ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Визията на секретаря на БТС за планински туризъм...
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Визията на секретаря на БТС за планински туризъм...
Автор Съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Слушах интервюто, просто Румен Драганов е много образован и грамотен човек и има доста познания и със сигурност би могъл да помогне на БТС, ако те желаят да си помогнат всъщност. Дори и тук се изразява грамотно и идейно. Другият човек, когото не познавам, явно няма нужното образование и визия. Интересно ми е какъв му е диалекта, варненски ли е ?


Да се разбира ли, че той списва по нещо във форума? Как се води като участник, ако е така ?

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Юни 11, 2020 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Планински туризъм Калояне, или "приключенски", както е тенденцията да му казват в момента, но на мен не ми харесва много.
Нищо не разбира, и си го признава. Но не се притеснява да казва как трябва да стане...

Не става дума за ресора туризъм, за пазарни механизми, за икономика, където Румен Драганов е силен. Тук влиза в някаква конкретика за сигурност и инфраструктура, която би трябвало да стряска планинарите с безумността си. Тези, които искат планината да остане близка до естествения си вид, каквато по принцип се цени най-много.

Явно не са тук тези хора... За щастие, от зеления форум нищо не зависи, той си остава една затворена среда. Има други институции, които ще си дадат мнението - ПСС, БФКА, НСА и,хахаха, АПХ разбира се, там има доста специалисти по темата за планините, не коментатори, а превърнали ги в своя съдба.
Laughing Laughing Laughing


Ако Румен Драганов нищо не разбира, то Димо Колев как го виждаш да се вписва? Той е толкова далече от планините, че го броя като чужд елемент в тая система. Очевидно е за какво е там - първата му работа беше да види отде идат парите, сега му дойде грижа на главата що му ги спират.

Да брои маркираните километри на БТС - ммм, някакси не му отива Smile Димо помниш, скоро беше когато се ослушваше тук във форума как се правят маркировка и табели...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юни 11, 2020 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
... За щастие, от зеления форум нищо не зависи, той си остава една затворена среда...


рядко щастие ли?

ти като любител на планината ли пишеш тук?
или като търговско лице предоставящо услуги срещу заплащане??
хубаво е да се знае , за протокола Arrow
Чет Юни 11, 2020 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Много вероятно да е така както ти казваш, обаче ако трябва на базата на разговора да избера измежду двама човека, пак няма да е този другия, който сърдито се заяде за пътеките и хижите, сигурно и той е прав, но поне да беше дал някаква визия и нещо конкретно.

Вече не може да разбереш кой крив и кой прав и въобще, кой милее за природата и това как да стават нещата по реда си, вместо да се гледа само интереса.
Чет Юни 11, 2020 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Тези, които искат планината да остане близка до естествения си вид, каквато по принцип се цени най-много. Явно не са тук тези хора...

За повечето хора тук планинарството не представлява особен материален интерес: не си вадят хляба с него, не събират членски внос, не заемат синекурни длъжности, не дават интервюта из медиите дори когато им поискат такива, не издават пътеводители за места, в които не са стъпвали нито веднъж, не се изживяват като "Кралят Слънце", и не си пият виното с лица с подобни поприща.

Освен че свободно общуват с естествената среда, много от хората тук безвъзмездно влагат време и средства за подобряване на планинската среда и свързаното с нея битие, като при това се стремят да не нарушават природната хармония. Именно всред тези хора се е запазил или дори бих казал -- възродил, макар и неформално, "кооперативния дух", споменат от Румен Драганов. Подобен дух понякога личи и в други среди -- дано се множат именно такива добри примери, а не, да кажем, "импровизации на монтажниците". Едно е да сътвориш нещо качествено и от сърце, което да бъде полезно за поколенията и разпознато като добър пример за следване, съвсем друго е да "си оставиш ръцете", за да бъде отчетена пред дарители и спонсори някаква набързо свършена работа с недотам полезен, траен и естетичен резултат.

За щастие времето безпристрастно отсява просото от плявата и наистина значимите творения неизбежно изпъкват над децибелите на медийното шумене и размерите на материалните интереси.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юни 11, 2020 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
stefan_iliev38 написа:
...водачът не даваше да се снима...

Това пък защо?

Водачът не даваше да се снима толкова много, колкото аз бих исках, защото това би ни забавило. А и на 6000 метра не ми беше до снимки. Sad
Трябваше да слезем бързо от върховете с ледници преди слънцето да е напекло и снежните мостове над цепнатините да са станали нестабилни.

mom4i написа:
Планински туризъм Калояне, или "приключенски", както е тенденцията да му казват в момента, но на мен не ми харесва много.
Нищо не разбира, и си го признава. Но не се притеснява да казва как трябва да стане...

Не става дума за ресора туризъм, за пазарни механизми, за икономика, където Румен Драганов е силен...
...
Иначе Румен Драганов го познавам, от години с удоволствие слушам коментарите му за туризма, но от планините е безкрайно далече, това не е неговата тема и те не са неговата среда...

Къде доц. д-р Румен Драганов си признава, че нищо не разбира? Или отново пишеш на принципа ЕЖК (Една Жена Каза)?

Какво трябва да разбира? Как се качват върхове? Как се връзват възли? Него не са го назначили да ходи да качва върхове.

Планинският туризъм е само малка част от туризма в България. И да има специфика, доц. д-р Румен Драганов бързо би навлязъл в нея.

Не ставало дума за ресора туризъм, за пазарни механизми, за икономика? Surprised - Разбира се, че за това става дума! Както и за други неща.

mom4i написа:
... Това мяза на изпълнение на поръчка и усвояване на едни пари. Вкарали са в БТС един по-интелигентен човек и не на преклонна възраст, който да може да говори по-свободно и на съвременен език, за да прокара някаква политика.

Би ли бил по-конкретен? Кой дава поръчката? Какви пари се усвояват? Каква политика да се прокара? От кого? Защо?

Или пак си пишеш общи приказки от сорта на ЕЖК (Една Жена Каза)?

mom4i написа:
... За щастие, от зеления форум нищо не зависи, той си остава една затворена среда. ...

„Зеления форум“ - това настоящият форум „Планина“ ли е - http://planina.e-psylon.net/index.php?

Защото ако него си имал предвид, си в грешка - не е вярно твърдението, че от него нищо не зависи, нито пък че е затворена система.

mom4i написа:
... Има други институции, които ще си дадат мнението - ПСС, БФКА, НСА и,хахаха, АПХ разбира се, там има доста специалисти по темата за планините, не коментатори, а превърнали ги в своя съдба. ...


Ха-ха-ха... АПХ. Smile Гледайте този път от АПХ като си давате мнението, „специалистите по темата за планините“ да уцелят днешната дата, а не като със случая с хижа „Мандрата“ да му сложат дата четири години по-рано - 2016 година. Ха-ха-ха... Smile

Становище на УС - във връзка със случката на х.Мандрата - 24.05.2020 г. УС на "Планини и хора" изразява следното становище

mom4i написа:
Но иначе тук, както беше написала една колежка някъде:" Зарядно устройство, сирена, лазерен лъч, автономно захранване...светлинен меч, прахосмучачка, инжектопляктор..."

Е, то културата ви с вашите колеги е ясна - светлинен меч, прахосмучачка, инжектопляктор, частни партита в хижите до 3 и половина през нощта, обикновените туристи са „киселяци“, а който обикновен турист пречи на купона на най-великите планинари - платените водачи - да ходи в съседната хижа...


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юни 11, 2020 7:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:

Явно не са тук тези хора... За щастие, от зеления форум нищо не зависи, той си остава една затворена среда. Има други институции, които ще си дадат мнението - ПСС, БФКА, НСА и,хахаха, АПХ разбира се, там има доста специалисти по темата за планините, не коментатори, а превърнали ги в своя съдба.


Момчи, не прекалявай с иронията Smile

Познавам немалко спасители, водачи, катерачи. Има готини и свестни хора, помагат и правят много, но не и по инициатива на организациите, в които членуват.
Въпросните организации (а не техните членове по отделно и като физически лица) са ограничени и крайни ползватели на планината, не подържат и не изграждат почти нищо извън техните тесни интереси, нямат отношение към развитието и управлението на планините и туристопотока в тях. Мнение имат разбира се, както и участниците във форума.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юни 11, 2020 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Алпите наистина са една огромна планина, и ако и да има част от площта ѝ, която да е покрита с вечен сняг и лед и да е с надморска височина значително по-голяма от тази на Рила и Пирин, по-голямата част от площта на планината прилича на нашите планини. Така че е добре да се види как са решени там, някои проблеми, които имаме тук. Достъпност, пътеки, маркировка, хижи, спасителни дейности. Масиви като Vercors, Queyras, Charteuse много приличат на нашите планини, да не говорим че освен Алпите, в Западна Европа има още много планини, по-ниски от тях. Примери може да вземем и от Централна Европа - не съм ходил, но знам, че Татрите са една доста добре уредена и запазена планина. Не трябва да се копират и направо да се пренасят практики, но да се види как се случват там нещата и да се почерпи опит...

Но иначе тук, както беше написала една колежка някъде:" Зарядно устройство, сирена, лазерен лъч, автономно захранване...светлинен меч, прахосмучачка, инжектопляктор..."
Laughing Laughing Laughing

Странно защо все Алпите биват сочени за пример, след като има планини на Запад, които далеч повече приличат на Рила и Пирин. Може би защото са по-далеч и по-рядко посещавани от нашенци.

Една от тях, например, са Пиренеите.



Чудно планинско езеро, някой би рекъл, при това донейде с право.

Е да, ама ето и още един поглед към същото място, съвсем мъничко вляво:



Не било планинско езеро, ами язовир с първокласен път връз него, наченати по времето на Франко в средата на 60-те, на мястото на защитена от началото на XX в. блатна зона. Строителството било завършено от социалистите, едва в края на 80-те, въпреки протестите на местните жители в долината, стигнали също и до Леон, Мадрид, Билбао и Валядолид. Правителството на Фелипе Гонзалес се видяло в чудо и се принудило да въведе военно положение в долината. На 31 декември 1987 г. започнало завиряването, само един ден преди влизането в сила на европейската директива, която би направила невъзможно построяването на подобно съоръжение там от гледна точка на опазването на околната среда. Официално откриване не е имало, тъй като властите празнували Нова година, а жителите на долината Riaño били насилествено изведени от селищата им месеци преди това. Девет селища били разрушени заради язовира. Един от местните жители, Simón Pardo ("Mones"), се е самоубил в къщата си малко преди да бъде изведен от нея от силите за сигурност. Днес наблизо се намира Националния парк "Picos de Europa", както и китното новопостроено селце Riaño, разположено на полуостров в язовира и заобиколено от чудесни гледки с неизмерима цена.





Та такива са някои от по-тъмните краски на иначе светлите примери от подобните на нашенските планини в ужким по-белите страни на Запад. Светът далеч не е черно-бял. Погледът към него, обаче, понякога бива такъв, при това не само зад фотообективите...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юни 11, 2020 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Момчи, както каза Стефан, трябва да има някаква конкретика, защото се получава така, че не ти се разбира посланието, ако има такова. Дефакто с времето хората се настройват едни срещу други и то без да има обективни причини. Това става толкова често... че чак ми е неприятно. Аз съм сигурен че всеки иска да се случват нещата свързани с планини и туризъм по най-добрия начин. Обаче когато не се говори точно и с факти, когато не се обсъждат проблеми и решения, обикновено се стига до такива безмислени дискусии и категоризации на хора и организации.

Аз например не подкрепям понякога крайните твърдения за водачите. Имат толкова много добри водачи в България, че даже няма и нужда да го казвам. Има и печелбари, има и всякакви хора всъщнст, навсякъде е така. Важни са фактите, целите и законите и когато се пише, да е ясно и точно.
Чет Юни 11, 2020 8:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Зеленото грозденце комай киселее? Отговорете с цитат
mom4i написа:
За щастие, от зеления форум нищо не зависи, той си остава една затворена среда.


Източник: https://fr.wikipedia.org/wiki/Le_Renard_et_les_Raisins

Веднъжки хитрата Кума-лисица,
дор скиташе прехрана да си дири,
наскочи на една лозница.
Подуши гроздето и нос като навири,
тозчас позна, че то е бяло,
но още неузряло.
По навик пак огледа се насам-натам:
Проклети хора – стълбата прибрали!
Кумата се смути от яд и срам,
но чак пък толкоз не пожали…

Напротив. Тя поседна под лозата,
преглътна слюнките си във устата
и гледайки усмихната нагоре,
започна сам-сама да си говори:
– Да, виждам го… Но несъмнено –
съвсем зелено.
Обичам грозде, сладко като мед,
а туй е кисело като оцет,
за нищо на света не бих го яла!
Но… аз не съм като онази хубостница,
наивната лисица,
която някога признала,
че гроздето уж кисело видяла –
та всички ѝ се смеят чак до днес!
Аз ще запазя слава, род и чест! –
Разбира се, и интерес!
Защото знам
на тоя свят
един-едничък град,
красив, голям,
дори богат,
където хората се хранят лете
със плодовете,
достойни за свинете.
Туй грозде още щом видях,
си рекох: тъкмо е за тях!

И хитрата Кума-лисица
закупи гроздето и рано-рано
продаде го на "Позитано" –
във нашата столица…


-- Димитър Подвързачов, Басни, Издателство Хемусъ, София, 1938 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юни 11, 2020 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Добре е да има дискусии по темата за планинския туризъм в различните му форми. Може и да се стигне до хубави неща, а може и нищо смислено да не произлезе. Дано има участници, отворени към разсъждения над чутото и предложеното от други. Ако всеки е просто с неговата си "бирмингамска отверка" (макар и специализирал в прилагането й) - резултатът едва ли ще е добър.
По-известен с пирамидата си, но Abraham Maslow е написал и: "Предполагам, че е изкушаващо да се отнасяте към всичко, сякаш е пирон, ако единствения инструмент, който имате, е чук" (прев.мой)
Знам ли, може пък да се изнамери някакво гедоре ...
Чет Юни 11, 2020 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Слушах интервюто, просто Румен Драганов е много образован и грамотен човек и има доста познания и със сигурност би могъл да помогне на БТС, ако те желаят да си помогнат всъщност. Дори и тук се изразява грамотно и идейно. Другият човек, когото не познавам, явно няма нужното образование и визия. Интересно ми е какъв му е диалекта, варненски ли е ?

Калояне, ти отскоро пишеш във форума (от 2 години?) и някои неща може би не са ти известни, затова ето малко връзки:

Другият човек в интервюто на БНР е Димо Колев от Бургас (Айтос), който беше в този форум под името Dimo Kolev.

Dimo Kolev се включи във форумните срещи, стана активен член на форума, сприятели се с много от редовните участници.

Мисля, че първата форумна среща, на която присъстваше Dimo Kolev, беше тази на х. „Козя стена“ през 2014 г.:

Зимна сбирка на форума - х. Козя стена 8-9 февруари 2014

На 03.08.2014 г. Dimo Kolev прави във форума темата:

Чеверме в Балкана на 23.08. и снимане на залеза Smile

Аз лично не можах да присъствам, но сестра ми Яница Илиева (mariana1000 в този форум) е била там. По инициатива на Dimo Kolev са маркирали с жълта маркировка пътеката по Джафар дере. Там хора от форума с опит в маркирането са показвали на Dimo Kolev как да маркира (преди това не ми е известно Dimo Kolev да е маркирал някъде).

П.П. Пътеката по Джафар дере не се поддържаше, пороите частично я отнесоха и сега вече фигурира на картата само в горната си част - https://www.kade.si/#map=17/2743812.13/5272415.5/0 . Впрочем, такава е съдбата и на други пътеки, които Dimo Kolev маркира в началото - отказва да ги поддържа и те се заличават. Защото най-лесно е да намацаш нещо с боя и после да го зарежеш, след като вече си го отчел като маркирани километри.

Понеже Dimo Kolev е роден на 14 февруари, а аз на 15 февруари - 2015 г. заедно с него направихме общ рожден ден на х.„Триглав“:

Двоен рожден ден с изкачване на Голям Кадемлия

Славен рожден ден стана! И досега хората го помнят и ме бъзикат как така тогава ядяхме и пиехме заедно с Димо Колев, а сега...

През 2016 г. има ново чеверме на заслон „Орлово гнездо“, където почти всички присъстващи са членове на форума:

Чеверме в Балкана на 23.08. и снимане на залеза Smile

На 11-12 ноември 2017 г. на срещата на комеминейци на х.„Момина поляна“ закъснях и като влязох вечерта в пълната столова на хижата, Dimo Kolev ми направи място да седна до него, даде ми ядене и ме запозна с новите съфорумци, които се бяха качили с него:

Трета среща на любителите и нелюбителите на Ком-Емине

В началото Dimo Kolev беше много скромен, мълчалив и разумен човек. Ето негово мнение от 14 август 2014 г.:

„4. Който ме познава знае, че не съм от тези които се бият в гърдите или искат да са все отпред. Задните редици винаги са по-малко ветровити, а от там се гледа и слуша без да те безпокоят. Така беше и на Козя стена, така е и по хижите. Нито ме познават, нито аз искам да се изтъквам кой съм. Дреме му на планинаря кой е Димо. Всеки е тръгнал заради красотите на планината, а не да се занимава с тоз или онзи. Допреди да излезе книгата почти не съм се обаждал в този форум, сега малко повече. Все пак не съм идиот за да не искам гласност и реклама. Така е и във фейсбук - бях се зарекъл да не се регистрирам, но сега е необходимо и виждам, че кисненето там върши работа.“

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=79087#79087

После Dimo Kolev издаде и последния си пътеводител. След което се промени, сякаш се преобрази и:

Създаде фейсбук групата „Да обновим туристическите маршрути и обекти“.
Създаде туристическо дружество „Насам натам“.
Създаде „Български планинарски съюз“ от 3 туристически дружества на 2 години.
Обяви за най-важна цел на „Български планинарски съюз“ да стане новата Национална спортно-туристическа организация.
Обяви война на БТС като основен конкурент. АПХ подкрепя БПС, защото и те искат да елиминират БТС като конкурент.
Обяви война и на тези, които не искаха да воюват с него против БТС.
Обяви БТС за мъртвец.
Обяви за мъртвец и планинарския форум „Планина“ - написа, че форумът „е умрял“ и че „вече го няма“:



Източник: Фейсбук, публична публикация, видима от всички

На 29 октомври 2018 г. профилът Dimo Kolev в този форум беше закрит по искане на самия Димо Колев:

„изтриване на профил

Моля админите да ми изтрият профила във форума. И без това този ми пост е последния тук. Така, че не виждам смисъл да съществувам като регистриран потребител. Благодаря.“

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=12635

Надявам се да съм внесъл малко яснота по въпроса защо някои от съфорумците реагират така на публикацията на mom4i.
Защото mom4i добре знае историята на Dimo Kolev и е наясно как ще реагират някои хора във форума, които считаха Dimo Kolev за приятел, а той се обърна срещу тях, защото не искаха да воюват срещу БТС. Може би напълно преднамерено е публикувал интервюто с тази цел, а не защото го е грижа за „визията на секретаря на БТС за планински туризъм“, не зная дали е така, това е само предположение.

Ако имаш още въпроси - питай. А може и на някоя от срещите да поговорим, бих се радвал (миналия път аз закъснях и не можахме да се засечем на х. „Мургана“). Макар че не ми се говори на тази тема и избягвам да давам обяснения. А хора са ме питали защо Димо Колев така враждува с нас, но аз обикновено отклонявам въпроса и отговарям - четете форума и ще разберете, цялата информация я има във форума и във Фейсбук. Фактите говорят сами за себе си.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Юни 12, 2020 12:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Изслушах и аз интервюто на двамата председатели, макар предварително да знаех, че е загуба на време. Няма смисъл да се говори за БТС като за независима организация, която може да оправи всичко, но не иска. Както всяка друга бюджетна институция, БТС е подчинена на министерство, което значи, че нищо не зависи от тях. За съжаление същото ще се отнася за всяка организация, която иска да ги измести, което означава, че БПС не са алтернатива, а просто БТС+няколкостотин табелки. Не чух в интервюто как Димо Колев възнамерява да се пребори с корупцията в министерствата и да възстанови пътеките и хижите без да събира пари от туристите.
На едно мнение съм с Васко, който казва:
Цитат:
На мен лично и двамата участници в разговора са ми еднакво безидейни и безлични.


Всъщност нещата не са точно черно-бели. БТС също прави маркировка чрез своите ТД или подизпълнители, както и част от пътеките, които Димо Колев брои за "свои" са маркирани от доброволци и дружества, които не са част от неговия съюз.
Ето защо за мен това интервю доказва за пореден път, че истината не е в БТС и БПС. Истината е в туристическите дружества, хижарите и доброволците. Ние сме тези, които възродихме пътеки, хижи, чешми и заслони през последните години. И ние сме тези, които ще продължим да го правим, БЕЗ да се налага да слухтим около министерските врати и да си цапаме ръцете за да постигнем целите си.

До миналото лято и аз смятах като Момчи, че най-важното е да се върши работа. Какво се промени ли? За пореден път имах късмета да срещна човек, от когото да науча много, един от хората, които правят най-добрата маркировка в нашите планини. Накрая разговорът ни се завъртя точно около темата кой и как действа в момента. И разбрах, че има нещо по-важно от табелките, боята и теслата и това е моралът. И че не трябва да работиш с някого само защото е премаркирал дадена пътека. Не е важен само резултата, а и как се е стигнало до него т.е. целта не трябва да оправдава средствата.

Един скорошен пример да дам. В момента ТД Насам-натам, което е част от БПС, прави кампания за набиране на 8570 лв. за изработването и поставянето на 487 табели. Димо Колев, който е председател и на двете организации - ТД и съюз, е написал следното във връзка с тази кампания:
Цитат:
Част от табелите ще се монтират по маршрут Ком-Емине, който е българската част от международен маршрут Е3. Тези маршрути са под шапката на европейската организация ERA, в която членува нашето мило и родно БТС. Преди 2 години, помните, водихме кореспонденция с тях и ни беше заявено, че единствено и само те, чрез своите представители БТС имат право да се грижат за нея. Всъщност, както се оказа вече над 20 години, задължения те не смятат, че имат обаче. И трите маршрута Е-та са в трагично състояние в по-голяма си част. Тази международна организация е всъщност същата корумпирана и неработеща, каквато е нашата родната.

Именно заради това най-отговорно заявявам, че ние от ТД "Насам-Натам" и Български планинарски съюз, ще продължи да се грижим за тези маршрути. Всъщност нашият конкретно се казва Ком-Емине, както вече споменах. Ако те решат нека дойдат и си вземат изгнилите някогашни табели и колове, ако имат документи за тях Smile Дърветата, земята и всичко останало обаче, драги нехранимайковци, си е наше


Ще съберат парите, ще купят табелки, ще ги поставят. Само че, защо е нужно да се лъжат хората, за да дадат пари. И трите маршрута Е-та НЕ са в трагично състояние и е обида към всички ТД, хижари, паркови дирекции и доброволци, които в последните десет години работиха това да се случи. С изключение на последната част на Е8, за която не можем да стигнем до съгласие откъде да мине, всички останали Е-та са в добро състояние, даже много добро.
Всъщност Насам-натам са работили само в някои части на Стара планина, обаче не се посвеняват да използват всички Е-та, за да събират пари. И да обясняват как ще продължат да се грижат за тях. Целта оправдава средствата, нали ще има табели...
И изобщо, много станаха вече началниците, които ми обясняват как дърветата, земята и всичко останало са техни. Халал да са ви, драги ми председатели, дано да успеете да ги набутате в чакалнята на министъра.

vedrin написа:
...не се изживяват като "Кралят Слънце"...

Ведрине, такава рядкост е да допуснеш грешка, че даже не мога да се сетя за подобен случай. Поради това няма как да се стърпя и да не те поправя, все пак това е нещо, което може би се случва веднъж в живота Wink
Не е "Кралят Слънце", а е "Повелителят на Балкана" Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Юни 12, 2020 5:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Аз може да съм отскоро, но ми стана ясно за какво иде реч. Това съм го виждал и по работа и по други места. Просто конкретно за случая, хората виждат че може лесно да се пробие в някаква среда и да се изкарват пари от това нещо и започват да работят в тази насока. Естествено няма как да го започнат преди да натрупат съответните знания и поне някаква подкрепа.
Просто хората са такива, винаги си намират някои които искат да "управляват" понеже видиш ли разбират много и трябва да "оправят" положението.

Това да кажем че няма лошо, но трябва да има подробно развит план и цел, да има някаква научна стойност това нещо. Това важи и за БТС и за този другия съюз. Сега това което виждам е че Драганов е направил някаква програма, и това е базов документ по който може да се работи и да се дават идеи. На базата на този документ и изпълнение може да се търси някаква отговорност после от тези хора, ако не правна то поне морална.

Та такива по-широки и дългосрочни планове се правят от специалисти и хора, които си имат на идея от това как се развива туризъм. Не може хора, които нямат достатъния капацитет да разработят стратегия и план черно на бяло, да очакват някаква подкрепа. И пак казвам то се случва с документи черно на бяло, които всеки може да прочете. Защото общите приказки по форуми и фейсбук са несериозни.
Пет Юни 12, 2020 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Отворих този сайт на Български Планинарски съюз, там седин един Устав с едни точки. Обаче никъде няма стратегия кое и как да се развива и върху кои точки ще се работи и как. Липсва също информация която да дава някакви новини относно дейностите на това сдружение. Липсва визията и още по важно, нейното представяне, за да знаят хората, какво иска да постигне това сдружение. Голите слогани и точки на хартия, не вършат работа, особено в 21 век.
Пет Юни 12, 2020 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov