ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
История, произход на българите, християнство
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 18, 19, 20  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
История, произход на българите, християнство
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
баир_будала написа:

А ти откъде си сигурен, че свещен произтича от свещенника, а не от свещ и свещник, около които въпросният се върти при службата си?
По повод лингама на Шива: за да си толкова сигурен, явно разполагаш с богат собствен опит в това отношение, но трябва ли той да става общо достояние?
Ще приема, че съветът ти не цели изразяване на нещо, което би било сериозно нарушение на добрия тон, макар по всичко да личи, че точно това целиш, а е по-скоро пожелание да се посети едно наистина култово за хиндуистите място Гархвалските Хималаи, наречено баш Лингама на Шива:


За него нямам нищо против.
Сря Окт 30, 2019 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение произходи, произлизания, лингами Отговорете с цитат
vladofff написа:
………….А ти откъде си сигурен, че свещен произтича от свещенника, а не от свещ и свещник, …………...


..............а пък Аналгин произлиза от анален...……...
Чет Окт 31, 2019 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Та това се опитвам да ти кажа, Mislesht - всеки има право на мнение и на вяра. Твоята позиция докарва усмивка на лицето ми. Някога и аз бях като тебе, в едни по-млади, отминали години... Smile


Smile Е, аз пък никога няма да бъда като теб и това ме радва. Може да се твърди, че съм извървял обратния на теб път докато растях и помъдрявах. Да, всеки има право на мнение и вяра и не го оспорвам, нито громя и прочее. Зададох прости въпроси. Не съм агресивен, защото хич не намирам смисъл в това. Между другото обаче, познавам човек който е, и по негови думи може "да докара вярващ до цвят Дива теменуга " Rolling Eyes

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Окт 31, 2019 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Мда... нещата стигнаха там дето всъщност си бяха ... под кривата круша или казано по-мило на изходна позиция. Ползата и тя е там, но има реален шанс да забие под кота нула. Единственият въпрос е кога ще се светнете за тая работа и ще вземете някви мерки, щото е ясно, че от постинга ми също полза няма да има.
Чет Окт 31, 2019 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
...първата връзка, която прочетох, ще чета и останалите, ама трябва време.

На мен също ми отне доста време, тези книги ги четох бавно и с детайли, нещата обаче ми се проясниха едва на третия прочит и благодарени ена други информации, с които разполагах, и които не са свързани конкретно с Ценов.
Не знам дали Ценов е прав, както казах ,защото не съм професор като неговия кандидат рецензент, но това което е най-убедително и буквално бърка в нечии задни отвърстия, е конкретното позоваване на разлики между оригинала на извора и лъжливата интерпретация, която Златарски дава. И ако от трудовете не можем да сме сигурни, че Ценов е прав, то поне изобличенията, които прави за Златарски за мен са буквално бетон.
А тъй като знам, че се интересуваш от православието, именно затова и ти ги препоръчах. Ако прочетеш и отчетеш всички, дори дребни детайли в книгите на Ценов, то изводът за тези писания е, че българите имат почти същия принос за утвърждаването на православието, както основните претенденти - гърците в Източната империя - виж какво казва Ценов за македонците, които са приели християнството от самия апостол Павел, после виж изследването кои са били тези македонци и от там извод, кога българите са станали християни. Виж и обяснението, което Златарски дава за крумовите разселвания на македонци на север и тезата на Ценов, че Крум е … християнин и какво и най-вече ЗАЩО всъщност е направил. Как Теофан пише в оригинал, че Никифор за златни обеци режел направо ушите "НА ХРИСТИЯНИТЕ" в България, и как Златарски го интерпретира, че видите ли, войниците му си ги окачвали на своите уши, след като са ги взели от "неверниците" българи и всъщност Никифор режел византийски уши....., а нищо такова няма в писанията на Теофан Изповедник. Как друнгария Лъв е организирал връщането на преселените от Крум на север македонци в Солунските зами, и това всъщност е бащата на Константин и Методи. Много интересна е и Брегалнишката мисия и указанието на Михаил в храма на Тивериопуските мъченици да се служи не на гръцки, а на български и защо...
Та нищо чудно и ти, след някой друг пореден прочит сам достигнеш до извода, че май "хановете" до един са били християни, а българската църква и държава всъщност са участвали активно не в "покръствания", а в доктринални спорове между отделните школи в православната църква. За мен всичко изглежда много логично, но трябва да се чете бавно, детайлно и при необходимост да се търси и проверява допълнително.
Това всичкото отново излиза във връзка с основното ми твърдение, че църквата и била основен политически инструмент в Средновековието. Верските въпроси са личен избор и всеки да вярва в каквото ще, но политиката на църквата е нещо съвсем различно. От писанията на Ценов, ако са верни, виждаме, че българите са използвали църковния инструмент много умело/най-големия пример е за сериозните причини, накарали Юстиниан да създаде илирийската архиепископия "Първа Юстиниана"/.
Пет Ное 01, 2019 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Един интересен коментар, който препечатвам от ЮТюба, изложен е под клипчето на Бучков.
Обобщава въпросите както за кръста, така и да "спорната дата", че има и още неща:

Звездата на Давид преди това е наричана звезда на ЕЛ(така хананейте наричали Сатурн,окултния бог).Хананейските жени носели големи обеци с форма на халки за да чуват добре своя Бог Ел или Сатурн.Тази мода съществува и до днес даже и в България.Някои изключително мощни финансови кръгове обожават Сатурн и до днес.Неговата система от символи е сложена пред очите ни,но ние невежите не я виждаме.Така например"черния куб"е символ на Сатурн и е поставен на много площади в известни градове.Мюсулманите в Мека обикалят около същия такъв черен куб, наричан"Кабба Алла",което означава "Куба на Аллах".От тук идва и името на науката Каббала.В Съединените щати се произвежда моделът «Сатурн» на автоморѝбилите«Форд»,а логотипът на известни световни марки е част от пръстените на Сатурн или стилизиран образ на планетата. Що се касае до Ра,Хор и т.н.,това са слънчеви култове,религии свързани със Слънцето.Християнството е поредния слънчев култ,а нас поповете ни лъжат,че Христос е Бог.Короната от тръни символизира слънчевите лъчи,а кръста е съзвездието Кръст в Южната небесна полусфера,където Слънцето достига около 22 до 25 декември всяка година.Дванадесетте месеца на годината са т.н. дванадесет апостола на Христос(Слънцето).На базата на тези и др. данни, изложеното в тази конференция е по скоро "стъкмистика".От друга страна искам да Ви съобщя,че в Италия,известен преводач на Библията ,направи нов неин буквален превод и откри ,че тя в оригинала си не говори за Бог,а говори за Елохим(мн.число) и означава съвсем друго нещо.Този преводач и писател се казва Мауро Бильино и книгите му в тази връзка са:«Библията не говори за Бог»;«Стария и Новия завет,книги без Бог»
Сря Ное 06, 2019 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:


...добрия тон, ...
.


10 страници с дървените ти философии ,
как да не ни е забавно

дъра-бъра

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Сря Ное 06, 2019 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не ни съди по себе си ... Далеч сме от философи, само дървени.
Във форума дървета бол, поздрав за които
https://youtu.be/Ai5u53L3Rcg

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Ное 06, 2019 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
А бе постингите са много интересни дори за мен дето нямам интерес към тях. Но пък темата не е лека и може би не трябва да се очаква бързо намиране отговор на всички въпроси.
Чет Ное 07, 2019 3:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
....


Последната промяна е направена от ray на Пет Ное 22, 2019 8:30 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Ное 11, 2019 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Ние тук се утепахме да спорим за 22-25 декември, а тоя с една книжка се опитал да изтрепе рибата глобално...
https://e-vestnik.bg/5498/
Пет Ное 22, 2019 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ей съсипАхте я тая тема! Very Happy

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Ное 23, 2019 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Ей съсипАхте я тая тема! Very Happy


Маи по-скоро обратното: тая тема съсипА форумната експертиза, която поради това предпочита да се скатава тихо в ъгъла... само един-двама смеят да те обадят и то едва едва ... Smile
Съб Ное 23, 2019 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Повод да се обадя/едва, едва/ е:
Наградата на Столичната община за най-добър млад учен на Софийския университет за 2019 г.
https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Naj-dobriiat-mlad-uchen-na-SU-za-2019-g-s-interviu-pred-NaukaOFFNews_140392.html

Момичето се е концентрирало върху малък отрязък от историята, а именно времето от 244 до 253 г.

Подробности, тук:
https://www.researchgate.net/profile/Lily_Grozdanova/publication/335946612_THE_ROMAN_EMPERORS_AGAINST_THE_GOTHS_OF_CNIVA_POLITICAL_MYTHOLOGY_HISTORICAL_DOCUMENTS_AND_RETRIEVABLE_REALITY_in_Bulgarian_with_a_summary_in_English/links/5d8920f0458515cbd1be1c71/THE-ROMAN-EMPERORS-AGAINST-THE-GOTHS-OF-CNIVA-POLITICAL-MYTHOLOGY-HISTORICAL-DOCUMENTS-AND-RETRIEVABLE-REALITY-in-Bulgarian-with-a-summary-in-English.pdf
Вто Ное 26, 2019 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Много просташки и същевременно много интересен период. Ще видя линковете, благодаря.
Кир Спитама, издействах ти нарочно разрешително от форумната управа, в което изрично се упоменава, че можеш и по-често и не само едва едва да се обаждаш.
Сря Ное 27, 2019 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 18, 19, 20  Следваща
Страница 11 от 20

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov