ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
По рид Средоноса в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
По рид Средоноса в Пирин
Автор Съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Тая плоча се сблъскахме уикенда с нея. Абсурд да се мъча да откатервам. Зимата не знам как ще е, но сега пуснахме рапел отгоре понеже си носихме въже.
Оставихме и прусик на въпросния камък за ориентир на следващите, които ходят Smile

btw, оказа се доста дълъг ръб, не сме подсичали абсолютно никъде, в комбинация с топлото време си е физически доста изморителен маршрут. Още повече ако се тръгва от паркинга в Бетоловото както ние направихме. Горе на Байови дупки ни настигна някаква гръмотевична буря от нищото, която я нямаше по прогнози нито в meteoblue нито в mountain-forecast. Буквално в рамките на 1 час небето стана черно. Нямаше време ни за снимки, ни за поздравления. Бая страх брахме докато слезем в ниското.
Вто Авг 27, 2019 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
regnauld написа:
Горе на Байови дупки ни настигна някаква гръмотевична буря от нищото, която я нямаше по прогнози нито в meteoblue нито в mountain-forecast. Буквално в рамките на 1 час небето стана черно. Нямаше време ни за снимки, ни за поздравления. Бая страх брахме докато слезем в ниското.

Гръмотевичните бури не са лесни за предвиждане. Поглеждайте, когато имате възможност, тук:

http://map.blitzortung.org/#5.34/42.579/26.6

Това е карта със засечените мълнии в реално време.

Скоро ще заработи и още една станция в Роженската обсерватория.

Има и приложения за Andorid / iOS, които обаче не съм пробвал все още.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Авг 27, 2019 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Терена на Средоноса е техничен, и ако човек няма необходимата проходимост - бедства много. Не е необходимо да си катерач, но се иска много сигурно стъпване и добър баланс. Ако имаш колебания при преминаване на "пасажите" , може и цял ден да не ти стигне. Ако движиш бързо, се минава за няколко часа - на нас миналата година ни излезе към 6 часа от Яворов до Баюви дупки, като въобще не сме бързали, по-скоро се мотахме...

А гръмотевичната буря в неделя изненада всички ни по планините в неделя, добре че мина някъде в страни от Мальовица, че много хора щяха да бедстват там Very Happy
Вто Авг 27, 2019 4:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
За бурята, която дойде от Пирин на Рила : на Кадиин граб станахме на мокри кокошки, от северната страна на Аладжа слап беше сухо като барут на другия ден Smile

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Авг 27, 2019 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
mom4i написа:
... Зимата тази плоча няма да я има със сигурност като препятствие.

mom4i написа:
... Достатъчно е да има сняг 2 метра на седловината под плочата, и нещата ще добият съвсем различен вид за човек слизащ неосигурен от там..


Mom4i, би ли пояснил какво означава, че плочата през зимата със сигурност няма да я има като препятствие?


Конкретната плоча за съжаление рядко е със сняг и препядствието си седи и през зимата Wink
Ако се носи по-дълго въже (50м) първия слиза осигурен от втория, който все още се изкачва от другата страна.

Това е снимка с напълно покрита плоча от сняг:
https://lh3.googleusercontent.com/ilkJxK54d69QogHj7Hi7JNTKiD_vUvdZYR34uIZBLUjyvmVx3-H7yBkqSLYEavrsbkxkgA7bn_b2yqkCVTNExuXYOTnwKY6AyTOf8y8ia04eZbYM1IHqpir_Tl4V921nvDF0DBmB2Bmdb18jj9LPJZUbpCzh4Zj7BQvvOjXSqYs4iAvvCVgZVAJgMtGszWgJy0sp_ZJ1kgi-0MR3RhDEaY_cE0nSQ5iNEzWe8sP1PU48r1CfBitVPTkZZ2y_0VBoGUD5BlJDMrPDDXYC_bSNvs31RDHwlaGOqd3J5G7ntFilW-gPyodtXOMGW5-3ebOb7ZqnjpCmtuyjM4Va9jwvpVDITb0ZZ4pQOiU4w822C2cBswJ85k49xZeG429xQ0iqXRRXTNTpq1sEL8OWyh1q-ww_ULEaDijpnZgYADe8NYPfoWhy3wPfWV6tXtMtCuthtLCVhzjqp4-lhOW1leOt2H-oqUS6IOsBSg30WIjlVpIrbqvE-u_Vbzh5m7vqExjM3pL_PIzw8J5qPw1C_HSIX7STbJOko2tlJUGqXz9fKZbp0TTWlcHZXq7eqx9sBUHjBlQgIih7TPSb05VfhWhgKgC41gMYHNKgPCtiBk-4IYxi2hv_4k342-xQmoX0I1rdcwykEtg8UC0g9nh9leKj_MZxZ_jwUosgBxoOmZS4i5UCKrtDPGVaMkocT94RBgzdASwrWpVSLN1DU4j3V2j_dLpFbQ=w1493-h840-no


stefan_iliev38 написа:
mom4i написа:
... То както се вижда ръбът в тази част е бил при летни условия.

Ръбът не беше при летни условия, имаше много сняг по самия ръб, доста затъвахме със спътника ми Илко/il4o_voivoda.

Самият аз не очаквах толкова много сняг и се чудех как е успял да се задържи точно на ръба. Ето и малко снимки след плочата:

Принципно ръбът бързо се изчиства... Според мен сте уцелили много хубави условия.

Вижте тези две снимки и ще разберете за какво говори Момчи:
https://www.instagram.com/p/Bt_k2h_A2kh/
Но това са редки условия и трябва да се дебнат.
Вто Авг 27, 2019 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Като продължение на темата и втори дубъл! Very Happy Този път откатерих всички жандарми, до една! Smile С лек багаж се оказа почти фасулска работа.
В отминалите почивни дни се докоснахме отново до рид Средоноса в Пирин, при това само две седмици след като за първи път преминах по острите му ръбове и жандарми. Тридневното ни пътешествие бе допълнено и от три палаткови лагера, с които да избягаме от жегите, които се "вихрят" в долините.
Единият бивак е под хижа Явоворов, където намираме прекрасно място, обособено в миналото именно за това и където разпънахме вечерта палатка. Открихме го случайно, докато търсихме поляна за спалните си чували. От там рано сутринта и още на челници, се изстреляхме към подхода за рид Средоноса, за да избягаме от евентуалните жеги, с които в предното приключение имахме проблем. Багажът ни ще бъде много лек и само за седем часа успяхме да преминем скалистото предизвикателство Средоноса...

Срещаме се с Вихър и Илко на Бетоловото, откъдето с Дъстъра на Вихър преодоляваме с лекота километрите до хижа Яворов. Укрепвам покрива с наилони, заради лекият дъжд, който се появи, а и беше даден по прогноза. В това време младежите Вихър и Илко ми гледат сеира. Smile Катя снима! Smile


А... Едно крайпътно селфи до село Варвара в посока Велинград. И хубаво заведение до отбивката, в което похапнахме, за да отбием малко време до следобяд.



Рид Средоноса рано сутринта. Изгревът подсказва, че скоро слънцето ще се появи. А с това изпълнение по рид Средоноса, живо и здраво завършихме този активен месец. Това е и 13-а поред за месеца публикация в блога! Smile В горещите дни на август, успях да реализирам изкачването на много гранични върхове в западна България и Краището, и да попирувам с горските дарове, които растат по билата им - къпини, малини, боровинки... Изкачих Влахина и Малешевска планини, планината Кървав камък и първенецът и връх Било, преминах през Земенския пролом със Средновековна крепост Землънград, Милевска планина, Чудинска планина, Верила планина, Лисец планина, Плана планина. Невероятен и силно приключенски месец! Smile



Сънени физиономии по Средоноса. Часът е малко след 5...



Изгревът обагри рид Средоноса. Бързо излизаме по него и продължаваме напред. Предстоят ни много въздушни ръбове и откатервания до достигането на връх Баюви дупки...



Вихър и Илко по ръба.



Много еделвайси са навсякъде по тънките цепки.



Изминатото.



Предстоящото.



По ръба.









Последното предизвикателство по Средоноса, след което следват още няколкостотин метра положително изкачване до връх Баюви дупки, откъдето слизаме до хижа Яворов и подсилваме със скара и бира.







По ръба и последните жандарми.









Привечер над Якоруда. Намираме панорамна поляна с изглед към Родопите и билото на Белмекен. Планувахме да посетим проход Попови Ливади, от който в утрешния ден да изкача върховете Свещник, Муторок и Ушите, но го оставяме за снежните дни на предстоящата зима.. Smile



_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Съб Авг 31, 2019 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
regnauld написа:
Тая плоча се сблъскахме уикенда с нея. Абсурд да се мъча да откатервам. Зимата не знам как ще е, но сега пуснахме рапел отгоре понеже си носихме въже.
Оставихме и прусик на въпросния камък за ориентир на следващите, които ходят Smile

btw, оказа се доста дълъг ръб, не сме подсичали абсолютно никъде, в комбинация с топлото време си е физически доста изморителен маршрут. Още повече ако се тръгва от паркинга в Бетоловото както ние направихме. Горе на Байови дупки ни настигна някаква гръмотевична буря от нищото, която я нямаше по прогнози нито в meteoblue нито в mountain-forecast. Буквално в рамките на 1 час небето стана черно. Нямаше време ни за снимки, ни за поздравления. Бая страх брахме докато слезем в ниското.


Тази плоча и мен ме "ошуби" първия път (бяхме прегрели и с достатъчно тежък багаж)! Сега бях с лек багаж и веднъж преодолял я преди две седмици. Видя ми се песен! Илко докато се обърне да снима и бях горе. Направих много клипове с екшън камерата, но за съжаление точно това изкачване не документирах, все пак Илко и Вихър ме снимаха, за спомен. Все повече се убеждавам, че при определени условия, този ръб зимата ще е много по-благ и дори по-лесен. Предвид тежкия багаж зимата, се предполага, че ще го направя с бивак преди излизането на Баюви дупки или в заслон Кончето. Сега изпълзяхме за 7 часа, с около час и половина престой, в които чаках съфорумците. Значи, ако се постарая, мога и за под пет часа да изляза от хижа Яворов до Баюви дупки (хладното и ветровито време помогнаха за това). Smile Прекрасен ръб, който ще се радва на все повече внимание, заради интернет пространството, фейсбук и селфи модата. Да се надяваме да няма пострадали!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Съб Авг 31, 2019 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Много сте изпусталели, дет викаше един зевзек - светите , кокалите ви изфръкнали, да го е.., на светци сте замязали Smile

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Сеп 01, 2019 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:
Прекрасен ръб, който ще се радва на все повече внимание, заради интернет пространството, фейсбук и селфи модата. Да се надяваме да няма пострадали!


В интерес на истината, става популярно заради хора като теб, които пишат, разказват и пускат блогове с много снимки. Особено на соловите ти ходения и те така намират информация и си казват, щом този може, значи и аз отивам Smile
Вто Сеп 03, 2019 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
... Особено на соловите ти ходения и те така намират информация и си казват, щом този може, значи и аз отивам Smile

Не съм убеден. Едно време Ванката така изкатери солово Веждите на Злия зъб, и отделно Огледалата на Централна стена - зимно, солово на 1/2 януари 2000година, и въпреки, че стана много популярен, никой не се юрна да мре подир него.
Вто Сеп 03, 2019 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
martin555 написа:
Прекрасен ръб, който ще се радва на все повече внимание, заради интернет пространството, фейсбук и селфи модата. Да се надяваме да няма пострадали!


В интерес на истината, става популярно заради хора като теб, които пишат, разказват и пускат блогове с много снимки. Особено на соловите ти ходения и те така намират информация и си казват, щом този може, значи и аз отивам Smile


Което пък ме кара да не уважавам тези хора ако ще по двйсе такива ръба да правят дневно. Щото в най-добрия случай имат едно умение, а в лошия случай са си просто прости или казапо учено - копипейстъри.

Последния път като ходих в пирин се върнах от две места през които минава и куцо и сакато и дърто и невръстно. Все ми е тая кой откъде може да мине и минава и кво си мисли за мене или дори аз кво мисля за себе си щото съм се върнал.
Вто Сеп 03, 2019 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
... Особено на соловите ти ходения и те така намират информация и си казват, щом този може, значи и аз отивам Smile

Не съм убеден. Едно време Ванката така изкатери солово Веждите на Злия зъб, и отделно Огледалата на Централна стена - зимно, солово на 1/2 януари 2000година, и въпреки, че стана много популярен, никой не се юрна да мре подир него.


Е, това са несравними неща.
Вто Сеп 03, 2019 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hlebarov



Регистриран на: 04 Сеп 2017
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:

Последния път като ходих в пирин се върнах от две места през които минава и куцо и сакато и дърто и невръстно. Все ми е тая кой откъде може да мине и минава и кво си мисли за мене или дори аз кво мисля за себе си щото съм се върнал.


Сам ли беше? Rolling Eyes
Вто Сеп 03, 2019 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
... Особено на соловите ти ходения и те така намират информация и си казват, щом този може, значи и аз отивам Smile

Не съм убеден. Едно време Ванката така изкатери солово Веждите на Злия зъб, и отделно Огледалата на Централна стена - зимно, солово на 1/2 януари 2000година, и въпреки, че стана много популярен, никой не се юрна да мре подир него.


Smile хахаха. Тогава нямаше фейсбук и форумите също не бяха много популярни, то и интернет имаха 5 процента от хората. Ти го направи сега както трябва с хубаво видео, може и да си намериш последователи. Ама най-добре е да е лятно. Зимата рязко спада смелоста заради времето.
Вто Сеп 03, 2019 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
до hlebarov:
Да, сам.
Постингът ми може би не е много ясен - просто исках да кажа, че логиката ".... щом този може, значи и аз отивам", за която говори kaloyanv е много сбъркана. Още повече, когато сведенията за "този" или за мястото, на което е отишъл се основават само на антисоциалните медии и интернет.
Вто Сеп 03, 2019 7:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov