ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком-Емине 2020
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком-Емине 2020
Автор Съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
kibik написа:
boris_borisov написа:
... в края на тоя месец смятам да поемам за 6-ти път от Ком Very Happy


последните пъти не пущаш сводки и картинки Crying or Very sad Rolling Eyes


Гледай го как помни, старото куче! Laughing
Всъщност, за 4 от преминаванията има разкази, картинки и т.н. Едно от тях беше в Пикаса май, имам спомен, че май я затриха тая галерия, та може и писанията да са утекли... не знам, не ги разбирам тия корпоративни истории Very Happy
За петото, през 2015-та, когато поставих личен рекорд, разказът съм го започнал и след Ски база Грамадлива, когато бях на път да се откажа, ми се изчерпа съвсем вдъхновението. И така си седи оттогава, и все си викам, че трябва да го довърша... да бе, колкото завърших и магистърската си степен, платих си всички такси, взех си всички изпити, и то с доста добри оценки, написах половината дипломна работа и... дотам. Не я довърших, не се явих на защита и сега съм си още бакалавър Smile Явно ми е присъщо да се давя на края на Дунава Smile
Та, тоя недовършен разказ аз сам не си го харесвам много и може и затова да ме мързи да го довършвам. То пък ще е и едно завършване, след 5 години много помня вече откъде съм минал, кво съм видял и как съм се почувствал, ма... нейсе Laughing НО! Понеже ми липсва скромност, за сметка на нахалството Laughing , имам предложение. Ако някой не толкова мързелив като мен, имащ огромно желание и време, реши да отдели част от живота си безвъзмездно, за да пусне тук поне това, което съм написал досега, то аз с удоволствие ще му предоставя материала Smile И даже, ако това стане, задължен вече твърде много, се наемам да пусна и снимките до края на пътешествието, заедно с откъслечните си вече спомени, та да стане все пак нещо завършено, което да четат бъдещите комеминейци зимно време, докато се точат на маршрута Smile Та така, ако се прежали някой, ще действаме. На мен ми е просто непосилно това качване на снимки някъде си, линкове, копирания... лаптопът ми вече е много стар и постоянно се бъзика с мен и те така те...
Пет Юли 03, 2020 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Irha написа:
Джордано не е планинар, няма опит в планината но успя самичък да премине алпийската част от Централен Балкан (от Големия Купен до вр.Ботев Smile
Браво и Поздравления за постижението Smile

Не е много сигурно, че няма опит. Четох коментар на човек, който твърдеше, че го е засичал на някои непопулярни места. Това че някой не се афишира като планинар и задава наглед елементарни въпроси, всъщност може да е именно признак, че е планинар Wink
А за Ком-Емине апийската част не е най-трудната, особено ако минаваш сам. Там почти няма къде да се объркаш и обикновено има и други хора. За мен по-неприятни и отказващи са други участъци, като например дивотията около ДДС Витиня или Котел-Върбиш-Риш.

boris_borisov написа:
Явно ми е присъщо да се давя на края на Дунава Smile

boris_borisov написа:
Ама все пак стигнах Емине, изцяло със собствени сили, и това се дължеше единствено на огромното ми желание и подкрепата на хората, които знаех, че ме следят.

Явно ти е присъщо само за Дунава, но не и за Черно море Laughing Като няма желание, се намира оправдание Laughing

boris_borisov написа:
Ако някой не толкова мързелив като мен, имащ огромно желание и време, реши да отдели част от живота си безвъзмездно, за да пусне тук поне това, което съм написал досега, то аз с удоволствие ще му предоставя материала Smile И даже, ако това стане, задължен вече твърде много, се наемам да пусна и снимките до края на пътешествието, заедно с откъслечните си вече спомени, та да стане все пак нещо завършено, което да четат бъдещите комеминейци зимно време, докато се точат на маршрута Smile Та така, ако се прежали някой, ще действаме.

Това го правихме веднъж успешно, нищо не пречи да повторим упражнението, но трябва да намериш начин да ми предадеш материалите. Миналия път стана на флашка, но сега ще е физически невъзможно. Може би да измислим нещо чрез Стефан, ако имаш някой ден път към София? Smile
(Току виж се засрамя и довърша пътеписа за Е8. Но и аз съм като теб - на няколко пъти се захващам, не ми харесва какво се получава и го изоставям. Като я няма магията в думите не става Sad )

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Юли 03, 2020 7:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

(Току виж се засрамя и довърша пътеписа за Е8. Но и аз съм като теб - на няколко пъти се захващам, не ми харесва какво се получава и го изоставям. Като я няма магията в думите не става Sad )


Миналата година ми обеща за последно. Използвам случая пак да напомня, че чакам търпеливо Oops

ПС: Имам колеги, на които ако им кажа, че съм се качвал до х. Плевен и ще си помислят, че ги будалкам. Просто хората са ме виждали само в панталон с ръб и бяла/небесно синя риза. Нищо чудно Джорджано да е подобен случай.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Юли 03, 2020 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Три пъти подхващах пътеписа в последните три месеца, нали имах повече свободно време като стояхме вкъщи, е като не става, не става... Confused Ще го мъча пак, дано да не се получи така, че да седна да пиша, защото е дошла втората вълна Wink

Работех в зала със стени за катерене и всичките ми колеги се юрваха да ги ползват като нямаше клиенти, само аз нали имам акрофобия и не съм първа младост, рядко се присъединявах към тях, а повече давах акъл. Веднъж стана въпрос и показах на един от колегите снимка на зимен Вихрен и му казах, че съм ходила там. Не ми каза, че лъжа, ама не ми и повярва Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Юли 03, 2020 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Tito написа:
Да докладва обстановката от Ком до Миджур!


Прекрасен маршрут с много гледки. Единствено Копрен си е целия обрасъл по маршрута и е леко неприятно. Малко след вр.Добро утро пътят е обрасъл с трева до гърдите и тук там паднали дървета пречат. Около 52 км е от х.Ком до Миджур, от тях 5-6 км са много зле - останалите са супер добре. Ако може да се ходи и по сръбската страна ще е още по-добре. Иска се да се обади човек на нащия директор гранична полиция, за да няма проблем с патрула. От сръбска страна обаче - сигурно изобщо няма как. Предполагам не е проблем 20 метра да се стъпи и оттатък - едва ли някой сръбски полицай ще се вдигне до билото - но всеки си мисли какво прави. НА МЕН НЕ МИ Е КОМФОРТНО ДА СЪМ В НАРУШЕНИЕ.

Как го направих: - с голяма раница с палатка и прочие до малко преди Вража глава - малко под билото има езерце и течаща вода - чешми там не видях.
Около 10 литра изпих по пътя в жегата - хем по едно време я пестях.
Преспах до езерцето(гьола), а на сутринта без раница - с 2 литра вода и 2 вафли - атакувах Миджур - 28 км с връщането. После си прибрах раницата и още 41 км до хижата обратно. Не обичам да спя излишно на палатка без душ...

Струва ми се, че това Е3 би било много по-яко, особено за хора с палатка и 1-2 дена да не им е проблем допълнително. Има няколко варианта за старт - х.Миджур или горски рай... Предполагам може и по-отдалече да се тръгне...
Нед Юли 05, 2020 9:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
momchilov написа:
Единствено Копрен си е целия обрасъл по маршрута и е леко неприятно.
Струва ми се, че това Е3 би било много по-яко, особено за хора с палатка и 1-2 дена да не им е проблем допълнително. Има няколко варианта за старт - х.Миджур или горски рай... Предполагам може и по-отдалече да се тръгне...


Под Копрен имаш в предвид на самия връх или полянката в подножието му? Защото миналата година като качвахме вр. Копрен минахме точно през една полянка, където треват бе до гърдите ми (а аз не съм особено висок), но горе на билото бе перфектно.

През Горски рай би било наистина интересно. Връх Оба е много красив и с невероятна гледка.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Нед Юли 05, 2020 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Копирам от една група: Привет ! Аз съм началника на Граничната полиция-Чипровци отговорен за района от връх Ком до Ломски дял /след Мартинова чука /. Триста метровата ивица от линията на държавната граница със Сърбия е с разрешителен режим от Директора на Регионална дирекция „Гранична полиция”-Драгоман при ГДГП-МВР. Съгласно Правилника за устройството и дейността на МВР, чл.56, ал.5 „Извършването на стопанска или друга дейност в граничната ивица се съгласува с Директора на съответната регионална дирекция”. Редът е следния: Пуска се молба от Ваше име, с имена, рожденна дата, адрес и телефон, за съответното мероприятие-изкачване на връх, туризъм по билото на планината, бране на диворастящи плодове или билки или това което искате с конкретни дати, участниците също се пишат така. Целта е извършване на проверка от наша страна. Служебен телефон на ГПУ-Чипровци, намиращо се на адрес:село Гаврил Геново, община Георги Дамяново, област Монтана, улица Седемнадесета, №35. Служебен телефон 09554/20-87. Имейлa e gpu_chipr@abv.bg , след пускането на молбата задължително ни уведомете по телефона, за да знаем. След извършването на проверка, Ви връщаме обаждане за полученото разрешение от Директора. При липса на разрешение и спиране от наша страна в граничната ивица, се съставят актове за нарушаване на чл.56,ал.5 от ПУДМВР. Глобата е в размер на 100 лева. Носете си с Вас лични карти.
Нед Юли 05, 2020 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
momchilov написа:
Единствено Копрен си е целия обрасъл по маршрута и е леко неприятно.
Струва ми се, че това Е3 би било много по-яко, особено за хора с палатка и 1-2 дена да не им е проблем допълнително. Има няколко варианта за старт - х.Миджур или горски рай... Предполагам може и по-отдалече да се тръгне...


Под Копрен имаш в предвид на самия връх или полянката в подножието му? Защото миналата година като качвахме вр. Копрен минахме точно през една полянка, където треват бе до гърдите ми (а аз не съм особено висок), но горе на билото бе перфектно.

През Горски рай би било наистина интересно. Връх Оба е много красив и с невероятна гледка.


По маршрута от Ком към Миджур - от към Каца камък. На практика - пътека няма, нито марка. В ясно време се гази и се оправих лесно - в мъгла - кой знае какво щеше да стане...
Нед Юли 05, 2020 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
В петък 03 юли 2020 г. в 21:17 ч. Радослав Георгиев е публикувал снимки от Пътеката в участъка от Пеещите скали до хижа „Бузлуджа“.

В събота 04 юли 2020 г. в 20:36 ч. Радослав Георгиев е публикувал снимки от Пътеката в участъка от Бедеците до ски база „Грамадлива“.

Днес, неделя 05 юли 2020 г. не виждам снимки, публикувани във Фейсбук от Радослав Георгиев. Странно...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Юли 05, 2020 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Радо не можа да спи според уговорката си с хижаря на прохода на републиката... Проблеми с краката и си е в къщи вече...
Пон Юли 06, 2020 7:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Вчера на засл. Ботев се засякох с Наско и Стратина. В добра форма са нямат никакво намерение да се отказват.

На по бира Страти сподели, че се движат така:
Ден 1: Ком - Гара Лакатник
Ден 2: Гара Лакатник - х. Лескова
Ден 3: х. Лескова - Витиня
Ден 4: Витиня - х. Кашана
Ден 5: х. Кашана - х. Ехо
Ден 6: х. Ехо - х. Добрила
Ден 7: х. Добрила - Заслон Ботев, като планът е бил друг, но имахме двама рожденници на заслона Very Happy

За сега се движат с доста добро темпо. Днес ще нощуват на х. Партизанска песен или на х. Узана.

Стискаме им палци!

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Нед Юли 12, 2020 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
havay



Регистриран на: 26 Мар 2019
Мнения: 1
Местожителство: STARA ZAGORA

Мнение не направих прехода за да се доказвам на някой Отговорете с цитат
Здравейте, не направих прехода за да се доказвам на някой. Снимките в фейсбук съм качвал за хората които им е интересно, както на мен ми е интересно другите като преминават маршрута- не с цел хвалене...
Мен ме валя хубав дъжд, без буря и ми беше приятно.
На хижа Лескова пристигнах нормално ( бях поръчал храна за другия ден на хижаря, но същия като пристигнах ми каза че не ми взел нищо и че има само за вечерта да направи вечеря). Така се наложи да искам храна за другия ден за Витиня, от случайно организирали се момчета които бяха дошли от Ботевград да ме видят и благодарение на тях имах какво да ям на Витиня !!! Да го имат под внимание всички Ком-Еминейци!!!
Точно си легнах да спа около 23:30 ч. и пристигнаха Любимир Палакарчев и другите двама другаря/ този ден беше доста кално/. С калните обувки директно в спалното помещение, като единия /не знам как се казваше/ обходи цялата стая многократно с калните си обувки и започна да си слага и смесва екипировката си с моята. На въпрос кога мислят да лягат - единият отговори че по рано от 1:30 ч. със сигурност няма да е.
Реших да се преместя в стаята на хижаря защото не можах да изтърпя да гледам как прескача с калните обувки от легло на легло и да обикаля цялата стая. На другия ден предупредих на хижа Кашана да очаква нещо подобно и там.
Навсякъде по маршрута хижарите не им се става рано, сутрин най- рано в 8 ч. за закуска. Само на хижа Кашана -"Мама Данче" ми направи закуска и изпрати в 7 ч.
Навсякъде по хижите има ток и е необходимо евентуално само 1 външна батерия да си носите- дори и да снимате с фотоапарат. Навсякъде има и баня с изключение на х.Козя стена/на мен само тук ми се наложи да ползвам външните батерии за зареждане/ - която в събота беше като мол зимно време преди празници.
Хубаво ще е да се организираме и на хижа Планински извори да се оправят 2 стаи които да имат всичко необходимо /като заслон/, аз там пренощувах едната вечер но си беше студено. А с аварийното фолио се получава мокър ефект. Само за пример една фейсбук група е около 30 000 членове по 1 лв- 30 000 лв.- ще станат много хубави стаи дори. От нас зависи не от БТС.
От хижа Добрила ми бяха направили сандвичи за другия ден /които и на гладно куче да ги дадеш няма да яде/. От него ден усетих че нещо със зъба има проблем.
При преминаването на връх Купена си беше екстремно и наистина респект за всички които го минават с колело, на връх Ботев нямаше никой - а времето беше супер хубаво. След връх Юрушка грамада към хижа Тъжа или точно като се завие наляво по "лятната пътека" - пътеката е цялата в камъни и хвойна"ужасна пътека"- личи си че никой не го интересува от х.Тъжа или х. Мандрата за пътеката към Ботев... А пътеката от хижа Мазалат към хижа Узана и хижа Ехо към хижа Козя стена нямаха един камък - виждаше се че е почистена и е много приятно за вървене.
Сутринта на х.Тъжа зъба започна да се подува, реших все пак да вървя. На х.Узана обаче зъба не изглеждаше да подминава и сутринта по план щях да вървя до Бузлуджа, вече бях свършил провизиите и реших да закуся на х.Узана/две парчета баница и 1 чай =6 лв./ Така тръгнах в 8:30 ч. от хижа Узана като целта ми беше хижа Бузлуджа, по пътя реших че е най-добре да вървя до Кръстец и от там с влака да се прибера.Беше около 09:30 ч. когато го реших и ускорих крачката- на гара Кръстец бях в 15 ч. като на прохода на Шипка направих почивка 30 мин и хапнах 2 биволски кисели млека/ бяха много вкусни/. Вече се забелязваше доста подутото, но тъй като не искам да имам такива снимки с подута страна си слагах ръката и така не се забелязва-това беше и целта на ръката ми. На никой няма да доказвам- само пожелавам на бъдещи Ком-Еминейци да нямат такъв проблем.
Аз също работя и нямам повече отпуска за да го продължа, но догодина ще го продължа от Кръстец към Емине. За мен си, не за някой друг, за мое удоволствие и за да хвърля все пак едното камъче в водата....
С краката нямах проблем- взех си мерино чорапи/по дебели и по тънки/, по тънките ми бяха по удобни.Вечерта където се получава натоварване ги мажех с "Диклак гел" и на сутринта все едно не съм вървял.
Бях и с блузи от мерино вълна които се представиха отлично. Горе-текс екипировката беше много добре. Имах и дъждобран от декатлон който слагах когато ме валя, за да ми остане максимално суха раницата- и тя си има дъждобран- така нещата в раницата ми бяха абсолютно сухи. Дъждобрана обаче много запотяваше и отдолу където якето диша дъждобрана беше мокър- с една дума не е за препоръчване.
По хижите масово е еднообразно менюто = кебапчета 2 лв, кюфтета 3лв на х.Мазалат, шопска салата 4 лв, боб чорба 2- 3 лв, вафли 1 лв, кроасан 2,50 лв- Козя стена - големи уговорки кога могат да ми направят сандвичи за другия ден и се отказах накрая/, безалкохолно/кола/ 2-2,50 лв, бира 3 лв. Сандвичи за закуска 2,50 лв/две филии с кашкавал и салам/. Добре че има и изключения като хижа Дерменка където успях да хапна п.картофи и хижа Козя стена където бяха направили салата зеле и моркови.
За водата- аз по принцип пия много вода около 3 литра, но по време на прехода никъде не съм закъсвал за вода и даже винаги съм имал около литър пълна бутилка. Просто не се ожаднява толкова много колкото си мислих.
Общо казано съм доволен, от многото пътеписи бях останал с впечатлението че е много трудно, но всъщност не е толкова трудно- аз си лягах рано и се събуждах рано, жалкото е че на никой хижар не му се става за 1 човек да направи чай и две филии за закуска... Имаше много хубави моменти, но специално от хижите не съм очарован. Навсякъде очакват групите от където ще паднат и големи пари...
Ако човек има свободно време е много по добре да спи на палатка и да го направи за повече дни.... За другата година от Кръстец обмислям да го направя с палатката и спалния чувал...
Сря Юли 15, 2020 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
@havay - Адмирации и при това си го направил сам!
Благодаря за актуалната информация за хижите.
Сря Юли 15, 2020 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Havay, надявам се нямаш нищо против, че качвах снимките ти тук, във форума. Снимките са интересни и полезни.

Личи си, че Ком-Емине е спечелил още един „поклонник“, когото го е хванала Магията. Smile

П.П. А догодина... сигурен съм, че няма да продължиш от Кръстец до Емине, а ще започнеш от Ком... Wink

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юли 15, 2020 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 243
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Споделям мнението за х.Мазалат, че е най-скъпарската -18лв за легло...

100гр. пържени картофи със сирене +3 кебапчета +1 кола =13лв, Чаша вино наливно от кутия =5лв

Явно поради това имаше 12 опънати палатки и от двете страни на хижата Smile
Чет Юли 16, 2020 8:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 8 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov