ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
147 години от обесването на Васил Левски
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
147 години от обесването на Васил Левски
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:

... какъв ли пример дава на народа? В България май е норма да си "над нещата"(разбирай закони и разпоредби).

Това не е офтопик, а точно по темата. Според един мой приятел -историк, грубото незачитане на закона от страна на българите е наследство точно от живота им в Османската империя. Защо? Малко известен факт е, че османската власт всъщност много не я е било грижа какво правим, стига да се събират данъците. Другите неща да си ги уреждаме както знаем - имало е общини, еснафи, нотабили и какви ли не други местни структури - те да му берат гайлето. И ми беше посочено, че ако по едно и също историческо време българин "под османска власт" и, да кажем англичанин или французин, извършат едно и също, да го кажем "нарушение", у нас я те хванат, я те накажат, я се "откупиш" с някакъв рушвет, но във всички случаи вероятността да се отървеш е огромна/както е и понастоящем/. По същото време, в "Европа" безмилостно и най-вече НЕИЗБЕЖНО, се беси, реже, сече, разчеква дори за дребни поводи/то и днес така си продължава - наскоро един познат ми каза, че някои светофари в Швеция имали "фотофиниш" - на червено, малко да прекрачиш линията, и си готов, зловещо глобен за няма нищо/... което, както днес изследователите признават, е причина за по-голямата законобоязливост на европейските народи, спрямо нагласата българска.
Сря Мар 04, 2020 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Това което пишеш е в пряка връзка с една моя теорийка, защо някои българи успяват в Щатите например, а тук не. Ами тук просто са в конкуренция с други, мислещи и действащи като тях! Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Мар 05, 2020 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Това което пишеш е в пряка връзка с една моя теорийка, защо някои българи успяват в Щатите например, а тук не. Ами тук просто са в конкуренция с други, мислещи и действащи като тях! Wink


Като успеят зад океана, бягат у нас.
След това янките си ги събират на правителствено ниво да си пълнят каушите...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Мар 05, 2020 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Ха познайте, ако пред паметника Шипка на 3-ти март се направи социологическо проучване какво да бъде името на върха до хижа „Добрила“ - Левски или Амбарица - какви ще бъдат резултатите?

Резултатите ще бъдат абсолютно без никакво значение, защото има огромна разлика между това как хората ще отговорят на една анкета обмислено и на националния празник и как ще нарекат спонтанно върха после, като седнат на масата в хижата или когато се договарят за преход във фейсбука, или когато публикуват снимки от там по групите.
Трябва някаква стабилна група планинари и то "инфлуенсъри" да си постави сериозно за цел да промени едно име, за да се получи такава промяна бързо с помощта на социалните мрежи. Иначе по официален път ще отнеме едно поколение време и пак не е сигурно, че ще стане.
Само че, така и не мога да разбира за какво е цялото това желание да се променят имена. Гледам и Димо Колев беше пуснал анкета в Планинари, щяха да се избият хората в коментарите, добре че е само виртуално. Което може би дава и отговор на въпроса на Стефан какви ще са резултатите от една такава анкета.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Мар 07, 2020 8:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Аз като учил някаква математика, вероятности и статистика - извадката направена на 3 март на Шипка няма да е представителна, дори бих казал ще е силно изкривена. Изкривена от онези с байраците, новите патриоти и нацоналисти, за които Шипка ще е от малкото изкачени върхове през годината, може и единствения... Те пък какво общо имат с планината? Да си оправят имената и фамилиите, ако ги притесняват толкова чуждиците (извинявайте ама се сетих за Джамбазки, Каракачанов и Сидеров...).

Мисля, че времето на смяна на имената отдавна е минало. Няма вече соц, култ към личноста, етнически прочиствания, покръствания.

Върховете са доживели до наше време с някакви имена, това е в резултат на нашата история (с която все се гордеем), ще си останат такива.
А иначе книги - географски, романи, просто статии, презантации на тема топонимите нека да има, нека да се знае как са се променяли върховете през годините.
Много си обичам турските (тюркските, юрушките ...) имена в нашите планини, различни са, интересни са. Знаем защо са там, има история. И като няма стари тракийски, славянски или български такива, да си останат каквито са си. Има достатъчно "покръстени", стига толкова. Времената вече са други Very Happy
Съб Мар 07, 2020 12:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Забелязвам някакво залитане май... Отговорете с цитат
Нещо не ми допада този периодично избухващ ентусиазъм за преименуване. В случая идеята Мусала да стане връх Левски ми напомня годините, когато всичко най-голямо в България носеше името Сталин: естествено най-високият връх на Балканите, най-големият язовир на Балканите (днес "Искър"), най-голямата машинно-помпена станция (днес разграбена), централният район на София беше Сталински (преди да стане Ленински, а сега Средец), булевард "Витоша" - "Сталин", та и Варна стана Сталин. Радетелите на подобна инициатива дават ли си сметка как би реагирал, ако можеше, самият Левски - този безкрайно скромен човек, ако се допитат до него?
Съб Мар 07, 2020 7:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Моля, изгледайте видеоклипа докрай! Чудя се дали ще можеш, лесно е, ако опиташ. Smile

https://www.youtube.com/watch?v=x12rUColPFQ

Джон Ленън

Представи си!

Представи си, че няма рай
Лесно е, ако опиташ
Че няма ад под нас
Че над нас има само небе
Представи си как всички хора
живеят за деня...

Представи си, че няма държави
Не е трудно да се направи
Нищо, за което да се убива или за което да се умира
И никакви религии също
Представи си как всички хора
живеят в мир...

Може да кажеш, че съм мечтател
Но не съм единственият такъв
Надявам се, че някой ден ще се присъединиш към нас
И светът ще бъде като едно

Представи си, че няма притежания /собственост/
Чудя се, дали можеш
Че няма нужда от алчност или от глад
Братство на хората
Представи си как всички хора
си споделят целия свят...

Може да кажеш, че съм мечтател
Но аз не съм единственият такъв
Надявам се, че някой ден ще се присъединиш към нас
И светът ще заживее като едно

1971

*************************

John Lennon - Imagine lyrics

Imagine

Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people
Living for today...

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace...

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one

Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world...

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one


Songwriters: Lennon, John

Opening track on the album “Imagine” released in 1971

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Мар 08, 2020 7:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Аз като учил някаква математика, вероятности и статистика - извадката направена на 3 март на Шипка няма да е представителна, дори бих казал ще е силно изкривена. Изкривена от онези с байраците, новите патриоти и нацоналисти, за които Шипка ще е от малкото изкачени върхове през годината, може и единствения... Те пък какво общо имат с планината?

mom4i, ти къде, как и с каква извадка би направил една такава анкета, за да е наистина реална?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Мар 11, 2020 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Ха познайте, ако пред паметника Шипка на 3-ти март се направи социологическо проучване какво да бъде името на върха до хижа „Добрила“ - Левски или Амбарица - какви ще бъдат резултатите?

Специално за амбарица съм твърдо да се преименува. На Левски/както официално си се води по картите/. Що за логика такъв връх да носи инвентарно наименование, на недвижимо имущество/хамбар/, при това на доказан национален предател.
Чет Мар 12, 2020 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
stefan_iliev38 написа:

Ха познайте, ако пред паметника Шипка на 3-ти март се направи социологическо проучване какво да бъде името на върха до хижа „Добрила“ - Левски или Амбарица - какви ще бъдат резултатите?

Специално за амбарица съм твърдо да се преименува. На Левски/както официално си се води по картите/. Що за логика такъв връх да носи инвентарно наименование, на недвижимо имущество/хамбар/, при това на доказан национален предател.


Каква е тая история с Амбарица и предателя?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Мар 12, 2020 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

Каква е тая история с Амбарица и предателя?

от уикито, че е най-бърже:
името:
До 29 юни 1942 името е Амбарица. Легендата разказва, че тук са били хамбарите (житницата) на Крали Марко, и оттук и името „Амбарица“.
"Крали Марко":
Марко Мърнявчевич, известен като Крали Марко, Марко Кралевити, Марко Кралевич или Крале Марко (на сръбски: Марко Мрњавчевић или Краљевић Марко) е средновековен крал на Прилепско кралство, обхващащо голяма част от областта Македония, със столица Прилеп.
Убит е в битката при Ровине, където се бие като васал на страната на османските турци срещу влашкия войвода Мирчо Стария.
Това е накратко.
Чет Мар 12, 2020 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:



И никакви религии също

!


Разбира се, представял съм си го, още през студентските години, когато се събирахме на 8 декември да почетем Джон Ленън.
Видеото няма да коментирам.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Мар 12, 2020 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Мариана, въобще не бих правил такава анкета - върхът е бил преименуван, но новото име не се е хванало, значи това е желанието на народа... Какъв е смисъла да се върви срещу традицията, да се правят изкуствени неща.

А иначе това е проблем на местните хора - Троян, Черни Осъм и Карлово, на тяхна територия е въпросния връх. Но не съм чул някой от тях да му вика "Левски".

Като общо, ненужна дискусия...
Пет Мар 13, 2020 8:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Re: Забелязвам някакво залитане май... Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Нещо не ми допада този периодично избухващ ентусиазъм за преименуване. В случая идеята Мусала да стане връх Левски ми напомня годините, когато всичко най-голямо в България носеше името Сталин: естествено най-високият връх на Балканите, най-големият язовир на Балканите (днес "Искър"), най-голямата машинно-помпена станция (днес разграбена), централният район на София беше Сталински (преди да стане Ленински, а сега Средец), булевард "Витоша" - "Сталин", та и Варна стана Сталин. Радетелите на подобна инициатива дават ли си сметка как би реагирал, ако можеше, самият Левски - този безкрайно скромен човек, ако се допитат до него?


Инерцията и навика са голяма сила. Добре е, че навремето все пак са успели да преименуват Юмрук чал на Ботев, че ако беше останало на нас все още щеше да се нарича така.

А последното изречение от цитата по-горе е голяма глупост, според мен. Може би е най-добре най-високия връх да се нарича Бай Ганьо - символ на глупостта и простотията, събирателен образ на всички нас. С него ще е по-лесно да се оприличим.
Връх Бай Ганьо. Сигурно и на географите ще им хареса, все пак е доста звучно.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Пет Мар 13, 2020 8:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение ми така де .. Отговорете с цитат
Oops

ся ,и цесекарите остава да си си поискат връх Цесека

иначе :
https://www.youtube.com/watch?v=krIus0i9xn8

Laughing

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Пет Мар 13, 2020 2:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 5 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov