ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Офлайн карта BgMountains за OruxMaps в стил kade.si
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Офлайн карта BgMountains за OruxMaps в стил kade.si
Автор Съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Мхм - на чужд гръб и 100 разновидности са малко...

Предлагам да отпадне "Олекотена версия за директен ъплоуд в приемника" и да бъде заменено с почти същия файл с ново име "Олекотена версия за Oruxmaps" оптимизиран за резолюциите на смартфоните.
Слабите смартфони най-добре работят с Олекотена версия за директен ъплоуд в приемника. Разходът на енергия на батерията е доста важен.
Сря Яну 08, 2020 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Това няма да се случи, ето защо:

Картата има 2 основни версии за апарати на Garmin - такива на български и с латински букви. Всяка една от тях има олекотена версия с орязани хоризонтали през 25 м и лиспващ първи слой на полигоните (сгради и прочее). Тези олекотени версии са подходящи за по-стари Garmin-ски апарати, примерно първите Etrex-и или 60-ки.

Това, че можете да ползвате тези версии в Oruxmaps е неочаквано удобство за собствениците на смартфони. Все пак горните четири версии са преднзначени за Garmin-ски апарати и нищо повече - т.е. няма да има никакви промени на въпросните четири версии на картата, защото това ще наруши тяхната функционалност ако ги ползвате в Garmin-ска машинка.

Обсъжданата тук mapsforge-версия на BGMountains съдържа пълния комплект данни и е предназначена специално за смартфони, макар да може да се ползва и под Windows (по-долу ще напиша как). Тя би могла да бъде олекотена, но не знам дали има смисъл. При мен (Galaxy S6) върви без забележки, особено като се изключат 3D-сенките, а Galaxy S6 е доста стара машина.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Яну 08, 2020 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
juspar



Регистриран на: 28 Дек 2019
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Искам като ходя в планината да си запиша трак, как става и ако може да си направя предварително и после да го следвам, става дума за OruxMaps. Картата гали окото, само да напишете имената на езерата. Благодаря.
Нед Яну 12, 2020 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Любомир Илиев написа:
Махнах файловете от папка DEM и картата се визуализира без маркировката на пътеките. Затова върнах файловете.
Местенето на картата в 2D-режим е по-мудно от картата за директен ъплоуд в приемника във формат IMG. Тестовете направих на тригодишен Самсунг с Андроид 7.1.2 Важно предимство на картата от тази тема е по-големите букви.
Чудя се коя от двете карти в 2D-режим ще работи с по-малък разход на батерия?

Възможно ли е да се направи IMG-файл LT (олекотен) за директен ъплоуд в приемника за устройства с по-висока резолючия, т.е. за смартфони? Мисля, че този вариант ще бъде с най-много изтегляния, т.е. най-предпочитан. Гарминските уреди имат доста по-малка резолюция на екранчето и затова при тях картата се визуализира без претрупване.


Поправям се - няма такъв проблем, проверих при Ристе и при мен. Би ли показал какво се вижда при теб?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Яну 12, 2020 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вече преинсталирах oruxmaps-а и сложих олекотената версия за директен ъплоуд в приемника от 29.12.2019
Преди като махна съдържанието на папка DEM и направя Refresh tiles, изчезваше цветната маркировка на пътеките.
Предлагам да махнеш съдържанието на папка DEM и да направиш Refresh tiles. После да се разходиш по картата в другия край на България.
Пон Яну 13, 2020 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
УАУ!
Доживях да видя картата в mapsforge вариант. Браво на Дидо и целия екип на картата за това им постижение.
Включвам се активно с тестване и редактиране ако ми е по силите да докараме адекватна тема за визуализация на картата както е в kade.si. Искам да попитам с кой вариант на mapsforge е компилирана картата. Доколкото помня има значение като се правят темите описанието на обектите малко се различаваше май в различните версии. По принцип аз основно ползвам Локус Мапс за който си имам лиценз и по ми допада като цяло от Орукса. Ще е интересно да се портне и темата за него. Тези дни може да тествам картата как се вижда и в 2-те програми. Преди време съм си играл с 3D то на Орукса и не съм много впечатлен от рендирането като цяло. За обща представа и визуализация става. Но за човек който разбира и чете карти и да го няма все тая. Даже ако я има само опцията за Hillshade е предостатъчно за получаването на обемна представа за картата. Подобно както Ведрин направи онлайн версията на руските топокарти. Например и на моя Гармин приемник никога не съм го ползвал. Най-доброто като нещо което по било свършило много добра работа и съм попадал е това: https://www.youtube.com/watch?v=P56Zt-Qe60U
Ползва ОСМ за основа но изглежда страхотно и е супер лека и бърза откъм ресурси. Орукса е по тежък в това отношение.
Относно офлайн рутирането масово може да се ползва BRouter но проблема е че там данните за рутирането се компилират от автора на програмата за целия свят от osm файловете през определен период от време. Проблема е че сорса на БГМаунтинс не е свободно достъпен. Единия вариант е ако се съгласи немеца да компилира пробен файл или да предостави неговия компилатор на авторите на БГМаунтинс. На първо четене това е за което мога да се сетя.
Открих нова надежда днес за рутирането на картата по mapsforge. За сега видях че тези дни автора на Локусмап е пуснал експериментален плъгин за офлайн рутиране с помощта на рутинг сървиза graphhopper на който обикновено се използва онлайн варианта му за рутирането. Ето тук е плъгина за Локусмап https://forum.locusmap.eu/index.php?topic=4036.255
Има и готов скрипт за компилиране на необходимия рутиращ файл. Ако някой се включи от авторите на БГМаунтинс с пробна версия съм готов да тествам.

П.С.
Нещо не видях в Оруксмапс да има възможност за онлайн рутиране директно като посочиш някоя точка от картата и да те рутира. Знам че имаше някаква възможност за офлайн рутиране с помощта на Brouter но никога не съм я ползвал.
Пет Яну 24, 2020 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Преди време платих за един тул, Cartograph, който успешно ползва BGMountains в mapsforge вариант под Windows. Цената му за вариант под Win7 беше 10 евро - https://www.cartograph.eu/
Ето скрийншот:



Програмата дава базова функционалност, подобна на Мапсорс.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 26, 2020 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Най накрая ми остана време тук да си поиграя да тествам тази версия на BGMountains. Сложих я в Оруксмапс и много добре се е получило.
Реших да пробвам и в LocusMaps която знам че не е на особен почит незнайно защо в България и не е приоритет на авторите на картата за съвместимост затова ще помоля за малко повече технически данни с коя типа версия карта на mapsforge. Знам че се подразделят на версия 3,4,5 и видях че темата е базирана на OpenAndromaps. По принцип картата се разчита от Локуса но просто темата не е съвместима с него. А тъй като автора на OpenAndromaps поддържа варианти и за двете програми предполагам няма да е проблем да се портне темата и за нея. Основно не знам каква е разликата в темите за Локус и Оруксмапс, но тя зависи от версията на mapsforge картата.
Знам че има малко несъвместимости между по стари версии за mapsforge и по новите теми. Locusmaps има ограничения свързани с типа на версията на mapsforge и съответната тема правена за нея.
Нед Апр 12, 2020 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
icpart написа:
Най накрая ми остана време тук да си поиграя да тествам тази версия на BGMountains. Сложих я в Оруксмапс и много добре се е получило.
Реших да пробвам и в LocusMaps която знам че не е на особен почит незнайно защо в България и не е приоритет на авторите на картата за съвместимост затова ще помоля за малко повече технически данни с коя типа версия карта на mapsforge. Знам че се подразделят на версия 3,4,5 и видях че темата е базирана на OpenAndromaps. По принцип картата се разчита от Локуса но просто темата не е съвместима с него. А тъй като автора на OpenAndromaps поддържа варианти и за двете програми предполагам няма да е проблем да се портне темата и за нея. Основно не знам каква е разликата в темите за Локус и Оруксмапс, но тя зависи от версията на mapsforge картата.
Знам че има малко несъвместимости между по стари версии за mapsforge и по новите теми. Locusmaps има ограничения свързани с типа на версията на mapsforge и съответната тема правена за нея.


Здрасти,

то си пише в темата - version="4":

Код:

<rendertheme xmlns="http://mapsforge.org/renderTheme" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://mapsforge.org/renderTheme https://raw.githubusercontent.com/mapsforge/mapsforge/master/resources/renderTheme.xsd" version="4" map-background-outside="#EEEEEE" map-background="#F8F8F8">



_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Апр 14, 2020 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Интересно наистина. Малко като поразгледах нещата Локусмапса разпознава картата като версия 3, но темата правена за BGMountains е базирана за по новите версии от 4-ри нагоре но реално тя не се разпознава от Локуса. За Оруксмапса явно няма толкова значение с коя версия на Mapsforge e компилирана картата и коя тема ползва. За Локусмапс проучих че за по-старите версии V3 е имало известна несъвместимост за темите специално за нея и не са се поддържали всички стандартни тагове на темата и затова автора на OpenAndromaps е направил по специална версия за Локус. В по-новите версии на картите за mapsforge несъвместимостта май вече е отстранена. Така че решението е или да се портне темата на BGMountains във формата за Локус или да се компилира в по-новия формат на mapsforge V4 нагоре. Според мен в този си формат това е бъдещето на BGMountains за Андроид, ако се поддържа активно този проект. Оказа се че има и голяма възможност също така да се подкара и рутирането с помощта на BRouter. Автора е предоставил вече туловете за собствено компилиране на рутиращите файлове. Повече инфо тук: https://github.com/abrensch/brouter/blob/master/misc/readmes/mapcreation.md
Пон Апр 20, 2020 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички, които са положили труд за реализирането на този проект!

Винаги съм бил против навигациите в планината, но през изминалият уикенд за сефте ми се наложи да ползвам и определено без GPS нямаше да се оправя. Просто в планините без пътеки и маркировки си трябва.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Юни 19, 2020 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Светликс, чакаме да раскажеш. Не се измъквай само с благодарности. Smile
Пет Юни 19, 2020 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Светликс, чакаме да раскажеш. Не се измъквай само с благодарности. Smile

Спокойно, утре Svetlix ще разкаже...


на Арабаконак. Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Юни 19, 2020 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
icpart написа:
Интересно наистина. Малко като поразгледах нещата Локусмапса разпознава картата като версия 3, но темата правена за BGMountains е базирана за по новите версии от 4-ри нагоре но реално тя не се разпознава от Локуса. За Оруксмапса явно няма толкова значение с коя версия на Mapsforge e компилирана картата и коя тема ползва. За Локусмапс проучих че за по-старите версии V3 е имало известна несъвместимост за темите специално за нея и не са се поддържали всички стандартни тагове на темата и затова автора на OpenAndromaps е направил по специална версия за Локус. В по-новите версии на картите за mapsforge несъвместимостта май вече е отстранена. Така че решението е или да се портне темата на BGMountains във формата за Локус или да се компилира в по-новия формат на mapsforge V4 нагоре. Според мен в този си формат това е бъдещето на BGMountains за Андроид, ако се поддържа активно този проект. Оказа се че има и голяма възможност също така да се подкара и рутирането с помощта на BRouter. Автора е предоставил вече туловете за собствено компилиране на рутиращите файлове. Повече инфо тук: https://github.com/abrensch/brouter/blob/master/misc/readmes/mapcreation.md


Версията на компилираната карта не се задава директно, а зависи от това дали се ползват или не определени ключове. V4, например, се компилира ако се ползва ключ "preferred-languages"; v5 - ключ "tag-values". За съжаление не помня каква комбинация от ключове ползвах за картата, която може да се свали от сайта.

След като приключа с юнската версия, ще подкарам закачката с mapsforge-варианта и ще огледам горните детайли.

Ето тук можеш да прочетеш кратка дискусия за версиите: https://groups.google.com/forum/?utm_medium=email&utm_source=footer#!msg/mapsforge-dev/X78s28cox7M/273De-OUBwAJ

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юни 22, 2020 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Terje



Регистриран на: 27 Юли 2015
Мнения: 7
Местожителство: Габрово

Мнение Отговорете с цитат
От няколко години съм доволен употребител на картата от BGMountains в Гармин формат през Orux. От няколко дни търся начин да я подкарам и под iOS, но за съжаление не успях да намеря някакво приложение, което да изобразява гармински карти на i-устройства. Писах съобщения и на сайта BGMountains, дали има някакъв вариант - карта или апликация, но още не съм получил отговор. От прочетеното в темата, разбирам, че главните "заподозрени" пишат тук Smile.

MapsForge варианта на картата е едно възможно решение и ми олекна, като разбрах за него от темата. Успях заредя главния файл в cartograph 2 приложението - което според различни източници се доближава най-близо до възможностите на Orux. За съжаление голяма част от детайлите липсват, като маркировки, елевации и др., за да ги заредя обаче трябва да купя Pro версията.

Ще продължа да проучвам и тествам, но ще съм благодарен, ако някой сподели опит или препоръча някакъв начин.
Изглежда планинарите не ползват iPhone Smile

P.S. картата е страхотна и доста точна, помагала ми е в много случаи, специални благодарности на всички, които стоят зад проекта. Любопитен съм да подкарам описаната в тази статия подобрена визия на картата (винаги ми е било странно защо на orux картата изглежда различно от online версията).
Сря Юли 29, 2020 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 3 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov