ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планината Кървав камък и първенецът и връх Било-1737 м.н.в.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Планината Кървав камък и първенецът и връх Било-1737 м.н.в.
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Denton написа:
Теоретично има, ето го: https://www.kade.si/#bing=17/2506652.51/5260713.04/0

Това изглежда по-скоро като просека на далекопровод.
Dimov написа:
А колко км се получават при описания маршрут?

Около 24 км измерени по картата.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Фев 07, 2020 6:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, възможно е и просека за далекопровод да е било. По времето, когато достигнахме тази точка, времето беше влошено - ниска облачност и дъжд, и много не съм се заглеждал. Относно километрите, горе-долу е такава равносметката, с абсолютна точност може да каже Иво.

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Пет Фев 07, 2020 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По BG Mountains е 24 км., моята урудка е отчела 26 км. при настройки за честота на точките в следата: Автоматично => Най-често, а колко е действителната дължина на маршрута знаят само Оня отгоре и група съветски учени...
Тези 24 км. по карта вероятно са по-близо до истината, но не са абсолютната истина, защото пътищата в картата не съвпадат с геодезическа точност с реалните пътища. По условие би трябвало пътищата в картата да са малко по-къси от реалните - тук някоя лека извивка е поизправена и т.н. Говоря за малки грешки от по няколко метра на завой, извивка и т.н. Но за 20 км. сумарното напрупване на тези грешки си казва думата.

Урудката пък отчита дължината на следата, която зависи основно от две неща: настройките за честота на точките в следата и отклонението, което следата прави от реалния път, заради куп фактори - каква е урудката (GPS приемник или телефон), какъв е моделът на урудката (антената й), дали сме в гора или на открито, в дере или на било, къде е урудката (в джоба ни или поставена на височината на гърдите поне без да е покрита от нещо)
В тези 26 км. от моята урудка влизат и малко почивки, през които не съм си правил труда да променям настройките на урудката, така че тя да не навърта "кълбета", малко отклонения от маршрута (по 20-30 м.). Ако ходех с настройки за честота на точките в следата: Време =>1 сек. следата щеше да е по-прецизна и съответно по-къса, но кому е нужно това? В случая на мен не.

Минаването по маршрута ни е отнело 7 ч. и 45 мин., като не сме спортували, но не сме брали и боровинки, защото времето беше лошо...
Съб Фев 08, 2020 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kraishte



Регистриран на: 17 Фев 2014
Мнения: 33

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Denton написа:
От Долна Мелна, ходихме по разбития асфалт до началото на червената маркировка: https://www.kade.si/#map=15/2507096.88/5259738.43/0

След това по червената маркировка до мястото, където се слива с жълтата: https://www.kade.si/#map=16/2503605.8/5268415.61/0 се прехвърлихме на нея и оттам през Къшле стигнахме обратно до колата в Долна Мелна.


Разбирам, благодаря! А колко км се получават при описания маршрут?

А дали от Терзийска махала няма някакъв по-директен път до червената маркировка?


От Терзийска махала може да се излезе до билото, като по този начин се спестяват няколко км. Пътека няма, но не е проблем излизането, стига да не се влиза в иглолистната гора. Трябва да се следва буковата гора, през която няма проблем, но отклоняване в боровата ще доведе до трънинг.
Пон Фев 10, 2020 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Kraishte написа:
Dimov написа:


А дали от Терзийска махала няма някакъв по-директен път до червената маркировка?


От Терзийска махала може да се излезе до билото, като по този начин се спестяват няколко км. Пътека няма, но не е проблем излизането, стига да не се влиза в иглолистната гора. Трябва да се следва буковата гора, през която няма проблем, но отклоняване в боровата ще доведе до трънинг.


Благодаря! Минахме по обичайния път - от Долна Мелна до началото на червената маркировка (която почти не забелязах), оттам до връх Кале и връх Било. Не направихме кръгов маршрут, върхахме се обратно по същия път. Излиза 26км. Между другото пътят от Долна Мелна нагоре към Шипковица не беше чак толкова ужасен, както може да се прочете някъде, но така или иначе оставихме колата в Долна Мелна.

Сдобих се и първото си официално предупреждение от Гранична полиция да не доближавам границата, поради липса на разрешително. Добре, че горе нямаше кой да ми напише акт. Вероятно след 12 погранични върха, до които съм стигал, е време да си взема поука и започна да си изкарвам разрешително в бъдеще.
Пон Фев 10, 2020 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
В началото на октомври бяхме на вр. Руен. Както си се снимахме на върха и изневиделица се появи пикапът на Гранична полиция. За сефте не бяхме пуснали уведомление. Хората бяха много любезни, но все пак ни провериха за лични карти. Даже ни проверяваха някъде. Питахме ги трябва ли, да си пускаме уведомления и момчетата казаха, че е силно препоръчително.

Докато слизахме надолу се оказа, че голяма част от туристите също са били проверявани.

Преди това сме лятото сме ходили по Миджур и Копрен. И в двата случая си пускахме уведомления. За Миджур специално лично ми се обади шефа на Гранична полиция в Белоградчик. Човекът се държа супер любезно по телефона. Инструктира ме да не нарушавам границата, да следвам маркировката и други такива. Докато сме били горе е питал в х. Миджур хижарите, дали "семейството от Плевен е тръгнало нагоре".

Приемете, че хората просто си вършат работата. Дори и да не е 2 седмици предварително - хубаво е все пак да информираме за присъствието си.

Димов, качи някоя снимка да оплакнем окото все пак Wink

ПС: Сериозно съм вдигнал мерника на Краището за пролетта или края на идното лято

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Фев 10, 2020 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ама вие сериозно ли мислите да уведомявате Гранична полиция? Shocked

Я недейте да ги учите така!

Миналата година като бързах за залеза на Триграничната пирамида в Чудинска планина - да не би да трябваше да се отбия до Гранична полиция и да им кажа:

- Извинете, аз много бързам да снимам залеза, може ли с колата да карам до границата и да стигна до граничната пирамида - https://www.kade.si/index.html#map=19/2490183.49/5209268.71/0 ? Тържествено обещавам да не шофирам извън границата! Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Фев 10, 2020 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Е сега, има разпоредби. Може и без да се уведомява, но е хубаво да се спазват правилата. Защото после като стане някой сакатлък и не е хубаво. Аз също съм за спазване на правилата, дори и да важат повече за едни хора и по-малко за други.
Пон Фев 10, 2020 11:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ама вие сериозно ли мислите да уведомявате Гранична полиция? Shocked

Я недейте да ги учите така!

Миналата година като бързах за залеза на Триграничната пирамида в Чудинска планина - да не би да трябваше да се отбия до Гранична полиция и да им кажа:

- Извинете, аз много бързам да снимам залеза, може ли с колата да карам до границата и да стигна до граничната пирамида - https://www.kade.si/index.html#map=19/2490183.49/5209268.71/0 ? Тържествено обещавам да не шофирам извън границата! Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Съгласно чл. 56, ал. 5 от Правилника за устройството и дейността на Министерството на вътрешните работи, извършването на стопанска или друга дейност в граничната ивица се съгласува с директора на съответната Регионална дирекция "Гранична полиция" (РДГП), в чиято зона за отговорност се извършват тези дейности.

За съгласуване на планирани дейности, попадащи в граничната ивица е необходимо да влезете във връзка с ръководството на съответната РДГП, като предоставите списък на участниците в групата (трите имена и ЕГН), ръководител на групата, график (по време и място) за придвижване и престой, както и телефони за осъществяване на постоянен контакт.


По-скоро ти недей да се учиш така, че някой прекрасен ден служителите от гранична полиция ще изоставят човешкото си отношение към нарушителите. Не е особено трудно и не отнема повече от 15 минути да пуснеш заявление за пребиваване в граничната ивица. Досега не е имало случай да откажат, освен ако в този момент не се провежда активно мероприятие, по време на което и ти не би искал да си в района. Иначе бързането за някой граничен залез може да се забави с няколко дена и после ще се реве по форуми и социални мрежи колко лоши са силите на реда и как я съсипаха тая държава. Ако те спипат чужди граничари работата е още по-груба, тогава няма да си толкова наперен онлайн.

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Вто Фев 11, 2020 10:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:

Димов, качи някоя снимка да оплакнем окото все пак Wink

ПС: Сериозно съм вдигнал мерника на Краището за пролетта или края на идното лято


Добре, ще споделя няколко. Много доволен съм от прехода, имаше отлична видимост към много планини във всички посоки. И все пак Кървав камък не се оказа най-атрактивната планина, която съм изкачвал. В най-високата си част билото е толкова широко и заравнено, че не се усеща голямата надморска височина, напомня ми на Плана.
А вчера отидох до Големи връх 1481м. в Ерулската планина, останах буквално зашеметен от панорамите и релефа на самата планина, макар и значително по-ниска.

Изглед от пътя между Долна Мелна и Шипковица:



Това е връх Орлова чука 1330м., има си и триангулачен знак горе.



Почти в центъра на кадъра в връх Кале 1723м., най-високата му точка е поскрита от дърветата.



Поглед към Витоша и изобщо на изток:



Гранична пирамида 396 на самия връх Кале 1723м.



Ето го и първенеца на Кървав камък и на цялото Българско Краище - връх Било 1737м:







За граничните полицаи не бих казал, че бяха груби, а и аз им съдействах. Не съм се правил на интересен и не съм остроумничил. Донякъде и заради тяхното предупреждение промених плана си за вчера и вместо Милевската планина, изкачих Ерулската. Желанието ми е да достигна до първенците на 20-те най-високи наши планини. Останаха още 5. Smile


Последната промяна е направена от Dimov на Чет Фев 13, 2020 12:58 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Вто Фев 11, 2020 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
... Сдобих се и първото си официално предупреждение от Гранична полиция да не доближавам границата, поради липса на разрешително.

Какво точно ти казаха? Точните думи са важни. Казаха ти, че ти е забранено да качиш върха? На мен са ми казвали, че щом са ме проверили на място, мога да продължа и да си кача върха, но е било по-добре предварително да сме били уведомили, че планираме да се качваме група.

Denton написа:
... Ако те спипат чужди граничари работата е още по-груба, тогава няма да си толкова наперен онлайн.

И какво толкова грубо могат да ми направят чуждите граничари, ако съм на българската граница в българска територия? Имат ли те правомощия спрямо мен, след като съм на българска територия? Smile

Denton написа:
...
Съгласно чл. 56, ал. 5 от Правилника за устройството и дейността на Министерството на вътрешните работи, извършването на стопанска или друга дейност в граничната ивица се съгласува с директора на съответната Регионална дирекция "Гранична полиция" (РДГП), в чиято зона за отговорност се извършват тези дейности.

За съгласуване на планирани дейности, попадащи в граничната ивица е необходимо да влезете във връзка с ръководството на съответната РДГП, като предоставите списък на участниците в групата (трите имена и ЕГН), ръководител на групата, график (по време и място) за придвижване и престой, както и телефони за осъществяване на постоянен контакт.
...

Това, което си цитирал, е текст от интернет страницата на Министерство на вътрешните работи на Република България - https://www.mvr.bg/gdgp/%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0/%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B0

Има ли някакъв официален нормативен документ, в който да е посочена тази процедура по „влизане във връзка с ръководството на съответната РДГП“? Или трябва послушно да вярваме, да слушкаме и да изпълняваме, щом е написано на интернет страничката на МВР? Къде са посочени какви са тези планирани дейности, които трябва да се съгласуват? Къде са посочени сроковете за съгласуване? Къде са посочени санкциите, ако не се съгласуват?

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ - http://www.afcos.bg/sites/default/files/uploads/docs/2019-01/PRAVILNIK%20ZA%20USTROYSTVOTO%20I%20DEYNOSTTA%20NA%20MINISTERS_15.pdf

„Чл. 56. (1) Гранична зона е територията с дълбочина 30 км, която на сухоземната граница се определя от линията на държавната граница, а на морската и речната граница -от линията на брега, и в която ГДГП осъществява правомощията си по извършване на граничен контрол, в който се включва гранично наблюдение и гранични проверки.
(2) Гранична ивица е частта от граничната зона, разположена непосредствено по протежение на линията на сухоземната граница, с дълбочина до 300 м считано от линията на държавната граница.
(3) Островите и българската част от водите на граничните реки се включват в граничната ивица. Тази разпоредба не се прилага за река Дунав.
(4) Точното очертаване и определяне на дълбочината на граничната ивица се извършва от министъра на вътрешните работи, след като изиска писмени становища от съответните областни управители и кметове.
(5) Извършването на стопанска или друга дейност в граничната ивица се съгласува с директора на съответната РДГП.
(6) Зоната на ГКПП обхваща територията, на която се разположени сградите, помещенията, работните места, подземните и надземните съоръжения, техническите средства и местата за преходи, изчакване и проверка на лица, превозни средства и стоки, преминаващи през зоните за гранични проверки.“

Между другото - в чл.45, 45ь и 45б от правилника, където са описани дейностите на Главна дирекция „Гранична полиция“, никъде не е посочено, че могат да спират туристи да посещават граничната ивица, ако не нарушават законите. Така че тези приказки за „човешкото отношение“ на служителите на гранична полиция, които едва ли не ни правят някаква услуга, не мисля, че са удачни. Мина времето, когато хората се страхуваха да ходят свободно в собствената си страна.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 11, 2020 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
Подозирах, че ще ми отговориш по подобен нарцистично-нетолерантен начин. Аз да ти кажа, че правилата са създадени, за да се спазват и свтът не се върти около теб. Изисква се уведомяване - уведомяваш. Режимът не е забранителен, освен в случаи на провеждане на активни мероприятия, а уведомителен. По твоята логика не си длъжен да уведомяваш никого, защото си над нещата и е удобно за теб, и ако не те хванат всичко е наред. По същата логика можеш да убиеш някого, защото си над нещата и е удобно за теб, и ако не те хванат всичко е наред.

Преминаването на държавната граница е пресичането на очертаната линия, което с оглед опазване и укрепване на отбранителната способност и вътрешната сигурност на държавата, се осъществява по нормативно регламентиран начин, през административно установени гранични зони /гранични ивици/ и на определени за това места – ГКПП. При преминаването през зоната на ГКПП физическите лица, и намиращите се в тяхно владение - превозни средства, стоки и предмети, са обект на граничен паспортен /паспортно-визов/, митнически и ветеринарно-санитарен контрол, след реализирането на които се получава разрешение за влизане или излизане от страната. Като не си уведомил предварително, никой не може и не е длъжен да гадае какви действия ще предприемеш в граничната ивица. И понеже не си уведомил никого, ако те забележат са длъжни да изпратят и разкарват патрул, който да установи самоличността ти и каква работа имаш в граничната ивица. Да изразходват средства, защото ти Стефан Илиев си над нещата и си решил да "не слушкаш".

Да, цитирал съм интернет страницата на МВР, това се нарича "официален източник". Чуждите граничари на българска територия не могат да ти направят нищо, но на места граничната бразда е толкова изличена, че като нищо можеш да навлезеш в чужда територия. Не ти пожелавам да те хващат, старомодни са, не са дружелюбни като нашите. Нашите като видят, че си нагъл турист, решил да се прави на интересен, може и с лукчета да те почерпят. Пожелавам ти да не попадаш в кризисни ситуации по границата, защото тогава дървената филососфия, културата на социалните медии и чувството за безнаказаност няма да ти бъдат от полза.

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Вто Фев 11, 2020 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ако някой още не е разбрал - Берлинската стена отдавна падна. Smile

Denton написа:
... По твоята логика не си длъжен да уведомяваш никого, защото си над нещата и е удобно за теб, и ако не те хванат всичко е наред. По същата логика можеш да убиеш някого, защото си над нещата и е удобно за теб, и ако не те хванат всичко е наред. ...

Грешиш, моята логика не е такава, грешно си разбрал и грешно интерпретираш. Примерът с убийството, който си дал, е направо смешен.

Denton написа:
... И понеже не си уведомил никого, ако те забележат са длъжни да изпратят и разкарват патрул, който да установи самоличността ти и каква работа имаш в граничната ивица. Да изразходват средства, защото ти Стефан Илиев си над нещата и си решил да "не слушкаш". ...

Напротив, ако предварително си уведомил Гранична полиция, че ще отидеш в граничната ивица - тогава би трябвало да са длъжни да отидат и да те проверят на място. Като ги уведомиш предварително - тогава разкарваш хората от Гранична полиция и им създаваш излишни главоболия, бумащина и разправии. Ако не си ги уведомил - те си затварят очите и не те проверяват, с което им спестяваш средства и усилия.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 11, 2020 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
По сръбската и македонската граници е добре да се внимава за тези неща. Там още си важи риторичната условност "с каски или без каски".

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Вто Фев 11, 2020 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ако някой още не е разбрал ...


Стефане, неразбралият си ти. Мен не ме интересува как и дали си рискуваш живота и физическото и психическо здраве, предприемайки рискови начинания в планината или нарушения около държавната граница. Всичко, написано от мен е защото някой ще се подлъже на пренебрежителния ти тон и ще реши, че не е необходимо да уведомява гранична полиция, навлизайки в граничната ивица. Необходимо е. Заблуждаваш хората, призовавайки ги да влизат в нарушение. Не бива. Могат да берат такива ядове, че ум да ти зайде, а после ти лично не носиш никаква отговорност. По-добре е да се вземат прекомерни мерки, отколкото никакви мерки. Честите инциденти в планината са илюстрация за това. Стената може и да е паднала, но идиотските постъпки не са намалели ни на йота. Не ми отговаряй, повече няма да пиша по темата.

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Вто Фев 11, 2020 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov