ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
История, произход на българите, християнство
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 18, 19, 20  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
История, произход на българите, християнство
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
...изгорен на територията на православен диоцез е Василий Врач, но това е сторено по заповед на императора...

Описание на случилото се на 1.11.1111 г., дадено от Анна Комнина, дъщеря на императора Алексий I Комнин, в съчинението ѝ Алексиада:

«Беше свикан целият църковен синод, събрано беше висшето войнство и дойде целият сенат. Свикан беше събор, председателстван от блажения патриарх на императорския град кир Николай Граматик (подчертаването -- мое). Беше прочетено пред всички безбожното учение и обвинението не беше възможно да се опровергае. Водачът на обвиняемата страна не отричаше възгледите си, но веднага започна да спори открито. Той заяви, че е готов да влезе в огъня и да изтърпи бичове и хиляди пъти да умре... Сам Василий остана непреклонен, истински богомил. Макар че го заплашваше клада и други изтезания... След като беше затворен, през това време императорът го викаше много често при себе си и го придумваше да се откаже от нечестивото си лъжеучение... Василий, като истински ересиарх, не искаше по никой начин да се разкае. Затова всички членове на светия синод -- най-достойните монаси и самият тогавашен патриарх Николай -- решиха, че заслужава смърт чрез изгаряне (подчертаването -- мое). На това мнение беше и императорът, който често беше разговарял с Василий и от много неща беше разбрал, че той е злонамерен и не желае да се откаже от ереста си. Накрая императорът заповяда да построят огромна клада на хиподрома. Беше изкопана дълбока яма и върху нея бяха натрупани дънери все от големи дървета, покрити с листата -- сякаш цяла гора. Когато запалиха кладата, голяма тълпа народ се стече на хиподрома и се струпа по скамейките в нетърпеливо очакване да види какво ще стане. На другия край издигнаха кръст и на нечестивеца беше дадена възможност, ако се уплаши от огъня и се откаже от вярата си, да се насочи към кръста, за да се спаси в такъв случай от кладата. Там присъстваха и голям брой еретици, които наблюдаваха своя водач Василий... Възбудената тълпа му даде възможност да погледне оная страшна гледка, каквато представляваше кладата -- отдалеч той почувства огъня и видя издигащите се пламъци, трещящи, изпускащи огнени езици, високо, колкото издигнатия сред хиподрома гранитен обелиск... При все това и тази гледка не можа да го разколебае и той остана непоколебим. Нито огънят смекчи желязната му воля, нито пък го промениха изпратените от страна на императора увещания... Тогава палачите край него, като го хванаха за дрехата, го вдигнаха нависоко и го хвърлиха заедно с дрехите сред кладата. Пламъкът, сякаш разлютен, погълна нечестивеца така, че не се усети никаква миризма, нито димът се промени, само се появи някаква бяла ивица от дима посред пламъка.»

Епископската инквизиция в Южна Франция, насочена срещу катарите, които впрочем са пряко свързани с богомилите, се появява за пръв път, отначало само временно, през 1184 г.

В своя труд "История на западноевропейската философия" английският философ Бъртранд Ръсел Ръсел пише:

«Интересно е да се проследи генеалогията на това учение. То е пренесено в Италия и Франция от участниците в кръстоносните походи от сектата на богомилите в България; през 1167 г., когато катарите свикват свой събор край Тулуза, присъстват български делегати... Разпространилата се ерес обезпокоила Църквата, която предприела енергични мерки за потушаването ѝ. Инокентий III бил на мнение, че еретиците заслужават смърт, тъй като са се провинили в предателство спрямо Христос. Той призовал краля на Франция да предприеме кръстоносен поход срещу албигойците, който бил организиран през 1209 година. Походът се прочул с невероятните си жестокости, особено в Каркасон, където след превземането на града победителите се отдали на поголовно клане. Откриването на ереста било задължение на епископите, но се превърнало в непосилно бреме за тези "достойни" мъже, които и без това били претоварени с работа, поради което в 1233 г. Григорий IX учредява Инквизицията, чието предназначение било да облекчи епископата, като се нагърби с този неблагодарен труд. След 1254 г. съдените от Инквизицията вече нямали право на адвокат. Ако обвиняемият получел присъда, имуществото му се конфискувало -- във Франция до последния петак. Когато се докажела вината на подсъдимия, той бивал предаван на светските власти с молба животът му да бъде пощаден, но ако последните пропуснели да го качат на кладата, рискували да бъдат изправени лично пред Инквизицията (подчертаването -- мое)... Служителите ѝ били предимно от ордените на доминиканците и францисканците. Инквизицията не успяла да проникне в Скандинавия и Англия... Като цяло Инквизицията се увенчала с успех; тя съумяла още от самото начало да изкорени напълно албигойската ерес...»

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Сря Окт 30, 2019 3:15 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Окт 30, 2019 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
...
Боя се, че и аз не се шегувам, никакви религии не ми трябват...

Е, не ти трябват религии, а пък си се задълбал в религии и постоянно ровиш и ровиш, и ровиш... Накъде повече? Smile

Пример: Аз като видя сурвакари - усмихвам се, за мен това е просто един народен обичай за здраве и плодородие. Smile

Ти обаче веднага включваш религиите и започваш да обясняваш за бог Зурван, Сурван или както и да е, не го запомних. Smile
vladofff написа:
...
Е, Стефчо, последно, християни ли са тия от католическата и протестантската църкви, или са сатани?
Как беше, "по делата им ще ги познаете..."

Не разбирам защо мен питаш. Аз не съм съдия. Има Кой да съди горепосочените от тебе. Нали знаеш, че Христос е казал (Свето Евангелие от Иоана 8:7 http://www.bg-patriarshia.bg/index.php/index.php?file=bible_new_testament_4.xml#8):

„А като настояваха да Го запитват, Той се поизправи и им рече: който от вас е без грях, нека пръв хвърли камък върху нея.“



На мен лично ми е по-интересна първата част от настоящата тема - за произхода и историята на българите.

Започнах да чета материалите, към които ми беше дал връзки. Бавно става.

vladofff написа:
... И когато видиш как е в оригинала и как ти го представя "науката" - как се покриват определени думички, и как се представят други за "грешни" и им се дава обратно по смисъл тълкувание, колкото и да си непредубеден, поне малко ще се замислиш защо изобщо им трябва да правят това.

Доколкото прочетох в първата дадена връзка, хипотезата на Ганчо Ценов, че българите са обитавали българските земи още през 3-4-5 век (а не са дошли чак в края на 7 век, 681 година), се крепи най-вече на 2 стари карти, на които областта Мизия е дадена, че е обитавана от българи. Датировката на тези карти не е напълно уточнена, но има привърженици, че картите са от 3-4-5 век.

Става въпрос за:

1. Карта от 4 век от Св. Йероним (331-420), където е написано на старолатински – Mesia hec & Vulgaria.

2. Карта на света от 6 век от Равенски космограф, където е отбелязано името „bulgare“ и следния текст: „Inter vero Thraciam vel Macedoniam et Mysiam inferiorem modo Bulgari habitant“.

На мен ми е любопитно как се датират тези карти и могат ли да се използват за доказателство в подкрепа на Автохтонната теория.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Окт 30, 2019 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, въпросът беше завоалиран, но по естеството си май и провокативен. Благодаря и се радвам, че сам намери отговора. А го зададох, защото един православен богослов преди време ми се кълнеше, че православната църква/за разлика то еретиците-католици/ никога не убивала/изгаряла, а само предавала на "църковни наказания", сиреч пост и молитва.
"..с молба животът му да бъде пощаден, но ако последните пропуснели да го качат на кладата, рискували да бъдат изправени лично пред Инквизицията", ей това кърти всякакви миФки, ще си го сложа на видно място. А сега да видим тия дето не вярват в прераждането, дали ще отрекат в кого се е преродил Пилата Понтийски.
Стефане, мисля че не става въпрос само за две карти, защото ако беше така, никой от нашите "умове" нямаше да си прави труда да опонира, при това даже с личностни нападки, на такава недоказана теория. Прочети още, според мен нещата са доста по-дебели.
По отношение на доказването - аз не мога да докажа нищо, не съм нито Златарски, нито Ценов. По нататък като четеш обаче, ще видиш, че професорът от Берлинския университет, в който е работел Ценов, му е отказал рецензия, защото честно му е казал, че за да провери огромния обем от данни, му трябват поне 20 години, а той явно е бил възрастен и е преценил, че може и да не доживее до рецензия. Въпреки това ги е прочел и му е казал, че ако това е вярно, то ще се наложи те самите да преразгледат своята средновековна история... Както и да е, минало, заминало.
Като каза карти, и най-вече това което пише на тях, - виж че се посочват поне трима стари гръцки автори, които говорят за родината на българите - единодушно - СЕВЕРНО ОТ КАВКАЗ. Но от това място извирала реката Хеброс/Марица/. Школата на Златарски казва - тия гърци лъжат, объркали са извора на Марица. Един да бърка, може, ама всички вкупом... И как така ще обвиниш всички тези иначе признати древни авторитети в обикновено географско невежество? Прочети всичко внимателно, ако ще и два пъти и ще видиш в детайлите къде е дяволът. И не е само въпроса с Кавказ/защото от друга страна, никъде не пише кое за старите автори е било Кавказ/...И с Босфора и с други работи..
Виж и за похода на Никифор срещу Крум. Изворът казва, че на път за Плиска, превзели Адрианопол/Одрин. Златарски поправя - преминали край Одрин... Щот ако са превземали Одрин, излиза, че границата не е била там, дето им се иска да е...
Затова исках първо да се запознаеш с другата гледна точка и тогава да мислим пак кое е по вероятното.
Прочетох това, което имам за Ценов доста пъти и смятам, че неговите твърдения са далеч по-издържани логически, отколкото на опонентите му, които ти обаче нарече "официална" наука. Не искам да спорим, преди да имаме аргументите на двата страни, затова би било добре ако някой направи публично достояние самите томове на Ценов. Говорим за томовете, които май са издадени само на немски, а не за тези книжици, които ги имаме в Читанката. Ако Ведрин с неговите познания кое къде е скрито, за които му завиждам, успее да даде линк, пък дори на немски, бих опитал да ги преведем и прочетем. Определено би било интересно.
Също така, в един от постовете, бях писал за австралийските аборигени и пещерата Магура. Ами и това има връзка. Ценов казва, че неговите опоненти са търсили българите във всички дивашки племена по земята. Един намерил общи елементи в носията на българките с "американските диваци", явно индианци. Друг пък, мерил някакви черепи и намерил българи в Япония, трети казал, че българите произхождат от "австралийските диваци"... Та кое е вярно?
Сря Окт 30, 2019 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Един от трудовете на Ганчо Ценов, издадени на немски език, е лесно откриваем:

Goten oder Bulgaren: Quellenkritische Untersuchung über die Geschichte der alten Skythen, Thrakier und Makedonier

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Окт 30, 2019 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря. Ще го прочета.
И още за темата Кавказ. Ако Кроват е бил владетел на земи северно от Кавказ/сегашен Кавказ/, то странно как е бил и крал на западна Далмация? А ако древния Кавказ е бил Рила, нещата бързо придобиват смисъл:
От част ІІ на „Римски списък на архиепископите на Салона и Спалато“:
Там четем за един архиепископ Йоан, който е управлявал от 650 г. до 680 г. първи пренесената от Салона в Спалато епархия и е бил съвременник на: „папите Мартин І, Евгений І, Виталиан І, Адеодат ІІ, Доно І, Агатон І и по време на императорите Константин ІІІ, Констанс ІІ, Константин ІV Погонат, а така също по време на кралете на Източна Далмация и Сърбия Селимир и Будимир, и на Западна Далмация и Хърватско Кубрат и Порин“. Само, че колко Кубратовци е имало по това време?

цялата статия е тук:
http://letopisec.blog.bg/history/2015/08/21/kan-kubrat-li-syzdade-hyrvatiia.1385490
Ако Кавказ е Рила, да дохождаш често на Ираклий на гости явно вече не би било толкова трудно...
Сря Окт 30, 2019 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Владо, аз не разбирам от древни езици, а немски съм учил 1 година, още си спомням 20-тина думи...

Ама картите ми грабнаха вниманието, все пак нали е планинарски форум - картите се явяват допирна точка.

Та да видим първо картите, те бяха в първата връзка, която прочетох, ще чета и останалите, ама трябва време.

Да видим дали наистина картите са оригинални от 3-4-5 век, или са препис (дописвани?) в по-късно време.

Относно дали да приемем Кавказ за Рила: А не може ли да приемем, че Кавказ е Стара планина? Или Шар планина? Витоша?



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Окт 30, 2019 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Като стана дума за "къртене на миФки", особено впечатление ми направи и този текст в края на раздела с благодарностите в книгата на Douglass W. Bailey, споделена по-горе:

«While on the subject of maps, it would be impolite of me not to offer a special note of gratitude to the officials and ministers of the Bulgarian Ministry of the Interior, Border Police and State Militia, who freed me from the time-consuming commitments of a field-project I was involved in several years ago. They have been a constant inspiration to me, especially during those times when I have felt my powers of concentration failing. To you bastards, I hope that the fact that this book has appeared and that I survived your unpleasantness causes you untold displeasure.»

Рядкост е като за научен труд... Някой знае ли повече подробности какво му се е случило на американеца у нас през 90-те? Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Окт 30, 2019 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
@vladofff: https://tinyurl.com/y36n8ufx

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Окт 30, 2019 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
А не може ли да приемем, че Кавказ е Стара планина? Или Шар планина? Витоша?

Може, но е и когато същите тия автори дето много се бъркат, сочат, че именно от Кавказ извира Хеброс. Само за себе си, Кавказ, може да е навсякъде, ама когато се сочи и какво извира от него не етолкова лесно да се отрече. Освен ако не се докаже и че под Хеброс гърците са подразбирали Терек….
ей тук намерих нещо на български:
http://www.heliopol.com/ganchozenov-last.pdf
Виж там има още едни интересни земеописания, започват от стр. 200, сведенията на Анастасий Библиотекар - детайлите откъде минали папските легати - не по пътя Белград,Ниш, Одрин, а долу, по може би по вия Егнатия и кой всъщност бил владетел на тая земя - това също определено не се връзва с представата на официалната наука за границите на България по това време.
Сря Окт 30, 2019 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
stefan_iliev38 написа:
А не може ли да приемем, че Кавказ е Стара планина? Или Шар планина? Витоша?

Може, но е и когато същите тия автори дето много се бъркат, сочат, че именно от Кавказ извира Хеброс. Само за себе си, Кавказ, може да е навсякъде, ама когато се сочи и какво извира от него не етолкова лесно да се отрече. Освен ако не се докаже и че под Хеброс гърците са подразбирали Терек….
ей тук намерих нещо на български:
http://www.heliopol.com/ganchozenov-last.pdf
Виж там има още едни интересни земеописания, стр. 200, сведенията на Анастасий Библиотекар - детайлите откъде минали папските легати - не по пътя Белград,Ниш, Одрин, а долу, по може би по вия Егнатия и кой всъщност бил владетел на тая земя.

По въпроса за това от къде извира Хеброс (или Ибър) бях писал нещо преди 4 лета тук:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=98170#98170
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=98215#98215

Разбира се, чак толкова точни измервания едва ли са били постижими през Античността. А и дори и до днес те биват пренебрегвани. Но все пак да си кажа -- мен ако питате Хеброс извира от Същинска Средна гора. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Окт 30, 2019 4:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

Съвсем си прав, наистина Тополница би трябвало да е "основната" река. Само че това не променя особено местоположението на Кавказа от сведенията, които разглеждаме. Дори да заменим Рилски Кавказ със средногорски такъв, то разликата е пренебрежима в пропорцията с мястото на настоящия Кавказ в Русия/Грузия.
Сря Окт 30, 2019 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Много материали има тук:

History of Humanity

https://unesdoc.unesco.org/search/475d5e22-2073-4c37-9f9a-6fd97178a3ce

С подходящо филтриране може да локализирате материали за отделен времеви период и регион.
Сря Окт 30, 2019 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
vedrin написа:

наистина Тополница би трябвало да е "основната" река

Не би ли трябвало да е по-пълноводната? А в миналото надали е имало хидрологични станции.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Окт 30, 2019 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
vladofff написа:
vedrin написа:

наистина Тополница би трябвало да е "основната" река

Не би ли трябвало да е по-пълноводната? А в миналото надали е имало хидрологични станции.

Еми тя е по-пълноводната, доколкото са достоверни публикуваните данни...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Окт 30, 2019 5:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
...............................
.............
Боя се, че и аз не се шегувам, никакви религии не ми трябват. Както казва Евгений Гуляковски в една своя книга, "Светът, в който разумът е осъзнал своето предназначение, е свещен" и колкото по-скоро това се случи, толкова по-малко други заместващи "свещености" ще му трябват.
.............................................................
.........................


Ето защо си противоречиш в разсъжденията си :
-От думата свещен произлиза думата свещенник , т.е. служител на някаква религия ,
от което следва ,че ти трябва някаква религия и някакво ,,божество,, ; в даденият случай -разумът (може би) ,
но пък няма как да представиш ,,разумът,, като субект ,който да визуализираш като обект (на преклонение)
така че ,
в края на краищата ще стигнеш до ,,заместваща(и) свещен(н)ост(и),,
в твоя случай ,може би лингамът на Шива ...

Wink

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Сря Окт 30, 2019 5:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 18, 19, 20  Следваща
Страница 10 от 20

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov