ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дизела по Е4 за рекорд 2019
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
Дизела по Е4 за рекорд 2019
Автор Съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, пунктоален си както винаги. Браво за което. Хубаво е човек да има с какво да си подкрепи тезите, а не като в темата за кучетата например някои. Само не разбирам, проблем ли е че е минал по зимната пътека? Днес с колелото преди Кашана видях че не сме на червената марка, успоредно на нея, ама пътя беше по главен и хубав, с пламеник, липсващ на картата. Ще го добавя с билет. Ама пак е същото май. Знам ли? За да се "зачете" само по червения цвят ли трябва?

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/

Последната промяна е направена от packo packov на Съб Авг 03, 2019 1:11 am; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Авг 03, 2019 1:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Застоя се около Превалски чукар. Дано всичко да е ок с него

Мълниите вече отидоха на югоизток, движеше след отминаването им. Възможно е на места в този район да няма обхват...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Авг 03, 2019 1:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
Само не разбирам, проблем ли е че е минал по зимната пътека?

За зимната не би трябвало да е проблем -- тя като цяло е по-трудна от лятната през лятото. Минаванията по зимната ги отбелязах, защото е възможно там да е изтървал лятната маркировка, при това, поне на част от местата, вероятно на дневна светлина.

packo packov написа:
Днес с колелото преди Кашана видях че не сме на червената марка, успоредно на нея, ама пътя беше по главен и хубав, с пламеник, липсващ на картата. Ще го добавя с билет. Ама пак е същото май. Знам ли? За да се "зачете" само по червения цвят ли трябва?

Е, аз съм далеч от мисълта да определям правилата или пък да отсъждам дали са спазени. Но, сякаш е съществено правила да има и независим съдия -- също. Поне в контекста на състезания, сравняване на постижения и рекорди.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Авг 03, 2019 1:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От събитието във Фейсбук преди около час:
"Приятели, поради утежнената ситуация след преминалия фронт от бури и лоша прогноза за нов, също настъпващ по-рано от очакваното силен фронт преди обяд на 03.08 в района на Южен Пирин и Славянка - бягането на Kiril Nikolov - Disl по #Е4 се прекратява. Решението е по преценка на организатора с цел осигуряване безопасност на всички екипи. Всички са добре. Надяваме се проявата да ви е била интересна. Това разбира се не е всичко Smile"

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Авг 03, 2019 6:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
След презареждането на прословутия Loggator, при мен изчезна следата от Предела до х. Вихрен, но пък се появи тази преди Предела. Там виждам още една "забежка":
Разбирам защо е направена, но на мен това никак не ми изглежда спортсменско.

Всъщност тук маркировката е всъщност отклонение до хижа Предела. Ако човек не трябва да нощува там, няма смисъл да обикаля. Не виждам нищо неспортсменско. Ако това е един километър бягане, може и да се определят ясни правила, но на 400 километрово трасе в планински терен не виждам как може да стане. Всъщност намирането на най-удачния път е една от най-големите предпоставки за успех и е важна част от поставянето на рекорда. Например Божо започна да подобрява времето си по КЕ именно когато разучи маршрута добре. Разбира се, не говорим за нещо от рода да се отиде от Лакатишка Рила направо на Мальовица без да се минат Седемте езера, но като се има предвид че на места или маркировката не е както трябва, или пък пътеките се променят, няма лошо който си е направил домашното да се възползва от малките шорткъти. То не става само с бягане Wink

При Юмерджика имаше проблем с маркировката. Пък и тоя връх някак изкушава да минеш през него, не знам защо. Ние даже и клипче си правихме там Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Авг 03, 2019 6:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

Някои "моди" достигат вековна възраст. Една от тях е планинарството. За него се приема, че е възникнало след знаменитата надпревара между Жан-Антоан Карел и Едуард Уимпър по ръбовете на Матерхорн в средата на XIX в. Донейде и заради трагедията при слизането на групата на Уимпър, обществената реакция по цял свят за цялото това начинание е изключително отрицателна. В. "Таймс" тогава пише, че планинарството е "напълно безполезно". Кралица Виктория обмисля закон, с който да го забрани. Много други вестници публикуват гневни уводни статии, писани от хора, на които крака им не е стъпвал в планината, а камо ли около Матерхорн. Обаче в крайна сметка се случва точно обратното -- вследствие на всичката тази реклама народа се юрва да обикаля кой каквото може из Алпите и другаде. Разни дотогава сравнително бедни селски планински райони разцъфват като туристически дестинации... Та, как така си чак толкоз сигурен какво би се случило с новите моди? Smile


Ведрине, така е, общо взето масовката започва тогава, но елитната и съответно по-малка масовка започва да речем век по-рано. А първият планинар, и то интересното е че макар първи е и образцовият планинар се появява и това чудесно е документирано доста по-рано, векове по-рано... Петрарка. Та може да се приеме, че началото е дадено и принципите са изложени още тогава. Smile.
Но и Калоян е прав, постмодерните времена изведоха всичко това на едно съвсем друго ниво и нещата придобиха вид удобен за смях и забава Smile.
Съб Авг 03, 2019 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
[quote="vedrin"]Както и тук:

[img]https://web.uni-plovdiv.net/vedrin/screenshots/E4-39.png[/img][/quote]

Вчера го минавахме това място и много добре утъпканата пътека, че дори и с лятната маркировка по нея е точно, където е минал и Дизела. Следата, която е на картата и върви по-ниско явно никой не я ползва и не си личи да е пътека.
P.S. Става дума за минаването около Су чал.
Съб Авг 03, 2019 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
За мен - изключително представяне на Дизела, едно от най-добрите му досега! Щях да мисля така и да бе спрял по-рано, което го и съветвам да прави друг път в подобна ситуация. Пожелания за нови успехи!
Съб Авг 03, 2019 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
vedrin написа:
След презареждането на прословутия Loggator, при мен изчезна следата от Предела до х. Вихрен, но пък се появи тази преди Предела. Там виждам още една "забежка":
Разбирам защо е направена, но на мен това никак не ми изглежда спортсменско.

Всъщност тук маркировката е всъщност отклонение до хижа Предела. Ако човек не трябва да нощува там, няма смисъл да обикаля. Не виждам нищо неспортсменско. Ако това е един километър бягане, може и да се определят ясни правила, но на 400 километрово трасе в планински терен не виждам как може да стане. Всъщност намирането на най-удачния път е една от най-големите предпоставки за успех и е важна част от поставянето на рекорда. Например Божо започна да подобрява времето си по КЕ именно когато разучи маршрута добре. Разбира се, не говорим за нещо от рода да се отиде от Лакатишка Рила направо на Мальовица без да се минат Седемте езера, но като се има предвид че на места или маркировката не е както трябва, или пък пътеките се променят, няма лошо който си е направил домашното да се възползва от малките шорткъти. То не става само с бягане Wink

При Юмерджика имаше проблем с маркировката. Пък и тоя връх някак изкушава да минеш през него, не знам защо. Ние даже и клипче си правихме там Laughing

Е, то отклонението ако е само заради х. Предела, всъщност би могло да бъде далеч по-голямо. Има доста по-кратко и логично минаване, по-близо до най-изпъкналите части на релефа, с по-малко денивелация и без никакво ходене по асфалт и обикновено натоварен с движение второкласен път. Най-общо покрай местностите Даньовото, Магарешки валог, Балчина къща, Калинова поляна, Мариюв егрек, все по удобни черни пътища, направо се излиза при чешмата в най-високата част на седловината Предела. Аз все оттам минавам. Smile Но, това сякаш би било твърде голямо отклонение при спортно състезание. И именно заради това е важно точното определяне какво е разрешено в такива случаи и какво -- не.

Юмерджика действително изкушава -- и аз съм правил същата грешка. Беше грешка, защото доведе до разделяне и взаимно издирване на спътници. В едни времена когато нямаше общодостъпни мобилни комуникации. А и не съм сигурен дали и днес там са лесно осъществими такива...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Авг 03, 2019 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
«Никога не съм обичал драматизма, затова и сегашният ми пост няма да е такъв, въпреки че изминалите 48 часа бяха едни от най-динамичните през живота ми. Беше лудо, беше красиво, беше тъмно, беше трудно, имаше и моменти на "живот на ръба", особено този на "Кончето".

Е4 определено е най-динамичният и най-трудният туристически маршрут в България, в който аз се влюбих още повече. Всяка една планина си има своите особености и точно докато се нагодиш към нейния ритъм, тя рязко свършва и влизаш в един нов свят, който го дели само един асфалтов път от предходния.

От топло и приятно августовско време в планината, точно за 5 минути всичко се преобърна с главата надолу. Аз и Антония (Григорова) се озовахме в центъра на огромна гръмотевична буря. Бяхме на най-"подходящото" място, на което може да ти се случи подобно нещо.

Имах късмета, че в този етап точно Антония беше с мен и беше подготвена с фолио и дъждобран - един брой. Облякохме всички налични дрехи, скрихме се до един клек, увихме се във фолиото, нахлузихме дъждобрана и изгасихме челниците. Съвсем случайно си бяхме купили билети за 1-ви ред за "спектакъла на природата". Това, което не знаехме, е, че ще бъде 5D.»


-- Кирил Николов, https://www.dnevnik.bg/sport/2019/08/04/3947018_na_purviia_red_za_spektakula_na_prirodata_razkazut_na/

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Авг 04, 2019 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение някои изводи Отговорете с цитат
1. Явно нещата са се развили според очакванията на някои водещи форумци, вж. по-горе. Мерси, Ведрине. Явно форумът освен просветни изпълнява и прогностични функции.
2. Явно съм бил прав в предния си постинг. И пак поздравявам Дизела.
3. Явно имаме поредното доказателство, че нищо хубаво на тоя свят не може да стане без съдействието на мацка.
4. Явно не само всякви шматки по планините смятат, че аварийното фолио, тежашо около 80 гр е излишна тежест, щото времето е хубаво.
5. Явно тоя с доматите изляна по-голям тарикат.
Пон Авг 05, 2019 1:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: някои изводи Отговорете с цитат
ray написа:
...аварийното фолио...

Разбираемо е, че са прибягнали до аварийното фолио, но с оглед на записаните данни за близки попадения на мълнии около "скривалището" им между кота 2645 и Превалски чукар, това също е било една доста неразумна постъпка. Както и криенето под клека, а също и заставането в непосредствена близост с друг човек.

Да добавя и аз едно пожелание: когато някой има мерак и дори самочувствие да дава добър пример, би било хубаво да го прави по възможно най-съвършен начин!

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Авг 05, 2019 1:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Re: някои изводи Отговорете с цитат
vedrin написа:
ray написа:
...аварийното фолио...

Разбираемо е, че са прибягнали до аварийното фолио, но с оглед на записаните данни за близки попадения на мълнии около "скривалището" им между кота 2645 и Превалски чукар, това също е било една доста неразумна постъпка. Както и криенето под клека, а също и заставането в непосредствена близост с друг човек.

Да добавя и аз едно пожелание: когато някой има мерак и дори самочувствие да дава добър пример, би било хубаво да го прави по възможно най-съвършен начин!


Те за фолиото и клека може и да са се сетили, но да са поели риска, щото нали се сещаш как трепериш след като часове/дни наред са те мачкали пек, вятър, дъжд и студ...още повече ако след това смяташ да продължиш по трасето. А може и да са били прави. Аз не виждам как ако тръгнеш да правиш някое от Е-тата дори не за рекорд, ами за едно хубаво време, работата може да стане без поемане на рискове. Поел го е, държал се е мъжки, дори е прекалил, и като е изтеглил късата клечка - не реве. Тук нещо за критика няма. Напротив. Впрочем аз затова не съм хайтек и си нося найлон - нещо, което и наскоро препоръчах в една друга тема - и ставам за смях на планинарите.

ПС1: Иначе хубав коментар. Чакаме същите и за решенията на други бегачи. Smile.
ПС2: Пожелавам на Дизела и екипа му, също и на Антония, здраве, планинарски и други успехи!
Пон Авг 05, 2019 9:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: някои изводи Отговорете с цитат
ray написа:
Те за фолиото и клека може и да са се сетили, но да са поели риска, щото нали се сещаш как трепериш след като часове/дни наред са те мачкали пек, вятър, дъжд и студ...още повече ако след това смяташ да продължиш по трасето.

Правили сме с ksx прехода от х. Вихрен до Тевното при непрестанен хоризонтален дъжд и силен вятър. Не беше особено приятно, но и нямахме избор. Не сме спирали, не ни е било студено, нямаше мълнии.

ray написа:
Тук нещо за критика няма.

Има ясни и добре известни правила за предпазване от преки попадения на мълнии, които те не са спазили. Добре че са имали късмет този път...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Авг 05, 2019 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: някои изводи Отговорете с цитат
ray написа:
ПС1: Иначе хубав коментар. Чакаме същите и за решенията на други бегачи. Smile.

Не е нужно да чакате -- писал съм и за тях.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Авг 05, 2019 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Страница 4 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov