито за водача му, нито за офицерския състав. Ала и до днес се чудя какво ли щеше да последва ако го бях гръмнал, както тук някои щедро съветват...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юли 31, 2019 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:
EDR написа:
А на жената на снимката й личи, че е хапана от куче. Много даже. Това беше първото нещо, което ми мина през главата, когато видях снимката.

Прибързано заключение правиш, въз основа на твърде оскъдна информация (в случая една снимка). Дори и да си изтънчен психолог, това е доста трудна, да не кажа нерешима, задача.

Жената е съпругата ми. Познавам я достатъчно добре, за да съм наясно с чувствата и настроенията ѝ във всеки един момент.

А покрай другото, нека ти разкажа и още нещо. Аз също съм хапан от куче. При това не какво да е куче, а служебно граничарско куче, нарочно обучено да ловува хора. И на всичкото отгоре не кое да е такова куче, а едно от най-известните с бързината, силата и злобата си в граничния отряд, в който служих преди 30-ина години. При това бях въоръжен с автоматично оръжие, каквото и в САЩ по закон не можеш да носиш. И с два пълнителя към него. Нападението беше толкова бързо и изневиделица, че нямах време дори да си помисля да използвам оръжието. Хубавото бе, че инстинктивно подадох на кучето да захапе дебелата дреха около лявата ми ръка, върху която имам белег и до днес. Може би защото бях виждал и участвал в част от тренировките му знаех какво да направя. И не се оставих да ме събори на земята преди да дотърчи доста стреснатия му водач, своеволно позволил си да се движи в насрещен наряд без кучето да е на повод. Не знам какво би се случило "в една нормална държава", но тази случка се размина без каквото и да е било наказание нито за кучето, нито за водача му, нито за офицерския състав. Ала и до днес се чудя какво ли щеше да последва ако го бях гръмнал, както тук някои щедро съветват...
Ами на моментният кадър, който е запаметил фотографа ясно се вижда страх. Езикът на тялото, образно казано, това говори от тази снимка.

В САЩ по закон можеш да притежаваш пистолет, а и пушка, който пистолет ми се струва е много по-лесен и бърз за вадене, насочване и употреба сравнен с автомата. Уточнявам, че опит с автомат нямам, а и честно да си призная не искам да имам .

Кучетата казват са опитомени вълци. Като такива те си го имат дивото в тях. При някои по-лесно, при други по-трудно, но тази дивота може да се събуди и да атакуват.
Ние сме имали кучета и на едното му се е случвало, когато е било отвързано някъде в планина да залае хора, които сме срещали. Разбира се вината за това си е изцяло в нас, т.к. не го държахме на повод и измисляхме хиляди оправдания, но кучето си има инстинкти(в случая в хората то виждаше потенциален враг за нас и се опитваше да ни защити). След 2 такива случки това куче повече не се отдели от повода когато излизаше на разходка, макар само да лаеше, а да не е хапело!

Кучезащитниците(кучелюбците, ако предпочитате) не е зле да взимат бездомните кучета и котки, да ги ваксинират, да ги обезпаразитяват и да ги гледат у дома си. Чичото на моята съпруга за толкова години през които го познавах беше взел 2 улични кучета и 1 улична котка и ги гледаше докато не умряха у дома си. Та не е зле кварталните лелки/чички да правят подобни неща. Така няма да има кучета и котки по улиците на градовете и селата, както и по планините.

А що се касае до САЩ...хм, там виж как е, пък тогава ми кажи дали е същата дивотия, като в България по отношение на бездомните кучета Wink
Чет Авг 01, 2019 1:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
EDR написа:
Ами на моментният кадър, който е запаметил фотографа ясно се вижда страх. Езикът на тялото, образно казано, това говори от тази снимка.

Wishful thinking. Или казано по нашенски -- самозалъгване. Вече обясних защо.
EDR написа:
А що се касае до САЩ...хм, там виж как е, пък тогава ми кажи дали е същата дивотия, като в България по отношение на бездомните кучета Wink

Според някои оценки ежегодно 6.5 милиона бездомни животни в САЩ попадат в приюти и от тях 1.5 милиона биват евтанизирани. Не е същатата дивотия -- много по-голяма е...

Впрочем, кой твърди, че кучетата по пиринските пътеки са бездомни, а не овчарски? И защо все към проблемите с бездомните кучета, котки или други животни отива разговора и в тази нишка, която комай беше за нещо съвсем друго?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 01, 2019 1:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
до EDR:
Попитах те защо "на жената на снимката й личи, че е хапана от куче. Много даже. Това беше първото нещо, което ми мина през главата, когато видях снимката."
Ти отговаряш с: "Ами на моментният кадър, който е запаметил фотографа ясно се вижда страх. Езикът на тялото, образно казано, това говори от тази снимка".

Нямам кво повече да ти кажа.
Чет Авг 01, 2019 8:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EDR



Регистриран на: 01 Яну 2019
Мнения: 40

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:
...
Според някои оценки ежегодно 6.5 милиона бездомни животни в САЩ попадат в приюти и от тях 1.5 милиона биват евтанизирани. Не е същатата дивотия -- много по-голяма е...
За 15 години живот в САЩ не съм видял нито едно бездомно куче. Нито едно Idea Хората си вършат работата просто.
Чет Авг 01, 2019 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Най-обичам някой да се изказва за нормалността на държавата и тя да му е виновна за всичко, еле пък някой от резервата за малоумници а.к.а. САЩ. На който не му отърва, държави бил по света, има и такива без кучета. Или да си направи партия и да промени държавата.
Извинявам се за офтопика.

Разбрахме къде има зли кучета, който го е страх да заобикаля.

В кой раздел да рапортувам, че из планините има гадни дървета, иглолистни им викат, не се отместват от пътеката, опасни са за зрението и кожата, че бодат неприятно, и затурят хубавата гледка нарочно? Laughing

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Авг 01, 2019 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hlebarov



Регистриран на: 04 Сеп 2017
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
EDR написа:
който пистолет ми се струва е много по-лесен и бърз за вадене, насочване и употреба сравнен с автомата. Уточнявам, че опит с автомат нямам, а и честно да си призная не искам да имам .

Кучетата казват са опитомени вълци. Като такива те си го имат дивото в тях. При някои по-лесно, при други по-трудно, но тази дивота може да се събуди и да атакуват.


Кой пък ходи из планината с нагласата на каубоец, лесно и бързо да вади пистолети, чак и бойни, да стреля..

Мислел съм да си нося малък газов пистолет, колкото за шум, не да нараня животно, но така и не се наканих за тая глупост, чак толкова страшни преживявания не съм имал. А и какво - при всяка среща с крави или кучета ще вадя пистолета за всеки случай, че не се знае дали няма да ми скочат - Laughing

У хората (питомни маймуни) също има диво, така че почти никой няма да легне да го изядат и без специално оръжие ще се бори.
Чет Авг 01, 2019 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
vedrin написа:

Държавата е точно такава, каквото е мнозинството от жителите ѝ.


vaskoo написа:

резервата за малоумници а.к.а. САЩ


Very Happy Разберете се, кое е вярно? Или може би САЩ са по-кофти държава от нашата? Чудя се защо няма много кандидати да емигрират насам? Всеки има право на лош вкус и грешен избор, но все пак.... Question

Не разбрах защо така 'скочихте' на човека? Проблем ли са кучетата в планината? Проблем са! От моя опит след метеорологичните/природните условия са най-сериозния. Нормално ли е в района на х.Вихрен, където август има повече хора от центъра на София да има кучета способни да направят бая беди? Като се замисля сега в Алпите няма спомен да съм се срещал със 'свободни' псета. Но , и в градовете им няма....защо ли?

п.п. Всеки си има гледна точка по въпроса. Винаги се формира от личен опит и възпитание. Ако детето ти на 12г. започне да се напикава и заеква след среща с 'добродушни', 'малки' кученца, друго ти е на душата, повярвайте ми!
Чет Авг 01, 2019 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Преди години и мен ме налетяха точно на това място. На 1/2 час от х. Пирин. След изкачване на вр. Каменица и спане под откритото небе срещу Демиркапия на реката тръгнах към х. Пирин. Налетяха ме 5-6 кучета, едри, каръщъци от каракачанки, БОК, алабай, кавказка и т.н. Лошо е като си сам. Свалих раницата като щит, а щеките в другата ръка като копие и отстъпвах назад. Внезапно кучетата, опитвайки да ме заобиколят, чуха шум от реката се втурнаха натам. Заобиколих срещуположно на реката по един скат. На места пълзях, за да не вдигам шум. Но вече бях намерил и един по-дебел клон за тояга... Видях в ниско овчарска колиба и се развиках. Кучетата ме усетиха но овчарите двама ги извикаха. Цигани бяха... Развиках им се, дори мислех да ги заритам но кучетата бяха около тях. Единият ме свали до х. Пирин, където налетях на поредната тъпотия...
Разказвайки случката на едни юнаци от Сандански, ходещи из Пирин ми дадоха съвет като тръгне/ат към мен да вдигна високо щеките, като тояга. Плашели се, защото са бити доста от овчарите... Не съм пробвал дали е така но като бяхме из Спано поле група, единия юнак вдигна щеките срещу две кучета, които приближаваха и те спряха, дадоха заден, че и подвиха опашки....
Според мен са и доста гладни и храна ако им се даде, може би ще се спрат... С lubitel и особено 1/2 рата му, доста сме спорили за тези кучета....Сигурно усещат, че те е страх и налитат повече, както казват някои. Не знам в Алпите, т.е. в европейските държави има ли такива неприятности и да се налага да носиш пиратки, спрейове и пистолети....
И сега се сетих за друг случай в Рила. Бяхме голяма група със Стефан Илиев и Деси (лари). От Овнарско по Малка Лопушница, към Лопушки езера и връх.. https://map.bgmountains.org/#map=15/2609326.05/5193347.17/0 И изведнъж лай, кучета но понеже бяхме голяма група се отдръпнаха. Овчарите пак си бяха мургавите и изобщо не бяха учудени, че някой можеше да пострада, особено ако е сам...
Чет Авг 01, 2019 2:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Предупреждение за опасност по пътека х. Беговица - х. Пи Отговорете с цитат
nickkal написа:
vedrin написа:

Държавата е точно такава, каквото е мнозинството от жителите ѝ.


vaskoo написа:

резервата за малоумници а.к.а. САЩ


Very Happy Разберете се, кое е вярно? Или може би САЩ са по-кофти държава от нашата? Чудя се защо няма много кандидати да емигрират насам? Всеки има право на лош вкус и грешен избор, но все пак.... Question

Едното не противоречи непременно на другото. А пък римляните са стигнали до следното откровение:

Homo locum ornat, non locus hominem. – Не мястото украсява човека, а човекът мястото.
EDR написа:
За 15 години живот в САЩ не съм видял нито едно бездомно куче.

Това е хубав пример за разликата между субективния поглед и обективната реалност.

Аз пък за 7 години живот във Франция съм видял безброй кучешки изпражнения по тротоарите на столицата. Въпреки многомилионните усилия на общината да ги почиства, възлагайки на специално оборудвани мотоциклетисти да обикалят целодневно тротоарите и канавките около тях. Така наречените motto-crotte:



И извънредно рядко съм виждал някой собственик на куче там да се грижи за обществената хигиена. А пък забелязвам вече доста често подобна загриженост у някои собственици на кучета в България...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Авг 01, 2019 2:30 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 01, 2019 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 2 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov