ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
COVID-19
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 100, 101, 102, 103  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
COVID-19
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, да разбирам ли, че наричаш Айзък Азимов „халтурчик“, а не писател? Shocked

Много писатели си изкарват хляба с писане на книги, тоест това им е професията и се интересуват дали са харесвани. Как мислиш, те не са ли истински писатели?

Пак повтарям – моята теза не е, че ВСИЧКИ писатели БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ пишат книги, които читателите искат да прочетат. Има и изключения – например Толстой и Алеко Константинов. Smile

Относно КОВИД-19 – какво се разбира под „умира доста народ“? Колко е това „доста“? Какво означава „мрат яко“? Колко е това „яко“?



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Апр 21, 2022 1:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 230
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
... да разбирам ли, че наричаш Айзък Азимов „халтурчик“, а не писател? Shocked

Не бих го нарекъл „халтурчик“, но реално погледнато не е особено добър писател. Много идеи има в неговите произведения, но като начин на писане по-скоро е под средното ниво.
Когато ти генерализираш всичко е цветя и рози, ако някой друг генерализира, то „ама това не е така“ Very Happy

stefan_iliev38 написа:
Много писатели си изкарват хляба с писане на книги, тоест това им е професията и се интересуват дали са харесвани. Как мислиш, те не са ли истински писатели?

Всеки се интересува дали е харесван, без значение от професията си. Има обаче хора, които творят заради вътрешната си нужда да създадат нещо. Има занаятчии, които творят това, което им е поръчано (народът го иска). Нека не ги определяме тези вторите генерално като халтура. Те са професионалисти, които създават качествени неща, но без да влагат себе си вътре.

И да се върнем на темата:
stefan_iliev38 написа:
Относно КОВИД-19 – какво се разбира под „умира доста народ“? Колко е това „доста“? Какво означава „мрат яко“? Колко е това „яко“?

Вероятно си пропуснал графиката, която vedrin сподели малко по-назад в темата за смъртността в България. Там визуално са представени думичките, които не ти харесват. Но ако прецениш, че тези данни не ти допадат, може да ги игнорираш и да споделиш нещо друго, които те вълнува.
Чет Апр 21, 2022 7:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз моите студенти по логика ги уча, че изразите "Човекът е смъртен", "Всеки човек е смъртен", "Всички хора са смъртни", "Хората са смъртни" и пр. са еквивалентни. Така "Писателят пише книгите, които..." и "Всеки писател пише книгите, които..." са синонимни. Ако се допускат изключения, се казва "общо взето" или нещо от тоя род.

За Ковида: когато на 1 ноември 2011 г. от Ковид са умрели 310 души, това е "як" мор. Защото преди една година толкова хора щяха да са живи. За сравнение: ако на същата дата от инсулт са умрели, да речем, 22, толкова щяха да са умрели и миналите години. Ако за едно денонощия от катастрофи умрат 310 души, ще се вдигне олелия до господа. А тука сума народ само вдига рамене - "ами грип, какво пък!".
Чет Апр 21, 2022 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
. А тука сума народ само вдига рамене - "ами грип, какво пък!".


Сигурно, ако лежиш по цял ден. Аз карах ковид съвсем наскоро за първи път, ваксиниран съм. Уж е леко, но толкова различни симптоми, които се сменят, никога не съм имал. И както е така леко, така и кашлях една седмица, докато уж се бях оправил.

Но да кажем това е дребна работа. По-големия проблем се оказа, като тръгнах пак с кардио дейностите, оказа се че все едно не съм бягал никога. ЛЕсна умора, и постоянно висок пулс на съвсем елементарни натоварвания. Това ако не се товариш, дори и не го разбираш . Лесната умора. Като се има предвид, че аз не съм се залежавал дори и за ден. Мисля че това като симптоматика няма нищо общо досега с разните настинки и грипове, които съм карал.

Лично впечатление, не ангажирам никого с него.
Чет Апр 21, 2022 10:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И аз подобно. Вече го писах. Ден, два, три... 37,2 температура. Аспирин, парацетамол, ама не спада, ами след седмица се качи на 38,2. Ако беше грип или настинка, качвал съм и много повече. Ама тука тенденцията и отпадналостта ме накараха да действам. Проба и ето ти ковида. Веднага на рентген - половината бял дроб побелял! Без кашлица, без задъхване. Както казва и Калоян, съвсем ново поведене. Още не се бях ваксинирал, това беше още в началото. Сега съм тройто ваксиниран, па да видим.
Чет Апр 21, 2022 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Павел Б



Регистриран на: 31 Авг 2015
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Рупорите на руската пропаганда в България


Посредствена статия. И като цяло невярна, за добро или за лошо...

Мисля, че в този форум има поне 10-тина човека, способни на по-добър и смислен анализ. Дали ще могат да го публикуват в DW..?

Лично мнение, разбира се. Smile
Чет Апр 21, 2022 1:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
stealth написа:
stefan_iliev38 написа:
... да разбирам ли, че наричаш Айзък Азимов „халтурчик“, а не писател? Shocked

Не бих го нарекъл „халтурчик“, но реално погледнато не е особено добър писател. Много идеи има в неговите произведения, но като начин на писане по-скоро е под средното ниво.
Когато ти генерализираш всичко е цветя и рози, ако някой друг генерализира, то „ама това не е така“ Very Happy

stefan_iliev38 написа:
Много писатели си изкарват хляба с писане на книги, тоест това им е професията и се интересуват дали са харесвани. Как мислиш, те не са ли истински писатели?

Всеки се интересува дали е харесван, без значение от професията си. Има обаче хора, които творят заради вътрешната си нужда да създадат нещо. Има занаятчии, които творят това, което им е поръчано (народът го иска). Нека не ги определяме тези вторите генерално като халтура. Те са професионалисти, които създават качествени неща, но без да влагат себе си вътре.

И да се върнем на темата:
stefan_iliev38 написа:
Относно КОВИД-19 – какво се разбира под „умира доста народ“? Колко е това „доста“? Какво означава „мрат яко“? Колко е това „яко“?

Вероятно си пропуснал графиката, която vedrin сподели малко по-назад в темата за смъртността в България. Там визуално са представени думичките, които не ти харесват. Но ако прецениш, че тези данни не ти допадат, може да ги игнорираш и да споделиш нещо друго, които те вълнува.

Нямам намерение да коментирам написаното от тебе, защото е изтъкано от противоречия, но всеки има право на свое мнение.

Сотиров, в една съседна тема се опитваха да ни убеждават, че само съдът има право да решава какво действително се е случило и ние нямаме право да го обсъждаме, сега ти се опитваш да ме накараш да следвам само логиката за студенти. Smile

Христо Ботев:
„Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!“

Да вземем да изкараме Христо Ботев, че генерализира и да напишем, че „реално погледнато не е особено добър поет, под средното ниво“? Very Happy

Представяш ли си какво би станало, ако всички коментари в този форум са написани съгласно логиката, която се изучава от студенти? Think

Аз прочетох статията, която Ведрин беше споделил, и изразих мнение за възможна причина, поради която обсъжданите в статията пропагандатори са прехвърлили своето „творчество“ от ковид-19 към войната в Украйна. Не съм „генерализирал“, не съм твърдял, че моето мнение е „цветя и рози“, не съм искал другите да споделят моето мнение и да го признават за правилно.

Относно графиката за смъртността в България, която Ведрин беше публикувал (http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=156530#156530) – най-ниска е била смъртността около 1960 г. Сотиров, твоето мнение: Да вземем да върнем здравеопазването в България в онези години, а? Think

Сотиров, още един уточняващ въпрос относно КОВИД-19: На 01.11.2021 г. в статистиката се твърди, че има 310 души в България, умрели от КОВИД-19, а починалите от Испански грип са 0 души. Според тебе Испанския грип не е опасна болест, тъй като от него „не мрат яко“, отричаш ли?



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Апр 21, 2022 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Е как ще са нула, починалите от Испански грип в България през 1920-те са немалко - може да се намери в старите статистики...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Апр 21, 2022 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, така е, но Сотиров дава пример за датата 01.11.2021 г. и точно затова ми е уточняващият въпрос.

kaloyanv написа:
... По-големия проблем се оказа, като тръгнах пак с кардио дейностите, оказа се че все едно не съм бягал никога. ЛЕсна умора, и постоянно висок пулс на съвсем елементарни натоварвания. Това ако не се товариш, дори и не го разбираш . Лесната умора. Като се има предвид, че аз не съм се залежавал дори и за ден. Мисля че това като симптоматика няма нищо общо досега с разните настинки и грипове, които съм карал.

Лично впечатление, не ангажирам никого с него.

Калояне, има една болест, от която никой не се е отървал, нарича се старост. Smile

Бързам да подчертая, че не „генерализирам“ и че мнението ми не „цветя и рози“, преди да са ме погнали отново! Smile



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Апр 21, 2022 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Странностите Стефкови продължават да ме удивляват. Логиката, която изучават студентите, не се различава от логиката, с която Господ ни е надарил по рождение. Това се отнася и за форума. Като споменах студентите, първите ми думи към тях са: "Вие сте щастливи, че за разлика от археолозите не носите на гръб инструментите си - кирки и лопати, защото инструментът ви винаги е в тлавата ви, той е вашата логика." Професорите по логика нямат друга логика, различна от хорската, както и професорите по химия дишат същия въздух, който и ние. Единствената разлика е, че те го изучават. И като ми цитираш Ботев, той употребява точно същата логическа генерализация, която цитирах и аз: "Всеки, който падне за свобода, не умира!". Само че ако имаш намерение да ми възразиш "Ама чакай, нали всеки човек беше смъртен?", аз няма да се хвана. Студентите ми вече са във великденска ваканция, аз също.

Не разбирам също защо намеси испанския грип. Да, бил е опасен, но сега не е, просто защото го няма. По-точно казано: испанският грип не представлява опасност за населението. И едрата шарка не е опасна, щом я няма. Никой не умира от нея и никой не се пази от нея. А Ковидът е опасен и от него продължават да умират, макар с различна амплитуда. Абе някои хора слепи ли са?
Чет Апр 21, 2022 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 230
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
stealth написа:
stefan_iliev38 написа:
Относно КОВИД-19 – какво се разбира под „умира доста народ“? Колко е това „доста“? Какво означава „мрат яко“? Колко е това „яко“?

Вероятно си пропуснал графиката, която vedrin сподели малко по-назад в темата за смъртността в България. Там визуално са представени думичките, които не ти харесват. Но ако прецениш, че тези данни не ти допадат, може да ги игнорираш и да споделиш нещо друго, които те вълнува.

... Относно графиката за смъртността в България, която Ведрин беше публикувал (http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=156530#156530) – най-ниска е била смъртността около 1960 г. Сотиров, твоето мнение: Да вземем да върнем здравеопазването в България в онези години, а? Think

Благодаря, че не ме разочарова Razz
Чет Апр 21, 2022 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, добре, че квантовите физици не са се ръководили от професорската и от хорската логика, че можеше и досега компютрите да не са изобретени, а без тях как щяхме да пишем във форума? Smile

Намесих Испанския грип (а и не само него), защото се опитвам да ти намекна, че изработването на ясни и точни критерии за това, коя болест е „опасна“, е трудна и понякога невъзможна задача, неподвластна на обикновената логика. Всяка болест може да бъде опасна, ако се разболееш от нея и доведе до усложнения, особено ако не си лекуван правилно. Можеш например да питаш внуците си дали те считат КОВИД-19 за опасен за тях (и дали са го считали преди година за опасен за тях).

Та, Сотиров, въпросът ти към мене беше за КОВИД-19: „Отричаш ли, че е опасна болест?“

Отговорът ми е: Сега, в този момент, нито отричам, нито не отричам, че КОВИД-19 е опасна болест.

Но моля – отговорът ми да не се „генерализира“ и да не бъде считан за „цветя и рози“. Smile
Не ангажирам никого с този отговор, той е лично мое мнение.

П.П. Моля, нека няма разочаровани от отговора ми. Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Апр 21, 2022 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Дидо, така е, но Сотиров дава пример за датата 01.11.2021 г. и точно затова ми е уточняващият въпрос.

kaloyanv написа:
... По-големия проблем се оказа, като тръгнах пак с кардио дейностите, оказа се че все едно не съм бягал никога. ЛЕсна умора, и постоянно висок пулс на съвсем елементарни натоварвания. Това ако не се товариш, дори и не го разбираш . Лесната умора. Като се има предвид, че аз не съм се залежавал дори и за ден. Мисля че това като симптоматика няма нищо общо досега с разните настинки и грипове, които съм карал.

Лично впечатление, не ангажирам никого с него.

Калояне, има една болест, от която никой не се е отървал, нарича се старост. Smile

Бързам да подчертая, че не „генерализирам“ и че мнението ми не „цветя и рози“, преди да са ме погнали отново! Smile

От 15 години не си спомням да съм боледувал от настинка или грип сериозно. За по 1-2 дни на крак. Щом казваш че е старост Smile) би следвало да се разболявам от грип или настинка, което не се случва и до момента. Но не мога да споря с теб, щом е старост, старост да е Smile Ама викам А дано да не е ..още повече че тя не трябва да служи като оправдание, когато правим всичко необходимо за здравето си Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!

Чет Апр 21, 2022 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Павел Б написа:
vedrin написа:
Рупорите на руската пропаганда в България


Посредствена статия. И като цяло невярна, за добро или за лошо...

Мисля, че в този форум има поне 10-тина човека, способни на по-добър и смислен анализ. Дали ще могат да го публикуват в DW..?

Лично мнение, разбира се. Smile


Посредствена, непосредствена, поне някой се е сетил съвсем независимо да зададе едни въпроси ... които незнайно защо никой не ги задава. Те са много. Но да речем откъде се получава тази групова организирана руска пропаганда с фалшиви профили. Откъде идва цялото това нещо, кои са тези анонимни хора и откъде идва финансирането им. Сега с войната лъснаха много ясно някои неща и партии и политици и общественици. Въпроса е защо досега няма нито едно читаво разследване, финансирането откъде и как идва и кои са тези. Все едно да се пита бившия управител на лукойл в България, как така е милиардер. Какви финанси управлява и в чии интерес са. Дали е български и тн .. Много са въпросите и малко отговорите .. То дори тези въпроси не стоят на дневен ред.

Аз ще се радвам да прочета един анализ от вас .
Чет Апр 21, 2022 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, няма да се плашиш! Има болести, които с напредване на възрастта отшумяват и изчезват – например камъни в бъбреците.

А иначе последиците от една болест може да не се отнасят само до физическото здраве на човека, но и до психическото.

На следващия ден след падането на изискването за задължително носене на маски, в Кауфланд видях едва 10-тина души, които носеха маски. След няколко дни във Фантастико успях да видя едва 3-ма, които носеха маските си така, че носът им беше открит. В софийското метро броят на носещите маски беше по-голям, но и там преброих едва 10-15 души с маски.

Питам се: Защо хората изведнъж хвърлиха маските? Think



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Апр 21, 2022 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 100, 101, 102, 103  Следваща
Страница 101 от 103

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov